222 Remington

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: 222 Remington

Příspěvek od Bojar »

Také lovím touto ráží 222.rem sice krátce ale přece :D Používám SaB sp 3.24g a na srnčím naprostá spokojenost.Všechny kusy prostřeleny a to na vzdálenosti i hodně přes 100metrů.Příjemným zjištěním bylo ,že nepodlévá jako její větší sestra 223.rem.Příjemná střelba i vynikající přesnost.Jelikož působím v polním revíru bez výskytu černé tak mi připadá zbytečné tahat se s větší a těžší flintou a na srnčí a lišku plus toulavou škodnou si myslím ideální volba.Podotýkám ,že srnčí při zásahu komory (aorty-srdce.a jeho bezprostřední blízkosti zůstává na fleku)Při zásahu zadní komory tak do 30metrů od nástřelu.Ono pokud špatně trefíte tak dohledáváte i po 308w-či 7*57R vlastní zkušenost.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Z vlastní zkušenosti - 100% souhlas ! Jedinou nevýhodou této ráže je její omezení, dané zákonem, ale ve shora uvedených poměrech bych ji rovněž považoval za ideální.
Kritériem pravdy je praxe.
kopov.c
Zkušený diskutér
Příspěvky: 674
Registrován: stř 18.8.2010, 23:16
Bydliště: Již.Morava okr.Blansko
Kontaktovat uživatele:

Re: 222 Remington

Příspěvek od kopov.c »

Bojar píše-Ono pokud špatně trefíte tak dohledáváte i po 308w-či 7*57R vlastní zkušenost.
To je sice pravda,ale je potřeba nezapomenout,že po té 308smě bude ten dosled podstatně jednodušší a zvěř bude určitě i méně trpět.Po 222 bude většina dosledů s běžně používanejma psama neuspěšná.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

To Kopov - bavíme se jen a jen o srnčí zvěři a u té bych tak velký přínos v použití většího kalibru neviděl.
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 222 Remington

Příspěvek od Zdenek41 »

Vše záleží na vyzrálosti lovce.Viděl jsem s touto ráží ležet spoustu a nebudu psát čeho,ale i přes 150kg to mělo.Pokud to padá a ví se jak to dělat je vše v pořádku.Ovšem dnes se již nesmí a ani bych to nedoporučoval ikdyby se mohlo.Je spoustu lidí,kteří nemají čas ani dohledat a někdy se ani nesnaží.Spoustu zvěře by bylo straceno.Ta doba je dnes pro tu moji naši myslivost za mlada nějaká uspěchaná a bez tech i strastiplných ale poučných dosledů.Dnes přijet sednout,střelit,do balíčku zvěřinu a pryč.Bohužel to je dnešní doba.
Bojar
Častý návštěvník
Příspěvky: 93
Registrován: sob 05.3.2011, 20:11

Re: 222 Remington

Příspěvek od Bojar »

Ono veškerý lov s jakoukoli zbraní je o vyzrálosti lovce.Pokryplit zvěř můžete jak s 222.rem tak i s 9.3*62 :) Osobně si myslím po zkušenostech s touto 222rem. ale i jiných rážích se kterými jsem lovil ,že pokud je někdo v čistě polní honitbě bez výskytu černé tak se mi jeví jako ideální volba tak nač hned zatracovat :(
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Lidi, kteří nemají čas dohledat a ani se nesnaží - takovým nasrat do rukou a ne svěřit flintu ! Starý Vrbenský říkával : Kdyby mi stál srnec na Měsíci, já po něm vystřelil a kule tam dolétla, MUSÍM se tam jít podívat, výmluva NEEXISTUJE ! Na ráži z tohoto pohledu vůbec nezáleží. Dnes jsem důchodce, takže to neřeším - ale dřív, pokud jsem věděl, že nebudu mít čas na případnou dohledávku, raději jsem lovit nešel a zůstal doma...
Kritériem pravdy je praxe.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Re: 222 Remington

Příspěvek od precechtel »

to fesoj
zlatá slova, také nejdu na lov, když tuším, že případná dohledávka by narazila na nedostatek času, eventuelně na nedostatek času na zpracování zvěřiny, Taky už se stalo, že jsem přece šel a potom litoval, protože jsem nechal - musel nechat odejít odstřelový kus pro představu, co by následovalo při horším zásahu. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
harrycallahan
Častý návštěvník
Příspěvky: 70
Registrován: čtv 17.11.2011, 13:33

