Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Začátečník »

Tak jsem tomu chvíli dal a zkoumal, jak se případně dostat k přebíjecím komponentům za rozumnou cenu. Výrobce vozí komponenty i patrony do Německa. Každý je bere odtud. Některé střely se nevozí a Prvi partizan se nevyjádřil, jak se k nim dostat. BVS komponenty vůbec nedělá.
Nejrychlejší a nejspolehlivější je, objednat od maloobchodníků z Německa.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od František Fořt »

Tak jsem koukal, že v poslední době jak střelivo, tak komponenty od PPU setsakra zdražily. Docela jsem jich produkci měl rád, ale se sklopenou hlavou se musím vrátit k SaB.

Třeba do 6,5x55 se kule FMJ 139 gr dají koupit za nějaké 4,2 Kč, do 8x57 jsou FMJ nebo SPCE okolo 5 Kč. Tyto kule používám většinou na výrobu práskaček do 98k a M96 nebo jako tréninkové střelivo pro legraci. PPU je dneska už mnohem výše, začínají u těchto střel na 7 Kč.

Stejně mě překvapily do 8x57 patrony s FMJ, které se od SaB v krabici po 50 ks dají koupit za 18,5 Kč, kdežto PPU je nějakých 24 Kč.
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od medo »

Áno ale SB 8x57 JS majú 8,09 a PPU poctivých 8,22 takže SB v pohode nabíja I gule prípadne valí všetko univerzál proste niečo strašné. Všimol som si že niektoré PPU majú žíhané krčky a oveľa lepšiu uniformitu , pri SB boli nbc niektorých sérií rozdielne aj o 0,5 mm , no proste úžas .
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od pufr »

V tomhle vláknu je to OT, ale občas zkalibruju několik málo střel 8,2 mm na těch cca 8,07 pro "úzkou osmičku", mezi jinými i z produkce S&B a ještě se mi nestalo, že by střely neměly průměr vodící části 8,2 až 8,22 mm - pozor netvrdím, že S&B je nějaký etalon kvality (ta různá délka nábojů v jedné krabičce, to je někdy děs).
Takže by mě zajímalo, kde si Medo narazil na střely 8,09 mm v nábojích nebo jiném balení značených "8x57JS"; "8,2 mm" nebo podobně ??
Pufr
medo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 120
Registrován: čtv 21.1.2010, 13:37

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od medo »

FMJ balené 50 ks .
v.janti@seznam.cz
Nový návštěvník
Příspěvky: 1
Registrován: sob 25.3.2017, 19:04

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od v.janti@seznam.cz »

Použivam v 7x57 a nemužu si stežovat.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Začátečník »

Můžeš se trochu rozepsat? Zkoušel jsem z dlouhého Mosina a přesnost by se hodila pro lov tak max do 100 m. Účinky na zvěř nevím. Nezkoušel jsem. Uvažoval jsem o nich i do 7x57R na přebíjení. Se 7x57 by si to mohlo být dost podobné. Aspoň účinkem.
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Šumavák »

Začátečník píše:...přesnost by se hodila pro lov tak max do 100 m...
S náboji PPU mám podobné zkušenosti v ráži 9,3x62. Jejich cena sice byla velice příznivá, ale přesnost horší, než na co jsem zvyklý. Jelikož lovím až na vzdálenosti okolo 200 m, raději jsem je na střelnici vybouchal do papíru. Jo a také značně špinily vývrt.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Začátečník »

A nestálo by za to, abys začal touhle střelou přebíjet? V téhle ráži si každý vcelku chválí a úspora peněz značná.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od František Fořt »

No, když jsem dnes psal recenzi na Lapua Mega, napíšu i na PPU, které jsem ve stejný den rovněž měřil.

Ze zvědavosti jsem koupil krabku PPU Subsonic v .308. Měřeno na labradaru, stříleno z hlavně 50 cm se stoupáním 10´´.

Subsonické partizány měly krásných 335-354 ms! :D :lol:

Ač považuji PPU za střelivo s dobrým poměrem výkon/cena, navíc dělají různé ráže, které už se těžko jinak shánění a taky jsem s PPU v 8x57IS dlouho úspěšně lovil, udělají sem tam pěkný úkrok.

