9,3 x 57

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Rogam »

BwanaHunter píše:Rogam> to sice jo, nicméně 180 grs. Interbond Hornady Superformance funguje na oryxe líp, než 375 HH s 350 grs. Woodleigh SP 700 m/s od Normy. Ale tohle je vlákno o 9,3... :D
Maj pravdu předsedo, ale já tu první o 300 WM nepsal :wink:
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od BwanaHunter »

Jééé, zas dostanu čočku... Já to myslel dobře, jsem v podstatě umravňoval sám sebe... :lol: :lol:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

analogie stejná ráže jiná ráž:
30-06/ 300WM
9,3x57/9,3x62
tak jsem to pochopil 300Wm je dobrý příklad, vleze se do standard systému, má 10"twist, čili rychlosti utáhne i 308čkové s těžkou střelou třeba - ten kopanec no... trochu se stírá průměr dna nábojnice vs. větší spalovací prostor - dokavaď to někdo nerozsekne měřením na kyvadle se dvěma totožnýma flintama (308win či 30-06 vs.300wm nebo), střelou a v0, budeme furt kecat a kecat. - to by mě třeba dost zajímalo, ten výsledek
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Chci tady popsat další loveckou zkušenost, ale někdy váhám, že je na hraně jestli to napsat do vlákna účinků nebo ke konkrétní patroně.
Zkrátka v pátek padlo další prase. Na placu od šera opruzovali dva lončáci, o menším z nichž jsem váhal a už měl zapnutý bod a odjištěno, ale v tom se za foukání bachny (která byla ještě v lese) vysypaly 3 celkem malé selata a obloukem obcházely ty dva na krmelišti. Při srovnání rozdílu se selaty jsem byl rád, že jsem nestřelil, byť ti dva žádné velké kusy nebyly.

Na nic jsem nečekal, protože bachna (ač nemohla mít vítr) pořád mručela a na jedno sele jsem na cca 40 m vystřelil hned jak bylo na blat. Na louce nastal pořádný čurbes a prasata vypálily všude možně, ale přesto jsem slyšel, že jedno láme, nicméně žádný pád v ráně se nekonal. :evil: Ránou jsem si byl jistej a kromě lámání bachna stála nedaleko a foukala a mručela jak hrom, takže bylo jasné, že jedno sele chybí .......

Na nástřelu hned barva a kus jater. Barva dobře pokračovala a bez problému šla opět sledovat i v houštině na hnědém jehličí. Po pár metrech jsem normálně ve vyšší smrčině cítil "pajšl" (bylo úplné bezvětří) a říkal kolegovi, co po ráně přišel za mnou na dosled, že cítím játra nebo něco. A fakt, kromě záporů, jak se prase klátilo byly po cestě hned po pár metrech brutál otěry barvy na stromech a hlavně sem tam z něho padaly kusy jater! No zkrátka se prase po barvě lehce našlo, ale sralo mě, že uběhlo nečekaných 50-60 m. Byl 25-30 kg krtek, evidentně to byly dost pozdní selata. Prase mělo nižší komoru. Pořádně jsem ohledal vývrh a škody ohromné včetně velmi slušné díry na žebrech na výstřelu. Plíce komplet zalité barvou s dírou ve spodní části, játra kromě krajní části laloku komplet vybuchly a dokonce byl rozbitý trávník! A to přesto, že rána šla normálně na žebra, možná jen lehce dozadějc od plecka, rozhodně však hrudní dutinou. Ten rozbitý trávník evidentně "zaromatizoval" tu dráhu a vypadlé kusy jater, že jsem to i já (bez barvářských zkoušek :lol: ) cítil.

Na masivnost poranění mě odskok tak malého selete překvapil, přisuzuji to tomu, že asi byly nervózní z těch dvou větších kusů a z toho, že na ně bachna pořád "volala" a tak selata byla trochu na jehlách. Na rány v ohni a odskoky je to za poslední 3 týdny 2:2. Uvidím, teď to celkem chodí, tak nějakou ránu s tou 9,3x57 zas dám.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

Já bych řekl na játra ještě krátký dosled a normální reakce i to aroma - je cítit hlavně ten roztržený trávník - natrávený žír.
Jednou jsem střílel v noci na blízko takto zešikma lončáka 458Win a jak kolem mého posedu propálil po ráně do kopce - normálně mě to ovanulo, výstřel jak pěst, na stopě játra, barva a žír - asi 30m odskok
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od BwanaHunter »

František> jsou věci mezi nebem a zemí, zvlášť s prasaty. Je to už nějaký ten rok, kdy jsem na naháňce v okrajové částu honitby střelil na tak 30 kg sele, jdoucí z leče, ale nijak extra vyexcitované, poměrně volně odbíhalo, 375 HH, Norma Swift A-frame, a v naháňkovém puškohledu jsem zřetelně viděl, jak mu ten knedl rozčísnul štětiny na boku v místě zásahu, bylo to na žebrech. Prase v ráně padlo, pak se zvedlo a ztěžka spíš odlezlo než odešlo do houštiny za cestou. Na nástřelu kusy tkáně, barva, jak ty říkáš - brutální otěry na stromech, do kterých vráželo. Byl sníh. Šel jsem za ním po stopě a po barvě, prase se přestalo motat, srovnalo se na veksl, barvy postupně ubývalo...až jsem po odhadem takových 500-600m došel na hranice, a prase pořád šlo. Tak telefon sousedům, a dle jejich vyjádření prase nenašli (!). Jestli ho sebrali a sežrali, to samozřejmě nevím, nicméně bych jim ho v klidu nechal i kdyby řekli, že ho mají, když by si ho našli... přitom touhle kombinací ráže, střela, laborace jsem na naháňkách nastřílel x dalších kusů černé, a problém nikdy nebyl. Takže moje poučení bylo to, že při snaze o sumarizaci nějakého vzorku úlovků, i třeba většího počtu, se snažím vyloučit případy, které jsou nějak netypické a vymykají se..
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
roedear
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 418
Registrován: pon 13.10.2008, 14:27

