6,5-284

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Orava Martin
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: pon 12.11.2007, 15:20

6,5-284

Příspěvek od Orava Martin »

Zdravim všechny ,zajialo by mne zda nekdo z vas ma zkušenosti s raži 6,5-284 a jejich učincich na zver??Dik za info
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5-284

Příspěvek od figi »

Parametry jsou shodné s ráží 6,5x65. A protože 6,5x284 není zatím tolik rozšířená, tak mohou zkušenosti psát i majitélé 6,5x65.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: 6,5-284

Příspěvek od US OPTICS »

pročti si nějaké slovenské fóra, tam je toho o téhle ráži více napsáno. Jinak tato ráže patří k velmi, velmi přesným a myslím, že 6,5x65 se jí přesností nevyrovná. Malý výběr nábojů (když budeš přebíjet - nepodstatná záležitost). Něco najdeš i na stránkách NORMA.cc
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Uživatelský avatar
Čouda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 192
Registrován: pát 08.6.2007, 15:15
Bydliště: Plzeň-sever (sičí ráj)

Re: 6,5-284

Příspěvek od Čouda »

Tuto ráži samozřejmě namám, ale co se presnosti týče, tak jen pro zajímavost jsem před nedávnem četl v německé měsíčníku Wild und Hunt článek u lovu v Kazachstánu a dotyčný tam s Blasrem R93 lovil touto ráží Ibexe na vzdálenost 450m. Slovil tam 3 ks a na vše mu stačilo po jedné ráně.
Jinak s ráží 6.5x65 mám sloveno cca. do 30-ti ks čené, něco srnčího a pár sik a to rozbíjení není takové, jak by se od takto rychlé střely dalo předpokládat. Je to prostě kus od kusu a mohuli porovnávat s 308W ( kterou jsem měl) a 30-06 ( kterou mám), tak je to nastejno.
Jinak podle fotek na tomto foru je asi naprosto nejšetrnější 9.3x62 s Lapua Mega 18.5 . Alespoň dle fota od Stopaře.
To jen kroutím hlavou. :D
Mannlicher SM 12 LH 9,3*62 + Meostar R2 2.5-15x56 +Blaser Dual Brake
Blaser R93 Left Hand Semi Weith 8*57 IS + ATN X-Sight 4K
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5-284

Příspěvek od Hoki »

Zdravím všechny teoretiky i praktiky , kteří přispívají do tohoto loveckého fóra. O ráž 6,5x284 se pokouším rovněž zjistit nějaké podrobnosti ,ale nejsem moc úspěšný. Zajímá mě střelivo 6,5x284 Norma Nosler Partition 140gr. (9,1g.) , BC=0,49 bohužel ballistic kalkulátor na str. norma.cc nefunguje, může mi prosím někdo spočítat pokles střely pro ONV , ale raději při nástřelu O na 100 m a následně pokles po 50m až např. do 500 m. (z důvodu použití osnovy Z5)
Jedná se o hlaveň 660 mm a stoupání 1-8" . Jak je to se stabilizací takovéto střely, někde jsem se dočetl ,že ke stabilizaci za těchto podmínek dojde až v nějakých 400m ? , to je asi blbost né. Jak by se potom taková střela chovala při lovu zvěře např. na 100 m ?
Děkuji za ochotu.
Hoki
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1931
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: 6,5-284

Příspěvek od figi »

O této ráži je na zahraničních webech a fórech mraky informací.

Je to dosti OT, ale

Balistický kalkulátor si stáhni tady
http://www.strelecke.stranky.sk/download.php

Důležité je změřit si přesně úsťovou rychlost střely, tabulkám výrobců nikdy nevěř ( a většinou ani BC udávaný výrobcem střely není nijak přesný - např Hornady, Nosler, naopak sedí Berger )
Pokud chceš střílet na velké vzdálenosti, raději si něco nastuduj a natrénuj, pak zjistíš, že při vzdálenostech nad 350 m je 50 m tak velká vzdálenost, že propad střely je podstatně větší, než komora zvěře, takže přenášení pomocí osnovy je při střelbě na spárkatou hazard, a lišku trefíš opravdu jen náhodou. Na terči zvěře ( třeba terč pro L4K ) na tyto vzdálenosti si sám vyzkoušej, s jakou přesností to funguje.
Stabilita střely je při velmi přesné střelbě důležitá věc, ale stačí se řídit doporučením výrobce střely. Stoupání 8 palců ti Partition ustabilizuje, ale není to vhodná střela pro lov na větší vzdálenosti.
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5-284

Příspěvek od Hoki »

