9,3X62

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: 9,3X62

Příspěvek od Mysho22 »

BwanaHunter píše:Mysho22> co myslíš tím, že CDP v 300 nefungovalo? Střílím je z 300 WinMag a jsem spokojený.... Jinak s ním mám zkušenost ještě v 8x75RS a rovněž spokojenost.

Konkrétne ze v 300 kalibroch na slabšiu zver fungovala ako celoplast a vobec sa nedeformovala
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3X62

Příspěvek od BwanaHunter »

Mysho22 píše:
BwanaHunter píše:Mysho22> co myslíš tím, že CDP v 300 nefungovalo? Střílím je z 300 WinMag a jsem spokojený.... Jinak s ním mám zkušenost ještě v 8x75RS a rovněž spokojenost.

Konkrétne ze v 300 kalibroch na slabšiu zver fungovala ako celoplast a vobec sa nedeformovala
A co to bylo za 300 kalibr, resp.na jakou rychlost byly laborovane? Strilim v 300 WM tovarnu, ktera ma udanou v0 970 m/s (realnou jsem nemeril) a stezovat si nemuzu. Srnci s tim tedy nestrilim, ale od slabych kusu cerne pres siku, danci, mufloni az po dospelou cernou a jeleni zver vzdy fungovaly.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Mysho22
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: stř 25.1.2012, 23:41

Re: 9,3X62

Příspěvek od Mysho22 »

Myslim ze to bol 300winmag a tiez komerečne strelivo
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

Mysho22 píše:Tak páni. Nakolko v dohľadnej dobe do mojho trezoru pribudne nové železo od TIKKY konkrétne T3 v 9,3 zvažujem čo do nej. Vačšinou budem loviť v polnom revíri srncie dancie sem tam diviak vysoka 2ks ročne streľba do 150m. Po prečítaní celého vlákna zvažujem 15g Vulcan ci Blaserácke CDP este ma napadlo Lutz Moller a jeho mjg
mám v používání 15g vulkan, já nevím vzorek asi 100ks všerozličné zvěře, laborace 9,3x57 dle Normy a nemám důvod měnit
střelba do reálných 160m max zatím, drtivě ale do 100m
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Matesoo
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 06.11.2008, 8:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3X62

Příspěvek od Matesoo »

Zdravím, tak už můžu taky přidat pár zkušeností s Normou. Začal jsem na 15g Vulkánech, srnčí jsem radši nezkusil a na vysoké jsem neprostřelil cokoli většího než slabou šmolu. Kusy byly tak do 10ti metrů od nástřelu a na vstřelu na můj vkus moc velká podlitina. Střílím pod lopatku tak kolikrát podlité celé plecko. Nicméně dodnes je používám na naháňkách na černou, v 95% kus nad 40kg neprostřelím, snažím se střílet na plec... Všichni víme jaká rána se občas povede. Poškození neřeším mám úžasný stopefekt a díky neprostřelení i bezpečnost. Kusy zůstávají na fleku, zhruba 2 z 10ti odejdou do 20ti metrů, převážně jsou to paradoxně slabší kusy. Na inviduální lov jsem začal používat Oryx 18,5g na srnčí, vysokou i černou. Do 40m je to propichovák, srnčí odskakuje do 20m s dobře podbarveno stopou, na sněhu je metr široký pruh barvy až ke kusu, bavím se samozřejmě o zásahu hrudniho koše či jater. Obdobně se chová i vysoká. Nad 50m má střela slušný zastavovací účinek kusy neodcházejí od nástřelu zalehávají na místě a odkazují. Takže pro mě jako pro člověka co rád šoulá je to super střela, nejčastěji střílím na průseku na 70-120m. Černou lovím z posedů a kazatelen ve vzdálenosti kolem 50m střílím přes plece, pokud zasáhnu ramenní kloub tak je plec podlitá jinak hematom do 7cm kolem vstřelu, alespoň je něco pro psa. S Oryxem mám uloveno cca 50ks srnčí a 100ks vysoké a nějakou černou asi tak do 20ti ks. S Vulkánem na naháňkách do 40ti ks černé. Jen opravdu nedoporučuji Vulkán na lišky a ostatní škodnou většinou je kus přepůlený. S Oryxem to není tak dramatické, ten jen trhá běhy... Střílím tovární munici ze 60ti centimetrové hlavně. Snad to někomu pomůže při výběru střel. Lesu lovu
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9,3X62

Příspěvek od pufr »

