30-30 WINCHESTER

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od roedear »

holt je to o tom se trefit, bohužel mám i dvě špatné zkušenosti ze zásahů vysoké na měko - bachor atd. co kolega střílel. Barva byla jen u jednoho ze dvou a ještě během 100m zeslábla skoro na nula, dohledán a dostřelen až na druhý den, druhý zcela bez barvy, shodou náhod střelen během dohledávky nedaleko.
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Vaschek »

u techto zasahu si myslim je temer jedno o jakou razi se jedna.....
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Vaschek »

Zdravim pakovkare :)
Jak jsem psal pred rokem,vyzkousel jsem dalsi strelivo do me oblibene "spuntovky" 30-30WIN a to Remington Core Lokt a Hornady FTX.
S Remingtony 170gr jsem ulovil cca 14 selat 12-30kg ve vzdalenosti 5-80m a musim rict ze jsem ponekud rozpacity z chovani teto strely.Resp.jsem se jeste s nicim podobnym nesetkal.Dvakrat se mi stalo ze vystrel byl pro mne z nepochopitelnych duvodu na stejne strane jako vstrel.O tom jsem zatim pouze cetl ve spojitosti s kompozitnimi strelami.Zajimavejsi ovsem je ze vystrel vypadal jako by svalovinu i skaru nekdo rozrezal nozem.Rovne ciste rezy,dokonce byla z kyty skara ve velikosti dlane stazena.Prebijeni s touto strelou je bezproblemove,nezasekava se nicmene pro me na lov nevyhovujici.
To Hornady FTX je jina kavicka.Tak trochu jsem to ocekaval,a hodne doufal.... :D Za me spokojenost .Zatim jsem mel moznost s timto strelivem lovit jen na par nahankach ale zatim vse jak ma byt.Ulovil jsem 4selata a telko.Krom jednoho selete cca 25kg vse v ohni.Shodou okolnosti prvni sele na ktere jsem strilel s touto munici bezelo jak kdyz strilim slepejma....pribihala sikmo na me bachna s jednim seletem,krasne sem se s nim srovnal a cca 20m ode mne odmackl,....sele nic,ani ze smeru nevybocilo,prebijim,dalsi rana,zase nic,to uz mam sele kolmo na smer strelby ...po treti rane se lame v ohni.Prave vcas protoze na hranu rokle mu chybi slabejch pet metru...pomalu sem zacinal propadat depresi,kde se stala chyba...RUCE,flinta,kolimator...Oddychl jsem si kdyz sem zjistil ze vsechny tri vstrely by se dali prekryt pivnim tackem .tesne za pleckem.Vystrely od poloviny tela k plecku jak se memil uhel strelby(zebro,zebro).Nastrel velice dobre patrny,barveni super.Tu nesmrtelnost si vysvetluju zrejme mnozstvim adrenalinu,bylo to posledni sele z peti dle okolnich strelcu.
Poprve jsem se odhodlal zmacknout touto flintou i na vysokou,presneji receno na koloucha 33kg.Strileno na cca 60m v klusu.Vstrel plecko(spodni komora) ve velikosti strely,vystrel plecko ne vice nez dva cm v prumeru.Kus spis jen dojel kousek setrvacnosti rekl bych tedy v ohni.Na to ze byly prestreleny kosti na obou stranach to vubec nevypadalo hrozne.Prostrelene srdce ve spodni casti,tedy barveni znacne.
Myslim si ze uz jsem nasel co jsem hledal do moji spuntovky.Trochu me jen mrzi mizerna dostupnost tohoto streliva a cena... 40kc-ks zas neni takova darda na lov ale pustit na strelnici do cunika na pruseku tri krabky za hezke odpoledne....nic moc :?
Asi zacnu prebijet.......
Venca M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.11.2013, 20:46

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Venca M. »

Zdravíčko, dneska mi přišli matrice na přebíjení 30-30 WIn a teď řeším jaký prach koupit do téhle ráže. Můžete mi někdo poradit co vzít a co určitě nebrat? Předem dík za každou radu.
Honza 30 30
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: stř 10.5.2017, 14:46

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Honza 30 30 »

Vaschek píše:u techto zasahu si myslim je temer jedno o jakou razi se jedna.....
Ano, též si to myslím a přidávám zkušenost ze včerejšího lovu: Sele 28kg. Vstřel na žebra - dírka, výstřel na žebrech - dírka. Zadní komora. Žádná barva na nástřelu ani nikde jinde. Místo nástřelu spolehlivě určeno, střelba na 30 metrů. Našel jsem navíc hluboké vtisky spárků na místě nástřelu. Zhaslo asi 30m od nástřelu, v ráně kus střeva. Poškozená střeva, játra na šrot. Plíce srdce ledviny nepoškozeny. Naštěstí kus narážel při odbíhání z nástřelu do stromů, takže dosled rychlý podle sluchu. Ale jinak by byl problém.Střelivo 30 30 win. Sellier&Bellott soft point (SP) 150 grs. - Nejsem přesvědčen o tom, že je to střelivem. Je to prostě o náhodě jestli jde zásah do žebra, nebo do mezer, a vůbec na co střela zrovna kde narazí. Jistota by byla rána na lopatku i s rizikem poškození zvěřiny. Lovu zdar.
Odpovědět