30-30 WINCHESTER

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Leon »

od kterých výrobců používáte náboje a s jakou střelou už jste někdo zkoušel náboje HORNADY Leverevolution
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Jak vidím ,já jsem otevřel nové téma v kulových zbraních a Ty zase v kulovém střelivu. Nicméně náboje Hornády se střelou Leverevolution jsem ještě nezkoušel ale chystám se je nakoupit, především k jejich výborným balistickým parametrům.bohužel je to novinka a samotné střely k přebíjení ještě nenabízí. Jinak mám odzkoušené originál Winchestry CXP2, Remingtony a Vla?imské SP vše ve 170 grainech. Kulovnici při kombinování střeliva od různých výrobců již ani nezastřeluji, chová se to všechno stejně. Ty Winchesty jsou expanzivní, takže mají poněkud vyšší ranivý účinek, Remingtony a SB jsou klasické softpointy.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

uvítal bych širší diskuzi k této ráži,

Příspěvek od precechtel »

protože mám v plánu si takovou zbraň pořídit. Zajímaly by mne praktické zkušenosti v lovu touto ráží v našich podmínkách. František
politice a politikům zmar
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

precechtel napsal
protože mám v plánu si takovou zbraň pořídit. Zajímaly by mne praktické zkušenosti v lovu touto ráží v našich podmínkách. František
Františku s praktickými zkušenostmi Ti asi neposloužím. Zatím jsem s ní střelil pouze telko, které neudělalo ani krok. Nevím zda uvažuje? o nákupu této kulovnice pouze jako doplňkové, či zda řeší? nákup první kulovnice a bude pro Tebe zatím jediná. Je to ideální kulovnička na nátlačky a dohledávky, především vzhledem ke svým rozměrům, možnosti rychlého přebíjení a omezenosti ve střelbě na větší vzdálenosti. Tu vzdálenost střelby mohou vyře?it již zmíněné náboje fa.Hornády Leverevolution /?pička z měkkého plastu, čím? nemůže dojít k samovolnému odpálení při styku nábojů v trubkovém zásobníku pod hlavní a tyto střely současně vykazují uspokojivé balistické hodnoty/. Dnes nechávám na této kulovnici již celoročně kolimátor a používám ji výhradně na nátlačky a dohledávky. Možná po nákupu již zmiňovaných nábojů strategii přehodnotím. Se střelivem této ráže nejsou problémy, lze sehnat bez problému a to hned od několika výrobců. Od SB v 170 grainech stojí okolo 17,-Kč/ks.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Díky za zprávu, už jsem se

Příspěvek od precechtel »

dotazoval i v Radíme si, ty reference jsou zhruba stejné tj. převážně na společné lovy do 120m, dobrá a příjemná rána, malý zpětný ráz atd. A teď k té zbrani, kamarád puškař mi na brokovnici ráže dvacet navěsí obojetnicové hlavně 20/30-30W. už je to ve fázi, že má hotové hlavně, hlavňovou objímku, li?ty, chce to sletovat, sestřelit, tormentace, brynýr a pod. Taky musím vyře?it optiku - zdali puškohled nebo kolimátor? S pozdravem F.
politice a politikům zmar
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Příspěvek od Olaf »

Františku ta rada bude obdobná. když budu vycházet z toho, že vlastní? ještě klasickou kulovnici, doporučoval bych spíš ten kolimátor. Možná by bylo zajímavé ale ještě před tímto rozhodnutím vyzkoušet to nové střelivo od fa. Hornady. Dle referencí by mělo mít oproti dosavadním dostupným střelám daleko lepší balistické parametry/obdoba SST/ a potom by bylo i využití daleko širší. Docela by mě zajímalo jak dlouhou budeš mít hlaveň. Určitě to bude zajímavá kombinace.
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

u? proběhla první střelba, chce

Příspěvek od precechtel »

to ještě hák na předpažbí, li?ty a pod. Délka hlavní je 57 cm, vypladá to už v polotovaru velice dobře, jak bude flinta komplet, pověsím foto. F.
politice a politikům zmar
ottof
Nový návštěvník
Příspěvky: 2
Registrován: stř 20.5.2009, 14:21