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od roedear »

já bych své zkušenosti shrnul takhle, selata jsou jakoby "tvrdší" a odbíhají častěji a dále než lončáci.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

no je fakt, že jakoby těch extrémních případů, je se selaty více...
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od navip »

Omluvte mou neznalost,nejsem myslivec, ale u selat nejde o trofej, jde o maso - tak proč ty selata nestřílíte na hlavu, teda mimo naháňky?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od pufr »

Protože v tý tmě je ta hlava blbě vidět :)
Mimo to dostřelovat živé, dva měsíce hladovějící kostry s ustřeleným, hnisajícím ryjem plným muších larev taky není nic příjemného :?
Pufr
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

navip píše:Omluvte mou neznalost,nejsem myslivec, ale u selat nejde o trofej, jde o maso - tak proč ty selata nestřílíte na hlavu, teda mimo naháňky?
- pokud to příhodná situace dovolí, tak se na hlavu/ krk míří - ale těch relat. jistých situací není v terénu při běžném lovu mnoho. A pak to bohužel dopadá tak, jak píše kolega výše. Průstřel obou laloků plic loveckou kulovou střelou je naprostá jistota ulovení.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Myslím si, že u černé nemá smysl řešit nějaké poškození zvěřiny na plecích. Na plecích té zvěřiny moc není,kdo to bourá 30-40kg kusy ví, co za množství se vyřeže z lopatky.... Naopak rána přes plec je tutovka, zvěř barví a podle mě odpadá znehodnocení zvěřiny ranami,které jdou přes játra a trávník nebo prasklým trávníkem,kdy zvěř odbíhá a dohledává se. Dohledání kusu může být až bůh ví za jak dlouho, kolikrát to jde daleko, kor po zvednutí ze zálehu atd. , může hrozit i ztráta kusu. Osobně střílím hlubokou komoru přes plec.Lépe se i za takovým kusem leze po tmě do houští...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Zbrojovák »

OT: průstřel plecí je široký pojem - aby skutečně znamenal zrušení předního náhonu - musí se zasáhnout a přerazit ramenní klouby nebo pažní kosti, loket nebo loketní kost. Jedno plecko - nic neznamená, stejně tak obě se zásahem do svaloviny, nebo jen průstřel či jen okrajový nástřel lopatky- ty kusy jdou tak stejně daleko jak po průstřelu plic (aorty) a ráně na žebra (či jen mezi žebry).
Model - zásah shora na široko, přeražena pažní kost nebo ramenní kloub, výstřel přes kost loketní nebo loket - zásah komory(minimálně obou plic) , kus se neodplazí po zadních daleko a nechá pobarvený tunel. - To pak ano, to funguje. V terénu ovšem vychytat úhel a přerazit kulí kosti obou předních běhů - to je mizivé procento i kdybych takto střílet chtěl a na plec mířil.
Pamatuji si případ srnce střeleného na nízkou komoru (srdce/plíce) mírně shora s přeražením obou předních běhů - po zadních se trávou bleskem natlačil 20m do stěny lesa kde se nekonečných asi 20s marně snažil prorazit ostružinový val. Zhasl tam zamotaný že jsem ho nemohl chvíli vyrvat ven. :wink: byla to moje zatím nejdelší rána na srnčí 170m, 7x57R RWS 11,5 TIG. Je fakt, že srnce pronásledoval jiný silný srnec, adrenalin.

Následující OT příspěvek Sharka a reakce na něj přesunuty do vhodného vlákna v oddílu "Lovecké střelectví". Pufr
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od František Fořt »

Jen pro oživení. 9,3x57 střídám v lese dle momentální chuti s osmou. Nyní dostřeluju zbytky, co jsem měl napřebíjené s geco 16,5 g. Fungování stále velmi dobré, minulý víkend sele 35 kg na 40 m na fleku. Pravda, šlo to lehce pleckem, ale ne přes kost. I tak prase spadlo, jak stálo a jen chvíli odkazovalo. Bylo to předposlední sele a bachyně se na kraji paseky mohla zbláznit. Doufám, že jí to do dalšího úplňku přejde :D :lol: .

Můžu říct, že celkově ta série s kulemi geco nasypaná tubalem 3000 byla velice dobrá. S lehkými obavami půjdu koupit novou šarži Tu 3000 a nabiju novou sérii kulí od geco. Doufám, že mě nečekají nějaká překvapení, když jsem vývoj tohoto náboje pro 9,3x57 považoval za "stabilizovaný" a dobře v praxi použitelný.
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: 9,3 x 57

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj,
vím, že už jsi to asi psal, ale mohl by jsi to prosím zopakovat, jakou rychost na ústí máš u Tvého náboje?

Díky,

Jirka
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Odpovědět