8,2x50 (R?) Mannlicher

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od František Fořt »

To by mě docela zajímalo, hlavně jakou střelu tam dáváš nebo ten, kdo to vyrobí?
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolega vedle ve sdružení má po tátovi tuto krátkou kulovnici celý svůj život. Používá ty dlouhé vlašimské polopláště 16 g a celopláště .Měl solidní zásobu střeliva, ale myslím si,že zase používat 40-50 let staré patrony, to není žádný zázrak. Tato ráže je 100% ve vývrtu 8,2 jelikož si jednou nechával ve Vlašimi přebijet prázdné nábojnice a udělali mu to se střelou SPCE 12,7g.
Jinak v současné době je problém koupit nové náboje, BVS je nedováží - pozor !, kolega nezná nikoho, kdo by tuto ráži přebijel. Možná p.Czuch, ale nevím. Nábojnice jsou se starou zápalkou Berdan a to je také trochu problém. Obtížně se asi budou shánět věci pro přebijení.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jiří K. »

Nové náboje se vyrábějí :
http://www.waffen-dorfner.at/seltene-buchsenpatronen/
V ČR se dají sehnat, ale 135,- Kč kus!
Uživatelský avatar
Georg.H
Zkušený diskutér
Příspěvky: 861
Registrován: ned 23.12.2007, 23:43
Bydliště: Slezsko
Kontaktovat uživatele:

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Georg.H »

8x50R Manllicher a 8,2x50R je jeden a tentýž náboj

střely

přebíjení

Obrázek
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od František Fořt »

No, praktické zkušenosti se k tomuhle náboji shánění fakt těžko. Náboj od Dorfnera má rovněž střelu 8,2. Daný odkaz, kde je střela .325 je dobrý, ale je zkrátka pořád dokola otázka, jak tyhle náboje budou chodit, protože klasický průměr vývrtu je pořád ještě větší. Na vlastní oči jsem viděl, že když se delaboroval náboj 8x50 přebíjený jedním "odborníkem", kde byla střela do 8x57 IS, tj. .323, tak všem přítomným pro pobavení, střela volně prolétla laufem Mannlichera dolů. Taková patrona je k ničemu, poletí to pokaždé jinam.

Nejblíže realitě, aspoň podle mě, jsou kule od PPU, protože většina zdejších Mannlicherů 8x56 RS jsou překomorované 8x50. Pokud se pletu, tak mě opravte.

Dostupné je skoro všechno, hilzny se překalibrujou, zápalky a prach žádný problém, nejhorší jsou ty kule, protože podle mě to fakt má mít průměr .329-.330.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jiří K. »

No ta historka je trošku přitažena za vlasy asi šlo o jinný Mannlicher nebo ta hlaveň byla hodně vymlácena.
Dost lidí přebíjí do ruských ráží střely .30(.308) místo .311 a nikdy jsem neslyšel o tom přes vývrt Cz 527 7,62x39 prosvištěla střela .30.
Jinak dle netu a knih
8x50 R (8,2x52R) - 8,22 mm (viz.obr. od vhool)
8x50,5 Bergmann - 8,25 mm
8x50 R Lebel - 8,2 mm
8x50 R Mann.Siam - 8,16 mm
8x56 R (Kropatshek) -8,2 mm
8x56 R M 30 S (tzv.maďarský) - 8,4 mm ! Zřejmě nešlo jen o úpravu komory.
8x56 Mann.Sh. - 8,25 mm
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Někde jsem četl, že v nouzi ve válce, vojáci stříleli z těchto manlicherek 8x50 Man. klasické ruské puškové nagany 7,62x54R. Byla to částečně i vojenská strategie v použitelnosti tohoto střeliva.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jiří K. »

Něco málo je k tomu přetáčení tady:

viewtopic.php?f=6&t=503&start=15
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od František Fořt »

Ta "historka" není nic přitaženého za vlasy, vše jsem dělal já. Náboj jsem rovněž delaboroval a střela byla .323 Hornady RN SP 170 gr. Daná zbraň byla lovecká úprava karabiny M95, resp. nevím, jestli to byla úprava nebo přímo normální civilní výroba. mělo to i rytiny. Zbraň prošla zkušebnou a vývrt byl nějakých 8,35, pokud se pamatuju a lauf nebyl nijak zničený.
Říkám, že střela normálně volně propadla laufem. Jsem přesvědčený, že všechny ty mannlichery, co jsou v BVS aj. budou mít stejný vývrt. Musím vzít jednu kuli z toho 8x56RS a změřím to.
Jinou zbraň v cal. 8x50 Mannl. jsem neviděl, tak nemůžu porovnat.
Jinak bych byl překvapen, kdyby ty meziválečné "konverze" mannlicherů byly včetně výměny hlavní a ne pouze přestružení komor.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jiří K. »

Nešlo o výměnu hlavně, ale o pouhé protahování. Věc tehdy zcela běžnou, dnes to dělají snad jen ve Ferlachu. Tehdy se to běžně dělalo i u loveckých zbraní. Prostě se v rámci možnosti přestrouhály drážky v hlavni.
Po úpravě Mannlichrů se na hlavně vyražela písmena S v rakousku a H v maďarsku.
Jinak i maďaři upozorňuji na stránkách o svých zbraních, že 8x50R je .323 a 8x56R je .329.
Změření náboje asi nic neřeší.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Začátečník »

