9,3 x 57

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, chtěl bych zavést diskuzi o této patroně. Založil jsem nové téma, protože o téhle ráži zde pouze sem tam padla zmínka. Za měsíc budu mít k dispozici na výběr dvě kulovnice Husqvarna v této zajímavé ráži v super stavu. Jednu hodlám určitě používat, na zimu do lesa mi to připadá super. Náboje zatím dělá jenom Norma, a to 18,5 Alasku a 15 Oryx. Ta Alaska s úsťovkou 620 ms mi připadá velmi slušné kladivo.

Co mě ale velice překvapilo je, že firma Blaser začala nově tuto patronu dávat do svých pušek! Zejména se to stále více začíná používat hlavně na dosledy.

No prostě je zajímavé sledovat, jak některé starší ráže zažívají zmrtvýchvstání. :D :D :D Jsem rád, že mám možnost tuhle zajímavou flintu/patronu zanedlouho testovat.

Takže bych uvítal Vaše zkušenosti, pokud je někdo s touhle v ČR méně známou patronou má.
Jarin
Nový návštěvník
Příspěvky: 24
Registrován: ned 03.4.2011, 9:56

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Jarin »

Po flintě v téhle ráži jsem vždy toužil ale nikdy sem žádnou ani neviděl a ani o ní neslyšel. Vzhledem k tomu že je to pomalej a těžkej knedlík tak to bude super střílení. Chtěl jsem si i nechat postavit od puškaře, vlastně jsem chtěl nechat vyměnit lauf v brněnském zetku, ale tehdy (pět let zpátky) nebyla ta patrona normalizovaná v CIPu tak z toho sešlo. Dnes už třeba je, jestli to začal používt Blaser. A určitě je to dobře.
6,5x52R/8x57J/8x57JRS/8x64S/9,3x62
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

No, ve Švédsku je těchle zbraní asi největší počet, protože jejich fabrika Husqvarna tuhle patronu dávala do flint asi nejdéle. Nevím přesně do kdy, ale po 2. sv. to podle mě ještě stále dělali. Docela často to tam je na honech pořád vidět. Asi nejčastěji to ale používají jejich psovodi a taky na dosledy. Nejednou jsem to viděl, že měli zkrácené laufy na cca 45 cm. Vypadalo to divně, ale zřejmě na blízko dobře funkční.
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od sided »

To bude model46? Zajímavá flinta v zajímavý patroně. Taky bych takovou snes.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

No, já taky, a ke všemu budu mít jednu navíc. :D Uvidím, která mi víc sedne a ta druhá bude volná. :) Já to vysloveně plánuju jako řepkovo-lesně-krmelišťovou flintu. Prostě věřím tomu, že to prase i při normálních ranách na žebra (žádné plecko, hlava) spadne a hotovo. Taky jsem zjišťoval a Švédi nejčastěji používají právě tu Alasku. No, i když Laponci (kvůli ceně) používají zásadně ten Jagdmatch (FMJ), ale k tomu se vyjadřovat nebudu. Oni zásadně loví celopláště, na soba klidně vemou .22 WMR a tak. Co jsem viděl, tak Laponci nemají takové věčné problémy jako my tady, typu v0, jakou střelu, makovou střelu, ONV a tak. :D :( Oni prostě co mají, tak střílí. Když je to daleko, tak něco nadsadí. Je to děs, ale jeden z nich mi na mých x dotazů, jak daleko to jde po FMJ, co ten los, kam míří, jak to hledají .... řekl: "We have enough time" :lol:
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od MiraDuchek »

No já bych jí taky snes třeba v K 95 http://www.blaser.de/Extras-K95-Stutzen ... 2daa62f586 .
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

