8x68S

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

8x68S

Příspěvek od Mosin »

již tu byla zmíněna 8x57. Ale co říkáte na 8x68S? :lol: Do nedávna byla mou srdcovou zále?itostí 9,3x62, ale pomalu začínám uvažovat o 8x68S. Přece jen je tady ohodně lepší balistika a zastavovací efekt je taky dost dobrý.
Přece jen je to osmička a má výbornou balistiku. :twisted:
Tak by mě zajímalo co na to říkáte?
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Příspěvek od tibi1 »

Osobne mam velmi rad vytocene rychlosti a plochu balistiku asi aj preto ze som lenivy rozmyslat kam by to malo spravne padnut a preco....ale nie je už podla mna 8x68 trochu silna kava na Ceskoslovensko....? a nebude to dost kopat? Ustovky to ma ako 300RUM pri vacsich vahach striel a to uz som videl ine pecky ale ranivost a poskodzovanie mozu byt prekvapivo velmi dobré len by som osobne volil nieco tvrdsie (scirocco) a hlavne bonded (interbond, oryx) alebo možno aj kludne partition
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Souhlas s tibim. Pri pouziti mekke strely by taky misto zvere mohla zustat jen ruzova mlha :oops: :lol: Cili scirocco by mozna bylo to prave.
Obrázek
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Příspěvek od figi »

Já bych volil naopak měkčí střely, ne ty, co se tří?tí, ale měkké. už s mojí 8x57 JS při Použití tvrd?ích střel zvěř odchází z nástřelu, nemají ten stop efekt.
Scirocco používám s 243, přesnost srovnatelná s Ballistic silvertip, účinek velmi podobný, prakticky nepoznám rozdíl, výstřely stejné jako prakticky měkká střela, která drží pohromadě.
8x68 je ráže určená na těžkou zvěř a nebo na větší vzdálenosti. Osobně bych na velké vzdálenosti volil měkkou střelu.
Vzhledem k zpětnému rázu bych ji nechtěl, navíc si myslím, že u nás ne?ije zvěř, na kterou je tato ráže určená.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

8x68

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já jsem z toho při nastřelování střílel a viděl jsem to i v praxi - se střelou 14,5 KS. Skutečně stop učinek, ale devastace byla a nedovedu si představit, co by na to řekli příznivci stylu "dírka tam a dírka ven". Rovněž nevím, jaká zvěř se 8x68S dá střílet 11,7 KS RWS- to se musí při té rychlosti rozpadnout, TIGU raději u RWS neosazují. Z tov. náboje s lehkou střelou tak CDP. Jednoznačně náboj do Afriky na těžké antilopy (někde je uveden jako minimum na Elanda, spíš savana na 300, v bu?i raději 9,3x62)trofejoví jeleni okolo 150kg+, skutečně těžká černá.
V ČR je skutečně lahůdkou 8x64, výkon skoro jako 300WM (v lab. Brenneke), přestavba levnější - dá se to udělat z hlavně 8x57JS, jenom se musí sehnat výstru?ník a orig. náboje jsou stejně drahé a nemusí být vždy a všedu dostupné.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

8x68S

Příspěvek od milan »

Původně jsem uvažoval té? oráži 8x68S, ale pak jsem dal přednost stavbě 338LapuaMagnum na základě CZ550(416Rygby). S kompenzátorem moc pěkné postřílení. Zatím jsem s ní nelovil protože ji mám jen krátce a zbírám zkušenosti.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Mosin píše:Asi budete mít pravdu. Ikdyž známí s touto ráží střílí i srnčí se střelivem Blaser CDP. U této ráže mě zaujal již zmiňovaný stop efekt. Je stará pravda, že osmička je osmička. No a ta balistika je prostě super. Jsem rád, že jste se podělili o své názory. jelikož jsem student zatím nehrozí koupě, ale po prázdninách po brigádách je to velice reálné, tak začínám shánět info. takže si myslíte, že bude vhodnější 9,3x62?
gunar
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: pon 10.9.2007, 12:58
Bydliště: sk

Příspěvek od gunar »

zdravim. mate niekto skusenost so strelou EVO 13g v 8x68S? pripadne s H-mantelom 12,1g? a este jedna ortazka vseobecne: nerzda sa vam H-mantel velmi citlivy na prekazky? v akomkolvel kal. za kazdu odpoved dakujem
SAUER 202 8x68S
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

