8x57JRS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
kosstik
Častý návštěvník
Příspěvky: 55
Registrován: sob 13.8.2011, 21:58
Bydliště: Severní Čechy

Re: 8x57JRS

Příspěvek od kosstik »

Nemate nekdo zkusenost se strelamy Norma Alaska?Nechavam si je ted nove prebijet.Jde o strelu klasicke RN konstrukce poloplast,takovy knedlik s obnazenym olovem.Melo by jit o mekci strelu jak oryx a o to mi jde.Hledam neco na nocni cekanou na prasatka kdy se strili na blizko,tak aby to dobre barvilo a predavalo energii.Oryxi mi kamarad moc nedoporucoval tvrda strela a kusy malo barvi .Tohle vlakno chvili spalo tak jestli nejsou nejake nove poznatky.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

V současné době mám připravené přebité SST 170 gr. od Hornady. Střely jsem sehnal u Štrobla. Co jsem je zkoušel, tak mají totožný nástřel s Vulkánem, který momentálně střílím, tak že OK. Zatím jsem je v revíru nevyzkoušel ale jsem na ně zvědavý.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Hans88Vagus »

Norma Alaska jsem koupil spolu s kulobrokem. Řek bych, že nevidím podstatných rozdílů oproti Vulkanu. Lovil jsem s tím jen v lese, na čekané a naháňky. Zůstávám u SPCE 12,7g. Teď mám nové, ale s červenou zápalkou byly lepší. Tyto nové mi přijdou dost měkké, kusy nad 60 kg neprostřelují (vždy za lopatku přes žebra, čistá rána). S tříštěním jsem neměl problém. Nějaké střely, které jsem vytáhl z ulovených kusů mám ještě doma schované. Mám ještě hodně starších SPCE 12,7g, nemají už lakovanou zápalku, ale stále přitahují magnet. Kupoval jsem je okolo r. 2006, byly sypané v krabici po 20 ks. Tedy i nejistá identita. Ty jsem ještě nestřílel ani do terče, ale jakmile vystřílím krabičku, jdu do nich. Starých s červenou zápalkou jsem měl 400 ks, už mám jen asi 120 ..
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: 8x57JRS

Příspěvek od ramo »

Černou u nás v řepce lovím stejným způsobem (na blízko) a používám k tomu Normu, ale Vulkán jako Honza S. a ta mi vyhovuje svojí měkkostí/tvrdostí i do těch 40 m. Proto neměním... :wink:
Vulkán mám i v 7/65R a spokojenost.
Ale ke střele Alaska ti bohužel nic neporadím :(
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8x57JRS

Příspěvek od František Fořt »

Alaska je klasický "obyč" soft point, ovšem velmi dobré kvality. Chystám se ho rovněž do osmy IS nalaborovat. Ani v JRS se nebude konat žádné negativní překvapení.

Co vím, tak švédové mají alasku raději než oryx nebo vulkan. Údajně se v různých intervalech konaly ve švédsku velké diskuze, protože prej Norma několikrát chtěla zastavit výboru alasky, ale pro "odpor" lovecké veřejnosti se tak doposud nestalo.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 8x57JRS

Příspěvek od crif »

Za mě v téhle ráži super střela. Jak na vysokou, tak černou. Škoda jisté výše zmíněné doby, jak píše Franta, protože jsem ji nikde nemohl vůbec sehnat. Takže nastoupil vulkán a spokojenost. V současné době střílím opět alasku, prostě osvědčené.....
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 8x57JRS

Příspěvek od michalos »

Souhlasím s výše uvedeným....také jsem vyzkoušel v osmičce všechny osazované střely (Vulkan, Oryx a Alaska) a za mě Alaska je podle mě nej.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: 8x57JRS

Příspěvek od petjan »

Sháním v této ráži Lapua Naturális, neví někdo kde se dá sehnat a taky by mě zajímaly účinky, pokud už někdo zkoušel.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Petr1970 »

dostl jsem krabičku RWS ID Classic (198grain) v 8x57 JRS
chci se zeptat - co je to typově za střelu? krabička je pouze german only, nějaký obrázek sice je ale..
je to "tig"? jak zminovano dříve?

k čemu to přirovnat nebo konstrukčně třeba u Noslera?

díky
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x57JRS

Příspěvek od pufr »

No, je to střela originální konstrukce - provedením shodná s Brennecke TIG - jak píšeš (před cca 7 lety po ovládnutí Dynamit Nobel AG, potažmo RWS švýcarským RUAGem došlo k reinkarnaci a osamostatnění fy Brennecke a rovněž k nějaké dohodě o pokračování výroby střely u RWS-RUAG v německém Fürthu pod novým názvem ID Classic).

