Šloncajtky

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Šloncajtky

Příspěvek od fesoj »

Je to spíš dotaz na někoho, kdo se zabývá historií střeliva... Nebožtík pantáta mi vykládal o tom, že když on začínal s myslivostí, bylo to tuším někdY v 50. letech, existovaly v r. 7x64 tzv. "šloncajtky". Šlo o náboj s redukovanou prachovou náplní a lehkou, mám takový dojem celoplášťovou střelou. Do 100 m byly balistické vlastnosti srovnatelné s běžným střelivem, pak to velmi rychle "padalo". Byly prý velmi vhodné na lišky, neboť nepoškozovaly kožešinu i na srnčí pro svou šetrnost ke zvěřině. Ví někdo něco o tomto střelivu ?
Kritériem pravdy je praxe.
vhool

Re: Šloncajtky

Příspěvek od vhool »

jde o zkomoleninu nemeckeho nazvu "Schonzeitpatrone" coz je munice pro lov skodne v dobe hajeni sparkate zvere a jeho energie ve 100m nesmi byt vetsi nez 1000J ... u nas toto neni moc znamo ale v nemecku je to dodnes otazka v testech pro zkousky na lovecky listek :wink:
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: Šloncajtky

Příspěvek od Leon »

tenhle typ munice dělá federal už jsem na to kdysi koukal v katalogu
CZ 550 american 308win.
vhool

Re: Šloncajtky

Příspěvek od vhool »

jj myslim ze ho porad dela i RWS ale jistej si nejsem :wink:
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Šloncajtky

Příspěvek od duch Pampuch »

vhool píše:jj myslim ze ho porad dela i RWS ale jistej si nejsem :wink:
delalo se to i v povazskych strojirnach, pokud doma najdu katalog tak naskenuji a dodam, nebo ze by to bylo v katalogu pana Novotneho?. Udajne to melo nabojnice ze silnou stenou a tim redukovany obsah...ale pokud si pamatuji, tak i 8x57 litala docela svizne.. :D
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Šloncajtky

Příspěvek od Zbrojovák »

Mám něco takového ve sbírce v 6,5x52R od RWS, je to něco podobného jako vz.43 redukovaný, zajímavé je že to v náboji nehrká, tzn. že buď je tam prachu plno, nebo je spalovací prostor zmenšen zesílením stěn, nevím. krom kraťoučké niklované celoplášťové střely s plochou špičkou, vypadá jako běžný, nábojnice tažená.
Aby to mělo smysl, balistika by měla být zhruba na 100m stejná jako běžná plnotučná laborace.
Přemýšlel jsem něco podobného vytvořit na lišky do 458Win. s revolverovou lehkou celoplášťovou střelou .45. Zatím na to nedošlo. A asi by to ani moc nešlo protože stranová odchylka by byla asi značná, vývin rány u střel od 20g nahoru je už trochu jinde než u běžných střel, jak jsem měl možnost udělat zkušenost.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Šloncajtky

Příspěvek od pufr »

Několik Schonzeit patron pro ilustraci, odshora 8x57JS, 8x57R.360, 7x57R, 7x57; dnová označení "PS" a "Z" ale velmi pravděpodobně vše Považské Strojarne v poválečném období (nechtěl jsem už zmenšovat, proto jen odkaz):
http://pufr1.sweb.cz/Schonzeitpatronen% ... on%20c.jpg
podkladem na snímku je Mahrholdův lexikon. V Tůmově- Hurníkově českém překladu Lexikonu jsou tato hesla uvedena jako "Náboje pro dobu hájení" a "Laborace pro dobu hájení".
Dnes pole neorané pro handloading (při hledání v angličtině mimo "reduced load" dá zajímavé výsledky i "squib loads")
Pufr
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Šloncajtky

Příspěvek od Walter »

Redukované patrony( ľudovo Schoncajtky) sa vo viacerých rážach vyrábali v Považskej Bystrici. Sám som ich vídaval kedysi u starších poľovníkov aj na kontrolných streľbách, používali sa hlavne na lov škodnej. Po skončení výroby munície v Pov. Bystrici som ich už v ponuke napr. S&B nevidel. Inak nebolo by na škodu skúsiť prebiť náboj 7x64 ľahkou strelou napr. 5,1g s označením Gamehead 108B, alebo Speedhead 109B, ktoré munička laboruje do náboja 7x33 Sako. Možno by to na niejaký druh p.prachu s redukovanou náplňou aj do klasickej nábojnice vyšlo. Kto má bal. program, skúste to vypočítať, hlavne sa bojím o bezpečnosť pri slabom naplnení objemu nábojnice. . Sám som zvedavý kto z renomovaných expertov na prebíjanie sem hodí voľáke vyjadrenie.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Šloncajtky

Příspěvek od figi »

