Střely Norma Vulcan

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od michalos »

Jirka83 píše:Shiva tu kdysi v nějakém vláknu psal, že 1cm hlavně dělá přibližně 5m/s. Je to pouze orientační, pokud chceš mít jistotu, tak to chce vzít hradla a vyrazit na střelnici... :wink:
Jo už jsem našel... tož můžu očekávat stejný účinek jako z JRSky když to dělá 10cm = cca 50m/s dolů... :wink:
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od maxim19 »

5 m/s by nemělo být pro 1 cm, ale pro palec, tedy asi 2,54 cm.
Shiva píše:Kazdy palec delky hlavne dava ca 5m/s.
Shiva píše:v razi 308win se delaji hlavne od 24" do 32-33". Rozdil mezi 24 a 32" dlouhou hlavni je radove 50m/s. coz u lovecke ci jakekoli jine zbrani v teto razi je bezvyznamne.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od michalos »

aha... to jsem přehlídl...takže to bude o cca 30 m/s...tož to jsem na úrovni JRSky... čím pomalejší tím na naháňky lepší... :wink:
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj, děkuju za upřesnění, špatně jsem si to zapamatoval... :-)
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Hans88Vagus »

Moje zkušenost se střelou Vulkan 10,1g. Za krátkou dobu co ji mám jsem měl možnost lovit jednu lišku, srnčí a černou. Je to universální střela do našich podmínek, ovšem zbraň mám opět nastřelenou na naše S&B, protože na srnčím dělala střela hodně velké výstřely. Je to ráže 6,5x57, která by měla být na srnčí jako ušitá a tudíž i šetrná. Na černou zvěř je tato střela vynikající, selata i lončáci v ohni nebo kousek od nástřelu, ovšem vždy průstřel a barva.
Teď budu trochu offtopic, ale může někdo porovnat střelu Vulkan se střelou Alaska?
motolada
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1290
Registrován: úte 18.1.2011, 14:34
Bydliště: Jižní Morava

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od motolada »

Hans88Vagus píše: může někdo porovnat střelu Vulkan se střelou Alaska?
Přidám se velice mě Alaska zajímá klidně i vs. Hornady RN?
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od michalos »

Možná by se mohlo založit nové téma ...neboť jsem se o tuto střelu také zajímal...připadá mi jako obyč poloplášť jako od Vlašimi s tím rozdílem že to bude asi líp držet pohromadě... :roll:
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Jiří K. »

4 Hans88Vagus.
Nevím zda neporovnávám nesrovnatelné. V 8 x 57 JS u srnčí zvěře se mi Vulkan zatím vždy choval jako celoplášť ( vstřel 8,22 :lol: a výstřel max 2 cm) a zvěř vždy s nástřelu odběhla. Na druhou stranu u lišek tato střela dostala svému názvu a lišky vypadaly jako po erupci sopky. U černé byl učinek také vynikajíci. Jinou zvěř s touto střelou nemám zatím slovenou.
Co se týče srovnání se střelou Alaska. Osobně se více přikláním ke střele Alaska, je to asi velmi subjektivní pocit, ale víc mi seděla. Přiznávám, že výstřel u srnčího je mírmě větší než u Vulkanu ( cca do 5 cm). Sice lišky nelovím na kožešinu, ale zatím vždy to byla dirka - dirka.
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Hans88Vagus »

Mně na srnčím Vulkan dělal díru jak "vulkán sopky", ale název je asi podle spičky střely, kde plášť vypadá jako sopka. Jinak musím říct, že stopefekt na srnčí i černou skvělý, jen ty velké výstřeli u srnčí. Alaska by měla být střela klasické konstrukce, klasický poloplášť. Vyzkouším ho teď na zimu na naháňky a dám vědět.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od michalos »

kojot píše:Neviděl bych v tom zase tak markatní rozdíl, při střelbě na naháňce do 100 m udělá dobrou službu i SPCE. Na takové vzdálenosti bych moc dopadové rychlosti neřešil, protože každá střela má pro deformaci určité rozpětí, do kterého se bezpečně vejdeš. Nevím jak Vulcan, ale třeba NP potřebuje optimálně 650 m/s a výše. U Vulcanu to vzhledem k jeho konstrukci bude jistě i méně.
Na SPCE z vysoka pěkně s...ru nehodlám se totiž strachovat zda mě to právě když budu střílet na prase přebije další nebo ne...zdůvodu někdy odlišných rozměrů nábojnice nebo jak to napsat jak jsem slyšel od mnoha uživatelů automatů ikdyž zase Haenelka je o něco víc pracovní zbraň jak na parádu a má trošku víc vůle než Merkel, a dražší takže by to mělo přebíjet "všechno" když mě to nastřelovali tak pro hrubý nastřelení bylo použito právě SPCE ale nevím já se držím pravidla že nejsem tak bohatý abych si kupoval levný věci a už kolikrát se mi tohle vyplatilo... :D
Nakonec jsem měl navíc možnost už otestovat Vulkana na naháňce sice jedno sele na hlavu tak to je bez debat ale druhej lončák 1. rána na trn vyskočil na zadní padl na bok a pěkně se kutálel po 2 sekundách se zvedl a utíkal dál v tom ho ale dohnala druhá střela na vstřelu za slecho a na výstřelu prěsně levým světlem... :wink:
Naposledy upravil(a) michalos dne stř 30.11.2011, 12:18, celkem upraveno 1 x.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od michalos »

