Přebíjení 7,62x54R pro lov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od dalas »

Neberte to jako pruzení, ale už se to tu v poslední době objevilo vícekrát. Dle platného názvosloví se jedná o střelu, nikoliv "kuli". Dbejte trochu na úroveň fóra.
Omluva za OT.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
pata
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pát 12.2.2016, 0:59
Bydliště: Nýdek

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pata »

dalas píše:Neberte to jako pruzení, ale už se to tu v poslední době objevilo vícekrát. Dle platného názvosloví se jedná o střelu, nikoliv "kuli". Dbejte trochu na úroveň fóra.
Omluva za OT.
Opraveno !!!
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Tak 42 gr S062 s naší SP 180 gr ukázalo z dlouhého Mosina z cca 1metru vzdálenosti rychlost kolem 700 ms. Hradla zánovní Caldwell. Nějak se mi to nezdálo, ale Geco 7x57R ze ZH dávalo 740 ms, což by vcelku mohlo být pravda.
Chodilo to o málo výš než tovární 200gr Sako Hammerhead, který je na továrnu i mimořádně přesný. Asi to nejlepší, co jsem kdy vyzkoušel.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Brzy bude začínat sezóna. Chtěl bych se zeptat, jestli někdo zkoušel na lov navážku, kterou jsem sem psal loni. Od té doby jsem vystřelil pár ran do terče a vždy to chodilo slušně. Zhruba okolo 3 cm na 100 m.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Začátečník píše: stř 03.10.2018, 20:54 Tovární 200gr Sako Hammerhead, který je na továrnu i mimořádně přesný. Asi to nejlepší, co jsem kdy vyzkoušel
Ten výše citovaný náboj je ráže 7,62x53R - se střelou o průměru 7,82 mm - .308
Je vidět, že Tvůj Mosin má vývrt v dobrém stavu! 8)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Mosin je stavem nová zbraň. To ano. Neměřil jsem to sice, ale Hammerhead je nejspíš o kousek silnější než .308. Klasickým .308 je to jedno, u vylítaných laufů je to výhoda a do .311 je to použitelné. Norma Alaska je silnější skoro určitě. Myslím, že to někde psala i sama firma.
Náboje Extra mají oficiálně také střelu .308 a zatím nevím o Mosinu, ze kterého by nestřílely. Je to spíš konstrukcí střely.
Finové jsou šikulové. Hammerhead je jedna z mála střel, které fungují obstojně skoro ve všech rážích a navíc mají u .284 evropský rozměr. Můžeš je taky zkusit, jestli chceš. Tvůj názor odborníka na slovo vzatého by byl jistě zajímavý.
Jen pro zajímavost. U Partizana se dají třeba pro 7 mm koupit střely .284 a .285. Jenže ti je rozlišují. Finové ani Švédové to minimálně v některých případech nehrotí. Taky to může být specialita jen pro Mosina, protože na severu je jich opravdu hodně a Sámové asi moc neřeší, jestli má jejich flinta po dědečkovi vyraženo D, aby se z ní daly střílet i originál Mosin náboje.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Tak použití rážově nepříslušného střeliva (v našich krajích historicky nejčastěji 8x57J versus 8x57JS) je samozřejmě zajímavá otázka. Ruští vojáci ty "devítky" Luger z pistolí 7,62Tokarev taky stříleli - dokud nenarazili na nějakou jádrovanou/sintrovanou ... Nicméně dnes už je to celkem zbytečná frajeřina - oklepnout ústí do olova, změřit mikrometrem, obdobně změřit střelivo, které používám - a nemusím psát dohady, zda je nějaká střela "skoro určitě silnější" :)