Normálně bych sem nepsal. Mannlichera nemám. Radši ale dříve, než to někdo bude zkoušet přebíjet. Jestli je to stejný průměr vývrtu jako Kropatscheka, tak by se měla podle normy pro přebíjení plášťovanou střelou používat střela .323. Tedy normální 8 IS. Pravda je, že se člověk docela často dočte, že to z Kropatscheka nefunguje. Možná jsou ty hlavně po letech ve všelijakém stavu. Často se používá střela .325 nebo .326. Dává je i Dorfner a na přesnost jeho střeliva zatím nikdo nenadával. Podle mě to dělá pro jistotu. Dobrým laufům neublíží a i z horších je přesnost dostatečná.
Průměr střely .329 je pro olověnou střelu s gascheckem a .330 bez gaschecku. Johannsen údajně prodává speciální střely .329 s tenkým pláštěm pro hlavně původně na olovo. Ty by možná střílet šly, ale normální plášť .329 nebo .330 bych tam osobně rozhodně nedával. Dorfner používá pravděpodobně střely De Gaulle nebo tak nějak. Cena u Johannsena cca 1,45 Eura za kus.
Kropatschek byla původně černoprachá flinta střílející olovo. Nevím, jak Mannlicher. Je možné, že má jiný typ drážek. Je s tím třeba počítat. Jak je to s protahováním laufů, netuším, ale asi nezbude než to přeměřit.
vesmirek
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: pát 11.12.2015, 21:28

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od vesmirek »

Nábojnice se dají vyrobit "fireformingem" z kulomeťáků 7,62x54 R a zkrácením krčku o 4 mm. Hilzna se nafoukne podle komory, akorát se při prvním výstřelu hůř vytahuje, protože se krček kousne do drážek. Kdo nechce fireformovat, stačí, aby si koupil příslušné matrice a hilzny si reformingem z 7,62x54R vyrobil. Stačí mít zakracovací frézku a trn, kterým se krček roztáhne z 7,92 mm (průměr ráže 7,62 mm) na 8,2 mm (průměr 8 mm Mannlichera). Nábojnice 7,62x54R je rozměrově o něco užší, takže se do komory 8x50R bez problémů vleze.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od František Fořt »

Před nedávnem mě jeden známý požádal o výrobu loveckých patron do 8x50 mann.

Hulzny jsem vyrobil z nových 8x56 RS koupených aktuálně v BVS. Jen jsem je překalibroval v matrici a ořezal na (ruční :evil: ) frézce na 50,5 mm. Nevím, ale přišly mi celkem tvrdé při srovnání se zkracováním jiných nábojnic, takže je to trochu opruz.

Po úvahách a troše "studia" jsem si řekl, že udělám zkušební navážku s kulí 196 gr SP PPU a 196 gr SPCE a 40 gr S062. Jako "referenční" jsem si vzal jeden origo vlašimský náboj značený SBP 8 mm Mann, tj. nějaké 60. léta???. Ten jsem delaboroval a byl jsem poměrně překvapený, a to vícero věcmi. Kule byla rovněž SPCE (náboj měl fakt krátký OAL a kule byla fakt hodně "utopená" skoro až po střižnou hranu) a jako i u dnešních kulí měla poměrně daleko ke 196 gr :D . Průměr kule stejný jako dnešní SPCE. Největší překvapení ale byla navážka v tomto fabrickém náboji, bylo tam rovněž 40 gr prachu (vypadal taky jako S062??, těžko říct, ale co jiného byl tam tehdy dávali), ale hlavně to bylo na chlup přesně 40 gr.

Vzhledem k původnímu nastřelení flinty na náboj s tou 15 nebo 16 g kulí, ty moje chodily trochu nahoru, ale celkem to ušlo.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od František Fořt »

A ještě jsem zapomněl dodat, že jsem rovněž zkoušel udělat náboj i z 7,62x54 a není to dobrý, při osazování kule se nábojnice bortila, jak je známo. Někomu to funguje, tak nevím, ale z vícero stran jsem slyšel, že je to holt tenkostěnná hilzna a je to pro 8x50 spíše havarijní řešení, když nejsou jiné nábojnice.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 8,2x50 (R?) Mannlicher

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Vzpomínám si, že někdy v 80.letech měl Český myslivecký svaz dohodu s Vlašimí, že SB vyjde vstříc členům ČMS ,kteří vlastní nestandartní ráže a od nějakého množství, je ochotná udělat nové náboje nebo byla možnost nechat si přebít prázdné nábojnice. Z této doby typuji vaše náboje 8x50R se střelou SPCE 196gr. I když přebijené ve Vlašimi, tak nejsou originál. Dali tam střelu, kterou měli, jelikož ty 16g kulaté polopláště už ix let nedělali. Vím to, protože kolega také má celopažbeného manlichera 8x50R a tyto náboje s SPCE mu tenkrát udělali. Moc přesně nestřílely. Přeci jen lauf už měl něco za sebou a potřeboval dlouhou vodící část střely.
Dnes prázdné nábojnice SBP 8 mm Man. ze 60.let mají Berdana zápalku a vzhledem k tomu, že tyto zápalky jsou téměř nesehnatelné, jsou bezcenné. Ale náboje se dají sehnat nové od zahraničních výrobců. Tuším že Hirtenberger je dělá a na Slovensku je malá firma, co přebijí. Kontakt bych pohledal. Lovu zdar.
Odpovědět