.458 Win. Mag.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od GGreen »

Mohu se zeptat, proč volíte takovouhle ráži na naše podmínky, když ta zvěřina vypadá po ráně tak jak vypadá? Mě to přijde kapánek přehnaný. Jako dá se střílet přece i rozumnějšíma rážema, který se chovají mnohem šetrněji ke zvěřině, než toto a dohledávat se nemusí. Ráže není přece všemocná.
vhool

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od vhool »

GGreen: osobne na techto razich nevidim nic spatneho a na 45-70 G uz vubec ne,naopak je daleko setrnejsi nez bezne sedmicky ci jakekoliv "bezne " raze. ... ono to totiz vubec neni o prumeru strely ale spis o jeji :wink: rychlosti a spravne volby pro tu danou razi
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od nimrod nimrod »

Klidně se ptejte i do SZ.
Jsem od přírody zvídavý člověk, už jsem zkusil něco ráží a střel, něco jsem už za tu dobu co dělám myslivost odlovil. Stále hledám tu optimální ráž pro naše podmínky a čím více zkušeností mám, tím jsem si jistější že optimální ráž pro naše podmínky neexistuje, protože se v ČR loví zvěř o velkém rozdílu hmotností.
1)Zkušenost mě naučila, že jedna zbraň/optika má tu výhodu, že jsem s ní při lovu absolutně sžitý. 2)Mám v plánu do budoucna vyjet lovit do zahraničí jak medvěda hnědého, tak buvola apod. Proto tato ráž (legislativně s ní lze lovit vše).
Apropos buďte ubezpečen že davastace s klasickým polopláštěm hornady interlock 22,5g je obdobná jako po 7x57R (obojí vlastním a mohu srovnávat), s tím rozdílem že trvalá dutina je solidní, přitom kompaktní po celé dráze průstřelu už od vstřelu, bez podlitin.
Zastavovací účinek můžu zatím hodnotit, alespoň u této střely, jako velmi dobrý (zatím odzkoušeno na liškách a spárkaté do 100kg), barvení na stopě to nej s čím jsem měl doposavať zkušenost.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
GGreen
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: ned 28.11.2010, 20:22

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od GGreen »

Mě je jasný, že nejde pouze o průměr střely, to vím velmi dobře z vlastní zkušenosti, ale vždy mě zaráží, že někteří lidé (tím nemyslím nikoho konkrétně) loví téměr tankem myši (jestli mi rozumíte). Samozřejmě pokud se člověk chystá jet lovit africkou zvěř, či medvědy tak je to na místě vybavit se výkonější ráží, ale jak všichni sami moc dobře víte, tak lze mít náboje a laborace od velmi dobrých výrobců, skvělých výrobců, špatných a velmi špatných. Stejně tak jako střely které vyhovují spíše menší zvěři a střely, které vyhovují spíše větší zvěři. A kdo není spokojen s ničím tak může přebíjet. A může být sebelepší ráže, ale pokud se neumí trefovat tak si ji můžeme tak akorát vystavit do skříně a chodit se na ni dívat (ale to je vše notoricky známo). Já mám zkušenost jak s malými rážemi .223 Rem tak i s těmi většími, běžnými .308W a byly i situace kdy to po .223 Rem vypadalo mnohem hůře než po .308W a nebylo jich málo, stejně jako to někdy vypadalo hrozivě po .308 W, ale ještě se mi nestalo, že bych si řekl "sakra ta .308W je tedy slabá ráže, chtělo by to něco mnohem silnějšího", protože pokud to bylo špatně střeleno tak to nebylo ráží, ale většinou rukama, či střelivem a to žádná ráže nezachrání, leda ten tank.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od dalas »

Ano, tahle ráže je dost výkonná, tuším že E0 je přes 6000 J. Jenže to je v hmotnosti střely. Není to nijak extra rychlá ráže. Ta pointa u slabší zvěře je v tom, že ta střela se méně deformuje, ale to ani nemusí. Již sama o sobě má dost velký průměr na to, aby vytvořila spolehlivý hladký střelný kanál a prostřelovala. Ne vše, co má přivlastek Magnum musí být zákonitě šrapnel.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
vhool

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od vhool »

tyto debaty jsou tu neustale a neustale v novych tematech,nerad bych zde dalsi thread mala vs. velka :wink: byl bych rad kdyby tato diskuze pokracovala tam a zde pouze k tematu 458 WM (zkusenosti popripade poznatky ) jinak to zde zamknu :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od nimrod nimrod »

