30R

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
xtaup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 296
Registrován: pon 29.9.2008, 14:30
Bydliště: Podkrkonoší
Kontaktovat uživatele:

Re: 30R

Příspěvek od xtaup »

Do zlamovací zbraně bych volil rozhodně náboj s okrajem, ať si říká kdo chce co chce, 30R Blaser je supr, problém může být snad jen cena nábojů a množství typů střel v továrních nábojích, a kdo je schopen přebíjet, tomu to může být jedno. Pak jsou ještě ekvivalenty jiných R-kových nábojů, které jsou dostupnější a s větším výběrem střel.
pavel
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 124
Registrován: ned 28.1.2007, 9:43
Bydliště: Plzeňsko

Re: 30R

Příspěvek od pavel »

přesně tak :wink: jinak v 3O R poměrně dobře fungují CDP, UNI i Evo...jediným menším záporem téhle ráže je opravdu jen vyšší cena továrních nábojů :(
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

tak jsem sehnal 50ks nábojnic a nechal je přebít lapua mega 12g,jsem zvědav....... :wink:
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: 30R

Příspěvek od Olaf »

Mám připravené rovněž Megy, ale ve 200gr. Ta .30 Blaser to hravě utáhne. Dneska jsem ale sehnal větší chuťovku pro tuto ráži. Střely Nosler Partition v 220 gr. To bude kladivo na černou. Hned je naláduji abych je stačil do konce ledna ještě vyzkoušet, protože od února již černou nestřílím.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

olaf:pokukoval jsem po hornady interlock RN 220gr,vím že to utáhne, ale střílím rws evo 11,9gramu tak jsem to tak nějak přirovnal,mega bude super jsem o tom přesvědčený nebot jsem jí vystřílel mnoho v 243ce a byla super tak v tomhle knedlíku by to mělo chodit jak víno,30R mne překvapila,je to divoška :lol:
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

Lesu,tak po nějaké době se chci optat jaké jsou novinky s touto razí?já jsem vyzkoušel rws,abych získal nějaké hilzny na přebijeni.....po té prebijene s megou 12g,naprostá spokojenost......barví to super,95% prasat v ohni,z nastrelu neodeslo jediné.....streleny dvě pleckovky,....nepodleva žádný šrot,jen střelný kanál.jsem moc spokojený.opravdu velmi super.srnci jen pár kousků evem,a opravdu chodí po sadu,vždycky.takže doporučuji.mám pripraveny RN,a balistiky,a accuboondy.jornady 220gr,nosler 180gr.bude aspoň k porovnání......
Fanny
Nový návštěvník
Příspěvky: 9
Registrován: stř 13.1.2010, 7:18

Re: 30R

Příspěvek od Fanny »

Já mám tuto ráži od r. 2004 v kulobroku Blaser BBF 95 (30R Blaser/20 Magnum) v provedení elegance. Je to krásná flinta a ještě hezčí je střílení z ní. S "třicítkou" mám ulovenu spoustu zvěře včetně pár kousků dančí a jelení zvěře. Zatím používám orig. náboje CDP. Dančí se po zásahu CDPéčkem složí takřka na místě, jelení popojde pár kroků. Na černou závisí na poloze zásahů. Já jsem lakomej a tak střílím za plec, a to bývá často dosled (ale to bývá takřka po každé ráži). Nedávno jsem si pořídil matrici a větší množství nábojnic z Německa přes e-gun (1x použité). Jsou to všechno orig. Blaser T, jedenkrát použité. Byl to velký balík cca 300 nábojnic - ber všechno nebo nic. Stačí mi jich v pohodě 200. Prodal bych cca 150 ks odkapslovaných, vypraných a zformátovaných hilzen. Stačí nakapslovat a přebít.
Cena by byla tak 15,- Kč za kus + poštovné. Tak pokud někdo budete mít zájem ... :wink:

Máte někde praktickou zkušenost s přebíjeném střelou Nosler Partition 165 grs a Nosler AccuBond 165 grs? Byl bych vděčný za radu. Počítám se s navážkou v QuickLoadu a za boha se nemůžu dostat na originální fabrické hodnoty V0 a E0. Počítám zatím s prachem AA4350. No, někde tu bylo napsáno, že údaje na orig. krabičce Blaser CDP kecají. RWSáci mají údaje V0 a E0 pro střelu stejné váhy (DK) nižší - V0=900m/sec; E0=4334 J.
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

