Lov se střelami Lapua Scenar

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pultik
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 150
Registrován: ned 11.10.2009, 19:42
Bydliště: Královehradecko

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od pultik »

lapua uvádí N150 start. load 2,71g a max load 2,90 g
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od navip »

Tibi určitě nechtěl laborační tabulky pro přebíjení ale laboraci originálního náboje.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od tibi1 »

navip píše:Tibi určitě nechtěl laborační tabulky pro přebíjení ale laboraci originálního náboje.
jojo dik za pochopenie Navip....preskakal som ich stranku ale....ide mi o to ze v mojej flinte tovarenske Lapua strelivo je okolo cca 1/4MOA a mam problem sa s inym prebijanym strelivom im vyrovnat!!! tak vzhaldom na cenu a moznosti si nebudem komplikovat zivot a nakupim komponenty a odrazim sa od ich navazky a postavim si naboj sam za lepsiu cenu
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od navip »

Problém je, že ty originálky jsou dost krimplované a samozřejmě na nové nbc :D ,což se při přebíjení špatně napodobuje. Jinak ty Lapua originálky jsou pozoruhodně přesné,já do svého Zenitu-3 sehnal 500 ks originálek 7,62x53R se střelou D-46,myslel jsem obyč vojenské a ony chodí pod 1/2MOA a Vo +-3m/s :shock:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od dalas »

Je ještě otázkou, zda prachy pro reloading jsou totožné s průmyslovým provedením používaným u Lapua. Zpravidla pro reloading jsou více flegmatizované.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od navip »

Ono možná ani ne tak více flegmatizované jako spíš užší tolerance parametrů a proto jsou tak drahé.Při průmyslovém použití není problém novou várku v muničce otestovat a laboraci seřídit.
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Shiva »

Pokud ja vim, tak municka si proste objedna prach (rekneme pro ilustraci 2 tuny) a udela testovaci patrony. To co jim strili nejlepe, to nasypou do naboju a vyexpeduji. Prach je "uvaren" jako jedna varka. Naboje jsou optimalizovane tak aby strilely ze vsech CIP komor, na nejakem prumeru. Z cehoz je jasne, ze budou flinty z kterych to bude strilet hur nebo lip. Drive jsem jezdil dost casto na Vlasimskou strelnici a pravidelne tam jezdili testovat munici. Privezli testovaci hlaven, utahli do pripravku a ten upevnili na ten betonovy kvadr. Pak odstrileli, udelali poznamky a odjeli.
Priste kdyz potrebuji vyrobit patrony, dostanou zase vagon prachu a probiha to same.
Proto treba drive prodavane pachy se synthesie v baleni po 20kg a vic, nebyly totozen s prachy Lovex (Accurate). byl to tzv prumyslovy prach, ktery nebyl urcen na civilni trh.
Sako treba udava jaky prach a kolik je ho v jejich nabojich. Ale pri puziti stejne navazky, strili prebite patrony jinak.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

Včerejší zkušenost s tovární Lapua Scenar 139gr 6,5x55SE,srnče 6,5kg,165m..zasažen vršek srdce a okraj plic,značení vzepětím na zadní a následný úprk cca 30m se zalomením do pravého úhlu kde zhaslo.barvení žádné,nástřel jsem ani nenašel,vstřel neviditelný,výstřel průmeru ukazováčku,dírka-dírka...zlomené jedno žebro..absolutně bez podlitin,jako propíchlé pletací jehlicí.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od milan »

Kurňa chlapi, scenar je terčová střela, nemrzačte s tím zvěř. Každý se pochlubí jak dobře odlovil, ale o nedohledaných kusech se nemluví.
Za prezentaci lovu s terčovým střelivem bych dával BAN. :evil: :evil: :evil: co na to andy a moderátoři
milan
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od dalas »

Samozřejmě Scenar je terčová střela. Záleží ale, proč je terčová, respektive výrobce ji takto zařadil. Může to být dáno jen precizí výroby, a tím její předurčení pro soutěže. Takovým příkladem je A-max, což je v podstatě SST bez uzamčení a s tenším pláštěm. Co jsem tu četl reference, ta nijak negativní.
Otázka zní, jestli zabanujeme člena lovícího terčovou střelou, zamezíme tím lovu s touto střelou jak jemu, tak i ostatním?
alexis tu popsal zkušenost, která má negativum nulové barvení. Ten odskok je mnohdy delší i s loveckou střelou. Kolikrát se mi stalo, že zvěř byla prostřelena, půl srdce chybělo, barvy jak z konve a zvěř šla více jak 40m.
Takže je lépe, pokud, když už s tím někdo loví, tak napíše i negativní zkušenosti a zveřejněním odradí další od slepé uličky.
Tolik moje stanovisko.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od alexis »