9,3x57 vznikl více méně na popud loveckého zákona tuším ve Švédsku, kde se může lovit los ráží nad 9,3mm včetně, proto je tam i dost překopaných mosinek na 9,3x54R.
Nevím jak to bude padat ale po mých zkušenostech rána na žebra neznamená úplný stop asi po ničem (dokonce ani po 50BMG s SBT viz polovnícke forum).
Bude tam s těžší alaskou do 9,3x62 vlivem nižší v0 velmi dobrá průbojnost a stabilita přez překážky, a o to při lovu losů v bažinách jde. Stejně tam loví se psy, takže jestli se projdou za kusem o 100m dál je jim vcelku jedno.
Osobně bych u této ráže v našich podmínkách spíš vsázel na ten 15g oryx ale je třeba to vyzkoušet, vím od kolegy že 18,5g alaska nebyla vyloženě měkká ani v 9,3x62. Velmi dobrá by byla do toho asi geco TM 16g.
Jinak dobrý patron :wink: a vidím ho vyloženě v celopažbeném zetku. Letos bych chtěl otestovat 9,5x57MSch (což je obdoba) v mém Mannlicheru 1910 a porovnat s účinky 458Win na naši zvěři.
nimrod
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Olaf »

Někde se mi doma válí ještě cca. 10ks starých nábojů vyrobených Blanickými strojírnami. Vzhledově jsou stejné jako náboje 9,3x72R, pouze ta nábojnice je kratší. Jak jsou na tom s balistikou. Střela / alespoň SB /je stejná jak ta, co laboruje SB do r. 9,3x72R i dnes.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od pufr »

2Olaf 9,3x57R je středoevropská verze náboje .360 express 2 1/4" - a to je "pecka" ještě asi o 50 let starší než 9,3x57 - i výkonem je možná na polovině toho co poskytuje "modernější" bezokrajový náboj 9,3x57 s lahvovitou nábojnicí.

Tady třeba .360 Coiled Express i s přebíjecí matricí
http://www.fototime.com/75296C333837764/standard.jpg

Odvozené náboje se označovaly "přídomkem" .360 (8x57R.360 apod.)

A tohle ta "propíraná" 9,3x57
http://www.norma.cc/assets/kaliberill/9,3x57.gif
Pufr
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Nedávno jsem zkoušel nastřelit svou 9x3x57 na Norma Alaska. Navíc jsem měl k dispozici ještě i Norma Jaktmatch. Opakovaně se mi nepodařilo dosáhnout rozptyl pod 10 cm na 100 m. Byl jsem z toho v šoku. A to jsem střílel z jejich národní pušky Husqvarna. Jaktmatchem se dalo dosáhnout cca 5-6 cm rozptyl. Alaskou ani náhodou. Nakonec jsem vystřílel krabku a půl nábojů za 60 Kč/ks a totálně nasraný toho nechal.
Rukama to být nemohlo, protože jsem stejný den ve Velvarech z jiné své pušky nastřílel 12 mm CTC na 100 m.
Není to ale za poslední dobu výjimka u střeliva Norma. Podobně jsem onehdá dopadl v ráži 8x57 JS s Vulkanem. Shodou okolností úplně stejně nedávno dopadl kamarád v 8x57 JS (puška Rosler titan), kdy měl s fabrickým Vulkanem skoro problém trefit na 100 m pomalu terč. Následně vyzkoušeli střelivo Brenneke a hned byl soustřel do 3 cm.
Zkrátka nevím, co si mám o Norma nějak myslet. Vím, že pušce může chutnat patrona všelijak, ale toto by se stát s Normou nemělo. Takové excesy prostě ne.
Takže neznamená, že Norma je záruka dobrého soustřelu, když umí nastřílet, jako třeba náše úžasné SaB .
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od lovec »

Mierne OT: Mne Jaktmatch 15g v 9,3x62 striela rozptyl medzi 13-16cm na 525 metrov....s inym fabrickym zatial skusenost nemam.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