Lesu lovu,abych porad nechválil a dodal další praktickou zkušenost s30R....dnes jse s ním střelil dalšího cunika,řádově na 40m,prasátko bylo jak na jehlach a chvilku nepostalo.to nedávám za vinu tomu že by mne citilo,ale tomu že v rychlosti prošli dva jeho kolegové před ním a pravděpodobně nechtělo aby mu utekli.zvedl jsem svůj kulobrok blaser bbf 95 a namířil pěkně za plecko na komoru,spustil jsem vystrel...strelivo s lapuou omegou 12gramu ,najednou koukám a prasátko do toho ťalo a fofrem zmizelo v pět metrů vzdálené borove houstince,na nastrelu trochu barvy a dva cakance ,pak začlo pribyvat aj kostí a to už sem věděl že je zlé,ale byl jsem si jistý že zásah sedí výborně,kolega co seděl opodál tak mi říkal žeto je prý neskutecna šumivka a že slyšel úder kule....potom prý chrastili kosti.já úder neslyšel ,prasátko jsem za slušného barveni našel řádově po 70m od nastrelu,moc mne zajímal zásah...zasaženo na vstřelu na spodní komoru a vystrel pleckovka.furt my nešli do hlavy ty kosti v celé stopni dráze,a při vyvrhovani jsem to zjistil byla to hrudní kost která se komplet rozsypala,a dorezavalo se ji tak 2cm!!!v srdci díra na palec a druhá půlka chyběla úplně.rekapitulace vše dobre dopadlo strelivo 30Rlapuou megou 12gramu,zásah dobrý ale prostě i s třicítkou to na nízkou komoru běhá,je to první prasátko co po 30R běhalo...váha 35kg pohlaví knourek,lovu zdar magoda
loveckarel
Nový návštěvník
Příspěvky: 7
Registrován: úte 29.1.2013, 18:07

Re: 30R

Příspěvek od loveckarel »

Proslýchá se že by i nový kulobrok z Brna měl být časem v této ráži. To bych o něm uvažoval...
_______________________________________________________________________________________________________________________________
CZ 550 FS 8x57 Meopta Artemis 3-12x50, Bettinsoli Silver 20/20, CZ 511 22LR, ZKM 452 22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 30R

Příspěvek od pufr »

30R byla odpočátku koncipovaná tak, aby na ni bylo možno i dodatečně upravit zbraně ráže 30-06 a 308W (možná je to už i tady ve vláknu "probrané"). Síla působící při výstřelu do čela závěru je taky mezi oběma jmenovanými náboji, vývrt rozměrově stejný a stoupání 10 až 12 palců je z pohledu lovecké zbraně celkem OK. Jen ten spotřebitelský mainstreem zajišťující stálý odbyt sériové výrobě zatím tuhle výbornou ráži (s náboji dostupnými nejméně od dvou ne právě levných výrobců) nevzal úplně na milost - o zařazení ráže spíš rozhodne, jak dobře se bude ta brněnská novinka prodávat :)
Pufr
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

pufr píše:30R byla odpočátku koncipovaná tak, aby na ni bylo možno i dodatečně upravit zbraně ráže 30-06 a 308W (možná je to tři i tady ve vláknu "probrané"). Síla působící při výstřelu do čela závěru je taky mezi oběma jmenovanými náboji, vývrt rozměrově stejný a stoupání 10 až 12 palců je z pohledu lovecké zbraně celkem OK. Jen ten spotřebitelský mainstreem zajišťující stálý odbyt sériové výrobě zatím tuhle výbornou ráži (s náboji dostupnými nejméně od dvou ne právě levných výrobců) nevzal úplně na milost - o zařazení ráže spíš rozhodne, jak dobře se bude ta brněnská novinka prodávat :)
Lesu lovu pane kolego...malinko bych vás poopravil....venku na německém serveru se celkem snadno dají se hilzny za levno...a prebyti je téměř jak 308,dle výběru koule,dodelavam megy a ta stojí do deseti za střelu...accubond 26...lovu magoda
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 30R

Příspěvek od pufr »

Vklidu opravuj. Hodnotil jsem - ve vztahu k předchozímu příspěvku - (zde pravda trochu OT) podmínky pro uplatnění 30R Blaser v rozbíhající se sériové výrobě nové tuzemské zbraně. Nikoli cenu náboje či dostupnost komponent a podmínky handloadingu.

Doma lze za slušnou cenu samosebou "naládovat" mnohé - i "jinak" předražené náboje. BTW - jak je to s dostupností matric 30R v tuzemsku a jejich cenou?
Pufr
magoda
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 183
Registrován: pát 08.1.2010, 9:14
Bydliště: pha-východ

Re: 30R

Příspěvek od magoda »

Lesu lovu,kupoval jsem je u anděla...RCBS,už nejsou myslím sériové vyráběny ale snad ručně....a tricitka je tak trochu exot,proto ta cena....myslím malinko přes čtyřku stáli....potvurky jedny drahý,použity těžko sezenes.větší problém vidím v hilznach...neboť nová hilzna mám tuchu stojí 2€,což se mi zda divný tak jsem nakoupil evolution myslím po 62kc a hilzný dělám z nich,ale teď už šli taky nahoru....naposledy jsem platil 75kc.pokud by někdo tady měl zbytečný hilzny beru jakýkoli množství....a hned. :D :D :wink:
Teď jsem sehnal stovku koulí speer deep curl 180gr,mám chuť je nabít a vyzkoušet,mělo by to být velmi zajímavá kombinace pro tuto razi.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: 30R

Příspěvek od Olaf »

To Magoda
Koukni na německý e-Gun. Není problém si ohlídat některou aukci a máš to bez problémů.
onder
Nový návštěvník
Příspěvky: 43
Registrován: úte 02.4.2013, 15:09

Re: 30R

Příspěvek od onder »

Máte někdo prosím nějake novější prakticke info o této ráži díky.
Odpovědět