Osmičkové IS patrony (měřeno už dříve) měly místo slušné rychlosti s 13 g kulí slabých 700ms ze 600 mm hlavně a subsoniky mají zase 350 ms. Tak mě to pobavilo. :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Já bych to PP tak nehaněl. Podle Wiki je rychlost zvuku v suchém vzduchu při teplotě 25C 346,3m/s. Když si vezmeš normální urbansniperku s civilizovaným laufem pod 47cm a slušným tlumičem, tak se do subsoniku v teplejším blízkovýchodním prostředí vlezeš i s PP municí. Na Sibiři by to mohl být problém. Zdar.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od dalas »

Není se co divit. Tak silná redukce náboje konstruovaného na úplně jiné rychlosti nemůže zajistit konzistenci vývoje rány. Jde to zredukovat, ale rychlosti budou +-autobus. Pokud by měla být nábojnice plná, tak tam musí být hrozně pomalý prach, který bude hořet ještě dlouho, co střela opustí hlaveň. Další cestou je rychlý prach, ale málo. Ten sice vyhoří, ale vývoj rány bude záležet na sesypání prachu při výstřelu. Odtud ten nerovnoměrný výkon. No a redukovat takto středně rychle hořící prach je taky hazard, protože může dojít k rozbití zrn při hoření a úplně nekontrolovanému vývinu rány. Prostě na takovou redukci je i tato nábojnice hodně velká.
PS. Na Sibiři bude taková kosa, že ten prach možná ani nechytne. :lol:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od František Fořt »

No, já nevím. Obecně beru rychlost zvuku 330 ms. Na rozdíly při teplotě atp. jsem taky koukal.

Nevím, pro jaké zbraně toto vyráběli nebo je to +- určeno, ale u .308 nebo 7.62 Nato bych řekl, že mnoho zbraní tohoto kalibru hlavně kratší, než 50 cm mít nebude. Samozřejmě jsem viděl třeba samonabíječku HaK v .308 s krátkým laufem. Ale tím spíše, kdybych byl výrobce, tak bych se asi v rámci variability snažil dát právě o něco nižší rychlost, než vyšší či na samé hraně, aby to byl subsonic, i když to nabiju do nějakého Remingtona nebo Sako, které mají laufy nad 50 cm.

Když to shrnu, tak bych zkrátka čekal, že to bude z běžné flinty při těch 25 st. C bude lítat nějakých 310-320 ms a ne 350. Prostě podle mě je to bazmek patrona a ne subsonic. Škoda, že jsem neměl možnost to srovnat se subsonikem od Lapua, ale je to jedno, kvůli tomu to shánět nebudu, :roll:
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od dalas »

To je do takových zhůvěřilostí jako je třeba Thompson Center Encore s 15" hlavní. https://www.youtube.com/watch?v=wT6mMr1XHUE. Tam to bude subsonic. Viděl jsem in natura chlapa s touhle zbraní na střelnici. Dával tam neredukovaný .308W. Při výstřelu si sedl na zadek, ale to bylo jen divadýlko pro přihlížející. K čemu je to ale prakticky dobrý nevím.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Náboje PRVI PARTIZAN - PPU/Made in Serbia

Příspěvek od Michal_123 »

V produktových katolozích výrobců střeliva jsou zpravidla uvedeny délky hlavní, pro které se vztahují uvedené parametry.
V katalogu PPU jsem ovšem tento podzvukový náboj nenalezl, tak nevím. U těch, co v katalogu mají je délka hlavně uvedena a to 610mm. Pochybuji, že by u subsoniku to bylo významně jinak. Spíš to bude šlendrián výroby konkrétních nábojů.

Trochu odbočím od PPU:
Není pravda, že by malá navážka rychlejšího prachu (běžně používám pro sport plnění kolem 25%) musela nutně mít negativní vliv na přesnost. Na závodech se tyto věci používají běžně, jak u krátkých , tak dlouhých zbraní. Tedy nikoliv na LR :)

Velké rozptyly úsťových rychlostí naopak způsobuje použití příliš pomalého prachu, který vyhoří pokaždé jinak blbě. To je většinou výsledek amatérských pokusů ve smyslu "uberu prach".
Rozbití zrn při hoření (pokud to mělo znamenat SEE) je v tomto pojetí dle mého názoru pouze legenda, byť na internetu rozšířená, kterou je snadno vyvrátit právě na sportovních střelcích.
Odpovědět