Kdysi jsem nějaké náboje ráže 7,62x53R měřil a střely byly vždy s průměrem vodící části 7,82 mm - jak nakonec lze od precizních "severských" výrobců (Lapua/Sako) očekávat ... :?
Rozptyly dosažené z modernizovaných pušek vz. 54/91 s náboji Lapua/Sako 7,62x53R nebyly žádný zázrak - tak řekněme 7 až 10 cm/100 m - naprostý propadák oproti rozptylům, které dokázaly tehdy zavedené "целевые патроны" nebo "снайперские патроны" s 12 gramovým tombakovým celopláštěm ...
Proto Ti chválím Tvého Mosina 8)

opu54_91.jpg
opu54_91.jpg (48.13 KiB) Zobrazeno 5455 x
opu54_91_snajperskie_patrony.jpg
opu54_91_snajperskie_patrony.jpg (8.17 KiB) Zobrazeno 5455 x
opu54_91_celevie_patrony.jpg
opu54_91_celevie_patrony.jpg (7.06 KiB) Zobrazeno 5455 x
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Ta krasavice je tvoje vlastnictví?
Nebude to jen v průměru střely, ale hlavně v konstrukci. Extry by měly mít také jen .308 střelu.
Jestli Ti to nestřílelo, je otázka, jestli jsi střílel zrovna Hammerhead. O FMJ střelách jsem neslyšel, že by fungovaly.
Tovární Norma už stojí víc, než se mi chce za náboj na pokusy dávat. Ani pověst nemají takovou, jako má Sako. Proto napíší, co vím a dál bych se tím zabýval jen, kdybych třeba nějak snadno přišel ke střelám nebo ke zbytkům od někoho nebo když to budeme dostatečně dlouho probírat a mně to pak nedá. Zatím Tě tu pracně popichuji, abys testoval Hammerhead a ty nic.
Ze zvědavosti jsem použil Sako továrnu, protože má dobrou pověst a zajímalo mě, jestli funguje. Kdybych přebíjel, taky bych se k podobnému výsledku nemusel vůbec dostat. A hlavně. Stálo by to čas, a ten já teď moc nemám. Škoda že se neozvali vlastníci kulobroků IŽ, kteří si zakoupili kusy, které měly být 308 W nebo 30 06 Springfield a továrním střelivem většinou nestřílely. Pokud by Sako fungovalo, bylo by to jasné.
Měřit flintu zatím nebudu. Tedy pokud Tě to extrémně nezajímá. Důležité je, co funguje. Musím dokoupit 174gr Hornady RN. Optimální poměr cena výkon, na RN střely dobrá přesnost a jsou sehnatelné.
Jestli by se mi do něčeho chtělo, jsou to 220gr RN od Sierry. Možná na podzim, jestli bude čas.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Začátečník píše: pon 08.7.2019, 21:46 Tě tu pracně popichuji, abys testoval Hammerhead a ty nic.
Jsem už testoval ze 7,62x54R ledacos a neb se nebojím vzít mikrometr do ruky, mám i celkem přesně změřeno a vyhodnoceno, která .308 střela a jak ve větším vývrtu tlakem hnacích plynů expanduje 8)

Naboje_7_62x54R_se_strelami_7_82mm.jpg
Naboje_7_62x54R_se_strelami_7_82mm.jpg (84.01 KiB) Zobrazeno 5343 x
Strely_7_82mm_vystrelene_z_opu54_7_62x54R.jpg
Strely_7_82mm_vystrelene_z_opu54_7_62x54R.jpg (39.85 KiB) Zobrazeno 5343 x

Ale znáš to sám - jak píšeš - čas na to, abych sem vyvěsil tabulku s vyhodnocením, ten budu hledat těěééžko :) :D :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Možná to ani není všechno, co jsi zkusil, ale i tak je toho dost. Pěkný kus práce. Jen víc takových.
Některé nepoznávám, ale zajímala by mě SPCE a ta stříbrná RN. Tabulka by byla asi zbytečně moc práce, i když by v ní bylo dost zajímavého, ale jaký byl nejlepší rozptyl s těmi SPCE? Co je zač ta stříbrná RN a jak chodila?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Expanze .308 střely výstřelem (průchodem přechodovým kuželem/vývrtem) z Opu vz. 54/7,62x54R:
7_62x54R_expanze_strely.jpg
7_62x54R_expanze_strely.jpg (132.93 KiB) Zobrazeno 5214 x
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Pěkné. Ty rozpyly na 100m jsi nezkoušel? To se mi nechce věřit. To by Ti ani nebylo podobné
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od pufr »

