222 Remington

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 222 Remington

Příspěvek od roman300 »

S RWS zkušenosti nemám, ale téměř stejné konstrukce je Sierra Match King 52Gr. (3,4g), kterou používám přebíjenou ( v5-960m/s). Myslím že ve stejné laboraci je dodává S&B a dle referencí nejsou tyhle náboje s ohledem na značku špatné. Používám Sierry na škodnou a srnčí a z několika zkoušených mi vychází jako nejlepší. Pokud je rána umístěna těsně za lopatku - zůstává kus v ohni, pokud je zadní komora, tak kus odchází do 50m. Zatím se nestalo abych kus neprostřelil (naposled srna 141m), výstřel je cca o velikosti padesátikoruny s tím, že střela prochází výstřelovou stranou po částech. Není vyjímkou najít na vnitřku výstřelové strany několik otvorů v rozptylu zmíněné mince. Původně jsem tuto ráži bral jen jako náhradu malorážky, ale po několika letech mě přesvědčila, že s kvalitním střelivem dokáže mnohem víc.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 222 Remington

Příspěvek od Tim »

Pánové měl bych dotaz. Potřeboval bych nějakou kulovničku do míst, kde je o něco větší koncentrace lidí, takže pokud možno, aby pro jistotu neprošla kule skrz stromek a aby neměla tak výraznou "ránu" která lidi dráždí a oni pak zjistí, že je tam posed a jdou ho zapálit. Bylo by to na lov srnčího do 100m a nějaká ta liška. Může mi někdo fundovaně odpovědět, jak silný je zvukový projev "dvěstědvacetdvojky" v porovnání s rážemi které mám? Tzn. 7x64 a 30-06 Sprg? O poškození zvěřiny mi nejde tolik, protože srnčí střílím za plece a myslím si, že tahle svižná kulička bude srnčí usmrcovat velice spolehlivě.
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 222 Remington

Příspěvek od rimar77 »

rána je slišet intenzivně, není tak silná samozřejmě jak u silnějších ráží ale je slišet na velkou dálku taky, kvůli tomudle důvodu do tédle ráže chodit nemusíš :wink:
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 222 Remington

Příspěvek od Shark »

Ahoj, střílím převážně s 223R. Mezi 222 a 223 osobně nevidím žádný rozdíl, snad jen v tom, že do 223 seženeš více druhů střeliva. Víkonově jsou na tom stejně, mrkni na balistické tabulky obou ráží v různých laboracích. Zvukový efekt je u 223 samozřejmě menší než u běžných silnějších ráží, ale stále je to rána. Pokud však fouká silný vítr, 200 m od tebe nikdo neví, že si střílel, vyzkoušeno. Do podmínek lovu a na tebou uvedenou zvěř bych se nebál 22 hornet. Jinak po 223 to padá, o tom žádná :D . Tak a teď očekávám všechna ta negativa malých rychlých a jak je vychýlí každý čtyřlístek v dráze letu, hlavně od těch, co něco někde slyšeli a vlastní zkušennost nemají! :D
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Time, pokud se chceš dostat do průseru, poslechni Sharka a jdi do Horneta. Na Tvé účely by sice jistě stačil, ale zákon hovoří jasnou řečí...
Kritériem pravdy je praxe.
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 222 Remington

Příspěvek od Shark »

fesoj : jasně trošku mi nedošla energie ve 100 m, ta je skutečně pod hranicí 1000J, takže svoje doporučení beru zpět a kaju se :D . Na lišku si však vzhledem k podmínkám lovu stojím za svým. Jinak 222 nebo 223 mohu doporučit a zvážit použití varmintové střely, která se v cíli roztříští na atomy a neprostřelí, tudíž dále neohrožuje.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 222 Remington

Příspěvek od fesoj »