Figi, díky za info. Už jsem zase spátky nohama na zemi. Dostal jsem nyní řadu informací o této ráži od jednoho čechoameričana , který s touto ráží má osobní zkušennosti a uznávám ,že na naše podmínky je to absolutně nevhodné , je to hlavně pro sportovní střelbu, ke stabilizaci skutečně dochází nad 300 m , do této vzdálenosti naprosto brutální devastace zvěřiny, prakticky lze a ještě obtížně sehnat dva druhy střeliva od Normy za cca. 68-, á kus, atd.. Omlouvám se za úlet, to bude asi tím vedrem.
Hoki
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 6,5-284

Příspěvek od lovec »

Hoki píše:...... uznávám ,že na naše podmínky je to absolutně nevhodné , je to hlavně pro sportovní střelbu, ke stabilizaci skutečně dochází nad 300 m , do této vzdálenosti naprosto brutální devastace zvěřiny, prakticky lze a ještě obtížně sehnat dva druhy střeliva od Normy za cca. 68-, á kus, atd.. Omlouvám se za úlet, to bude asi tím vedrem.
....neviem, co ti kto napisal, ale toto su tak strasne kecy, ze ten clovek asi nemal ani paru o com pise. Mam kolegu a priatela strelca, ktory s tymto kalibrom uspesne uz nejaky ten rok poluje (krmi to Noslerom Partition), bez nejakej "naprosto brutalni devastace zveriny". Je to vykonovo v podstate bezny kaliber, ziaden extrem.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 6,5-284

Příspěvek od pufr »

2lovec - možná to bylo v kontextu s nějakou těžkou a dlouhou terčovou střelou, ale i tak je to zvláštní, nemáš Hoki nějaký origo odkaz - že bychom si početli a poučili se?

Jinak jsem pouze zprostředkovaně nabyl dojem, že tuto ráži si střelci oblíbili jednak pro relativně malou délku nábojnice se slušným objemem spalovacího prostoru - předpoklad pro homogenní zážeh prachové náplně, druhak pro švédskou NORMou dobře vyřešené tolerance mezi nábojnicí, komorou a střelou v přech. kuželu a taky pro dostupnost kvalitních nábojnic od NORMA. Tedy pro předpoklady tohoto náboje pro přesnou střelbu. Výkonově se od jiných současných 6,5 mm příliš neliší (jak se může každý přesvědčit podle parametrů udávaných výrobcem nábojů) :)
Pufr
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: 6,5-284

Příspěvek od US OPTICS »

Hoki ty si mě teda pobavil :D :D
Já si myslím, že tato ráže je oblíbená hlavně pro svou vysokou přesnost. Myslím, že tady někde Shiva dával tabulku, která ráž měla nejlepší výsledky na různých závodech a 6,5-284 byla velmi početně zastoupena. Možná, žekdyby si písnul Shivovi, tak ti podá bližší info.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5-284

Příspěvek od Hoki »

Tak ještě několik vět k této problémové problematice.
Když jsem dospěl k rozhodnutí , že se odměním novou kulovnicí s kterou už dožiju, tak jsem volil něco moderního, nového, né zcela tuctového. Volba padla na 6,5x284 , zdůvodnil jsem si to tím ,že přesnost není nikdy k zahození, energie rovněž, navíc pro využití osnovy nového puškohledu by bylo smysluplné mít k dispozici parametry 100/0, 150/-2, 175/-5, 200/-9,..300/-33 a to jistě tato ráže splní.
Lovím v St.Č., klasika srnčí,černá a škodná ,většinou 100-150m , mé rozhodnutí podpořil i fakt ,že jsem většinou každoročně povinován ulovit dva srnce ,jako naturální náhradu za pronájem části honitby, bez poškození zvěřiny , tedy nemyslivecky ranou na krk. Tak to byla v kostce moje motivace pro změnu kulovnice.
Moje demotivace nastala, když jsem zjistil ,že prakticky je možno koupit jen dva druhy střeliva od Normy , respektive NP,9,1g., 900m/s , to bych nějak skousnul, je to zřejmě dobrá kvalita,ale dost korun. Při praktickém zájmu o zbraň v této ráži,bylo rozčarování, když mě od toho onen čechoameričan velmi důrazně zrazoval, od prodejce bych spíše čekal opačný postup. Hlavním argumentem bylo, že je to pro lov nad 300m ,jak je v USA běžné, do této vzdálenosti střela není stabilizovaná, ohromná devastace zvěřiny po komorové ráně, cituji : " zůstane vám jen hlava a kopyta " , (kontakt mohu zaslat na vyžádání) , to mě poněkud vyděsilo, nedovedu si představit ,že bych hospodářovi předložil ulovený kus s větší devastací než je obvyklé. Pokud vůbec ke změně přistoupím ,tak bych volil stejný typ kulovnice , ale v obecně myslivecky akceptovatelnější ráži 7mmRM , která mi výše uvedené parametry taky splní, proti tomu prodejce v podstatě neměl výhrad, ani na tomto fóru k ní nejsou žádné pádné výhrady, ale proč tato ráže neničí zvěřinu , když je ještě rychlejší než ona 6,5x284 ? K mému údivu při srovnání střeliva Norma 7mmRM BST o stejné váze 9,1g. má rychlost dokonce 960m/s , o 300WM ani nemluvě, tak sakra v čem je ten problém. Nemohu si dovolit udělat nějakou fatální chybu, je to kupování zajíce v pytli, protože zde chybí osobní zkušenost. Ono se to dobře radí, když mě to nic nestojí. Proto jsou nejcenější osobní zkušenosti podpořené praxí. Má-li je někdo , tak ať se s ostatními podělí, nebo uvítám kontak na někoho takového.
Hoki
US OPTICS
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: stř 18.4.2007, 18:20