Perfektní report :) (nemít ve skříni 358Winchester, 9x56Msch, 458WM a mnoho dalších, hned bych měl chuť tuhle evropskou klasiku taky trochu "provětrat" :D )
Pufr
Budger
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: pon 11.6.2018, 5:52
Bydliště: Pyšná

Re: 9,3X62

Příspěvek od Budger »

Prví zkušenost s touto ráží. Nastřelil jsem na PRVI PARTIZAN a nastřelení úplně v pohodě i přesnost velice dobrá. Ulovena liška na cca. 60 m a krásně byl slyšet úhoz kule. Zatím jsem spokojen.
Haenel Jaeger 2000+ Pard NV 008, ZBK 110 super lux .222 rem+Nikon Prostaff 4-12x40,ČZ 537+meopta 3-12x56 RGD, ZKK601 243win+4-16x40, ZP 12/70,12/70
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

no mi ten 15g vulkan chodí durch drtivě, ale je to dáno jednak nižší počáteční a tím i dopadovou rychlostí, kdy ani škody nejsou tak hrozné, ale jednak taky tím že nestřílím přes plec, protože to nemá účinek - resp účinek se dostavuje až při použití tvrdších střel, kdy střelba na žebra byla prostě slabý cíl. Mám tu zkušenost, že nejsou li oba přední běhy přeražené v kloubech, tak jak vysoká tak černá - si odběhne jakoby místo 3 měla 4zdravé běhy... důsledek je ten že kule pak neprojde třeba, je v hřibu pod dekou na opačné straně, často jsem ji jen vyřízl nožem, nahmatal. Proto žebra, na široko maximálně jak to jde a těsně za přední běh, líp za ramenní kloub. nějaká barva tam pak vylitá je, ale neřeším, vyřežu. Jinak po vulkanu to barví, lišky to shazuje v ohni, trochu trhá ale ne zas drama, srnčí výhradně na žebra, jak to veme lopatku, kloub, je pak plec na vyhození.
myslím že to je top střela pro laboraci 9,3x57 (resp. x62 v nižší laboraci) která je k mání na naší zvěř. Oryx 15g jsem nezkoušel, výhodu má že drží pohromadě, těžší kusy ale nemusí paradoxně prostřelit díky tomu že se prostě střela neočeše ale hodně rozšíří do hřibu - takže oryx 15g byl volil spíš do plnotučné 9,3x62 (x74R) nebo 9,3x64.

sympatické je to že ten 15g vulcan v těch nižších v5 kolem 720m/s prostě neuhýbá a netříští se na trávě apod. dá se s tím v nouzi prostě jít durch (rozumné) překážky

škála funkce v rychlostech je asi dobrá, protože mi to funguje jak má od nuly do těch 160m, podlití se snižuje s klesající rychlostí, přitom funkce je ok, precize taky, přitom není drahý, střela vyjde na 22kč
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3X62

Příspěvek od Jirka83 »

Pro ty kteří nechtějí přebíjet mě celkem mile co do účinu překvapila střela Geco Plus v tovární laboraci. Výbornej zastavovací efekt, minimální poškození zvěřiny (i když umí také výstřel 6cm při špatném zásahu), horší přesnost okolo 4 - 5cm na 100m, ale na lov do těch 150m to je dostačující... Jinak už mám laboraci se střelou Geco TM, rychlost 720m/s, přesnost okolo 1cm na 100m, ale zatím jsem to na zvěři nevyzkoušel...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3X62

Příspěvek od František Fořt »

To Geco 16,5 g TM je překvapivě i přesná kule s velmi překvapivou hmotnostní homogenitou. Když jsem je kontrolně vážil, tak jsem zíral, jak minimální rozdíl hmotnosti to mělo. Skutečně to mělo 255 gr+-0,01.

Tato kule má veliký stop efekt a rychlé předání energie, ale co podle mě jde nad 700 ms, už bude dost rozbíjet. Rozhodně to není stavěné na vyšší rychlosti. Tento klasický obyč poloplášť chce nižší laborace.