GGreen píše:Mě je jasný, že nejde pouze o průměr střely, to vím velmi dobře z vlastní zkušenosti, ale vždy mě zaráží, že někteří lidé (tím nemyslím nikoho konkrétně) loví téměr tankem myši (jestli mi rozumíte). Samozřejmě pokud se člověk chystá jet lovit africkou zvěř, či medvědy tak je to na místě vybavit se výkonější ráží, ale jak všichni sami moc dobře víte, tak lze mít náboje a laborace od velmi dobrých výrobců, skvělých výrobců, špatných a velmi špatných. Stejně tak jako střely které vyhovují spíše menší zvěři a střely, které vyhovují spíše větší zvěři. A kdo není spokojen s ničím tak může přebíjet. A může být sebelepší ráže, ale pokud se neumí trefovat tak si ji můžeme tak akorát vystavit do skříně a chodit se na ni dívat (ale to je vše notoricky známo). Já mám zkušenost jak s malými rážemi .223 Rem tak i s těmi většími, běžnými .308W a byly i situace kdy to po .223 Rem vypadalo mnohem hůře než po .308W a nebylo jich málo, stejně jako to někdy vypadalo hrozivě po .308 W, ale ještě se mi nestalo, že bych si řekl "sakra ta .308W je tedy slabá ráže, chtělo by to něco mnohem silnějšího", protože pokud to bylo špatně střeleno tak to nebylo ráží, ale většinou rukama, či střelivem a to žádná ráže nezachrání, leda ten tank.
Tomu rozumím. Tankem myši lovit je nesmysl :wink: ale 458win nevidím jako tank - jsou mnohem výkonnější ráže (weatherby apod.) a to nelovím ani plným výkonem.
No mně přišla 7x57R slabá, když jsem neprostřelil (RWS ID 11,5g) jelena na 60m (přes ramenní kloub). Lovím i v těžším terénu, kde dosled je vždycky komplikace. Jelen po ráně udělal 30m do hustého bukového náletu - strže. Bez kapičky barvy. Psa sice mám ,ale ne vždy ho mám ssebou. - to je jen jeden příklad za všechny, mohl bych pokračovat, mufloní absolutně bez barvy, pravidelně od 80-120m, bez značení.
8x64S mi přišla výrazně lepší - hlavně na mufloní a černou do velikosti lončáka. Ale taky mě nepřesvědčila o dostatčně pobarvené stopě u těžších kusů (90kg+), stejně jako 9,3x62 u zvěře srnčí. Je pravda, že jsem zkoušel obvyklé nejrozšířenější náboje a střely. Hodnotím jen dobré komorové zásahy.
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Reno »

nimrod nimrod píše:...458win nevidím jako tank - jsou mnohem výkonnější ráže (weatherby apod.) a to nelovím ani plným výkonem...
Předpokládám, že přebíjíš... Mohl bys pro zajímavost uvést, jaké střely .458 používáš a na jaký výkon munici laboruješ pro podmínky lovu v ČR? Máš i s tím sníženým výkonem zajištěn jistý průstřel u těžších kusů? O barvení nijak nepochybuji, taková "brambora" prostě musí udělat solidní trvalý střelný kanál... :D Proč se vlastně ptám - již několik let mám nutkání upgradovat svůj zbrojní arzenál na nějakou větší ráži, než je 7, případně 7.62 mm... :P Nějaké dva roky nazpět jsem si chtěl splnit jeden ze svých snů a pořídit si pěkný kulový dvoják v ráži 9.3x74R... Bohužel se nám pak vysypalo auto a museli jsme pořídit náhradu, což mi totálně odsálo veškeré úspory... :cry: Nu což, člověk si tak alespoň lépe uvědomí, že s jeho příjmy asi nebude pořízení zbraně v hodnotě cca 120.000,-Kč a výše zrovna rozumnou investicí... Ne že bych to časem nedal dohromady, kdybych opravdu chtěl, ale proč vlastně? :idea: Vždyť si za maximálně třetinu této ceny mohu pořídit jiný typ kvalitní zbraně, samozřejmě včetně puškohledu a další finance raději využít na něco zajímavého, například zahraniční lov hnědého medvěda a podobně, ne? :wink: Takže udělat si radost a pořídit si kulovnici větší ráže chci stále. :P Cenově sice dostupný, ale svým zpracováním (zejména soustřelem hlavní) mizerný kulový dvoják Baikal MP-221 Artemida, v jinak celkem zajímavé ráži .45-70 Government, jsem definitivně zavrhnul. O "Italy" nemám zájem a Merkel, Chapuis, Krieghoff či dokonce Heym jsou prostě mimo mé finanční možnosti. Jelikož kulové kozlice a jednušky mě vůbec neoslovují, zbývá jediná volba - opakovací kulovnice (jako bych měl někdy něco jiného :lol: ). Ty pro mě finančně dostupné rozhodně jsou. Můj výběr se v podstatě zúžil na tři možné volby: CZ 550, Tikka T3 (obě v ráži 9.3x62) a tou třetí je právě CZ 550 Magnum v ráži .458 Win. Mag., se kterou mám ale nulové zkušenosti, stejně jako můj okruh známých... Tak nevím... Pravdou je, že ta "magnumka" je o cca 1 kg těžší, než ty kulovnice v "devítce" a také munice 9.3x62 je na naše podmínky až až, dokoncce i ve světě by s výjimkou afrických tlustokožců měla stačit na všechno... No, bude to těžká volba... :lol:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od nimrod nimrod »