To by v pohodě mělo fungovat pro 7x64
OAL 73 mm, střela 78gr., Sako SP RN 109B, prach Vihtavuori N133, 55 gr., 100% plná nábojnice, 100% prachu vyhoří, s délkou hlavně 600 mm rychlost 1135 m/s.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Děd
Nový návštěvník
Příspěvky: 16
Registrován: čtv 03.2.2011, 20:59

Re: Šloncajtky

Příspěvek od Děd »

Mám takové patrony do 360/8x57R. Výrobce Pov. Bystrica, poloplášť č. střely 130, váha 5,45g, prach. náplň 1,05g Sm 12.
Tvar s tupou špicí jako 9,3x72R. Proti klasické polopl. střele z Vlašimi č 131 12,7g a 2,06g prachu Nctp KF 5/64.
Myslel jsem, že to použiju na lišku popř. srnče. Na 50 m jsem s tím netrefil ani krabici od vyznačovacích sprejů a z hlavně vyletěla taková hrůza, jako, když jsme kdysi na lesárně nabíjeli do brokovnic pro zvaní na hubertskou peří a jiné ptákoviny.Tak jsem to schoval. Kdybych těch střel měl víc, asi by stálo za to to přebít do boxerů pro tyto účely.
Škodné zmar!
Walter
Nový návštěvník
Příspěvky: 46
Registrován: pát 12.12.2008, 8:26
Bydliště: SK

Re: Šloncajtky

Příspěvek od Walter »

figi píše:To by v pohodě mělo fungovat pro 7x64
OAL 73 mm, střela 78gr., Sako SP RN 109B, prach Vihtavuori N133, 55 gr., 100% plná nábojnice, 100% prachu vyhoří, s délkou hlavně 600 mm rychlost 1135 m/s.

:D
figi
Figi, výborne! To by bola riadne" štipľavá "osička. Len tá úsťovka sa mi zdá hodne vysoká, čo by to asi robilo na väčšiu vzdialenosť? Nešlo by to znížiť na takých 900-950, na škodnú by to asi stačilo. No teraz len zohnať strely od fy Sako
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Šloncajtky

Příspěvek od dalas »

Upozorňuji, že výše uvedená laborace je pouze počítačovou simulací a nejsou u ní prakticky ověřené tlaky. Výpočtem pro hloubku usazení střely 7mm je to na Pmax! figi, tohle by jsi měl uvést Ty.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Šloncajtky

Příspěvek od figi »

Rozhodně to není na Pmax, ale blíží se to. Hloubka usazení střely je v uvedené laboraci jiná, než uvádíš ty.
S prachy VV QL předpovídá naprosto přesně. Proto jsem neuváděl laborace např. s Lovexem, i když ty mi také sedí naprosto přesně, jenže musí to být ten správný Lovex.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
vhool

Re: Šloncajtky

Příspěvek od vhool »

Opakuji Dalase,jde o pocitacovy model laborace na hranici Pmax. a proto je potreba toto uvadet a ne to zde prezentovat zpusobem jako kolega figi.je to zavadejici a nebezpecne.Znovu opakuju,ze takto bagatelizovat zalezitosti kolem zbrani a strelby jakoz i kolem prebijeni je hazard :!: :!: :!:
citace z onoho programu:
Keine Gewähr für die Ergebnisse ! WARNUNG: Nahe am höchstzulässigen Gasdruck. Toleranzen können gefährliche Drücke verursachen ! Der Brennschluss erfolgt während Geschoss noch im Lauf. Der Gasdruck durchläuft ein echtes Druckmaximum. (IPSC Factor= 290,3 - DSB MIP= 573,4)
SICHERHEITS - HINWEIS
Mit diesem Programm errechnete Ladungen können NICHT als Ersatz für solche benutzt werden, welche bereits in aktuellen Ladetafeln verfügbar sind. Das Progamm kann NICHT die sorgfältige Entwicklung einer Laborierung ersetzen - Beginne eine neue Laborierung immer etwa 10% UNTER der maximalen, jedoch nie unter der minimalen Ladung einer aktuellen Ladetafel. Steigere die Ladung vorsichtig bis zu einer sicheren Ladung und beobachte sorgfältig jedes Anzeichen überhöhten Gasdrucks.
Uživatelský avatar
figi
teoretik fora
Příspěvky: 1932
Registrován: stř 11.10.2006, 7:19
Bydliště: Česká Lípa

Re: Šloncajtky

Příspěvek od figi »

Pánové, zadejte si přesně ty parametry, které jsem uvedl, a takovéto hlášky na vás přestanou z QL vyskakovat.

Opakuji, blízko maxima, to je vše.

:D
figi
! 243W ! 6XC!! 222 Rem, 223 Rem, 308W, 8x57JS
figi63@seznam.cz
http://www.loveckastrelba.cz/
Odpovědět