Poměr výkon cena této kule (cca 11 Kč) je vynikající.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3X62

Příspěvek od Zbrojovák »

Geco TM tuším 16,5g by byl můj následný favorit hned po Vulkanu, s FF jsem ho řešili už dříve do 9,3x57, kde se jevil jako další optimál hned po 15g vulkan, případně na těžší zvěř 15g oryx
osobně bych dal TM díky vyšší hmotnosti rychlost v0 okolo 700-710m/s a střílel zase žebra na široko - vulkan je dražší, platím 22kč za střelu, nicméně je to Norma a má nejlepší balistiku z dostupných lehčích 9,3mm střel a není tak drahá jako noslery třeba - mi to přišlo jako zdravý kvalitativní standard, navíc netříští se, olovo někde najdu výjimečně i pro průstřelu velkých kostí např
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Matesoo
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: čtv 06.11.2008, 8:43
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3X62

Příspěvek od Matesoo »

Věřím že podlaborovaný Vulkán se chová úplně jinak. Kamarád ve Švédsku s ním srnčí loví, je pravda že kolem 200m tam už se chová šetrněji. Já lovím v lesní honitbě, máme asi 5ha luk a to převážně kolem domů tak střelba na delší vzdálenosti je u mě možná tak na průseku. Pokud o vás vysoká neví tak je na těch 5ti metrech dost času na ránu, jinak to je jen velkej skok... Uvažoval jsem že bych si taky laboroval sám, ale nějak se mi nedostává času. I když bych rád zkusil pohrát s rychlostí. S Gecem (TM) nemám dobré zkušenosti, asi je v 9,3 lepší než v sedmičce. Ládoval jsem ho do 7x57R a tam se kule chovala pěkně nepředvídatelně, v srnčím strašně ráda měnila směr, nejhorší případ byl když jsem trefil na poslední žebro a výstřel byl před pleckem na krku. Bohužel se to opakovalo ještě několikrát tak jsem přešel na 9,3ku.
hynekL
Nový návštěvník
Příspěvky: 13
Registrován: úte 01.3.2016, 21:24

Re: 9,3X62

Příspěvek od hynekL »

A co RWS evo green, mate někdo nějakou zkušenost, hodně nad ni uvažují, používám geco tm a jsem spokojenej, ale změna je život :D :D
Milik607
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: čtv 16.6.2016, 10:57

Re: 9,3X62

Příspěvek od Milik607 »

Zdravím vás pánové. Rozhodl jsem se pořídit kulovnice Mauser M18. Vybírám ráži a už se s tím trápím téměř měsíc. Chci kulovnicí využívat na naháňky na černou, do tlaku, na čekanou cca 70m vzdálenost, šoulačka v honitbě les/pole 50/50. Takže prostě univerzální pušku. Kamarád mi doporučoval 300wm ale ten se dělá s 62cm hlavní a to už je dlouhé zase na tu manipulaci ať v tlaku, na kazatelně ale i při nahance. Takže vybírám z těchto ráži: 308win , 30-06 Springfield, 8x57 IS, 9.3x62

Snažím se porovnávat balistika, výkon, poškozování zvěřiny, dostupnost a širší výběr střeliva v různých gramazich. V neposlední řadě dostupnost v běžných obchodech a cena. Lov: černá zvěř, srnčí, škodná pravidelně. Cca 1x do roka Vysoká. Černá zvěř nejvíce mezi 50-150kg.

Děkuji za vaše rady.
Blaser R8 professional 9.3x62+ 308win
Atn X-site 4K 5-20x
Broková kozlice Baikal MP 27 EM
Uživatelský avatar
tonny
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 402
Registrován: úte 29.11.2011, 10:49
Bydliště: Břeclav

Re: 9,3X62

Příspěvek od tonny »

Jen že ještě nemáš dotaz v 300WM, když Ti ji kamarád doporučuje a ostatní ráže Tě neoslovili.
Máš zkušenosti s uvedenými v jiných tématech nebo si si jen s nimi možná vystřelil?

Jako vybrat něco univerzálního není jednoduché ale dotazovat se napříč vlákny...?
Co jsi vlastnil za zbraně, co jsi s nimi ulovil? Máš vůbec nějakou zbraň? Jakože by jsi k ní mohl mít třeba druhou speciálně na něco jiného, naháňky, střelba z posedu, na šoulačky...

Na 70m můžeš lovit čímkoliv, musíš se ale dobře trefit s dobrou střelou, je zbytečné mít kanón pro jistotu na pár metrů a pak se bát z něj vystřelit. Také znehodnocení zvěřiny zbytečně vysokou dopadovou rychlostí jakože jsem z toho nebyl nadšen u 300RUM. Kamarád lesák lovil úspěšně i vysokou 223rem celopláštěm v kulobroku a od nového zákonu 2001 začal s 7x64 a byl nešťastný.

A vlastně v čem Tě uvedené ráže neoslovili? Při lovu nebo na střelnici? Konkrétní zkušenosti? Aby jsme se k něčemu dopátrali. Já začal s 30-06 Spr., dále nahoru s výkonem, průměrem střely a nyní čekám na 6,5 Creedmoor.
Odpovědět