8x68S mě taky lákala, ale to využití u nás bude malinko problém. Pro lovce který loví běžně na 150 - 200m+ je to asi vhodná volba na veškerou naši spárkatou, hlavně tě??í kusy. (Obdoba do jisté míry 300WM nebo 300RUM).
Je dobré taky zvážit, jestli máte spíš polní honitbu, nebo les, případně kde nejčastěji a nejraději loví? (les/kukuřice/řepka/kali?tě) kolem 60m, pak to jasně mluví pro 9,3x62, pokud naopak v poli - oranice, atd. tak bych klidně šel do té osmičky. Je jasné že 8x68S v lese do 100-150m asi nezúročí?, např.na překá?ce se ti střela odkloní spíše než 18,5g -19g 9,3mm.
Osobně bych volil 8x68S spíš pro longrange než pro běžnou střelbu řekněme v průměru +-70m. :wink:
V každém případě bych se ještě asi poradil s někým kdo s 8x68S běžně loví. Pokud si to chceš sám laborovat tak to není problém, nastaví? parametry jaké potřebuje? a přitom máš rezervu pro zahraniční, třeba tropický lov apod. ještě dodám že obvyklá délka hlavně bývá u 8x68S kolem 65cm, takže do kazatelen asi nic moc :? .
Nimrod
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

Zdravím,mám dotaz na střelivo od RWS pro 8x68S , jedná se o 14,5g - 224grains Kegelspitz . Já osobně jsem se s takovým typem střely KS nesetkal.Má s tím někdo zkušenost,jak se bude chovat střela?Zbraň je momentálně nastřelena na toto střelivo a nevím,nevím.....
:shock: .Mám ji teď na čas v užívání,rád bych se dozvěděl jaké účinky byly zaznamenány,pokud s tímto typem někdo lovil,by? v jiné ráži.


Obrázek

Obrázek

Obrázek
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

KS by neměl mít dutou ?pici :shock:
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Michal Máčalík
Častý návštěvník
Příspěvky: 72
Registrován: úte 16.1.2007, 9:23

Příspěvek od Michal Máčalík »

to nimrod nimrod
právě že KS ji nemá.Tohle je poměrně dost starší střelivo,a upravované to není.Už jsem se o tom bavil i s Vhoolem,a osobně vylučuji nějaké odvrtávání.Ta dutina vevnitř je konická,a to by nebyl nikdo schopen tak odvrtat.Navíc je toho 60ks,a střely nejsou nikterak poškozeny.Bylo by zajímavé zjistit z historie RWS o co vlastně jde.ovšem střelivo bylo koupeno z pozůstalosti,takže kde to dotyčný sehnal nevím.
FOXCLEVER
Častý návštěvník
Příspěvky: 68
Registrován: úte 27.3.2007, 21:38
Bydliště: Moravskoslezský kraj

Příspěvek od FOXCLEVER »

Tvarem i ku?elovou dutinkou v plochém hrotu je ve sbírce mého kolegy podobná střela v náboji z r. 1992 od RWS, ale v ráži 9,3x72R v hmotnosti 12,5g pod názvem "Kupfer-Teilmantel-flachkopf".
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Příspěvek od nimrod nimrod »

těžko říct, je možné, že původní verze KS měla takovouto úpravu čela střely a z nějakého důvodu (asi víme proč :? ) od toho konstruktéři RWS postupem času upustili.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: 8x68S

Příspěvek od Čouda »

Tak se mi splnil sen. Jsem totiž fanda do rychlích ráží a long range. Přes vánoce jsem lovil na Slovensku s vypůjčenou RÖsslerkou v r. 8x68S. Střelil jsem lišku na 165 m ( měřeno přes laser) a den na to laň. Tu na 70m. První ránu jsem střílel až přímo na zvěř, a tak jsem nevěděl, co od toho čekat. Něco děsnýho, flinta mi nafackovala a takřka vyskočila z ruky a to jí mám doma taky, i když v 6.5x65. Laň jsem už střílel s respektem a podle toho vypadal i zásah. Zadní komora. Naštěstí střela KS 14.5g zafungovala a laň zhasla po 30 m. Zvukový efekt senzační. Asi si pořídím další hlaveň do své flinty :P . Podle tamnějších polovníků je to relativně šetrné i na slabší černou. Ta laň vypadala jak po 30-06 S+B. Takřka stejný výstřel, jaký znám z dřívějška já sám. Po lišce bohužel zůstala jen řůžová mlha. :( Už jsem se zde za tuto ráži jednou přimlouval a musím říci, že mě to drží dodnes.
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Odpovědět