6,5x55SE

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Jiskra »

Františku tak to je nepříjemné zjištění. Sám jsem teď pořídil 270 WSM a jestli je střela průměr 6,71 u té 6,5x55 , nebo 7 mm u 270 WSM je prašť jak uhoď :? . Samozřejmě rychlost je úplně někde jinde. Zatím jsem tím ulovil lončáka 60kg a byl v ohni,jenže to chytlo spodek páteře nad pleckem (střela se stočila) a tak to je potom jasný a nemá to žádnou vypovídající hodnotu. Doteď jsem lovil s 8x68S a nevím, jestli nebudu zklamaný z kalibru .270 . Střílím na komoru za plec a po 8 to byla většinou pohoda.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Choochoo007 »

František Fořt píše:Obě vlastní laborací s Megou....
...Výstřelová díra menší, než v minulých případech.

.....Vím, že nepíšu nic nového, ale u 8x57 IS a 9,3x57 je značně spolehlivější barvení a opravdu lepší porážecí efekt. Po 6,5 zatím odskočilo úplně všechno. Po osmě nebo 9,3 to taky někdy odběhne, ale je to méně časté a barvení je vždy nějaké, odskok bez barvy je spíše výjimka a je to při ranách dozadu atd.
Neni to spise problem vlastni laborace(mala rychlost) nebo zmenene konstrukce strely u vyrobce? Sam mluvis o tom, ze to nedela to co to delalo drive.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od František Fořt »

Já si i nadále myslím, že tahle švédská 6,5 je suprová patrona. Mám dvě tyhle flinty, ale častěji jsem to začal tahat až teď.

270wsm přebíjím shodou okolností taky, tam je ta pecka opravdu někde jinde. Akorát je problém s výběrem patron u nás, sežene se leda winchester nebo rws, popř. norma. Založ na to nové vlákno, pokud už není.

Mám do té 6,5 ještě cca 50 fabrických Mega, tak to vybouchám po lesích na lovu a pak se uvidí. :lol: Samozřejmě to budu prokládat těmi 140 gr SST. Dobrá laborace má s kulí 136-140 gr dobrou balistiku, skoro to nekope. V kombinaci s varmintovou flintou je to příjemné postřílení.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od František Fořt »

Ta vlastní laborace Megy je naopak docela silná, skoro na samé hranici tlaku. Mám pocit, že ty poslední prasata byly o něco dál a možná trochu šikměji a už byl problém. Když jsem jedno z prvních prasat minulý měsíc napral na 25 m, tak bylo barvy hromada a na nástřelu všechno možné ....... Další bylo taky blíže a stejně. Jsem zvědav na rány třeba na 100 m na poli.

Ty lehčí kalibry jsou prostě trochu náchylnější na precizní zásahy přesně na plocho atd. U prasat to často jde ale obtížně, běhají rvou se a vyčekat ideální postavení někdy téměř nejde.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
u toho SST 140gr. zkus trochu ubrat rychlost a myslím, že budeš příjemně překvapenej...:-) Já to mám hodně podlaborovaný, protože s tím střílím na blízko, ale nemám si na co stěžovat...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od František Fořt »

Já mám tu 6,5x55 právě udělanou jako flintu, se kterou si věřím i na dálku. Ten CG63 má lauf 65 cm, je to těžká bestie s dobře udělaným pilar bedingem a střílí fakt hodně dobře. Proto mám to SST na nějakých 800 ms, což i tak není úplně rychlé a na 400 m se už kliká hodně. Proto mi připadá škoda tomu ubrat a udělat z toho chlustačku, byť by to na 50 m bylo výhodnější. Na střelbu v lese mám právě ty těžší kalibry.

Z toho důvodu jsem zvolil SST, abych i na 200 m a více měl zaručený slušný ranivý efekt.

Docela by mi bodlo, jaké laborace s jakým prachem teď třeba kdo používá pro Megu 10,1 g.
fanda2
Častý návštěvník
Příspěvky: 62
Registrován: pát 25.7.2014, 13:26

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od fanda2 »

Já teda střílím továrnu, ale zkušenosti s barvením párádní ať už s megou nebo teď s tím gecem je teda fakt, že střílím zásadně na plocho raději si ránu odpustím to už jsem vyškolený -
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
to chápu, ale v těch 200 - 300m, by jsi měl být už na rychlostech, kterými střely dopadají mě, pak by to fungovat mělo...
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kabát »

Minulý týden jsem pořídil po dlouhém půstu TIKKA T3 VARMINT samozřejmě v 6,5 x 55 SE.
Je to už čtvrtý lauf v této ráži co mám ve skříni. Proč zase takovou?
Protože mi po ní zvěř skvěle padá a barví. Mám i 7x75 R i 7 x 65 R i 9,3 x 74 R.
5,6 x 52 R šla z domu po první zkušenosti .
Minulý týden statný lončák, 6,5 x 55 SE, vstřel dírka, výstřel 5.koruna, poněkud níž a víc vzadu než bych si přál. Střela vzala bachor a játra. Stopa pobarvená tak že se dala v jehličí sledovat, přestože kus byl zabělený 2 centimetry běli. Zhaslý po cca 70 metrech.
Jinak komorové rány spolehlivě v ohni. Veškerá spárkatá, a bylo už dost kusů vysoké i jeleni, mimo srnčí, ta odbíhá ve většině případů, přesto vždy dobře barví.
Tak zkoušejte dál. Nekupujte si tovární střelivo NORMA ORYX, těma střílím já, to by jste na tom byli podobně. 
Uvidím, jak půjdou na větší vzdálenosti, když tak je trošku budu muset posílit, už se těším na vlastní laborace s touto střelou.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od sara »

Máš u těch továrních Norma - Oryx změřenou rychlost na ústí ? Jestli ano , napiš. sara
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kabát »

Nemám, to mě všechno teprve čeká. Změřit hodnoty továrního a naučit se " ládovat " střely ORYX tak abych zachoval ověřené účinky i na větší vzdálenost.
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od František Fořt »

Kolega kabát by ještě pokud možno mohl napsat, co kromě toho Oryxu používá nebo s čím má dlouhodobější dobře zkušenosti.