Přesně tak ! A ještě bych doplnil, že při noční čekané a koneckonců vždy, když nechceme nebo nemůžeme střílet na větší vzdálenosti než uváděných 100 m, je velkou výhodou Horneta proti 222 R či 223 R, že nerozbíjí a netrhá kožešinu /bavíme se samozřejmě jen o liškách, kunách apod., ten handicap Horneta ve vztahu ke spárkaté zvěři je vlastně jediným důvodem, proč mezi myslivci není rozšířen daleko víc/. S varmintovými střelami nemám žádné zkušenosti, když jsem já lovil s 222 R, byly k sehnání pouze náboje SB polo a celoplášť. Také jsem původně uvažoval o Hornetu, mělo ho několik starších lesáků a nedali naň dopustit, ale právě kvůli spárkaté /tehdy bylo povoleno lovit remingtonem vše/ jsem si koupil tu Foxku a krom lišek jsem s ní bez problémů ulovil i dost selat a lončáků a 4 kusy holé vysoké, o srnčí nemluvě.
Kritériem pravdy je praxe.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 222 Remington

Příspěvek od rimar77 »

Shark s 222. jsem lovil pár let a rozhodně tudle ráži považuju za skvělou a pro lov škodné srnčí za ideální, akorát jsi mne teda dostal s těma 200m, mne takhle bratránek slišel na víc než 500m když jsem střelil svého prvního srnce ale to bylo bezvětří, moje zkušenost při použití stejné munice SB a porovnání se strejkou který střílí 223 že 222 méně podlévá a poškozuje zvěřinu. Takovej kulobrok s toudle ráží bych považoval za super ale kam ty flinty dávat :-)
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 222 Remington

Příspěvek od Tim »

Už jsem rozhodnutý, v týdnu pro ni jedu :mrgreen: Děkuji za rady a zkušenosti. Pravda je, že ten Hornet by byl úplně super, jenže jako mysl. stráž mám dohlédnout na dodržování zákonů a ne je sám porušovat :D Takže .222 rem to jistí :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Shark
Častý návštěvník
Příspěvky: 59
Registrován: stř 02.4.2008, 16:31

Re: 222 Remington

Příspěvek od Shark »

tak jako myslivecká stráž budeš nadšený, na tlumení koček a jiné havětě zákonem povolené neznám fakt nic lepšího :D , snad jedině 204 ruger mi hlodá hlavou :D
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: 222 Remington

Příspěvek od rimar77 »

Tim a do čeho půjdeš? jinak s toudle ráží pro to co říkáš rozhodně neuděláš špatně je dobrý jak relativně dobře toleruje horší zásah, lišky ani srnčí mi po ní neodcházelo ikdyž srovnatelnej zásah například se 7kou zejména u lišek znamenal dohledávku, dneska už ji nemám protože jsem měl ižku která měla na můj vkus příliš velký rozptyl ale narazit někde jak jsem říkal na kulobrok v téhle ráži za ruzumné peníze tak bych asi neodolal
Uživatelský avatar
suhl
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 206
Registrován: stř 29.5.2013, 11:21

Re: 222 Remington

Příspěvek od suhl »

Steyr Mannlicher mod. M 8x57 JS
Steyr Mannlicher mod M 7x64
Mannlicher Schoenauer 8,2x56 MS
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 222 Remington

Příspěvek od Tim »

Našel jsem inzerát na ZBK ve .222 rem za pěkné penízky, tak jsem se s pánem domluvil a půjdu se na to juknout. Dal bych sem odkaz, ale pán ho po mém zamluvení smazal... Věřím, že když to osadím slušnou optikou tak budu spokojený :wink:
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 222 Remington

Příspěvek od Zdenek41 »

Pokud uvažuješ o ZBK,tak ani 5,6/50RMag neni vůbec špatný.
Tim
Zkušený diskutér
Příspěvky: 692
Registrován: úte 26.11.2013, 14:21
Bydliště: Mar. Lázně

Re: 222 Remington

Příspěvek od Tim »

Jj, o té ráži jsem také uvažoval, ale nenaskytla se příležitost a novou zbraň kupovat nechci - resp. teď si ji nemohu dovolit, protože budu ještě kupovat jednu brokovnici a to by mi už doma asi neprošlo :D Je mi jasné, že s těmito rážemi budu muset střílet hodně zodpovědně a v dráze letu nesmí být ani pavučina, ale s tím se smířím, nejsem nijak zbrklý střelec...
Motivační citát pro tento den:

Vykašli se na motivační citáty, nalej si sklenku Jamesonu a pusť si pořádnej metal!!!
Odpovědět