308 Winchester

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
svarowski
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 123
Registrován: pon 05.2.2007, 12:05
Bydliště: Znojmo

308 Winchester

Příspěvek od svarowski »

můžete mi někdo poradit?:,, Střílím kulovnicí ZKK 601 308Winchester a chtěl bych si na novou loveckou sezónu pořídit náboje od Winchesteru Silver Tip, ale nemám s nimi žádné zkušenosti. používám naše náboje S§B 11,7 g a střílím na dálku tak 150-200 m. Je u nás srnčí a černá zvěř,občas vysoká,ale to jen na podzim,když je kukuřice. jsou lepší než ty naše? Je v tom velký rozdíl?????????? díky předem za rady.........
Michal Ficek
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04.4.2007, 5:32
Bydliště: Kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Ficek »

nechci Ti vymlouvat Tvoji volbu, ale nezkusil jsi selierácký poloplá?tě s hranou (SPCE 9,7g)? Lovím s nimi už 3 sezony a spokojenost nesmírná. 80 % zvěře lovím do 100 metrů, ale spolehlivé jsou i na větší vzdálenost.
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

Michal Ficek:
Tak nam neco ukaz s tim strelene prosim. Kdyz jsi tak spokojeny. Nejlepe do threadu ucinky kulovych razi prosim.

Me prijde, ze jsi spokojeny proto, ze jsi nic jineho nevyzkousel, ale nechci ti samozrejme krivdit.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

K munici Winchester Silcertipe jsem již psal. Střílel jsem s ní a byl jsem s ní hodně spokojenější, ne?-li s S&B. Ale mají jednu jedinou nevýhodu. Střela osazené v tomto náboji je tvrdosti CXP3. což je pro naše podmínky nevhodná střela. A to z toho důvodu, že při střelbě na menší kus černé nedochází k předání dostatku energie a kus odbíhá. Podotýkám že jen cca 20m, takže to není tak hrozné. Je pravdou, že kusy fantasticky barví. Jen jednou se mi stalo, že kus barvil až po cca 20M, ale to bylo v zimě a pak byly doslova cákance barvy. Na srční jsem s ním byl absolutně spokojen. Nedocházelo k devastaci a kusy zůstávaly v ohni. Při špatném zásahu zvěř fantasticky značila a tě?ce odcházela (jen jeden případ). Jinak skutečně při komorovém zásahu na fleku. bohužel jen ta černá kousek odcházela a to mi vadilo. Při střelbě kapitálního jelena, jelen udělal dva kroky a zůstal. Prostě a jednodu?e je to střela konstruovaná na větší odpor, ne?-li je naše zvěř, ale k nám je dle mého názoru o hodně vhodnější, než SB. U té černé jsem mohl posoudit jen u třech kusů, takže to neber jako hendikep. Pravdou je, že jsem ještě k těm třem kusům střílel sele, které jsem na 150m musel dostřelovat v běhu a přestřelil jsem mu obě kýty. Bylo to smutné, ale následovala rychlá dostřelná, když ta první dostřelná byla tak zrmžená. No proč to píšu. Vyhodili jsme cca 20dkg zvěřiny. takže o devastaci se rozhodně nedá mluvit. Dále jsem střílel lišku na 15m za hlavou přes lopatku vstřel a výstřel ve lsabinách. Nulová devastace kožešiny. Výstřel i vstřel velikosti malíčku.

Jediné co ti mohu doporučit vyzkoušej to. Zas tolik to nestojí a vůbec to není tak špatné, že bys tu krabičku nedostřílel, a předpokládám, že si to po SB oblíbí? :lol:
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Michal Ficek
Nový návštěvník
Příspěvky: 25
Registrován: stř 04.4.2007, 5:32
Bydliště: Kousek od Třeboně
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal Ficek »