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od ottof »

Leon píše:od kterých výrobců používáte náboje a s jakou střelou už jste někdo zkoušel náboje HORNADY Leverevolution

Pořídil jsem si Marlin 336, teď jsem s ní slovil srnce, nábojem HORNADY Leverevolution. Vzdálenost asi 120 metrů, zásah na zadní komoru, po zásahu zůstal stát na místě a po 10 vteřinách padl. Výstřel průměr asi 6cm.
stifter
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25.9.2007, 20:34

Příspěvek od stifter »

Pro doplnění informací: SB Vla?im 150 grs, rychlost naměřena 735 m/s. PPU Serbia 150 grs, rychlost naměřena 655 m/s. Rozptyl je menší u srbského střeliva (18 mm/3 rány/50 metrů). Délka hlavně 20 palců, stříleno z kulové kozlice Baikal.
petass
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: sob 15.8.2009, 15:42

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od petass »

Zdravím pánové,potřeboval bych poradit máme starý kulobrok je pěkný lehký ale má jednu vadu je pryč hlaveň ted tam je 6,5x52 R a puškař mi radil at tam nechám dát 30-30 Win tak nevím nejvíc by se s tím střílelo srnčí prase max jednou ročně.Jde mi hlavně aby bylo min poškození zvěřiny. Nespěchám na to,sám kulovnici mám 270 Win Delta Optic 3-12X50 a strílím Vulkánama.
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

30-30 WINCHESTER

Příspěvek od josefzenisek »

Zdravím chlapi, potřebuji poradit s přebíjením. Mám střely Hornady FTX 160 GR FTX a střelný prach Lovex D073,6. Potřebuji to dát dohromady a nevím navážku, poraďte. Díky Josef
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od pufr »

Když nikdo nic :)
Mám právě po ruce jen manuál AAc, kde je pro nevýrazně těžší střelu Nosler 170gr FN při délce náboje 64,6mm startovní dávka 28,4grs a maximální 31,5grs - délka střely cca 26 mmm; V0 z 20" hlavně cca 660 m/s. - takže to je "manuálové" maximum pro hloubku usazení 170 gr střely v nábojnici cca 13 mm (a to je taky jen o trochu míň než uvádí manuál Explosia pro 150 gr střelu při obdobné délce náboje tady
http://www.explosia.cz/streliviny/downl ... ing_CZ.pdf ).

Pro Hornady 160grs FTX uvádí Q.L. kupodivu dvě délky střely - pro "číslo" střely 30395 je tam 29 mm a pro 30396 = 31,8 mm, a těžko vybrat, kterou má Ženíšek nachystanou :)

Ještě bych upozornil na informace běžící o Lovex D073-6 šarže 5/2011 - údajně je o poznání živější než "standard"
http://www.strelectvi.cz/forum/prebijen ... 8-380.html
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od dalas »

Koukl jsem do Hornadyho katalogu a FTX nabízí jako
1) .308 Cal.FTX (Marlin Express) No.30396 BC .395
2) .30 Cal.FTX (30-30) No. 30395 Bc .330
obě jsou 160GR.
Takže pro 30-30 je určena ta kratší, baculatější s nižším BC.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od josefzenisek »

Ano chlapi, mám střely 30395. Josef
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od pufr »

Pak by Ti při zaškrcení do drážky měla vyjít délka náboje cca 65 mm a pro Pmax cca 300 MPa udává Q.L. náplň 33grs Lovex D073.6 (V0 z 500 mm hlavně by mělo být kolem 690 m/s) - vzhledem k známým "výkyvům" produktů Explosie je nutné "nevynechat" startovní laboraci sníženou o 10% (otevřená ke zkoušení od startovní laborace je otázka zápalky - Speer používá pro tenhle prach zásadně všude ty Magnumové).
Pufr
Odpovědět