300 Winchester Magnum

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Prase
Přílohy
Prase_Jiv_4821.jpg
Prase_Jiv_4821.jpg (102.67 KiB) Zobrazeno 10554 x
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od Rogam »

pěkný...
Uživatelský avatar
roman300
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 270
Registrován: úte 19.8.2008, 16:14
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman300 »

Hmm, ideální "hříbky", já takových nejvíc našel po IB, které už nechci ani vidět :wink: .
Jinak další zkušenost s Megou (200Gr/300WM), v sobotu jsem ulovil lončačku cca 45kg. Střílel jsem asi na 110m (zvěř v klidu), ránu jsem umístil mírně na koso - na plec, střela nezasáhla ramenní kloub. Při průchodu lehce "škrábla" srdce, prošla plícemi, zdevastovala játra, poškodila střeva (žádná tragédie) a asi 10cm za žebry opustila tělo.
Na nástřelu pruh (15x2cm) hodně tmavé barvy s jaterní drtí a typickou vůní pro tuto tkáň. Od nástřelu pravidelné kapky (cca po 20-30cm, také tmavé barvy.
Lončačka se po ráně otočila směrem k lesu a během zatahovala, v tom se k ní přidružil druhý - stejně velký kus, který byl spolu s ní na poli. Zasažená lončačka běžela jako první a když musela na hraně lesa překonat meliorační příkop, tak se jí to povedlo, ale na druhé straně zavrávorala a spadla zpět. Na to reagoval druhý kus úlekem, stočil se a odbíhal po hraně lesa, příkop překonal o dobrých 50m stranou. Celkem byla lončačka asi 70m od nástřelu se slušným barvením, vzhledem k tomu, jak byla zabělená.
Zatím tedy s Megou 200Gr, velká spokojenost, dobře penetruje a díky své menší rychlosti a ploché špičce je vždy jasně slyšitelný úhoz střely.
Rem.700 Sendero 300 WM + R2 2,5-15x56; Voere 22-250 + Nikon Monarch 2,5-10x56 IL, CZ550 Medium 300WM + S&B 2,5-10x56; ZKM456+ Leup. VX-III 4,5-14x50; Browning B80 12/70; ZP 49 12/12; Norinco 1911 .45ACP; Taurus 85 .38 Spec.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Roman> to by mě tedy zajímalo, proč IB (pokud tedy shodně myslíme Interbond) nechceš ani vidět. Protože podle mých zkušeností to ve 180 grs. a tovární laboraci Superformance bylo nejúčinnější střelivo, co jsem z 300WM střílel, pokud ne nejpřesnější, tak jedno z nejpřesnějších, a krom ne úplné šetrnosti ke zvěřině (ale co je v 300WM šetrné) jsem jim nemohl nic vytknout...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman200 »

Tak to by bylo na dlouhé povídání :) , popíšu to jen v krátkosti:
Náboje jsem měl nalaborované na mou klasickou laboraci 180Gr; v5-920m/s. Než mi došla trpělivost, tak jsem s tímto nábojem ulovil 9ks černé. Vzdálenosti od 8 do 260m, z těchto kusů jsem 6ks neprostřelil - nulové barvení. Poslední kus byl lončák v kukuřici, kterého jsem lovil asi na 70m a umístil ránu naprosto předpisově, těsně za plec v první třetině odspodu. Značení jsem nepostřehl, ale kus s lámáním zaběhl do kukuřice. Bohužel byl dosledován až ráno (po 4 h.), protože na nástřelu, ani na trase útěku, nebyla nalezena barva. Myslel jsem, že jsem při střelbě zachytil řepkové stéblo a střela se odklonila. Ráno se psem byla barva nalezena až po 80m od nástřelu a to byla barva ze svíráku, kterou lončák ztrácel po průstřelu plic. Kus nalezen po 150m od nástřelu a díky teplé noci, byla zvěřina znehodnocena.
To byla poslední kapka a již nikdy, takovou sadu střel z ulovených kusů, jsem nikdy neměl. Někde je mám vyfoceny, odpoledne se podívám a případně vložím.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Roman> čumím. Neber to špatně, ale byly to určitě Interbondy? Nebylo to SST nebo SST Interlock? Protože to co popisuješ, by odpovídalo mým zkušenostem s SST v 300WM. S Interbondy jsem byl naopak spokojený, a to včetně toho, že na rozdíl od SST prostřelovaly a zvěř barvila.... :shock: 180grs. tovární laborace Superformance, podle tabulek výrobce v0= 954 m/s (pro hlaveň 24", což je necelých 60,96 cm a já mám hlaveň 60 cm)
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman200 »