Zklamala technika a kleknul mi PC, než jsem odpověď odeslal.
Samozřejmě, že mé poznatky, ohledně této ráže, jsou pouze na základě vlastního skromného pozorování (1 kňour, 1 bachyně, cca 30 selat a lončáků, 5 daňků, cca 30 ks dančí holé, 10 muflonů a cca 30 ks holé dančí). Střela spolehlivě prostřelovala (výstřel do velikosti 5 cm), netrhala se na fragmenty. Samozřejmě, že jsem se za své praxe (oborník, tedy profesinální průvodce) setkal se spoustou ráží a v ráži 308W se spoustou typů munice. Ale věřte mi, žádná mne na tolik nepřesvědčila o své vhodnosti, že bych se rozhodl pro ni. Střílím CZ 550 FS + Meopta 2000 7x50 s nitkou. 80% ran je na 70-120 metrů, maximum je 180m. Ale jak jsem napsal, měl jsem omezené možnosti pozorovat a porovnávat. takže se zkušenějším omlouvám.
vhool

Příspěvek od vhool »

no nechci zpochybnovat tve zkusenosti (predpokladam ze jsou opravdu TVE) ale zvere mam uloveno nepomerne vice a v zacatku jsem take hojne pouzival SB spce a drtiva vetsina strel hlavne pri zasahu kosti nebo kusu nad 40kg se odelilo jadro od plaste.nezlob se na mne ale tva chvala mi tezce pripomina clanek z myslivosti (nic ve zlem) :wink:
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Příspěvek od Josef Kuřitka »

TO Vhool. Michala znám, a skutečně dělá to co píše, loví jak píše a jinak loví od 18let a má hodně kusů střeleno i z jiných ráží. Navíc má v náplni práce i zpracování ulovené zvěře (jeho + hosti), takže hodně kusů vyvrhne a dál je pak i případně bourá, stahuje deku pro preparace a tak má možnost účinky střel vidět. S tou svojí sestavou je skutečně spokojený. Na moji 300WM jsem ho nenavnadil. :lol: :lol: :lol:
Alda
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1291
Registrován: ned 07.1.2007, 22:18
Bydliště: Okoli Prahy pres tyden, jizni Cechy o vikendu

Příspěvek od Alda »

s michalem jsme spoluzaci z lesarny v brne - oba dva jsme byli jedni z nejvice ulitlych na myslivosti v nasem rocniku... a souhlasim s vyse uvedenym :wink:
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

I tak by bylo krasne, kdyby nam Michal neco ukazal. Ja osobne jsem par takovych fotek videl a moc se mi nelibily.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Proč dosáhnou z průměrné munice "profesionálové"

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Tak tohle mě napadlo, když jsem přečet několik příspěvů na tema SaB od profesionálních myslivců - (oborníků). Dál znám dost myslivců - zpravidla zam. LČR(souč. i bývalých),kteří Rovněž loví s SaB a to třeba 100ks ročně a tak nemají důvod nic měnit. Přitom sám z vlastní zkušenosti vím, že existují existují lepší náboje- s větší ranivostí, přesnější, výkonější apod..
Napadá mě toto:

- zpravidla střílí i nejtě??í kusy ve dne (hlavně v oborách), ve volnosti nemusí nic kam?itě "urvat", protože si vypracují příle?itost druhý den.

- obecně loví víc tě??í spárkaté zvěře, než srnčího, které je "nejkřehčí" a je na něm všechno nejvíc vidět.

- střílí zpravidla na krátkou, max. do 100 metrovou vzdálenost.

- zvěř je zpravidla v klidu, u kusů ulovených při naháňce by zkušenosti byly zřejmě stejné jako u zbytku lovců.

- často jsou placeni(odměňováni) i ve vztahu ke srážkám na zvěřině, které jsou způsobeny zásahem, a tak daleko víc střílejí (hlavně holou) na hlavu, krk, případně čistá žebra (výhodou obory je větší jistota dohledání).

-střílí většinou přesně, protože jsou vystříleni, nemají lov. horečku.

-díky tomu mají velké procento pozitivních případů a tak jednotivé "excesy" SaB jim statisticky zanikají.