Jinak jsem od dalších kolegů dostal do SZ laborace pod Megu, za což děkuji. Je to ale škoda nedávat na sklo a je fajn se o to podělit s dalšími, co si sami přebíjejí.

Uvažuju, že zase zkusím novou sérii Tu7000. Předtím jsem měl docela dobré výsledky, když jsem to sypal i pod Scenary nebo FMJ. Dostřeluju ale zbytky všeho a přemýšlím, který prach zvolím. Ideálně by se mi líbilo, kdybych si na jednom prachu postavil laborace se 138-140 gr střelami, ale i tu MEgu. Zvažuju zařadit do repertoiru i ten 140gr Interlock. Interlock totiž považuju za jednu z nejlepších kombinací poměru cena-výkon.
kabát
Zkušený diskutér
Příspěvky: 600
Registrován: úte 01.12.2009, 19:11

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od kabát »

Františku, moje zkušenosti se střelivem v 6,5 x 55 SE jsou poměrně malé.
Začal jsem po koupi 1. zbraně s českýma SaB. To byla zkušenost špatná, na výstřelu i vstřelu podlitiny, díra na výstřelu jako dlaň, na srnčí zvěři. Poměrně brzy jsem se dostal k NORMĚ přes známého ve Švédsku, který s ní také loví. Sehnal jsem tehdy náboje rådjur – srnec, a s těma jsem udělal dobrou zkušenost. Tehdy jsem lovil převážně srnčí a na znehodnocení zvěřiny dbám hodně. Vstřel dírka, výstřel pětikoruna, podlitina podstatně menší.
Pravděpodobně změnili typ střely nebo značení ale pak už se daly sehnat jedině ORYX a VULCAN. Oboje jsem koupil, nastudoval jejich určení.
Od té doby lovím v 6,5 pouze ORYXEM, srnčí, dančí, mufloní,siku, vysokou a černou.
No a tak už nezískávám jiné poznatky, jenom čtu co kdo píše.
Nemám důvod ani zkoušet nic jiného. Zatím jsem tady nečetl o lepších účincích, než mám na desítkách kusů ověřeno. Prostě jsem absolutně spokojený s touto střelou na všech druzích mnou lovené zvěře a s barvením.
Ty VULCANY jsem si jen ověřil, že nástřel sedí s ORYXEM a zbylých 17 mám v krabičce. Dříve jsem je sebou nosil na ” něco většího ” na naháňky a dosled.
Ale zatím i při setkání s větším, byl vždy v komoře ORYX, vždy mi zafungoval na 100%, když jsem něco po ORYXu dosledovával, nikdy jsem nedostřeloval, i na naháňkách mi ORYX fungoval tak, že černá šla do kotrmelce. Tak už VULCANy ani nenosím.
Teď jsem koupil flintu na delší střelbu, a rozum a zkušenosti mi velí, nakoupit si na přebíjení.
Zatím téměř každá vývojová změna kterou jsem v posledních letech zaznamenal, je vždy k horšímu.
Proto chci mít doma přiměřenou zásobu střel ORYX v současném provedení a mít možnost si ještě za xx let naládovat tu svoji vyzkoušenou kombinaci.
Cenu střely neřeším, na lov jich zase nevystřílím tolik aby mě to ruinovalo.
Za ty roky jsem už přečetl spoustu poznatků lidí o různém jiném střelivu, několikrát psal i své zkušenosti. Nemám odezvu jiných, jak jim v 6,5 x 55 SE ORYX funguje. Moje nejdelší zkušenost je na koloucha cca 150 a laň cca 120 metrů, z kulobroku, oba kusy v ohni. Na černou jsem tak daleko nestřílel.
Ale podotýkám, že v 7 x 65 R se mi ORYX neosvědčil, lončáky prostřeloval, deformace nedostatečná a zvěř mi odcházela z nástřelu. Tam jsem zvolil VULCAN.
A stejně chodím raději s 6,5 . prostě mi to FUNGUJE!
VOK - HB - 223 Rem - 6,5 x 55 SE - 7 x 65 R - 308 Win - 9,3 x 74 R -
Goodspeed
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: čtv 03.9.2015, 11:35

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Goodspeed »

A není to odbíhání srnčí zvěře způsobeno tím, že Oryx je tvrdší střela určená právě pro "něco většího" a nepředá v drobném těle srnčí dostatek energie? Na tohle by podle mě měl být lepší právě Vulkan...ale možná se pletu, střely Norma nemám úplně nastudované...
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 6,5x55SE

Příspěvek od Durell »

S Oryxom v 6,5-284 má strelenú aj mačku a v strel dierka a výstrel cca 3-5 cm " ťažko merať čo chýba " :lol: ale inak ako čo , aj v ohni aj odbeh podľa aktualneho stavu zvery.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět