30-30 WINCHESTER

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
edous
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: čtv 21.10.2010, 14:30

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od edous »

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat jaké střelivo používáte při lovu srnčí a černé zvěře?Jak se případně chová střela.Děkuji :D
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Zvědavec »

Vzhledem k tomu, že toto vlákno už rok mlčí, chtěl jsem se zeptat na nějaké nové poznatky, či zkušenosti uživatelů. Předem díky
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od František Fořt »

Já mám jeden z naháňky, a to ten, že to nezastavuje. Střelivo SaB. Kluk to měl v pákovce a i přes plochou kuli to fakt prase nebrzdí. Mě to vedle padalo po osmě hned. Ten rozdíl výkonu oproti "běžné" patroně je tam zkrátka znát. Tím to jakkoliv nehaním, jako náboj nižšího výkonu to špatné není, ale zejména na naháňky bych do té pákovky raději .45-70 Govt.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Leon »

SB je bláto na střelnici silvertip 170gr. a čuníci kolem 40-60kg dělali do sto metru kotrmelce kvalita střely u kvalitní munice je znát :wink:
CZ 550 american 308win.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Jan Slavětínský »

U nás to má kluk v kulové kozlici,kterou si nechal udělat z ruské IŽ brokové kozlice. Vypadá to zajímavě, ale ráži 30-30 osobně nepovažuji jako něco extra na naháňky na černou. Ten náboj je výkonem hodně podobný k 7,62x39. Ráži 30-30 puškaři rádi staví pro její nižší tlaky do přestaveb u starých flint. Na srnčí asi supr náboj, na běžné vzdálenosti v pohodě, rantlová patrona - dobrá volba pro lůžkové zbraně, výběr střeliva dostatečný.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od michalos »

Jeden kamoš to má taky v pákovce, ale střílí továrkou od Hornady s plochou střelou...http://www.hornady.com/store/30-30-Win-170-gr-FP/ a nestěžuje si.... Ale když už teda pákovku tak jak říká František jedině v 45-70 gov.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Zvědavec »

Když to tu tak pročítám, tak mne to vede k zajímavé statistice. Ten, kdo má třicítku, tak spokojeně mlčí a ten kdo jí nemá, tak tvrdí, že nejlepší laborace pro 30-30 win. je "převrtat" jí na 45-70 Gov. Teoretické soudy, vydedukované z rychlého srovnání balistické tabulky SaB mezi řádky 7,62x39 a 30-30 win. beru jako koření. Laborace Hornadyho třeba přisuzuje třicítce výkony blízké 2000 J. Zatímco piktogramy amerických výrobců u třicítky odkazují na vhodnost laborací na vysokou i medvědy (?), tak v Evropě slyším soudy, že tam maximálně tak na srnčí a když už na prasátko, tak jen takové, co jde schovat za holínku. Proto bych rád znovu zaagitoval mezi uživately této ráže, jestli by se se mnou (-námi?) nepodělili o své dojmy z praxe. Podle balistických tabulek to není pravda žádný zázrak, ale nechce se mi věřit, že by Amerika tak strašně lpěla na tradicích, že by tak vesele dohledávali jen proto, že to kdysi fungovalo na indiány. Takže co praxe? Prostřeluje?
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od sw_fox »

Lovim s ni "z legrace" ve Winch 94 na nahankach, kde jdu se psem do tlaku a je povolena i vysoka (jinak radsi nosim brokovnici). Vykonove raze odpovida slabsi .308 ci 7x57, takze o vykon na sele a loncaka obavu nemam. Na jedne nahance se mi podarilo strelit 4 prasata cca 40kg a pate dostrelili na stontu kam z lece cca tech 150m vyslo (strilel jsem v roklince v leci), nedavno zase dve na jednom miste (na cca 90m), pricemz jedno jsem vzal vic dozadu (jatra na konci) a dobehlo cca 300m pres kopec, prvni zustalo v ohni. Strileno jak Silvertipama tak strelou SB (domaci laborace). Flinta i strelivo funguje. Jen jsem menil miridla za svetlovodna vlakna - za sera v hustem je lip videt.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od roedear »

..u dobrého zásahu padají vysoká i prasata někdy v ohni, jinak do 10-20ti m, zásah většinou plece. Barvení mi přijde slabé, mám radši pobarvenou dálnici. Jeden lončák, zásah pouze játra, odešel asi 80m zcela bez barvy, se psem jsme ho našli.
Uživatelský avatar
Zdenek41
Zkušený diskutér
Příspěvky: 3179
Registrován: ned 24.9.2006, 16:01
Bydliště: Vysočina
Kontaktovat uživatele:

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Zdenek41 »

Tak to dopadlo ještě dobře,poloviční zásah jater u 7 nebo 6,5 znám i 3km.Jednou dohledáno,druhé za 3 týdny...v potoce.
Někde se tady už psalo o laboracích od amíků,které se vyrovnají dopadovkou a i jí předčí u evropských ráží.Já si osoně myslím,že to vůbec neni špatná zbran a ráž na vnadiště a pákovky jsou na nahánky jak dělané.Do kombinovaných zbraní pro niší tlaky velice vhodná ráž.
josefzenisek
Nový návštěvník
Příspěvky: 33
Registrován: sob 17.10.2009, 9:24

