Lapua Mega

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vtichy
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 21.7.2010, 14:33

Re: Lapua Mega

Příspěvek od vtichy »

Zkušenosti v 12g 308W - minulý týden jsem ulovil danělu cca 100 m, vstřel dírka, výtřel podlitá celá žebra a vč. plecka. Střela šla pouze přes žebra. Předtím daněk 180 m zadní komora vstřel :?: i výstřel jak 50 kačka, na výstřelové straně na podlitina cca 2/3 žeber. Danče 15 kg 100 m na vstřelové straně uražená žebra u páteře, nestahoval jsem. Na srnčí pokud jde rána dozadu tak vyvrhuje, na komoru (za plecko) OK. Černou nemůžu posoudit - zatím jeden kus, kdy jsem se bránil čelnímu útoku 8) zásah na hlavu, střela se rozložila při cestě přes obratle. V.
Olaf
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 317
Registrován: úte 26.9.2006, 14:38

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Olaf »

Ty podlitiny Vám dělá tovární střelivo, nebo přebíjené? Pokud jsem přebíjel 308W, střelu LM 185 gr. tak jsem měl úsťovku okolo 700m/s. Podlitiny žádné a stop efekt výborný.
vtichy
Nový návštěvník
Příspěvky: 18
Registrován: stř 21.7.2010, 14:33

Re: Lapua Mega

Příspěvek od vtichy »

Používám standardní fabrické. Čerstvá zkušenost - včera večer kolega střílel na prase, to kviklo a tryskem pryč. Našli jsme ho zhasnuté na poli po cca 300 m. Zásah na konec hrudní kosti, ta roztříštená. Z vnitřních orgánů bylo vidět malé poškození pouze na jednom laloku plic, vybarvené dovnitř. Jít to o pár cm níž, odešlo zdravé. Bachyňka 40 kg, 6,5x55 SE.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Lapua Mega

Příspěvek od František Fořt »

Já mám momentálně přebíjené. Je to dobrá laborace s Vihtavouri, která střílí troj-čtyřlístky, když se zadaří a V0 je 750 ms. Tj. žádná super pecka. Nicméně stejné zkušenosti mají i jiní, kteří většinou stříli fabrické patrony. Tam Lapua udává vyšší V0 - 780 ms, ale podle mě realita bude obdobná. I kdyby jim to sedělo dle tabulek, není to tak zásadní rozdíl.

Nebudu z toho jednoho kusu dělat závěry, byť mě to docela překvapilo. Podle mě taky není vzorek spokojenost řady lovců, protože jde zvěř opravdu často do výkupu a nevidí, co to udělalo. Pak se spokojenost tváří pouze z viditelného ranivého účinku, což je taky důvod ke spokojenosti, ale když by si kus měli vzít domů a pak kupu doma vyhodili, tak by hned jinak bručeli. :)
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Lapua Mega

Příspěvek od alexis »

Dobrý den, nemáte nekdo změřenou rychlost přes hradla u továrně vyráběného náboje Lapua Mega 10,1g v ráži 6,5x55 SE ???
výrobce udává V0 780 m/s ale bude to jistě méně...
Děkuji
a.
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Boci1 »

Změřený to mám,ale na 53cm hlaveň.Průměr z deseti ran V0 746m/s.
alexis
Častý návštěvník
Příspěvky: 92
Registrován: sob 11.12.2010, 17:37
Bydliště: Praha

Re: Lapua Mega

Příspěvek od alexis »

Děkuju..já mám lauf 60cm bude to markantni rozdíl?počítám, že kolem 75Om/s by to mohlo lítat..
Boci1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 160
Registrován: pon 12.12.2011, 17:49

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Boci1 »

Chtělo by to změřit,ale klidně to může dělat 770 m/s.
Karl aus Bahnhof
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14.9.2011, 14:40

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Karl aus Bahnhof »

víte někdo ONV pro lapua mega v 308 win. 12g střela? Našel jsem na jejich stránkách jen tuto tabulku http://www.lapua.com/view_product_table ... ts&type=15
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Lapua Mega

Příspěvek od pufr »