:D omyl je předem vyloučen. SST jsem také používal a oproti IB to byla pohoda :wink: . Přikládám foto nalezených IB, ta uprostřed je samozřejmě nepoužitá. Všichni tuto střelu chválí, jen já nemám dobré zkušenosti. Kamarád s tímto střelivem byl v JAR i v Kanadě a byl spokojen. Já už jí nikdy na nic nepoužiji, nehledě na její dostupnost v naší "banánové" republice.

http://roman300.rajce.idnes.cz/Hornady#31545.jpg
Naposledy upravil(a) roman200 dne čtv 18.2.2016, 11:20, celkem upraveno 1 x.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Roman> člověče, regulérně jsem z tebe jelen. A nemyslím to vůbec nijak zle. Ale máš přesně opačné zkušenosti, než já. Chválil jsi v 300WM Nosler Partition, i na základě toho jsem po nich sáhnul, když došly IB a zklamání veliké. S SST jsem byl v 300WM taky dost nespokojený, a to je v jiných rážích používám ku spokojenosti. Naopak s IB jsem byl spokojený velice, v Evropě i v Africe (ty vole, už z toho začínám veršovat :D ) Buvolci, dospělý Oryx atd. vše bez problémů. :shock: Fakt čumím, nemáš nějakou "jinou" třístovku? :lol: :lol: :lol:
Jen poznámka - s (ne)dostupností IB nemá co dělat banánovost naší republiky. Ty jsou nedostupné už přes rok celkově. Potvrdil mi to i Steve Hornady, kterého jsem se na to ptal, a na webu mají pořád "temporaly suspended"...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman200 »

Hmm, taky mi to přijde divné, ale zkušenost je taková :wink: , nemám žádný důvod si něco vymýšlet, či překrucovat. Rychlosti střel mám měřené, takže jsou myslím spolehlivější, než z tabulek té které muničky.
Nyní používám již zmíněnou Lapua Mega a v Senderu RWS Evolution, Lapua je spolehlivá (200Gr), ale Evolution bude asi něco podobného jako IB, zatím uloveni jen tři srnci a jedno větší prasátko, na srnčí výborný účinek, ale prasátko nebylo prostřeleno. K upřesnění dodávám, že střela šla přes páteř - krkovice.
To že si zklamán z Nosler Partition, je mi také divné, takže ten údiv z rozdílných účinků bude asi vzájemný :lol: .
Ano, dostupnost amerických střel je dost špatná, proto zkouším něco z evropské produkce.
Zatím, po zkušenosti na 20ks zvěře (černá, sika, dančí, mufloní), mohu Lapua Mega 200Gr. jen doporučit. Fakt je, že je mám z 300WM dost "zpomalené" a to na 800m/s (používám je v CZ550 Medium). Střela se chová velmi kultivovaně a i když si zvěř někdy kousek odběhne, je to vždy průstřel s dostatkem barvy.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Roman> prosim te, jen aby bylo jasno, ja vubec nepochybuju o tom, ze pises o svych realnych zkusenostech a podle sveho nejlepsiho mineni. Ani jednou me nenapadlo, ze bys neco prekrucoval, nebo "kecal", ovšem to ani ja ne, o to vetsi je ten udiv. Kdybych tech Interbondu vystrelil par, reknu si, nahoda nebo stesti, ale vystrilel jsem jich nejakych 400, nebo 500. Ano, ne vsechno na zver, neco pozrala strelnice, ale i tak jich nebylo malo. A jak uz jsem tu psal, spokojenost velika, cerna 95% v ohni, vysoka max. par kroku, danci v ohni nebo par kroku... Jedine co, tak ke zverine nebyly zrovna moc setrne. No a NP zklamani, vse behalo daleko a skoro bez barvy. Po SST to aspon tak nebehalo, ale taky skoro vse bez barvy. Ano, rychlosti by mohly byt ten faktor, a jiste jsou tvoje udaje z hradel spolehlivejsi, ale Hornady obvykle moc nekeca a ten rozdil se tam nezda byt tak propastny. Fakt nevim. No a s cim jsem ted pomerne dost spokojeny je Blaser CDP, jako u me obvykle, v tovarne. Prustrely vestsinou, ty zastrely, z kterych jsou fotky vyse, byly ze vzdalenosti kolem 200m, dobre barveni, kousek to sice vetsinou odbehne, dal nez po IB, ale tak akorat (aby mel pes zabavu :)) a zdaleka ne tak, jako po NP, a ke zverine asi nejsetrnejsi, co jsem v tehle razi zkousel.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman200 »

