diskuze o balistice

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
vhool

Příspěvek od vhool »

:lol: :lol: :lol: JENOM MEEE.... :lol:

Bane,andy ma pravdu.nekdo to oslehne a zpenezi.nezapomen ze jsme v cechach. a tobe zbudou oci pro plac a dobry pocit ze jsi nejakemu loupeznikovi pomohl k penezum :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

2King
Opravdu pěkně udělané. Ale popí?i ti praxi. Předem upozorňuji, že tím absolutně nesni?uji tvo práci, kvalitu a tvé schopnosti.
Některé věci tam postrádám, např. směr větru. Viděl jsem jen rychlost příčného větru.
Vzhledem k tomu, že relativně hodně střílím, tak ti popí?i jak to vypadá v praxi, co používám a co mi chybí a trápí. Možná ti dám téma, které bude víc u?itečné.
Udělám si náboj podle své flinty (QuickLoad) a max a min. navá?ky. Pak jdu na střelnici a testuju co mi střílí nejpřesněji.
Pak importuji data přímo z QuickLoadu do balistického programu (QuickTarget) a zadám parametry. Je to integrované, takže bezproblémové a export je do několika formátů. bohužel je to jen pro Widle. Vytisknu si tabulku korekci a jdu na střelnici. Jediné co od balistaku potrebuji je dostat se na papír na každé vzdálenosti. A to se dostanu (po pravdě i s Faiklovou Balistikou, kdysi jsme se s auterem moc neshodli) s kazdym blbym balistakem.
Pak strilim a dopisuji potrebne korekce do tabulky, proste si overuji vypocitane hodnoty a cejcuju si puškohled. Pak si udělám korkcni tabulku. Po pravdě řečeno, neznám žádný balistický program který prostě sedne bez korekcí a nevěřím tomu, že tvůj bude jiný.
používal jsem jeden co byl pro Appla, uplně blbej a zadarmo, fungoval stejně dobře. Teď mám v Palmu od NightForce což je upravený Xball. A funguje stejně dobře/blbě.
takže nic ve zlém, sebe lépe, naprogramovaný a vypočítaný program, se všemi grafy je mi celkem na prd. Nikdo to nebude v praxi používat, protože to nepotřebuje. Ano, příznám, že bych si to rád vyzkoušel, třeba bych byl překvapen. :D
Ale ví? co bych potřeboval?
slyšel jsi něco o derivaci? určitě ano, ale jsi schopen to spočítat? Jediné co mám je asi stoletá tabulka pro univerzální kulomet vz. 59 a vz. 59-L při střelbě 7.62 a střelou s jádrem vz. 59. Korekce na derivaci na 1000m je 30cm. Tohle je z hlediska praxe pro nás střelce opravdu hoooodně důležité. důležitější než grafy.
Další věc je vítr.
všechny balist. programy vycházejí z rychlosti a směru větru naměřeného na pozici střelce. Hm, to je sice hezké ale k ničemu. Vzhledem k tomu, že střílím i malorážkový BR, tak jsem začal používat ukazatele větru. Rozmístil jsem 4 po deseti metrech na 50m. A světe div se, našel jsem vysvětlení některých 9. Prostě na pitomých 50m vítr změní směr až 3x a intenzitu o té ani nemluvě.
Jsme schopni, z několika míst (stanovi??) získat a přenést potřebné údaje o síle a směru větru do počítače. Zadání zní, vypočítat potřebnou korekci na 50m.
Vzhledem k tomu, že sedím a mířím pravým okem, tak levým sleduji praporky a musím podle nich odhadnout potřebnou korekci. Ideální je stav by byl, kdyby akustický signal signalizoval, ze ted mohu střílet a je to stale 10 a jiny signalizoval korekci třeba na devítku. Na závodech je to zakázané, ale na trening k cejchování praporků a nabytí zkušenosti číst praporky ideální.
No a teď zpět k velké. Jestli?e na 50m se vítr projevuje takto, a .22LR na 50m nemá nějaké zvláštní převýšení, takže vlastně měříme aktuální vítr v aktuální dráze střely. Na 500m nebo 1000m se vítr bude měnit podstatně více. Měřeni u hlavně je celkem o ničem. Navíc střela letí po bal. křivce tj. v převýšení několika metrů. Vítr ve vrstvách se dá odvodit. Ale ten problém je stejný jako na 50m v intervalech.
Měl by jsi nějaké řešení????
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Vhool + Andy:
Program je vytvořen ve vývojovém prostředí Turbo C++ Explorer, které je free a programy v něm vytvořené je možné i prodávat. Do toho se mi ale nechce, jednak starosti navíc a jednak by si to nikdo nekoupil... To to radši dám zadara, budu za to chtít děkovný email a aby to uživatel ?ířil dál. Jediné omezení bude, že při každém výpočtu či ulo?ení čehokoliv se objeví mé jméno :-). těžko to někdo ob?lehne (není to nic snadného) a bude prodávat, když bude program stáhnutelný zadara. Počítám samozřejmě s uveřejněním na co nejvíce zbraňových fórech a stránkách, aby se o tom vědělo.

