kalibr 6,5 a všechno okolo

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Hoki »

Abr píše:Hoki, zkoušel jsi soustrel a VO. Jakou mas délku hlavne. Co mas za model Savage???
Momentálně jsem časově vytížen , ale chystám se to trochu otestovat na střelnici. Je to typ 111 LRH , délka hlavně je tuším 66 cm včetně integrovaného (uzavíratelného) kompenzátoru, zatím jsem ulovil jednoho lončáka, nízká komora přímo průstřel srdce, poškození prakticky žádné.
Nyní začíná sezóna, tak jsem zvědav jestli se naplní katastrofické předpoklady devastačních účinků na srnce.
Časem podám nějaké informace.
Hoki
Hoki
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Hoki »

Přidám ještě několik postřehů s novou kulovnicí 6,5x284 norma, mimo lončáka jsem ulovil ještě lišku a dva srnce. Jsem velmi mile překvapen střelivem 6,5x284 norma NP (jiné není ani snad k dostání) . Moje původní obavy z velké devastace zvěřiny se nepotvrdily, jeden srnec střelen na krk 110m, devastace poměrně malá, zasažen obratel, druhý srnec zadní komora 136 m , výstřel velikosti pětikoruny, srnec zůstal v ohni, liška 166 m střelena naměko, devastace srovnatelná s předcházející kulovnicí 30-06.
Pohodová střelba bez kopanců, nemusím již používat botku LimbSawer.
Katastrofa je ovšem skutečnost,že když jsem chtěl dokoupit další střelivo norma nosler partition , tak mi bylo řečeno,že se již nedováží(nevyrábí) a místo toho mají normu se střelou ORYX , je to podstatně levnější než byl NP, ale bude to zřejmě i horší balisticky i co do účinku, zatím jsem s touto střelou nikdy nelovil, ale poněkud mě to štve, protože tady žádné jiné střelivo v této ráži nekoupím.
Vyrábí to i NOSLER, ale to asi nikdo nedováží. Nábojnice i střely jsou k dostání v několika provedeních, ale hotová munice je problém.
Hoki
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od lumilux »

Podle mne ti ji shiva může přebít se střelou co si vybereš
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od petjan »

Našel jsem tyto náboje v ráži 6,5x57R:
RWS se střelou DK 9,1g a KS 8,2g nebo 7g
CDP 8,2g
S&B se střelou SP 8,5g
Hirtenberger se střelou NSR 8,1g
Norma?? ( na jejich stránkách jsem tento náboj nenašel, ale Supra Praha jej nabízí ) se střelou NSR 6,5g
Dělá se tento náboj ještě v nějakém jiném provedení?
Naposledy upravil(a) petjan dne pát 30.8.2013, 21:39, celkem upraveno 1 x.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od kajinek.sniper »

taky jsem se pídil po něčem lepším a vybral jsem
- NORMA 6,5x57 R 8,1g/125grs NOSLER PT
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od petjan »

Vybírám mezi tím Hirtenbergerem a CDP. Pro to CDP mluví balistika a pro ten Hirtenberger zase měkčí střela a tím tak trochu univrzálnost černá - srnčí.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od precechtel »

4petjan před časem jsem to v r.6,5 vyřešil takto: SelBel 8,5 gr do terče, CDP Blaser 8,2 gr na vysokou a větší prasata, RWS KS 8,2 gr na srnčí. U všeho stejná balistika do 200 metrů, jen u CDP a RWS trochu vyšší cena. F.
politice a politikům zmar
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od petjan »

To je přesně to co jsem nechtěl. Do teď používám RWS KS 8,2 a DK 9,1 a štve mě, že člověk musí koukat co zrovna cpe do komory a když má naládováno KS na srnčí a ono náhodou přijde prase tak honem přebít. Do toho terče toho moc nedám, protože ten můj kulobrok má dosti tenkou hlaveň, ta se rychle ohřeje a hned to jde o 5cm na 50m nahoru. Další hned vzápětí a už jde skoro o 10cm. No a mě nebaví čekat až to vychladne.Nicméně když jsme měli z jara střelby v jednom z MS kde působím, tak jsem dal vše do desítky, už s tím zdvihem počítám. Zatím to mám vyzkoušené jen na 50m. Ale abych se vrátil k tomu přehazování. Chci něco takového, řekl bych "univerzálního". Vím že každý kompromis je něco za něco, ale bude to pro mě pohodlnější a budu na tuty vědět co mám nabito. Tu cenu moc neřeším, tolik toho zase nevystřílím. Moje baba prohulí 4200,- Kč měsíčně a to jsou tři krabky RWSek a ještě zbyde na pivo. Tak to mám místo cigaret. :)
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od precechtel »

myslím petjane, že chceš neuchopitelné...Vždyť pokud máš zkušenosti s RWS KS 8,2 tak víš, že tím ulovíš v pohodě i prasata do 50ti kilo, co chceš ještě více univerzálního. Je to taky o honitbě a podmínkách - když lovím u nás na Hané vystačím si s RWS, protože nic jiného než srnčí a škodnou nelovím. Jezdím na šumpersko - to je totéž a semtam prase a stejně prasata lovím jen selata a lončáky, no a dvakrát ročně jedu do Jeseníků a tam teprve uvažuji o nabití CDP Blaser na vysokou. Ovšem pokud působíš v honitbě, kde máte naprosto všechno tj. srnčí, prasata, daňčí, vysokou, muflony tak hledej dál,ale spíše už v jiné ráži. F.
politice a politikům zmar
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od petjan »

