9,3 x 57

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Je to +- 685 ms. Od kolegů, co stříleli tovární 16,5 g geco v 9,3x62 vím, že to celkem dost rozbíjelo, takže tomu geco asi ty nižší rychlosti lépe hoví. Kdoví, jak to ale bude s dalšími sériemi. Lze snad předpokládat, že tento typ obyčejné "kulatohlavé" kule, bude vždy rychle expandující.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Ono i tato laborace, když to jde nějak blbě, umí zvěřinu docela rozsekat.
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od crif »

Nezkoušel jsi Franto i nějaké laborace s těžší střelou?
A pokud máš nějaké zkušenosti s tím Gecem na srnčí, tak jak se to případně chovalo.
Hadaš teď dával dohromady dílnu asi dva měsíce, tak uvažuji nad přestavbou této ráže ze "zetky" a nebo nad .35 rem.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

František Fořt píše:Ono i tato laborace, když to jde nějak blbě, umí zvěřinu docela rozsekat.
Já si myslím že to není ani konstrukcí střely, a ta rychlost na blízko pořád je nad 600m/s což je relativně dost - ale dané to je asi ochotou použitých materiálů se deformovat a fragmentovat - a na to geco TM sází - fragmentace. při daných dopadovkách této nižší laborace je zřejmě vzhledem ke gramáži a kalibru dobře načasovaný max. průměr dočasné kaverny - proto ti to padá, ale zároveň i sem tam trhá.
Na těžší kusy 100kg+ by mě zajímalo jak by to pracovalo - já zatím můžu mluvit ze zkušenosti s podobnou střelou, zřejmě malinko pevnější SB 12,7MHP a +-700m/s v0. na škálu zvěře od srnčí, přes lončáky, po dospělou vysokou - to pracovalo až na pár excesů slušně. musela se dát komora a daleko to nikdy nebylo- když to bylo dozadějc bylo to horší, ale někdy taky ne, hlavně u srnčí i zadní nebo šikmé rány znamenaly odskok do těch 30ti metrů, což je dobré. Účinek byl nejlepší na srnčím a kusech do 40kg, tam to fungovalo opravdu gut.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Dříve jsem zkoušel laborace s 18,5 g PPU a 18,5 g SaB. Byl celkem problém s přesností kvůli stoupání vývrtu, resp. s menší rychlostí, která hůře ty těžší střely stabilizovala. Fakt je ale ten, že jsem to netestoval tak dlouho a z pochopitelných důvodů šel záhy na lehčí střely.

S laborací PPU jsem dokonce střelil dvě prasata a bylo znát, že na ty malé rychlosti byla PPU (je to kopie Megy) tuhá střela a obě prasata odběhly s malou dírkou bez kapky barvy, byť ležely od 40-60 m.

To poslední prase teď střelené tím Geco jsem i stahoval a hned na vstřelu pod škárou byla díra jako "prase" (tak cca 4-5 cm). Evidentně to fakt ihned expanduje, kór na tuhé škáře prasete.

Co se týká srnčího, nemůžu říct, že to nějak výrazně rozbíjí, jen jednou jsem vzal srnce blbě našikmo přes plece a ten byl fakt rozje...... Při obvyklých ranách na žebra normálně ok. I mufloni padají pěkně.

Největší prase, co jsem s tím střelil, byl udělaný lončák 85 kg, střelený v prosinci v plné kondici. Toho jsem neprostřelil. Dostal normální komoru na střed, což při jeho už zavalitější konstrukci (při míření na střed obrysu figury hraje roli hřeben atd.) znamenalo, že rána šla pomyslně na střed, avšak v komoře trochu výš a škrtla už páteř zespodu. Prase spadlo na fleku a jednou mohutně zakvičelo. Kuli, resp. zbytek, jsem našel zaseklý pod škárou pod pleckem. Velké kusy černé by to určitě prostřelovalo hůř.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Taky si myslím, že větší zvěř bude třeba brát s tímto na široko a čistě na žebra, pokud chytí páteř uvnitř komory- je kus v ohni, tak je podle mě jedno jestli je, nebo není průstřel.
Přesně takto jak popisuješ jsem vzal kdysi srpnového kňoura o hmotnosti cca 100kg 458win. mag. 22,3g RN SP Voodleight v0 700m/s - na 80m slyšitelný úhoz kule, krátké zařvání, v ohni a zhaslý. Kule řádně deformovaná přes 22mm v průměru, přeražená oddělená páteř, zůstala z druhé strany pod škárou a jako by se svezla až dolů a podpíchla se zvenku mezi žebra. Nemohl jsem ji prve najít ani nahmatat - zajímavý úkaz. :wink:
Voodleighty byly opravdu top, škoda že se nevozí a není v ČR obchodní zástup.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

dávám to zatím sem, má laborace odpovídá spíše našláplé 9,3x57.
Příspěvek z 8.12. účinek, srnčí
viewtopic.php?f=8&t=12&start=1200
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

další něco
viewtopic.php?f=8&t=8730&start=120
příspěvek z 11.12.15
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

