.458 Win. Mag.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Tom123
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12.8.2017, 8:07

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Tom123 »

Tak aspon nejake informacie nazbieram o tej gulovnici a zas za tie peniaze priblizne 4500kc +nejake to prislusenstvo si myslim ze sa to aj oplati vyskusat.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od pufr »

Myslel jsem to tak, že ani od střel o hmotnosti 20 nebo 30 + gramů o průměru 11,6 mm nemůžeš čekat úplné zázraky, že hned vše padne a zhasne na nástřelu - a přesně tak, jak píšeš, vždy je to dobrá osobní zkušenost - zjistíš "co vlatně chceš a kam směřuješ" pokud jde o výkon, hmotnost a rozměry zbraně, tvé prostředí - revír - způsoby lovu, fyzické, časové a jiné dispozice atd. Protože zkušenost je jak známo nesdělitelná.
Pufr
Tom123
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12.8.2017, 8:07

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Tom123 »

Urcite ze prax je dolezitejsia ako teoria a kazdy si chvali to co ma doma.Mam aj kaliber 7x65r a strielam stoho Spce strely a ked sa trafim tak to padne aj stym a podotykam nestielam za kazdu cenu.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Zbrojovák »

Není to samospása jak jsem psal - nejlíp mi vycházel ten hornady IL RN 22,3g anebo totožný SP RN voodleight.
Ale byly případy kdy zbraň a laborace vyloženě podržela - např. střelba skrze klasy obylí, trvalé střelné kanály, černá prostě barvila dobře a i při chybném zásahu, např. krkovice, poměrně s velkou ztrátou barvy rel. brzy zeslábla, dosled byl do 200m a otěry v klasech žita jasně čitelné. Označil bych ji jako výbornou v dané laboraci pro lov černé a jelení ale i veškeré ostatní zvěře v místech, kde je prostě počítat s nějakou tou vegetací. S tím že ONV je někde k 130m při v0 700m/s - což pro takové případy bohatě dostačuje.
varuju ale před rovinama a příměstskýma honitbama, už jsem to tu zmínil, střela projde srnčím, zůstává kompaktní, má poměrně dost rychlosti díky slušné hybnosti, na zemi v úhlu dopadu se pak ani nerozsype ani nezavrtá do hlíny, vyhodí jen drn a pokračuje jako hřib ještě kdoví kam. Voodleighty měly když jsem tehdy vytáhl po průstřelu jezevce jeden ze země, stále 20g při průmětu hřibu 20+mm.
jezevci, lišky, srnčí bývalo v ohni pravidelně
černá v ohni anebo nedaleko
vysoká - při dobré barvě až 100m, jede jelínek ještě dál, ale nebyla to tehdy ideální rána zpředu z šikma vstřel před levou plec, výstřel za pravou, permanentní díra 3-4cm, barva extrémní a šel po zvednutí ze zálehu 40m daleko, ještě asi přes 200m dolů ze svahu - byl to extrémní případ si říkám, dodnes to dobře nechápu - jedna plíce na prach, druhá černá
mufloní - trochu problém při praskání trávníku mimo zásah na široko vyloženě na plecka, jinak stalo se mi že muflonka z šikma a shora na komoru, výstřel na játrech, odskočila ještě 80-90m - po nástřelové stopy na útěkové dráze byly ale tak masivní, vypadaná zeleň, barva, kusy jater atd. že se dala relativně velmi snadno dosledovat i na louce a kus v lese.
Prostě daná ráž a laborace má něco do sebe. prostě určitou zvěř jsem měl bez dosledu a určitou třeba s, ale stopní dráha byla čitelná - jako ráž/laborace bez psa a v těžších podmínkách, mi dělala ideální službu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od fary »

Odpovědět