Toto vlákno se jmenuje " Lov se strelami Scenar"..pokud s tim mas Milane problem,navrhni aby bylo vlakno zamceno ci zruseno,nic ve zlém...v zadnem pripade muj prispevek neberte jako chlubeni,není duvod a nebylo to tak myšleno.. o teto strele se tu jiz drive vyjadrovali vetsi experti,kteri mají možnost srovnání a mají naloveno mnohem ale mnohem více než já ...ja se na ni v minulosti ptal..názor jsem si udělal až ted po osobní zkušenosti ,které se nic nevyrovná.Horsi zasah by strela určitě neodpustila,její prednosti je presnost, neznamená to ale, že s ní budu dál lovit..s Lapua Mega 155gr jsem na lov spojenen...spíše hledám střelu jak na střelnici do 400m a tak i lov.proste jsem to chtel zkusit,dopadlo to dobre,ale priste by nemuselo.zaleží také na podmínkách.
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Kodiak1 »

Já bych spíš položil otázku jinak -
1.) K čemu byla tato střela vytvořena?
Je jasné, že ke sportovní střelbě, výrobce tak o ní píše a nikde se nezmiňuje o tom, že by tomu bylo jinak.
2.) Je nějaký rozdíl mezi sportovní a loveckou střelou?
Podle mne ano, především v tom, že lovecká střela se má rozložit tak, aby předala energii a zvěř tím co nejrychleji usmrtila - zatím co sportovní se tak nechová.
3.) Proč?- to je jasné, protože to není ve sportovní střelbě potřeba.

Nebylo by teda etičtější používat k lovu střely, které k tomu byly vytvořeny, než propichovat zvěř a sledovat co to udělá?
Jistě je na trhu dost loveckých střel, které se dají nalaborovat i na velmi přesnou střelbu – Figi a Shiva by mohli vypravovat!

Nejsem zastánce bezhlavého bánování, ale na druhou stranu si neseženu třeba bazuku na to, abych ostatním nadšencům popisoval, dobré zastavovací účinky, ale "větší" devastaci zvěřiny! Pokud někdo loví se sportovní municí, je to jeho věc, ale nevidím důvod, proč bychom tomu měli dávat prostor na loveckém fóru. Etika by měla být podstatnou součástí lovu. A ještě jedna věc, toto fórum je veřejně přístupné, tak proč dávat zveřejňováním takových věcí prostor těm kritiků, kteří proti nám vystupují v médiích? A lidi tohohle ražení nemusí být vždycky ducha mdlého, aby si nebyli schopni dát dohromady 1+1!

To Alexis: Pokud hledáš opravdu přesnou střelu, která by ti dala obojí, tak zkus třeba výrobky od firmy Nosler - Balistic Tip a Accubond. Určitě neprohloupíš a něco tu o nich taky bylo psáno a třeba Figi s Balistic Tipama má nastříleno dost a platí za "dobrého" střelce i nad 400m.
Naposledy upravil(a) Kodiak1 dne stř 05.12.2012, 15:54, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Andy »

to milan:

BAN za lov tercovou strelou? Nikde v zakone neni napsano, jakou strelou musis lovit. Jen jakou minimalni dopadovovou energii ma mit. Cili takovy BAN by byl neopravneny. Sam mam take zkusenosti s lovem tercovou strelou, konkretne 168gr .308 HPBT od Sierry v nabojich SAKO s ustovkou 840m/s. Samozrejme ze je to NEvhodna strela na lov, jelikoz se pokazde chova jinak. O rizene deformaci nemuze byt ani slovo. Podobne na tom bude i ten scenar. Ale jak pise Dalas, radeji napisi zkusenost a konstatuji realitu a obrazek at si udela kazdy sam. Kdo chce strilet "na kyty" nebo na mekko, necht si poridi alespon softpoint. Ne kazdy umi strilet a ne pokazde se to i 100% povede. Ikdyz pravdepodobnost se asi znacne lisi.
TIKKA T3 Varmint Stainless 308WIN, Leupold VX3 4,5-14x50 long range ill fine duplex
TIKKA T3x TAC 300WM, EAGLE TSV 14:02/75 640
ZKM452 22LR, PARD 008
IZ27M 12x76
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od dalas »

to Kodiak1: proč jsi neodsoudil takto figiho (další nejmenuji)? Loví 155gr A-max od Hornadyho. Koukni se do katalogu, co o střele píše výrobce. Není to dávno, co tu členové psali o cenzuře a požadovali uvolnění, že je tu trestáme za, dle nás, horší věci. Tak nevím, všem se zavděčit nedá. Prosím o případné pokračování v jiném příslušném vlákně a sám si dávám alespoň do 16.00 hod BAN za OT.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: lov se střelami Lapua Scenar

Příspěvek od Kodiak1 »

:( Vůbec netuším čím všichni střílíte, ale já jsem se věnoval tématu Scenar. Rozhodně jsem proti cenzuře, ale mám za to, že by se měly používat střely k tomu, k čemu byly vytvořeny a u lovecké střelby to platí dvojnásob - bez ohledu na to, jaký střelec je používá!
Naposledy upravil(a) Kodiak1 dne stř 05.12.2012, 15:54, celkem upraveno 1 x.
Odpovědět