Re: 222 Remington

Příspěvek od harrycallahan »

222 má nepochybně své přednosti, své příznivce, ale také spoustu zapřisáhlých odpůrců, napsáno o ní (nebo skupině "malých" ráží) bylo také už mnoho. Před asi 10 lety (nebo 12, už nevím jistě) mě otiskla Myslivost na toto téma příspěvek a spustila se vlna ohlasů - tehdy ještě nebylo zákonné omezení dle dopadové energie. Mám praktické zkušenosti s 5,6x52R, 5,6x50R Mag a nejvíce s mojí oblíbenou 223Rem, nebudu raději uvádět počty ulovené zvěře, ale věřte, že mám nějaké zkušenosti, abych mohl tvrdit, že to není jen o ráži samotné, ale velmi důležitá je i volba kvalitního střeliva (je tady léty zažité všechny ráže posuzovat pouze podle výsledků se střelami SP z SaB Vlašim - což bohužel pověsti některých, jinak výborných ráži ubližuje). Tak konkrétně zmíním podlitiny od ráže 223Rem - ty znám pouze od Vlašimských SP, už léta ale používám Winchestry 64grs (4,2g) a na srnčí perfektní průstřely bez podlitin! poloviční rozptyl při testování na 200m, pokud zvěř odchází (pomalejší kule) tak zřetelně barví ... prostě změnou střeliva lze dosáhnout úplně jiných výsledků a nelze ráži obecně zatracovat. Totéž třeba s 30-06, kterou lovím také - Vlašim na srnčí přes lopatku ... znáte to, ale kvalitní "bonded" střely, InterBond, teď mám AccuBond - naprosto vynikající výsledky, srnec přes lopatky - bez větších podlitin, výstřelový otvor do 3 cm, padá v ohni ...poškození zvěřiny podstatně menší než je zvykem z klasické 7x57R.
Abych se vrátil k tématu - 222, 223, doporučuji zodpovědným střelcům, ráže pro "fajnšmekry" :wink: co si umí odpustit ránu s nejistým umístěním zásahu, protože na tom velmi záleží. Nebojte se vyzkoušet kvalitní střelivo a rozptyl na 200m, tohle se v praxi může velmi hodit.
pole a lesy Vysočiny
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 222 Remington

Příspěvek od Marpie »

No já 222Rem mám ale české střelivo jsem raději používat přestal. Už jsem to tu asi psal ale hledat se mi to nechce, vetšinou kusy ležely v ohni nebo udělaly pár kroků, jednou jsem na cca 40 m srnce neprostřelil tan odběhl cca 30m ale barvil i vstřelem a viděl jsem kde klesl k zemi ale jednou mi srnec vůbec nebarvil odběhl cca 200m ale na otevřeném poli - značil vyhozením zadních běhů a viděl jsem také kde zhasnul, ale jeden srnec mi při přesné komorové ráně těsně za plec přes plíce prostřelen, nijak neznačil prostě se rozběhl a bez jediné kapky barvy na nástřelu i na dráze odběhl nějakých 400m. Pak jsem měl dvacítku přebitých s kuličkou Hornady SP 60grs těch jsem na srnčí vystřelil cca 10 a naprosto super (zbytek na střelnici), buď v ohni nebo kousek od nástřelu ale vždy s dobrým barvením a nevýraznými podlitinami (což se o SB vždy říct nedalo). Teď mám přebité s Nosler balistic tip 55grs ale zatím jsem je v praxi nevyzkoušel. Jednoho paličkáře jsem dvěma ranama chybil, ale jak se později ukázalo střelivem to nebylo a s úlevou jsem již v říjnu zjistil že paličkář bez úhony žije a nepostřelil jsem ho.Uvidím jak se osvědčí ty Noslery a buď u nich zůstanu nebo zkusím sehnat opět ty Hornady.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Za starých zlatých časů, když jsme si mohli dovolit většinu ulovených srnců sníst a ne prodat, jsem si jednoho krásného rána připískal srnečka, který dodnes patří k mým nejlepším trofejím. Vidlák, pravý parůžek 10 cm, levý 8 cm, ale mimořádně veliké růže a ta síla na základně ! Považoval jsem ho za starého zpátečníka, ale měl 4 roky a výkupní hmotnost 22 kg - ve zvěřině můj nejsilnější. Střílel jsem polopláštěm SB /koneckonců nic jiného nebylo/ a původně jsem si myslel, že jsem ho neprostřelil. Při stahování jsem na výstřelové straně zjistil asi 7 nebo 8 dírek jako od malých broků, pěkně v kroužku o průměru asi 10 cm. A kupodivu, podlitiny žádné. Jinak to byl učebnicový zásah komory zvěře stojící naširoko, asi na 80 kroků, samozřejmě v ohni. Je pravdou, že se mi několikrát stalo, že jsem srnčí neprostřelil, vždy se jednalo o kusy v zimní srsti. K prostřelení divočáků včetně selat docházelo jen výjimečně při zásahu na nízkou komoru, vysokou jsem s touto ráží neprostřelil nikdy - ale také mi nikdy daleko neodešla. Byl jsem s touto ráží velice spokojen a jen nerad jsem se s touto zbraní musel z finančních důvodů rozloučit. Když jsem letos kupoval novou zbraň, po zkušenostech s Foxkou jsem jsem vzal 243W, kde nejsem omezen zákonem a jsem spokojen rovněž. A jeden trochu "eklhaft" poznatek - 222R není vhodná k sebevraždě, kamarád si s ní ustřelil spodní čelist a jazyk a přežil...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 222 Remington