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od josefzenisek »

Poznatky o ráži 30-30. Tuto ráži vlastním již několik let, mám pákovku Winchester 94AE, puškohled Meopta Artemis 7x50, střílím Hornády 160 a 170 Grain, ročně střelím okolo 40 kusu spárkaté zvěře, z toho tak do 10 kusů černé, vysokou a sičí tak na půl, nejdál odešla lan evropáka střelená na 8o m v běhu s kopce v rudlu 12 kusů, doběhla tek 150 m, střelená na obě plece, kule prošla, barveni dobře za šera viditelné, tato ráže prostřeluje jak evropskou, tak sičí. Letos laň střelená šikmo za poslední žebro, vystřel kořen krku, střela prošla a zůstala zachycena na dece, lan odešla cca 15 m, prasata letos jenom 3, za to 8 kusu srnčího bez problémů, po ráně odešli jen pár metrů od nástřelu. S touto ráží střílím vše tak do 150 metru, pro parametry zbraně: její váhu a její délku jí mám oblíbenou. Browning 30-06 žárlí, že se dostane ven jen na měsíc.
S pozdravem Josef
Venca M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.11.2013, 20:46

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Venca M. »

Zdravím, máte někdo zkušenosti se střelivem Remington CORE-LOKT v ráži 30-30 WIN. Konkrétně se jedná o 30-30 WIN 170 gr. CORE-LOKT SP R30302
Uživatelský avatar
sw_fox
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 182
Registrován: pon 04.12.2006, 9:25
Kontaktovat uživatele:

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od sw_fox »

Mam par krabicek doma ale nic jsem tim zatim nelovil.
Sportovní střelba, myslivost, motorky.
Venca M.
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 17.11.2013, 20:46

Přebíjení 30-30 WIN

Příspěvek od Venca M. »

Zdravím,
najde se tu někdo z Klatovska a širšího okolí, kdo má zkušenosti s přebíjením této ráže a byl by ochoten podělit se o zkušenosti, popřípadě předvést a zasvětit? Venca.
Vaschek
Nový návštěvník
Příspěvky: 20
Registrován: sob 13.11.2010, 22:14

Re: 30-30 WINCHESTER

Příspěvek od Vaschek »

Zdravim priznivce pakovek,
loni jsem zakoupil Marlina 30-30W jakozto reseni toho ze jsem levak a jsem jak s flintou tak s razi maximalne spokojen.Osadil jsem ho kolimatorem Docter II.Za tech par nahanek co jsem s ni v minle sezone stihnul, jsem ulovil 14ks cerne -sele,loncak , 3 dostrelil a dva ks danci hole.Jeden kus cerne postrelen a bohuzel nedohledan.
Vse krom tri kusu uloveno strelou Winchester Silvertip 170gr a vse v ohni resp.zustalo jen tak daleko jak dojelo setrvacnosti.Nutno podotknout ze vetsina zvere byla strelena nekam mezi lopatku a slecho, takze asi krk ,dalo by se rict.Jeden ks loncak na kratko okolo 10m, 65kg prvni ranu/zadni komora/ znacil ale bezel dal,druhou sikmo ze zadu,vstrel za plecko,vystrel krk, na miste.
Dostrelovany loncak, cca60m, bezel jako posledni ze tri kusu(sem nevedel ze je postrelen)nizka komora,na vystrelove strane castecne plecko,na miste.Pozdeji jsem si vsimnul ze ma prostrelen zadni beh v prvnim kloubu.Vsechny kusy prostreleny Takze za mne absolutni spokojenost s timto strelivem.
Jelikoz se mi nepodarilo sehnat dalsi win silvert.zakoupil jsem SB SP tusim 150gr a Prvi partizan a vsechny pujdou pouze do papiru..SB jsem strilel na odbihajiciho loncacka sikmo ze zadu -vstrel za plec,vystrel prakticky vsude.Kus sice zustal v "ohni"ale devastace hrozna.Rana temer identicka jako se silvertipem ale ucinky diametralne odlisne.Dalsi sele okolo triceti kg vstrel na zadni okraj plecka, vystrelu nekolik a uvnitr paseka.Fragmenty strely vsude.Navic jsem musel dostrelovat.Timto jsem S SB v teto razi skoncil co se lovu tyka.Navic se mi pravidelne pri prebijeni "sprajcne" naboj a to je pak pozitek ho vydolovat,to potom beha okolo zvere.....To same plati o Prvim partizanu,nesprajcuje se tak casto jako SB ale prece.Na zver jsem s nim nestrilel tak nemohu soudit.
Letos jsem zakoupil Remington 170gr CoreLokt a Hornady 160gr FTX tak poreferuji priste.
Odpovědět