Začnu od konce:
9,3x62 stačí ve světě na vše krom Big5, v některých bývalých německých koloniích stačí i na to, ale většinou je minimum 375HH. 9,3x62 je jednoznačně dobrá ráž a pokud nehodláš přebíjet je tou pravou cestou.
458win - aby měla u nás větší význam musíš nutně přebíjet, výběr střel je slušný - já jsem vyzkoušel 19,5g hornady HP s v0 750m/s - nedoporučuju, pro tyto rychlosti příliš měkká i když průbojnost stále slušná, mimo laborace 45-70 dost devastuje.
Hornady RN 22,5g s v0 700m/s se mi jeví pro 458win jako optimum pro Evropu jak na srnčí tak i na tu nejtěžší zvěř. Slabší kus nerozbíjí, protože se otvírá později, přitom stopefekt je velmi dobrý. Výkon střely je při této laboraci ve 100m někde pod nejvýkonnějšími laboracemi 9,3x62, které jsou už ale určeny zase pro tropický lov.
Momentálně chci vyzkoušet 26g remington FP, střela stojí do 10ti kč, je měkší - určená pro výkonné laborace 45-70. V0 ji dám zkusmo 650m/s.
Plnotučná laborace 458win je dnes např. hornady heavymagnum 33g poloplášť interlock v0 cca 660m/s. Náboj je k mání za 120-130kč - to už bude ale dost nepohodlná střelba a na polích to bude asi dost žabkovat :?
Zajímavé laborace by se daly udělat taky s 21,5g hornady FTX, taky na ně dojde - v0 720m/s
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Reno »

Díky za vyčerpávající odpověď a budu se těšit na tvé další poznatky ohledně těch plánovaných nových střel a laborací... :wink:
nimrod nimrod
Zkušený diskutér
Příspěvky: 951
Registrován: pon 08.1.2007, 22:54
Bydliště: Morava

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od nimrod nimrod »

Celkem slušné reference má jeden člověk na slovenském polovnickém fóru s 450marlin, loví do 100m v lese s náboji hornady, střela 22,5g plochý hrot interlock poloplášť, v0 640m/s. A pak s továrními FTX 21,5g, v0 678m/s.

http://www.hornady.com/store/searchammo ... =&x=39&y=5
ZG47- 458 Win.
M.Sch. M1910- 9,5x57
ČZ 584- 7x57R/12-70
Tom123
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12.8.2017, 8:07

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Tom123 »

Dobry den prajem,kupil som pomerne lacno novu gulovnicu brno zkk 602 .458 win.mag.
Chcel by som poradit nejake redukovane strelivo vhodne na lov.dakujem za vase odpovede
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od pufr »

Používal jsem buď olověné 500 gr Lee RN GC - na lov je musíš dělat sám nebo domluvit nižší tvrdost, než má standardní tuzemská produkce (nějakých 6 - 8 HBr je pro V0 400 - 460 m/s dostačující), pod ně jsem sypal Lovex S035, z hlavy přesně nevím, začínal jsem někde na 1,6 g a šel pomalu nahoru ...

Polopláště Remington 405 gr jsou možná stále k dostání - stály kolem 10 Kč, pod ně jsem dával Lovex D060, dá se dostat někam nad 500 m/s s velmi mírným zpětným rázem, nad 600 m/s už to trochu kopne :)
Pufr
Tom123
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: sob 12.8.2017, 8:07

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od Tom123 »

Dakujem za odpoved,takze pouzivat radsej meksie strely a tych priblizne 400m/s aj bude stacit na ten kaliber.
Zaujimalo by ake su ucinky na zveri?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: .458 Win. Mag.

Příspěvek od pufr »

No, já jsem s tímhle redukovaným "Squib load" (cca 430 m/s) myslím nic velkého nestřelil ale černá řekněme do 50 kg na "to slyšela" - při vzdálenosti střelby kolem 50 m - docela dobře - z řásti i "v ohni" - při zásahu skeletu. Úplně zázračná zbraň to ale není ani v plnovýkonné verzi :?
Pufr
Odpovědět