-naproti tomu jsou svědkem velkého množství nepovedených(destruktivních) ran svých mnohdy výborně vybavených hostů, kteří používají nejmodernější náboje a zbraně. Mnoho poplatkových lovců si pořizuje vysloveně silné ráže (např. poslední Michalův host měl 300-378WTB Mag. na lov muflona při střelbě na cca 80m) s cílem získat bez rizika trofej - nehledí na kvalitu zvěřiny.

- zvěř často bourají, mnohdy jí také velké množství sami konzumují :lol: a tak mají velké zkušenosti s kvalitou zvěřiny - danče po zásahu na 80m tvrdou střelou 7RM může na první pohled vypadat "krásně"(dirka tam i ven, ale kvalita zvěřiny může být horší než po libovolném poloplá?ti SaB 6,5x52R.

-často ke svým platů a množství vystřelených nábojů musí ře?it poměr :Výkon/cena + okamžitá blízká dostupnost a tak nemají jinou volbu.

výše uvedené možnosti, podmínky, většina běžných myslivců nemá a navíc s náboji experimentují hlavně mladí(začínající), kteří mají málo "materiálu " na objektivní hodnocení. Prostě pět kusů černé a k tomu tuna odborných (stejně prodejních) článků.

Proto si myslím, že "oborníci" mohou , za těchto podmínek, dosahovat naprůměrných výsledků i u střeliva průměrné jakosti ".

Nejsem prodejcem, dealerem či reklamním agentem f. SaB, ale zkusil jsem se trochu zamyslet.

Myslivosti zdar.

P.S. Možná to Andy dá někam jinam.
Mosin
Zkušený diskutér
Příspěvky: 633
Registrován: sob 14.10.2006, 10:20
Bydliště: jižní MORAVA

Příspěvek od Mosin »

Já se domnívám, že k tomu co napsal JK není co dodat. Jen bych chtěl upozornit, že ty jejich statistiky nejsou vůbec dobré. Viz ta co jsem psal do threadu SB. Problém je opravdu v tom, že v té oboře se to asi dohledává snáze a tedy on nevidí problém v tom, ýe mu zvěř odběhne 50m. Nezlobte se na mě, ale já potřebuji, aby zůstaka na fleku a ne, aby mi 50% odbýhalo. To? můj názor, ale to už asi odbýháme.

Jinak bych být tebou zkusil i Normu. Momentálně mám TIG (tan tu nechvalně proslulí :lol: ), ale ještě jsem s ním nic nestřelil, tak nemohu referovat.
CZ 550, 308 Win. / CZ 527 Varmint 223Rem / CZ 550 300WinMag / BO 98 9,3x62
ZG 47 8x57 JS / ZBK 110, 5,6x50 RM + 12x70 / ZP 16x70 / IŽH-27EM-1C 12x70
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

Jk to výborně shrnul. Mám kamaráda lesáka a plně mu to odpovídá. Např. řeší cenu, místo zásahu, ? a neřeší dosled, příle?itost k výstřelu, ?

Já to mám jako Mosin. Aspoň u prasat, když ho střelím tak potřebuji aby zůstalo na fleku. :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
Uživatelský avatar
Andy
Administrátor
Příspěvky: 1840
Registrován: úte 01.8.2006, 14:17
Bydliště: Praha

Příspěvek od Andy »

2all:
Ja vazne nemuzu presouvat prizpevky jen tak z jednoho threadu do druheho. Jen rozdelovat. Prosim tedy aby se vsichni vzdy snazili vybrat ten spravny thread.

Josef Kuritka:
Napsal jsi to docela pekne (skoda ze ne tedy do threadu o SB).

Ma to svou logiku.

Jeste k 308Win 150gr SPCE.

Ja sam jsem s tim nic neulovil. Cili respektuji nazor tech, kteri ano.
Ale videl jsem co to umi na nahankach. Napr. neprostrelene 60kg prase na 50m. Strela se naprosto rozlozila o kloub predniho behu a jen tezce zranila. Pozdeji dostrelen brenekem.