Hans88Vagus píše: Vyzkouším ho teď na zimu na naháňky a dám vědět.
Tak co už nějaké zkušenosti proběhli... :?:
Hans88Vagus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 312
Registrován: stř 27.6.2007, 19:02
Bydliště: Drahánská vrchovina

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Hans88Vagus »

Ne, od posledního příspěvku jsem s kulovnicí moc nechodil, ale s kulobrokem. Jinak Vulkány jsem dal kamarádovi a nyní mám Lapua Mega 10,1g. Takže jak to bude možné, budu přispívat do tohoto tématu.
Pechy
Nový návštěvník
Příspěvky: 21
Registrován: ned 17.12.2006, 15:30
Bydliště: Česká Třebová

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od Pechy »

Požíval jsem Vulkany v 7x64 a musím říci že spokojenost... Střelil jsem s nimi asi 8 prasat (selata, lončáci) a 20 ks srnčího... Střílím zásadně za plecko, téměř všechna zvěř v ohni (1 srna mi za silného barvení odskočila asi 15m) a výstřely max. 4-5 cm u srnčího. Teď střílím Vulkany i v 9,3x62 a opět spokojenost. Na srnčím i na prasátkách se vstřel téměř rovná výstřel a zatím vždy v ohni. Takže to, že někteří měli problém s poškozováním zvěřiny se u mě není...:)
Nejkrásnější rána je ta, kterou si dokážeme odpustit...
dubo33
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: ned 05.2.2012, 10:15

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od dubo33 »

Zdravím všetkých kolegov.Viem že všetky príspevky sú tu už staršieho dátumu ale nedá mi neprispiet do tohoto vlákna k strele norma vulkán.Poriešil som si gulovnicu ráže 8x57js a na margo chvály normy vulkán som si ich kúpil.Odlovil som ňou v tejto sezone jeleňa:strela s kopca vošla hornou častou lopatky,pokračovala medzi plúcnym lalokom a rebrami až do slabín.Odbehol cca 60metrov.Strela krásny hríbik.Potom následovala laň strelená na komoru tesne za lopatku v strede trupu a skončila v protilahlom stehne.Odbehla cca 50metrov opät krásny hríbik.Potom nasledoval daniel na krk 80 metrov pochopitelne na mieste.Jelienok komora tiež na mieste.Dalšia laň nízka komora odišla cca 400 metrov.Diviača cca 30kg odišlo cca 50 po komorovej rane.A dva srne jeden na krk na mieste,druhý stred komory 50 odišiel.Všetky rany padli od 50 do sto metrov okrem jedného srnca cca 200 metrov.Poškodenie diviny uspokojujúce.Ale čo ma zaskočilo boli dve uvolnené strely v jednej krabičke a jedna rana ktorú som dal len flusla,ihned som pozeral či neuviazla v hlavni.Doteraz som poloval s 30 06 a muníciou federal 14.3g za lacnejšie peniaze po ktorom mi naozaj neodišlo s miesta vôbec nič.Ked to zhrniem tak s normou sa lovit dá ale žiaden chválospev to nieje.Neviem ako v iných kalibroch ale ja myslím som ich kúpl naposledy.Skúsim ešte pár iných výrobcov a ak sa to nezmení vraciam sa k 30 06 a osvedčeným federalom 14.3g.Prajem všetkým vela polovníckych zážitkov.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Střely Norma Vulcan

Příspěvek od František Fořt »

Věř tomu, že v ráži 8x57 IS najdeš hodně různých patron, které budou fungovat k tvojí spokojenosti. Opustit tenhle vynikající kalibr, kvůli nedobré zkušenosti s Vulkanem (což má u Vulkanu řada z nás) by byla velká chyba.

Myslím si, že nejen ve vláknu 8x57 najdeš dost doporučení na různé patrony.
Odpovědět