Shiva:
Neznám všechny programy na balistiku, ale nedivím se že počítají podobně, protože základní funkce odporu vzduchu je G1 a ta je ve jistě ve všech. Věřím, že volbou lepší funkce odporu vzduchu bude shoda se střelbou lepší, ale chce to zkusit. Snad mě zaplatí měření DRAGu ve Slavičíně pro různé střely, dost mě zajímá jestli s přesným DRAGem bude sedět výpočet se střelbou (tím myslím převýšení střely).
Derivaci znám a myslím že půjde spočíst. Ale nevím jak to bude přesné, je třeba mimo jiné určit moment setrvačnosti střely v obou osách? Rozhodně to zkusím.
K tomu větru: V programu mám příčný i podélný. Ale nebylo by složité zadat příčný vítr v několika vzdálenostech a mezi nimi by se měnil třeba lineárně. O tom budu uvažovat.

P.S.:
No doufám že moderátorům nebude vadit, že už to s ?loveckou? balistikou nemá moc společného?
vhool

Příspěvek od vhool »

za sebe mohu rict,ze kdyz jsme ve spravnem threadu tak naopak.sem to patri :wink:
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Na přání jsem do programu přidal proměnný příčný (tj. boční) vítr. Pro maximálně pět zvolených vzdáleností lze zadat sílu příčného větru. Mezi těmito vzdálenostmi se jednodu?e předpokládá lineární průběh změny rychlosti větru.


Derivaci střely už umím spočíst. když to půjde dobře, program bude příští týden hotov.
Naposledy upravil(a) king dne čtv 03.1.2008, 17:06, celkem upraveno 1 x.
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Vnější balistika - nav?tivte www.balistika.cz
Naposledy upravil(a) king dne čtv 03.1.2008, 17:06, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

No teoreticky musim souhlasit s tim aby jsi to zadarmo nedadaval. Prakticky si myslim, ze to je celkem jedno.
Aby jsi za to chtel nejakou castku, napr. 1000kc tak aby to bylo zajimave, muselo by to koupit nejakych min. 50 a vice lidi. Vzhledem k tomu, ze kazdy chce vse za co nejmene penez, tak to koupi nekolik lidi a zbytek to zkopiruje.
k tomu aby jsi to nejakym zpusobem ochranil proti kopirovani a zaroven zavedl system registrace, tak aby vygenerovany klic byl neprenosny z pocitace na pocitac (napr. Mathematica od Wolframu) tak na tom ztravis spoustu casu a jeste dalsi cas na administraci. Pak by jsi musel zvednout cenu. V tom okamziku to asi prestane byt zajimave. Leda ze by jsi udelal verzi mezinarodni s moznosti volby jazyka, udelal tomu reklamu.
Mne 1000kc nezabije. Programy ktere pouzivam, tak kupuji. Od Photoshopu, pres Quickload az po Mathematicu. Klidne si tvuj program koupim jen k vuli tomu abych to mohl porovnat s tim co pouzivam. Pravda je ze, jak jsem jiz napsal, balisticke programy pouzivam pouze abych se dostal na papir a pak si optiku stejne cejchuju na sve naboje na strelnici.
Pokud jsi schopen to zkompilovat pra Appla a Palma, tak by to bylo super.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

našel jsem nějaké měření pro tu 168 gr Sierru od Roberta McCoye, snad by ta tabulka měla být převedená z radarového měření a normovaná podle ICAO, tak ji může? zkusit srovnat s křivkami co máš výše na obrázku :D

http://sweb.cz/WetDog4/SIERR168.txt

Demo si pustím až někdy navečer :lol:

Jinak můj osobní odhad na prodejnost u nás je, že nejvíc vydělá? pokud investuje? do pěkně potisknutých CD a cena bude kolem 500 Kč. To by si relativně hodně lidí mohlo koupit originál. A jistě není všem dnům konec, cena programu je i v databázích - knihovnách, pokud si to vydělá, budou určitě i další verze - ty může? ošetřit líp, prodávat dráž .... :lol: :lol: :lol:
Martin
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

King,stanov si cenu a povedz kde si to mozem od teba kupit,resp. objednat.
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Změny:
Při výpočtu ONV se vypočte i maximální vzdálenost střelby, tj. vzdálenost kdy střela klesne o zadané převýšení (nejčastěji o 4cm) pod záměrnou.
Roz?ířena nabídka kroku kliku u optiky.
Jen co upravím seznamy nábojů tak dám vědět, jak to bude s plnou verzí, nebo? zájem o ni je?

