222 Remington

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 222 Remington

Příspěvek od crif »

4xlukyx-to sportovní si nech jako třeba "chuťovku" na lov strak, jinak nedělej experimenty. Chovej se jako myslivec.
Buttler
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 108
Registrován: čtv 01.11.2012, 8:13

Re: 222 Remington

Příspěvek od Buttler »

Vůbec se těch 3,6MATCH neboj. Lovím s nimi čtvrtý rok - srnčí, lišky, jezevce, mám s nimi ulovené i dvě kuny. Vše na nástřelu nebo občas do 20m. Na srnčí bych nešel přes 300m, tam již střela nemá potřebnou rychlost a tím i energii. Zvěř zhasíná pomaleji, což se mi nelíbí - to jsou zkušenosti kolegy.
Jinak není problém. Nad 200m se musíš vyrovnat s poklesem střely, což zjistíš nejlépe na střelnici. Vzhledem k citlivosti této ráže na boční vítr je nutná i střelecká kázeň, takže nestřílet za každou cenu a brát v úvahu všechny podmínky a okolnosti střelby.
Osobně střílím srnčí zásadně za plecko na plíce, vše na nástřelu s vyjímečným odskokem do 20m právě při vzdálenosti nad cca 220-250m.
Chce to i pořádný puškohled s patřičným zvětšením - min. 16x. A hlavní je se trefovat, pak není problém. Kdo to neumí, bude se na náboje vymlouvat pořád.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 222 Remington

Příspěvek od BwanaHunter »

Buttler> ještě napiš, kolik kusů s tím máš střeleno a jaké zvěře...


xlukyx> já střílím Normu, vyhovuje mi, že poloplášť i celoplášť mají stejný nástřel, spokojenost nadprůměrná. Ale nestřílím s ní tak moc, raději chodím s větší ráží, takže můj vzorek není až tak přesvědčivý.
Kolega střílí Sako Gamehead, střeleno dost kusů, výkon přesvědčivý, spokojenost vysoká.
Sierru bych nebral, a sportovní už vůbec ne. Zkušenosti s ní jsou dost problematické.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 222 Remington

Příspěvek od Jiří K. »

To Buttler: Jen si opomněl, že část kusu na krk a na hlavu. Jak jsi již uvedl v tématu .223 Rem.
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 222 Remington

Příspěvek od Shark »

S HPBT, ale v r. 223R jsem lovil a vystřílel na lovu 40ks tohoto střeliva. Lovit se s tím určitě dá a hodně lidí s tím loví, ale já osobně jsem přišel na to, že účinky jsou nevyrovnané, jednou kus v ohni, podruhé 50 m úprk - těch úprků z nástřelu více než kusů v ohni, jednou s barvou, podruhé bez barvy, jednou dirka dirka, podruhé dírka granát... Přesnost vynikající. Přešel jsem na Sako gamehead a naprosto bez problémů a účinky takové jaké si u této ráže představuji. k HPBT se rozhodně vrátit nehodlám, snad jenonm do terče, kam je toto střelivo určené.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 222 Remington

Příspěvek od Tim »

Já používám, jak psal Bwana, Sako gamehead 3,56g a spokojenost. Srnčí zatím vše do 15m, na lišku kladivo i při horším zásahu (né při špatném, při horším!). Ale lovím s tím první rok, takže cca. 8-10 kusů srnčí a zhruba pět lišek.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 222 Remington

Příspěvek od Shark »

Jak píše Tim, přesně tyto a nehodlám na tom nic měnit, dokud je budou mít v krámech, budu s nimi lovit
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 222 Remington

Příspěvek od BwanaHunter »

Z doslechu jsem dostal dobré reference na Sierra Varminter 3,2g v téhle ráži. Nějaká praktická zkušenosti či poznatek, prosím? Děkuji.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: 222 Remington

Příspěvek od veit »

Necelý rok mám jednušku Bergara Apex v nerezu ve 222 rem. Zkoušel jsem v ní náboje SB,nějake RWS a Norma co jsem dostal na zkoušku od kolegů myslivců. Nejlépe mě chodí SB HPBT 3,36 g. Rozptyl cca 20-30 mm. Chtěl jsem nějaký náboj určený k lovu. Koupil jsem tedy sako Gamehead 3,6 g. Oproti SB HPBT 3,36 je u toho náboje patrný o něco ostřejší hluk výstřelu a také větší „zpětný ráz“. Také jde hůř otvírat zbrań. U asi jedné třetiny nábojů SAKO je po výstřelu protržena zápalka. Přesnost nábojů SAKO je prakticky na úrovni SB HPBT. Nezaznamenal jsem žádnou ulítlou ránu.
Na fotce leva – SB, SAKO neprotžená, 3x SAKO protržená.
Jednuška nemá žádné vůle. Ze zbraně je vystřeleno celkem cca 250 ran.
U žádných jiných nábojů (jiných výrobců) nedošlo k protržení zápalky

Co je prosím špatně?
Přílohy
SAKO 222 rem.jpg
SAKO 222 rem.jpg (26.06 KiB) Zobrazeno 10802 x
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 222 Remington