Vyzkousel jsem SPCE do zlatych stranek. Vysledek byl silena dira a naprosto rozlozena strela kdy vsechno olovo doslova vyteklo kamsi a zustala jen cast plaste. Proste me to nepresvedcilo. Zadna rizena deformace. Rozptyl z TIKKy cca 1,3MOA. Coz pro me rovnez nebylo zadne terno.

Proto jsem SB zavrhl.
Fery
Zkušený diskutér
Příspěvky: 977
Registrován: pát 22.9.2006, 21:16
Bydliště: Kolínsko

Příspěvek od Fery »

sorry :wink:
CZ550-3006 Sprg,ZZK601-223 Rem, ZK 99 6,5x57R, BS 9,3x74R/9,3x74R
vhool

Příspěvek od vhool »

tedy dobra,taky se trochu rozepisu kdyz uz se toto tema nakouslo v tomto threadu.v zadnem pripade nechci znevazovat nebo zpochybnovat vyse napsane zkusenosti michala,sam jsem diky me praci hodne spojen s podobnou cinnosti a vim jak to chodi vcetne vykupu a zpracovani zveriny ale moje zkusenost s SB je nasledujici:co se tyka presnosti tak mozna splnuje nekym udanou normu,ja ale chci aby mi vse padalo na 100m do 1MOA coz posledni ctyri nebo pet let je s loveckym strelivem od SB docela problem.ano budou litat stejne treba z jedne krabicky ale druha krabicka s jinou sarzi uz bude litat uplne jinam.ja SB zavrhl po zkusenosti kdy jsem mel na ozkouseni BARNES X (ty modre) v razi 30-06 a zbran M98 ktera s normou nebo winchesterem chodila kolem moa tak na sto metru chodila na soustrel 20cm !!! to proste nehodlam akceptovat.proste presnost a vyrovnanost v tuzemsku prodavane munice od SB je prachbidne kvality.tolik k presnosti.dale k ucinkum:nejsem zadny zajic abych zde citoval nekde vyctene moudrosti.nikdo mi nepresvedci o tom ze spce v jakekoliv razi se neoddeluje jadro od plaste a tudiz fragmenty ktere takto vznikaji jsou navic setrne ke zverine.kdyz lovim tak chci aby tkan okolo vstrelu,kaverny i vystrelu nebyla "napenena" a to umi od SB snad jedine onen BARNES X nebo "ta s kuklou"kdyz nepotka kost.mozna jeste PTS (SST) ale ty jsem nezkousel.osobne mam za to ze ten kdo zde vychvaluje kvalitu SB tak je to pro neho bud "zvyk je zelezna kosile"coz bych bral treba u michala,nebo je to proste alibismus ci skryta reklama.v neposledni rade bych pro poradek uvedl ze pro SB neni zarukou kvality ani osazeni kvalitni strelou (treba sierra SPBT) protoze mi prijde ze uz se v tovarne nikdo nezajima tim ze by prizpusobil strele i navazku prachu aby vyuzil potencial kvalitnich strel ktere bezesporu BARNES,SIERRA nebo PTS bezesporu jsou ale potrebuji take stejne kvalitni navazku prachu a hlavne ve stejne kvalite nejen pro jednu krabicku ale tak nejak porad.dale bych uvedl ze dnes uz zdaleka neplati rovnice SB=nejlevneji.treba PMC s poloplastem (hodne podobny SIERRE SPBT) je levnejsi a daleko presnejsi a take setrnejsi nez temer identicky naboj od SB napr.v razi 30-06 nebo 300WM.proste ja osobne jsem s SB skoncil protoze jsem nasel lepsi reseni a konkretne strely se striznou hranou od SB povazuji za prezitek s padesatych let ktery mohl vyhovovat za totace kdy se jine strelivo spatne schanelo ale dnes uz to podle mne patri do muzea. snad mi vyznavaci SB prominou,prezentuji zde pouze svuj nazor.pokud vam SB sedi tak proti gustu zadny disputat :wink:
Odpovědět