V rámci pravidelného střídání 8x57 a 9,3x57 jsem na sněhu střelil dvě prasata. S 9,3x57 s onou laborací GECO 16,5 g jsem střelil hodně silné a zabělené sele 46 kg. Byla to učebnicová situace, rána na 35 m na sněhu, sele na blat přesně za plec, lehce nížeji, výstřel vzhledem ráně z vysokého posedu docela dole. Prasátko jsem tentokráte stahoval, takže jsem to detailněji mohl prozkoumat. Sice odběhlo cca 30-40 m, ale bylo slyšet, že nedoběhlo ani ke kraji lesa, spadlo a jen párkrát odkázalo a zalámalo. Toto sele mělo skutečně výjimečně hodně tuku na žebrech i vnitřního sádla, ale přesto byl hned na nástřelu velmi zřetelný chlístanec a rozpraš světlé barvy s jasnou identifikací plicní tkáně. Barva neustále přibývající, byla po celé dráze, včetně otěrů na trávě a byla na sněhu vidět i bez baterky. K tomu stopy ztěžka jdoucího kusu, prostě jak z učebnice. Prase barvilo jak ze vstřelu, tak z výstřelu.
Při stahování na vstřelu na škáře krásně vykroužená dírka 9,3 mm :) , ale hned těsně pod škárou veliká díra cca 4 cm, jeden hodně rozbitý lalok plic, šktrlé srdce a zřejmě jednou střepinou chycené játra. Velmi slušná výstřelová díra na žebrech 4-5 cm, která byla vidět i zvenku na škáře. Barva komplet v hrudní dutině a zbytek na sněhu.
Poškození zvěřiny opravdu jen v okolí vstřelu a výstřelu, akorát na vstřelové straně pod pleckem byla barva pouze v jedné vrstvě blány, která se lehce z vnitřní strany plecka sundala.
Tím Geco to chce mířit na žebra, přes kosti nebo lopatku tahle měkká kule zkrátka není. Evidentně se to fakt otevírá hned na škáře.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Lovu zdar!
Já o víkendu lončák cca 65kg v živém. Shora dolů v rubisku v mírném pohybu zásah páteře a žebry ven - chytlé plíce. V ohni, ale jak se kutálel dolů a odkazoval pro jistotu jsem dal přídavek. Kus jsem si koupil, 1/4 páteře jsem vyhodil, masomlýnek, výrazný střepinový efekt, zbytky pláště ale bez podlitin. dálka 60 a 70m, 2x průstřel
Vulkanem asi taky spíše jen žebra :wink: kór kdyby to byla plnotučná Norma...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Lovu dík a taky lovu zdar. Do 9,3x57 jsou 15 g Vulkan a 15 g Oryx v podstatě jedinými rozumnými alternativami k tomu 16,5 g Geco. Mám koupenou krabku 15 g Oryxů, které ale v lese zatím neletěly. Zkoušel jsem jen nějakou laboraci s jiným prachem, což mělo rychlost pouze 670 ms. Ten Oryx bude rozhodně chtít ústovku okolo 720 ms, jak má tabulkově Norma.
Tvoje laborace pro 9,3x62 s 15 g Vulkanem je totožná s laborací Norma pro 9,3x57. U Vulkanu měl ale překvapuje takový efekt, protože já s ním mám lehce opačné zkušenosti. Může to být zřejmě tím zásahem páteře. Při ráně na žebra (u 8x57) mi prasata po Vulkanu nejednou odběhla x metrů a bez barvení. Možná jsou u 9,3 mm jiné parametry pláště aj.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Já to porovnávám hlavně s 8x57JR a MHP s kterými jsem lovil poslední 3roky - je poznat prostě markantnější střepinová práce i okamžitá expanze hned na vstupu - ale to vše jen při střelbě do těch 60m. Pak už se to chová kultivovaně - viz danče na 120m a příspěvek v daném vláknu. Toto byla 2x páteř a účinek je prostě poplatný 15g/ 9,3mm nebondované střele.
Zatím ale nemůžu říct, že bych byl nespokojený. Velmi pravděpodobně dojedu tuto stovku střel a nakoupím další stovku, po tomto počtu bych měl mít ucelenější obrázek jestli měnit střelu nebo upravovat laboraci.
Obecně si ale lovci s 9,3mm chválí pro "evropu" 16,5g geco i v originále. Možná časem taky vyzkouším.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
majodus
Častý návštěvník
Příspěvky: 96
Registrován: čtv 24.12.2015, 13:47

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od majodus »

Priatelia .ak cena nie je rozhodujuca tak doporucujem vam RWS -DK dopelkern .kedysi davno som ho hodne vela vystrilal cena bola okolo 25 korun tak som ani nic ine nechcel. V 9.3 v 7 a V 6.5 sme ich minuli niekolko stoviek kym sa cena nezmenila, a ja aj podla sp§tnych referencii ho radim na spicku .Jedine co by sa dalo vytknut ze hotovy naboj vyzera smiesne.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Durell »

V 9,3 je DK veľmi slušná strela - tiež som s nimi odstrielal toho dosť . v 6,5 som ho nestrielal ale podľa ohlasom s ním nieje až taká spokojnosť.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Odpovědět