Příspěvek od Choochoo007 »

Tipnul bych to na nevhodny tvar uderniku - spicaty, silnou pruzinu uderniku a nebo ze ten udernik jde mimo stred a protrhne plech zapalky, ktera se v tom miste neopre o vnitrni cast zapalky tzv. kovadlinku. asi to bude kombinace vseho.
Ale jen odhaduji dle fotek :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Tomas 43
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 110
Registrován: čtv 04.10.2007, 8:38
Bydliště: Halenkovice, Zlínský kraj

Re: Náboj 222 Remington se střelou Nosler Partition

Příspěvek od Tomas 43 »

Zdravím. Pánové, konečně se mě podařilo sehnat originál střely Nosler Partition
o průměru 224 \'(s přepážkou, nikoliv verzi ballistic) hmotnost 60 grainů (3,9 gr).Žádná láce to nebyla,ale to nevadí Teď mě čeká přebíjení, tj. hledání vhodné laborace pro lov. Máte někdo praktické zkušenosti s používáním této střely v tomto kalibru na srnčí?
Sauer 202 Clasic 8x57 JS, SAKO 75 9,3x62,
Remington 700 VLS 308 W, Remington 700 BDL
7 mm Rem. Mag, Remington 700 BDL 300 RUM, Mannlicher Luxus 6,5 x 55 SE, CZ 527 222.REM,
Marlin 1895 XLR 45-70 GOV, Krieghoff Hubertus 6,5x65 RRWS,Carl Gustaff 1917
Lesomil
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 455
Registrován: úte 04.1.2011, 19:29

Re: 222 Remington

Příspěvek od Lesomil »

Veit :)
Předesílám, že se jedná pouze o můj osobní názor... :wink: Vzhledem ke skutečnosti, žes předtím vyzkoušel tři značky střeliva a o tomto problému ses nezmínil, předpokládám, že tedy problém činí výhradně střelivo SAKO. Silnější ránu a zpětný ráz bych přisoudil výkonu náboje. Ale pokud předchozí střelivo (včetně zápalek) nečinilo problém, nebude chyba ve zbrani. Osobně uvažuji o materiálu z něhož je zápalka střeliva SAKO vyrobena. Bude asi měkčí (případně slabší) a tedy jej zápalník většinou prorazí... Co se týče horšího otevírání zbraně, napadá mne nějaká deformace dna nábojnice, ale to bys asi zjistil :) Ovšem jsou tu povolanější...
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: 222 Remington

Příspěvek od sara »

Tomas 43: Záleží na tom,jaký máš Twist hlavně. Psal jsem o tom už ve vlákně 223 Rem. Přesně tuto střelu jsem laboroval ve 223 a bída s nouzí, co se týče rozptylu. Přičítám to stoupání vývrtu, v mém případě 12". Vyzkoušej u tvé 222 Rem a napiš sem výsledek. S gramáží prachové vsázky začni opatrně, tato střela vykazuje poměrně velký průtlačný odpor. sara
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 222 Remington

Příspěvek od bon »

2 Tomas 43: tato střela je na .222 Remington se 14" stoupáním již dost těžká. Nosler pro ni uvádí doporučený twist min. 12". Pokud už je máš, tak je zkus, ale pro začátek bych přebil menší sérii.
veit
Nový návštěvník
Příspěvky: 12
Registrován: úte 31.7.2012, 14:43
Bydliště: Jižní Morava

Re: 222 Remington

Příspěvek od veit »

Kolegové z fóra, děkuji za rady a podněty. Moc jste mě pomohli. Problém s protrženými zápalkami u Sako Gamehead je vyřešen. Příčiny byly tři. Silná pružina úderníku, úderník jde mimo střed a měkká zápalka u nábojů SAKO. Provedl jsem test s delaborovanou nábojnicí SAKO, kde jsem nechal jen zápalku. Po odpálení nešlo zbraň vůbec otevřít a tak jsem musel vyklepnout čep a zbraň rozdělat. Zápalník byl zaseknutý v zápalce vedle kovadlinky, vratná pružinka nevytáhla zaseknutý zápalník, a proto nešlo zbraň otevřít. Měl jsem možnost si vyzkoušet natažení úderníku (kohoutku) u jednušky Harrington & Richardson. U této zbraně je síla potřebná k natažení výrazně nižší než u Bergary Apex. Princip zbraně je velice podobný. Proto jsem u Bergary vyměnil pružinu úderníku za slabší a je po problémech. S tím, že jde zápalník mimo střed nic nenadělám, ale se slabší pružinou se táto závada eliminovala. S náboji Sako Gamehead jsem velice spokojen. Trochu jsem s nimi natrénoval na střelnici a na vzdálenost 100 m většinou dostanu sérii třech rán do 3 cm. Účinky na srnčí zvěr a lišky jsou přesvědčivé, jak již zde referovali kolegové výše. Zůstávám u Sako Gamehead 3,56 g a už nic nebudu vymýšlet.
Odpovědět