No jsem ve dvou sdruženích. V jednom potřebuji střílet prasata přes kloub, aby neodešly do řepky nebo do kukuřice ( polní honitba ) a vdruhém zase pořebuji střílet přes kloub aby mi neutekly do strže a já to nemusel tahat. Je to horská honitba. Mám obavu, že to RWS KS se bude defragmentovat a neprostřelí ( tzn. že všechno olovo zůstane ve zvěřině ). Nějak mě to táhne k tomu CDP. To DK 9,1g je hodně přesný, ale má zase strmější balistiku. Mám ještě 7x64, ale s tímto kalibrem je mnohem příjemnější střelba. Nějak přemýšlím o tom že bych možná časem i tu opakovací kulovnici změnil na 6,5x57 - 55.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od BwanaHunter »

petjan> na to, aby zvěř zůstala v ohni, jsou jiné rány než "přes kloub". S rozdrceným ramenem od 300 WinMag jelen, větší prase i další zvěř uteče klidně 100m, opakovaně zažito. RWS KS v 6,5x65 "přestřelí" i jelení páteř (vyzkoušeno). V 6,5x57, dokud jsem měl, jsem ho nezkoušel, takže objektivně říct nemůžu. Ale protože je pomalejší, než 6,5x65, domníval bych se, že i fragmentace bude menší. Kompaktní střela 6,5 je Hornady Interlock, na vysokou podle mě super, na srnčí trochu moc tvrdá, odbíhalo, ale jak už tu vícekrát zaznělo, vše je kompromis. Jen nevím, že by to někdo laboroval továrně a je to o přebití. A na velké jeleny a kňoury bych přeci jen váhal, jasně že při dobrém zásahu to zvíře zabije, ale je otázka, jak daleko s tím dojde.
Jinak musím souhlasit s kolegou precechtelem, pokud chceš spolehlivě účinnou flintu na silné kusy černé a vysoké, sáhl bych přeci jen po jiné ráži. Ke zpětnému rázu 7x64 se vyjadřovat nebudu a nemůžu, mám přeci jen asi jiná měřítka :D
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od petjan »

Tu ránu z 7x64 ustojím v pohodě mám téměř 100kg, ale mám poškozenou krční páteř a ta se vždy po určité době ozve, tak proč ji zbytečně namáhat. Nejsem žádný zbrklý střelec co střílí na vše co vystrčí hlavu. Nechal jsem si už odejít spoustu kusů, protože nestály ideálně, nebo jsem si nebyl úplně jistý jestli je kus "lovný". No a tá ráže 6,5 je si myslím použitelná na veškerou naši zvěř, při správném zásahu a vhodně zvoleném střelivu. Proto tak špekuluju. Nějak se nemohu donutit sřílet na hlavu ( to je tutovka ), tak se snažím alespoň najít tu nejvhodnější střelu.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od Zdenek41 »

Střílet na hlavu je tutovka pokud se trefíš kam máš.Pokud ne je to alespon u černé to nejhorší zranění,které existuje.Alespon pro tu zvěř.
Ty máš 6,5 asi v R.V normální laboruje SB NP.Třeba by se dalo ukecat :wink:
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od precechtel »

4petjan, tak to vypadá, že mám stejné důvody k lovu ráží 6,5 jako ty tj. vyzkoušel jsem různé r. 7 a 8 a 9 a 311 a kvůli ramenu a krční páteři jsem skončil u 6,5x57R. Přijatelný zpětný ráz a použitelnost na veškerou naši zvěř, ovšem při výrazné sebekázni střelce, tj. ideální postavení zvěře "na blat" a přesný komorový zásah. Potvrzuji to, že oproti jiným rážím 6,5 spolehlivě prostřeluje zvěř, pokud použiješ na lehčí zvěř CDP Blaser, nutno počítat s odskočením i 50m příp. i více. Jinak s RWS KS 8,2 pozitivní zkušenosti i na zvěř kolem 100 kg hmotnosti, ale zásah musí sedět, tj. hlídám si i skutečnost, jak je zvěř nakročená a zdali má zvednutou palici nahoru. Prostě pokud mi zvěř nepostojí na ideální zásah, nechám ji odejít, protože zítra či pozítří příjde a postaví se lépe, chce to jen nebýt hladový na ránu a ulovit za každou cenu. Na okraj, pokud mám vyhodnotit SelBel, RWS a CDP Blaser z jiné stránky tak - SelBel normál, CDP Blaser příjemný zpětný ráz a měkká rána a spaliny + saze a bordel v hlavni, RWS perfektní výkon a téměř tormentační ráz pro flintu. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: kalibr 6,5 a všechno okolo

Příspěvek od fesoj »

Nemohu si pomoci, ale musím nostalgicky vzpomenout na "zastaralou" ráži 6,5x54 M.Sch. Kamarád - lesník z horské honitby - na ni nenechal dopustit a Komárek s ní úspěšně lovil těžké karpatské jeleny, kňoury i medvěda. Porovnám-li náboj do této kulovnice s jinými, na první pohled mě zaujme dlouhá a zřejmě i dost těžká střela. Ať si říká kdo chce, co chce, ta ráže patřila k nejlepším a mezi Výběhové byla zařazena rozhodně neprávem. A porovnám-li ji např. s 243 W, je nesrovnatelně šetrnější ke zvěřině.
Kritériem pravdy je praxe.
Odpovědět