Příspěvek od kojot »

fesoj píše: A jeden trochu "eklhaft" poznatek - 222R není vhodná k sebevraždě, kamarád si s ní ustřelil spodní čelist a jazyk a přežil...
Takže radíš .223 a výše? :lol:
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Jsme myslivci - takže radím myslet a neblbnout. Sebevražda je příklad totálního zblbnutí par excelence. Uznávám ji jen v případě nevyléčitelné nemoci s nesnesitelnými bolestmi - ale v tom případě když už, tak už...
Kritériem pravdy je praxe.
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: 222 Remington

Příspěvek od Marpie »

Tak jsem včera poprvé otestoval v praxi přebité 222Rem se střelou Nosler Balistic Tip 55grs. Střílel jsem na srnče cca 120m. Po ráně srnče vyhodilo zadními běhy a vyrazilo se ostatními kusy vpřed po chvilce se oddělilo a vytočilo se ke mně zadní částí a já zřetelně viděl jak z něj doslova tryská barva a umístění když se ke mně natočilo víc výstřelovou stranou jsem viděl na komoře. Srnče ještě kousek popošlo, zůstalo stát a po chvíli se složilo k zemi, ale ještě chvíli mělo vztyčenou hlavu a až po chvíli začalo silně odkazovat a zhaslo. Byla to čistě plicní rána, ale ani plíce nebyly vůbec podlité jak je u 222 zvykem, střelný kanál jakoby vyříznutý nožem o stejném průměru jako výstřelná strana a vůbec žádné poškození jiných orgánů. Vstřel ve škáře neznatelný vevnitř jsem viděl že střela škrtla o 6 žebro zezadu, výstřel velikosti padesátikoruny zhruba na stejném místě jako vstřel. Na nástřelu trocha barvy po dráze taky trocha - žádné křiky až od míst kde se stočilo ke mně zadní části a tam už bylo barvy jak z kýblu. Celkem odběhlo tak 50-60 metrů. To jak dlouho žilo mne vůbec netěšilo, ale z jednoho kusu ještě nedělám závěry. Uvidím dál, tentokrát to mohlo být umístěním rány.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
snipo
Nový návštěvník
Příspěvky: 6
Registrován: úte 10.8.2010, 6:36

Re: 222 Remington

Příspěvek od snipo »

Zdravím kolegové, chtěl bych vás požádat jestlik někdo nemá zkušenosti s nábojema od RWS Match MJ Jagd 3.4g (52gr). Možná, že jsem lopata, ale na netu jsem nic nenašel. Jedná se mi hlavně o lov srnčí zvěře. Děkuji za odpovědi
Odpovědět