František Fořt píše:Nedávno jsem zkoušel nastřelit svou 9x3x57 na Norma Alaska. Navíc jsem měl k dispozici ještě i Norma Jaktmatch. Opakovaně se mi nepodařilo dosáhnout rozptyl pod 10 cm na 100 m. Byl jsem z toho v šoku. A to jsem střílel z jejich národní pušky Husqvarna. Jaktmatchem se dalo dosáhnout cca 5-6 cm rozptyl. Alaskou ani náhodou. Nakonec jsem vystřílel krabku a půl nábojů za 60 Kč/ks a totálně nasraný toho nechal.
Rukama to být nemohlo, protože jsem stejný den ve Velvarech z jiné své pušky nastřílel 12 mm CTC na 100 m.
Není to ale za poslední dobu výjimka u střeliva Norma. Podobně jsem onehdá dopadl v ráži 8x57 JS s Vulkanem. Shodou okolností úplně stejně nedávno dopadl kamarád v 8x57 JS (puška Rosler titan), kdy měl s fabrickým Vulkanem skoro problém trefit na 100 m pomalu terč. Následně vyzkoušeli střelivo Brenneke a hned byl soustřel do 3 cm.
Zkrátka nevím, co si mám o Norma nějak myslet. Vím, že pušce může chutnat patrona všelijak, ale toto by se stát s Normou nemělo. Takové excesy prostě ne.
Takže neznamená, že Norma je záruka dobrého soustřelu, když umí nastřílet, jako třeba náše úžasné SaB .
Zmiňovanou sérii si napsat a už nebrat, nakoupit jinou a odzkoušet. Jinak nechat přebít, protože 9,3x57 jiná firma velkosériově nedělá. :?
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

S sw_foxem jsme nedávno zkoušeli různé laborace do mé 9,3x57. V rámci výzkumu vyplynulo, že tyto flinty mají podle roku výroby stoupání vývrtu 15 nebo 14 palců, což mě dost překvapilo. Střely o váze 18,5 g se zdály zřejmě moc těžké, protože nejlépe chodily relativně střely geco 16,5 g.

Dá se nějak jinak, než vlastním zkoušením různých laborací střel, zjistit/vypočítat, jaké střely ještě takový vývrt při délce hlavně 600 mm "utáhne"?

Vím, hraje zde roli řada dalších faktorů jako třeba délka vodící části střely atd.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

V tomto ohledu jen zkoušet a zkoušet a při tom zohlednit i maximální možnou délku střelby, protože to co chodí na 50 a 100m, nemusí už chodit na 150 a 200, neřkuli více. V každém případě při takovém stoupání, čím kratší střela a její delší vodící část tím lépe. Čím vyšší v0 tím vyšší otáčky a stabilita, proto z hlediska logiky plyne že nejlépe by to mělo lítat na horní hranici výkonu ráže.
Osobně si ale stejně myslím že pro 9,3x57 a jeho optimum výkonu na naši nejběžnější zvěř (srnčí, sele a lončák) je spíše lepší použít lehčí střelu. Dobrou loveckou zkušenost udělal i z hlediska přesnosti kolega s RWS DoppellKern 14,6g a rychlostí kolem 750m/s (M98 štuc). V takovém případě se z této ráže stane (do 150m) v podstatě větší sestra 8x57JS se všemi jejími pozitivy a negativy. :wink: Geco 16,5g bude na lov taky dobré, otázka co ta přesnost.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od dalas »

Budu trochu OT, ale reaguji na dotaz F.F. Spočítat se to dá, jsou na to empirické vztahy, ale je to vždy přibližně. (např. Don Millerovo pravidlo obsažené v QT) Problém stability je v tom, že půobiště síly odporu vzduchu je před těžištěm střely a tím vznikající moment se snaží střelu obracet. Jenže velikost síly odporu vzduchu a i její působuště není konstantou a je závislé na tvaru a rychlosti střely. Aby k tomu nedocházelo, je střele udělena rotace, která ji gyroskopicky stabilizuje v poloze. Čím větší otáčky, tím větší stabilita. Při přestabilizování osa střely nekopíruje balistickou křivku, ale zůstává rovnoběžná s výstřelnou. Takže zvýšením rychlosti zvýšíme stabilitu, ale zároveň ji snížíme zvýšeným odporem vzduchu a tím větším klopným momentem. Stabilita se tedy mění s rychlostí, ale podstatně větší vliv má stoupání. Z této teorie tedy vyplývá čím delší střela a čím větší špalek, tím je dynamické těžiště odporu dále od hmotnostního těžiště a tím kratší stoupání je potřeba. Takže nahrubo spočítat a pak v rámci toho zkoušet jak psal Zbrojovák.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Odpovědět