Re: 6,5-284

Příspěvek od US OPTICS »

Hoki vezmi si to logicky. Když střela není na 300 metrů stabilizovaná, tak v těch 300 metrech ji ustabilizuje co, vítr :lol: :lol: Střela musí být ustabilizovaná když opustí hlaveň, jinak máš flintu na ....., víš co myslím. :mrgreen: To, že to do 300 metrů totálně zničí zvěřinu, bude zase jenom blábol.
Na střílení srnčího na krk ti bohatě stačí 223.
PRVNÍ RÁNA MUSÍ JÍT vždy TAM KAM MÁ!
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 6,5-284

Příspěvek od dalas »

Hoki, tvrzení, že jde o velmi přesnou ráži a střela je do 300m nestabilní je v přímém rozporu. Domnívám se, že to bylo myšleno tak, že střela je jen mírně nad hranicí stability a při nárazu teprve dojde ke snadné destabilizaci. Takto střela může projít tělem zvěře i na plocho, což pak má skutečně devastující účinek. O tomto jevu se mluvilo i v souvislosti s vojenskou laborací .223 Rem.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Abr
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: úte 06.4.2010, 2:26

Re: 6,5-284

Příspěvek od Abr »

Mám tu ráži na sport na vzdálenost od 700m do 1000m. V té samé ráži mi staví loveckou flintu v US, ale asi ji nebudu zas tak často používat, protože mám i jiné flinty k lovu. Životnost hlavně v br přesnosti je 1000ran. Jako lovecká ráže pro človeka co nepřebijí dost nevhodná, ale rozhodně ta lovecká střela (knedlík) nebude nestabilní na 1-8stouní.. Jinak ty zminované náboje od norma, nebudou stavěné na lov nad 300m:-) A co se týká toho prodejce, jestli myslíš toho samého čecho-kanadana, tak jsem od něj slyšel řeči typu, že v Čechách neumíme nic, ale v us zná střelce, co mě trefí na 1000m do hlavy jednou ranou a že prý už za druhé světové mířili na hlavu na 800m (trefovali).. Bez komentáře
Hoki
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 113
Registrován: úte 12.8.2008, 15:36
Bydliště: Zruč nad S.

Re: 6,5-284

Příspěvek od Hoki »

Jo , to bude podle těch hlášek asi on, ale mě tuším říkal ,že žil USA, proto je tak chytrý ? Jinak o této ráži zjišťuji všemi možnými i nemožnými způsoby nějaké relevantní informace, sport je jasný, na lov srovnatelné s ostatními podobně výkonnými rážemi. Jeho hlavní argument " hlava-kopyta" bych neviděl jako opodstatněný. Díval jsem se na účinky loveckých zbraní , nebo jak se to vlákno jmenuje, ale je to dost drastické i od 7x57 apod. ,asi záleží na střelivu a umístění...atd.
Co se týče střeliva 6,x284 ,tak prakticky jen ta Norma Partition (á-,80) , nebo BST, pokud znáte něco lepšího, nebo někoho kdo by mi jednou za čas přebyl, tak to uvítám.
Ještě poznatek, on za tu kulovnici chce 33 tisíc , v Polsku v obchodě 24500-, v USA 934 dolarů , to bude asi tou neviditelnou rukou trhu, která všechno ovlivňuje.
Hoki
Odpovědět