Z mé zkušenosti je to střela spíš pevnější - zvlášť při nízké dopadové rychlosti - pokud prohlédneš fórum, najdeš tu nějaké starší nářky právě na tuhle střelu :?
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Citron »

Tak už mám z 8x57 JRS pár kusů střeleno, tak nějaké ty zkušenosti.
Začal jsem se Sako Hammerhead 200 gr, na papír mají soustřel na 100 m pod 1 MOA mm na středy, možná bych se tam vešel i s opsanou kružnicí. Střelil jsem s tím srnce na 20 a na 120 m. Na tuto zvěř poměrně "silná" ráže, jsem zvyklý na to, jak to vypadá, když se po 7x57R zlomí kolouch vysoké v ohni, tohle s oběma srnci doslova praštilo o zem, až mě to nepříjemně překvapilo (koupil jsem na srnčí potom .243 win, už nepůjdu na srnčí se střelivem, na které se výrobce doporučuje na jelena a losa). Stěleno několik selat od 7,5 do 25 kg, většinou v ohni, jedno dohledáno 25 m od nástělu, stěleno na poslední žebra, výstřel před kýtou, málo barvy, i přes to jsem čekal, že odskok bude delší. Střílím na plec nebo těsně za, obecně vzato minimální podlitiny na vstupu, na výstupu bez podlitin, větší výstupní otvor. Pokud budu kupovat tovární střelivo, zase koupím toto.
Teď používám přebité SST, úsťovou rychlost nevím. Soustřel na 100 m 0,6 MOA na středy (stříleno s Photonem, považuji ten soustřel za zázrak). Střelena selata 8 a 10 kg. Na vstupu podlitiny o průměru 3 cm, výstup bez podlitin, ovšem výstupní otvor brutální, velikost cca 8 - 10cm. Jsem přesvědčen, že s Hammerheadem bych pro stejný efekt musel střelit přes plece. I přes brutalitu SST vlastně šetří zvěřinu, když ty plece nemusím.
Pokud to půjde, u SST zůstanu, u 8x57JRS zcela jistě.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Zkus v 8x57 JRS Vulkan nebo Oryx. Osobně na ně nedám dopustit. I SPCE dobrá. Neřeš tuto ráži a střely na 10kg selatech nebo u srnčího ve 20ti metrech. Oceníš ranivost a barvení v klasických dálkách 80-120 m. Uvidíš. Já po zkušenostech s různými rážemi mám JRS za nejuniversálnější kalibr pro běžnou myslivost. Lovu , ať se daří. J.S.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Citron »

Ty krátké vzádlenosti jsou výjimkou. Většinou (cca 90%) jsem střílel na 70 a více metrů. Na tuhle vzdálenost jsem dohledával jen jednou a to 10 m. Já u SST zůstanu, mám jich přebito ještě 60. Původně jsem to chtěl jen zkusit a pokud by nefungovaly, tak měly být do terče, ale výsledek je přesvědčivý, ani jsem to nečekal. Ještě zkusím Intelock RN.
Pravda, JRS mě hodně nadchla, výjimkou jsou ty výstřely na krátko. Po 7x57R a 7,56x54R a 6,5x57R jsem našel něco, s čím jsem spokojen, dokonce tak, že mám v této ráži doma 2 zbraně. Pokud se něco závažného nestane, tak minimálně jedcna zbraň v této ráži je doma nastálo.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Začátečník »

Díky za zkušenosti. Zajímavé čtení.
Proč ti vadí, že po Hammerheadu zůstává srnčí na fleku? Pokud nechceš cvičit psa, měl bych to spíš za výhodu. Jak po té střele vypadá u srnčího výstřel? Jak u selat?
Zkus Hammerhead i v 7x57R. Možná změníš názor. Někde jsem tu psal navážku. Přesnost velice dobrá.
Hornady RN tu někdo přebíjel v 8x57 a chválil šetrnost i účinky.
U téhle ráže stojí za pokus i SPCE v tom má Jan Slavětínský pravdu. Jednou jsem prohlížel střelené srnčí a nevypadalo to hrozně na to, jak bylo zasažené. Ale spíš to byl náboj ještě ze staré produkce, protože je to už hodně let.
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: 8x57JRS

Příspěvek od Citron »

Že srnčí zůstává na nástřelu nevadí, já jsem za to rád, ale ten způsob, kdy s ním střela praští o zem (i na 120m), to mi přijde brutální. Výstřel bývá mezi 5 - 8 cm v průměru, kanál potrhaný mírně, pokud to jde přes kost tak samozřemě i s úlomky kostí, výhodou je, že už kolem nebývá zvěřina podlitá, pokud ano, tak naprosto minimálně (zásah plece nebo okraje plece). Výstřel u selat je podobný jako u srnčího na plec, pokud střelím na žebra, tak to tak strašné není, ale to zas bývá s mírnou podlitinou, do 8 cm v průměru. Nestalo se, že by výstřel byl větší než 3 žebra.
Já jsem obecně se stop efektem HH velmi spokojen, příznám, že tohle jsem nečekal, i když jsem šel po tomhle střelivu na doporučení známých. Sice ani jeden neměl 8čku, ale byly to různé ráže a vždy to byla spokojenost.
SPCE mám, střílím je do terče ("výroba" nábojnic), přesnost vynikající, dle mých zkušeností s jinými střelami SaB výtečná. Nosil jsem je i s sebou, použil jsem je 2x, pokaždé na dostřel, pak jsem s nimi skončil, jednou to fungovalo jako tříštivá střela, podruhé jako kopí, jak kdyby se vůbec nedeformovala, obojí na 80 m do podbného místa. I přes to byl efekt přesvědčivý, pokud nebude zbytí, tak ji nabiju zas,
Do 7x57R to zkoušet nebudu, tuto ráži jsem prodal, pokud porovnám, tak to na osmičku zdaleka nemá.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
Odpovědět