No při těch počtech vystřelených IB, máš propastně větší zkušenosti s touto střelou a všem koho to zajímá doporučuji, řídit se tvou zkušeností. Já jich použil do 50ks, tolik jsem jich jen na vyzkoušení nabil. Po nastřelení a trpkých zkušenostech (9ks černé), jsem zbytek použil v delaboračním kladívku :lol: .
Poslední kus s touto střelou jsem ulovil koncem minulého roku, když jsem náhodně našel zatoulaný náboj ve skříni a vzal ho na společný lov. Ulovil jsem s ním lončáka 65kg, když běžel smrkovým laťákem a to asi na 25m. Zásah byl na zadní komoře s výstřelem před plecí, kus v ohni - jen asi metr popojel setrvačností po břiše.
Kamarád který IB úspěšně používá, mi v týdnu hlásil nedostatek střeliva. Ale hned podotknul, že na vyladění nábojů je čas - má přeci ještě .416 Rigby :lol: .
IB není, máme nakoupené AccuBondy, tak uvidíme jak budou CZ550 chutnat.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od pufr »

Je to tu OT, ale z 308W mám taky jakousi sbírku krásných hříbků - z Accubondů 150 a 180 gr (celkem spotřeba dosud cca 200 ks střel) a ty případy, ze kterých jsem ty hříbky "vytěžil", jak bych okopíroval z Romanova vyprávění :)
Při V0 těch dvou střel cca 880/800 m/s zbytková hmotnost těch nalezených střel činí tak 50%, kolem poslední části střelného kanálu už nejsou žádné hematomy, je to jak "píchnutí bodcem" a na konci "hříbek" :?
Naštěstí ty případy zdaleka nepřevažují - jeden mírně "připařený" lončák z cca 50 ks černé, jinak jen "semtam obtížnější dosled" :)
Tyhle střely jsou prostě udělané pro "velocity window" dopadových rychlostí od cca 1700 fps - nástup deformace musí být velmi velmi rychlý a střela bohužel nemá konstrukčně vymezený "konec deformace".
Možná to v 300WM bude s těmi 180 gr NAB lepší, ale v současné době bych měl velkou chuť na Swift Scirocco II, je to dnes cca za stejné peníze a ten zadek střely Scirocco vypadá velmi pevně - i proti NAB :?
http://www.johannsen-jagd.de/data_de/ka ... ite198.pdf
A nebo pak ta Mega :)
Pufr
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od roman200 »

Jak píšu, Mega není špatná, ale jak by se chovala 185Greinová s rychlostí kolem 900m/s nevím, je to přece jen klasika poloplášť i když s velmi dobře mechanicky zajištěným jádrem.
Ano, po tom Swiftu Scirocco už jsem pokukoval, tam je mnohem silnější plášť a deformace by mohla být pro větší penetraci výhodnější. Otázka je, kde je koupit..., stovku bych na test vzal :wink: , poradí mi někdo ?

Obrázek
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od pufr »

Jsem jich pár měl z Vlašimi, kam jich akční Bill Hober před asi deseti lety nějakou bednu na zkoušku poslal (prý, jak se dozví, že by nějaká fabrika jeho střely chtěla, neváhá a nějaký ten "metrák" střel na zkoušku" posílá - když se mu ozval Alliant/Federal, údajně osobně skočil do velkého pickupu přeloženého plastovými kbelíky se střelami a okamžitě vyrazil - hezká marketingová historka :D )

U nás asi jedinou spolehlivou cestou - bez ročních čekání na Proarms a podobné (tím se nechci nikoho dotknout - je to zkušenost) - je zaslání od Johannsen - buď přímo (13 až 20 € poštovného navíc) nebo do obchodu obchodníka v síti Alljagd :?
Pufr
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 300 Winchester Magnum

Příspěvek od BwanaHunter »

Jojo, po Scirocco II taky už nějakou chvíli pošilhávám. Jenže anžto nepřebíjím, a jediná továrna, o které vím, že to laboruje je Sako (jako Arrowhead II) a nikde jsem to nedostal, tak jsem zatím neměl možnost vyzkoušet.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Odpovědět