Pak zvídavému střelci nezbývá, než si zapamatovat úsťovou rychlost (765 m/s z hlavně 650 mm) a nahlédnout u Lapua do sekce přebíjení- a zde zjistit balistický koeficient - nejlépe pro fci odporu vzduchu G1 (není nejlepší ale nejrozšířenější)
http://www.lapua.com/de/produkt/wiederladen
a tady si zjistit, že pro jeho střelu má hodnotu B.C.G1=0,319

Pak požádat přítele googla o nalezení nějakého "online ballistic calculator", třeba u Hornadyho se dá přepnout do metrických jednotek -
http://www.hornady.com/ballistics-resou ... calculator

výhoda je, že si sám změřím výšku osy zaměřovače nad osou hlavně a taky zhodnotím délku své hlavně, takže pro dnes moderní délky kolem 52 - 55 cm zadám V0=750 nebo 745 m/s - díky těmto dvěma vstupům nebudu mít obecná "Hausnumera" ale hodnoty odpovídající mé zbrani.

Nakonec zjistím, že pro 308W, 185gr Lapua Mega + převýšení dráhy střely 4 cm nad záměrnou (GEE nebo ONV) mi vyjde číslo maličko převyšující 150 m a s vítězným pocitem odcházím na střelnici :)
Pufr
Karl aus Bahnhof
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: stř 14.9.2011, 14:40

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Karl aus Bahnhof »

pufr, děkuji. Nebo ti zkušenější kolega rád poradí, jelikož taky kdysi začínal :D
maxim19
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 15.9.2008, 17:10

Re: Lapua Mega

Příspěvek od maxim19 »

308w lapua mega tovární 12g. Sele 20kg na 10m na ostro ze žebříku, vstřel za hlavou díra o velikosti slepičího vejce, přestřelená páteř, střela skončila pod škárou na vnitřku kýty, poškození nic hrozného. Váha zbytku střely 10g, viz foto.

Dále lončák 65 kg silně zabělen z kukuřice, na 170 m na téměř na blat, vstřel kousek za pleckem výškově uprostřed, výstřel hned za pleckem – skončil v ohni. Na vstřelu (strana kde zůstal ležet) podbarvená žebra velikosti rozevřené dlaně, na výstřelu na žebrech a části plecka podbarvení minimální.
Přílohy
střela mega sele_6_9_14.jpg
střela mega sele_6_9_14.jpg (63.43 KiB) Zobrazeno 20785 x
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 763
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Lapua Mega

Příspěvek od johnyc77 »

Já si do 30-06 přebíjím střely 200gr a daňčí to hrozně podlévá. Střílím vždy na min.jednu lopatku a ta je celá na vyhození, plus ještě podbarvení žeber. Bohužel fotodokumentaci nemám, protože kusy stahoval kamarád.
Michal89
Nový návštěvník
Příspěvky: 11
Registrován: ned 20.2.2011, 18:51

Re: Lapua Mega

Příspěvek od Michal89 »

V0 780m/s je v ráži 6,5x55se v továrenskej laborácii merané na 74cm hlavni, udáva Lapua. Ciže to musí byt z našich loveckých hlavní menej, okolo 750 odhadom, čo sa mi zdá dost málo, u nás nieje trend lovit na 50 metov na vnadišti, preto by som chcel vediet ci ma niekto praktické skusenoti pri akej dopadovej rychlosti sa ešte tato strela dostatočne otvára, bežne strielam aj okolo 200m, avšak toito strelivo som ešte v mojej raži nestrielal ale rad by som ho vyskušal, kolegov za riekou Moravou zdraví Michal...
jdodo
Častý návštěvník
Příspěvky: 74
Registrován: pát 12.11.2010, 12:04
Bydliště: Jeseníky

Re: Lapua Mega

Příspěvek od jdodo »

Používám Megu v ráži 6.5x55 a po dvou letech zkušeností musím říct že na prasata funguje podlitiny jsou minimální ale srnčí to značně rozbíjí kolikrát je výstřel jako pěst střílím jen na komoru na srnčí by to chtělo jiný náboj který bude chodit stejně jako Mega alespon na 70 m
Odpovědět