Tak to víš, že zkoušel. :)
Měl by sis ale nejdřív uvědomit, že střela nemá dokonale symetrický plášť (až na ušlechtilé výjimky lisované na prémiových lisovadlech) a není "vržena" do přechodového kužele dokonale souose s vývrtem. Takže tlakem hnacích plynů, průtlačným odporem a při zrychlení na úrovni stovek G je střela nějak "zkomprimovaná", ale v 99% případů ne symetricky. Už ve vývrtu se tedy zpravidla točí knedlík s těžištěm i podélnou osou střely umístěnými mimo osu vývrtu. Pro čtenáře se slabší představivostí je potřeba doříct, že nesymetrická deformace střely i její nepravidelný pohyb zůstanou zachovány i po výletu střely z ústí hlavně - s výrazným vlivem na vnější balistiku střely.
Zjištěné rozptyly byly - rámcově řečeno (což pro úroveň debaty zde ve vláknu zcela jistě stačí) - v nejlepším případě někde na úrovni 2 MOA, většinou cca na dvojnásobku (cca A5/100m) ale i větší :?

Byl by taky skoro zázrak, pokud by se téměř všichni kvalitnější výrobci střeliva v konkurenčním boji a ve snaze o nejlepší uživatelské vlastnosti - maximální přesnost střelby atd. sjednotili na přesnosti výroby, kdy se skutečný průměr vodící části moderní, plášťované puškové střely neodchyluje od normy zpravidla ani o celou jednu setinu milimetru a najednou by právě u "Mosinky" bylo jedno, že je střela menší o desetinu ...
Začátečníka prostě omlouvá jen to, že je začátečník, střelci s praxí, zvyklí měřit své náboje a rozptyly na terči z drtivé většiny vědí, že vyšší přesnost výroby střely zpravidla znamená i přesnější střelbu. Nalezené výjimky jsou "řídké" a tak spíš tohle jednoduché zjištění potvrzují ... :?
Proto jsem Ti taky Začátečníku k Tvé spokojenosti s .308 HH v "Mosin" vývrtu gratuloval ... :)
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Jestli jsi zkoušel i různé prachy, je to zbraní a střelou. Ještě je možnost, že byla ta flinta trochu víc jetá.
Alaska Ti vyšla stejně silná jako ostatní střely. To jsi mohl taky napsat rovnou. Výrazné stížnosti na tovární střelivo nejsou, proto by mohla být příčina v tenčím plášti. Nebo je tolerantní. Ale Tobě to tak nevyšlo. Kdybys měl někde zbytek, dej vědět. Zkusil bych to ze své flinty.
Flinta je opravdu hodně sériová. Má výrazné stopy frézy a možná i nějaký otisk kladiva by se našel. Pravda je, že jsem jí vybíral z několika skoro nových kusů na střelnici podle toho, jak střílela. Už jsem psal, že podle těch IŽ v 308 W a 30 06 soudě, nám na postupy výrobce nestačí fantazie. Co vím, Mosin se nikdy nechromoval. U ruské výroby bych nevylučoval, že se prodlužovala životnost tím, že se prostě vývrt dělal trochu užší. Nebo je to, jak se tu a tam někde píše, že se nastavily stroje a dokud se výroba vešla do tolerance, nic se nedolaďovalo. Těžko říct.
Mohl bys své pokusy opakovat s nějakým Mosinem, kdyby se Ti hodně chtělo. Třeba by to vyznělo pro místní výrobce nelichotivě.
Vyšla Ti některá ze zkoušených střel jako výrazně lepší?
Ještě něco. Hornady RN jsem ze svého ZH 7x57R také nerozchodil. Nejspíš je to právě průměrem střely. 9 g SP jde ale taky mizerně. Přitom Kropatschek střílí docela širokým spektrem průměrů střel vcelku obstojně. A pak se v tom má člověk vyznat.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Přebíjení 7,62x54R pro lov

Příspěvek od Začátečník »

Chtěl bych se znovu zeptat, jestli někdo používá naší střelu SP ve vlastní laboraci. Nenašel jsem delší dobu žádný příspěvek od Františka Fořta. Asi mělo prase v souboji na bodáky od počátku jasně navrch.
Odpovědět