WetDog4: Díky za ta data. Práce Roberta McCoye znám, jeho knihu Modern Exterior Ballistics (ono nic moc jiného není) mám a ta tabulka v ní je. Zhruba se to shoduje s tím co mám na obrázku: odpor vzduchu kolem rychlosti zvuku je větší než při Použití klasické G1, s Použitím proměnného BC od Sierry se odpor blí?í hodnotám z tabulky.

Shiva:
No Možná pro tebe je zajímavých až 50000, pro mě v současné době i desetina. Myslím, že pokud to dám dostatečně levně, tak nakonec toho prodám víc, než kdybych to dal draho a všichni to zkopírovali. Zkompilovat to pro Appla a Palma neumím, ale co není může být. Záleží na zájmu.

P.S.: V současné době nevím o ničem dalším ve vnější balistice, co by se do programu dalo zahrnout nebo jak ho zlepšit. Jinak řečeno, lepší a přesnější už to nebude a to ani kdyby jste měli jakýkoliv jiný program (a ty jsou horší). Jediná možnost je, že by jste ke každé střele měli naměřený odpor vzduchu. Pokud se tak jednoho dne stane, přidám tam možnost jeho načtení?
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

K Modern Exterior Ballistics se vyplatí pohledat na netu opravenky, kniha vy?la po McCoyově poměrně nenadálé smrti a je tam více než dvě desítky stran oprav. Má už UNOB tu knihu v originále nebo stále jen tu "rychlou" kopii :)

Jinak myslím, že toho po něm zbylo hodně - od všeljakých kalkulátorků pro odhad Bc podle tvaru a rozměrů střely až po ?pičaté 20 mm střely stabilní ve vodě - pro likvidaci námořních min vzná?ejících se pod hladinou střelbou z paluby (z dálky) a celá řada specialit za těch asi 30 let v Aberdeen Proving Ground
Martin
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Ty opravy ke knize mám, je toho až hrůza. Jinak algoritmy Použité na výpočet odporu z tvaru střely a výpočet klopného momentu (stabilita a derivace) co mám v programy jsou od McCoye. Ale přepsat je do C bylo něco strašného, navíc v algoritmu pro výpočet odporu vzduchu (mcdrag) je chyba (pro odpor při boattail tvaru zádi střely) a algoritmus pro odhad klopného momentu dává značně nespojitý výsledek, tak jsem to musel trochu upravit. Pokud máš něco lepšího, sem s tím. A taky nevím, jak na to McCoy vůbec přišel, na UNOB se tím nikdo nezabývá...
WetDog4
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 218
Registrován: ned 07.1.2007, 0:35

Příspěvek od WetDog4 »

Obávám se, že nic co by dalo jen po jednoduchém změření vnějšího tvaru střely spolehlivý výsledek nemám :(
Martin
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

Vytvořil jsem stránky www.balistika.cz , kde lze nalézt:

Teorie vnější balistiky
Měření malorážky až na 150m
Ukázka výpočtu 308W
Doporučené stoupání vývrtu
ke stažení program na Vnitřní balistiku vzduchovky (a popis)
ke stažení aktualizovaný program na Vnější balistiku a seznamy střel a nábojů.

Seznamy budu roz?iřovat, je to otravná práce, zvlá?tě pokud výrobce neudává balistický koeficient.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

odrazena strela

Příspěvek od duch Pampuch »

Asi pred 2 tydny se mi stalo tohle vec..Prisla mi liska, smerem do mirneho udoli ja na ni namiril vystrelil cca na 200m. Liska padla v ohni a uzvalo se pekelne zajeceni, jak se kule odrazila.. Myslim si ze to mela skoncit nekde v protisvahu, ale pak jsem si zacal drbat hlavu, hledat v knizkach a nasel jsem ze uhel odrazu muze byt az 30° a dolet nekolik km.. No zatim jsem o sobe v Blesku necetl a na TV Nova nic nevysilaly, tak to bude asi OK, nicmene je to pomerne neprijemna zkusenost. Jak tomuto predchazite? Lovim na jihoceske placce a nyni premyslim, zda si nesehnat na lisky na zimu 22Hornet nebo 45-70, ktere nemaji takovy dolet. Jaka je vlastne bezpecna zona?? Pro uplnost strileno 270W 8,4g Hornady Interbond Vo cca 900m/s
Odpovědět