Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1404
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Idealni stav je kdyz je to v kategorii frezky a pak se jeste objevi, ze jsou to frezky na soustruzeni krcku.
Myslim, ze je to zbytecne hrotit, lidi co nejsou z oboru to stejne neresi, dulezite bude pro ne se to naucit spravne pouzivat.
Jestli se nepletu, tak se obecne rika "soustruzeni krcku", takze bych stroj, nastroj bych videl dle toho, ale jinak o nic nejde :wink: Soustruzeni krcku pomoci pripravku bych videl jako idelal :D

A rekl bych, ze se vetsinou toci nabojnice, takze soustruzeni jak ho kazdy zna
https://www.google.cz/search?q=neck+tur ... =919&dpr=1

EDIT: Jinak diky Dalasy za upresneni funkce zkracovacky LEE. Nekdy jsou to nezkoumal do podrobna, nemel v ruce a ani nevidel na videu(moje chyba), takze jsem si nevsiml, ze se zespodu sroubuje drzak, o ktery se to opira. Mozna je to tedy docela funkcni :wink:
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Když bych si pořizoval jen matrice a přebíjel u někoho tak které byste doporučili:
https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... e-die-set/
https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... tter-dies/
https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... e-die-set/

Dvoudílné tu ani nedávám proti trojdílným je to levnější jen o pár korun.

A tahle váha a šuplera by byly použitelné? Plánuji je koupit v každém případě i kdybych nepřebíjel pro jiné využití, ale pokud bych přebíjet začal tak jestli by byly dostačující.
https://cs.strobl.cz/pocket-touch-scale-kit-1500-new/
https://metry-pasma.heureka.cz/proteco- ... 0/#section
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
sara
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: sob 03.12.2011, 17:26

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sara »

Pufr píše: "Nábojnice se prodlužují především výstřelem,"

No to ani náhodou. V rážich které přebijim
223 rem, 6.5x55SE, 7X57R, 308 Win, .30-06 Sprg., 8x57JS, se nabojnice prokazatelně výstřelem zkracují. A nejmarkantnějši zkrácení delky nábojnice naměřim u .450 Marlin cca 1.2mm. To zkrácení má logiku.... po vystrelu se mirne zvetsi prumer nabojnice po cele delce včetně krčku, a to ma za následek její zkrácení. Naopak klibrací cele nabojnice se tato zase protáhne do delky. Ve vysledku je většinou nabojnice po teto rozcvičce mirne delsi nez originál nevystrelena a musi se proto zkracovat. sara
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Od doby, kdy kalibruji jen malou část krčku ve Wilson matricích, měřím i krátím nábojnice před kalibrací - bych do velmi decentně zkalibrovaného krčku už nestrkal vodící trn zkracovačky (zkracovačce Wilson zatím úspěšně odolávám :) ). No a nábojnice 308W, 30-06 i 270W se úspěšně prodlužují, byť z nich kalibruji jen cca 5 mm krčků nábojnic.

Zda tu "absolutní" změnu délky při výstřelu v některé zbrani kompenzuje větší "radiální" deformace těla nábojnice jsem popravdě nezkoumal. Že materiál dosedacího kuželu teče díky proudu hnacích plynů při výstřelu do krčku, prodlužuje ho a tvoří na přechodu mezi dosedacím kuželem a krčkem "návalek" materiálu (ve výše diskutovaném článku "donut") je realita. U jedné zbraně ráže 270W mám velmi úzkou komoru a bez osoustružení baze krčku už náboj s 1x vystřelenou nábojnicí a se střelou, která dosahuje až do tohoto prostoru, takto sestavený náboj už nejde bez úpravy baze krčku do komory nabít - současně se nábojnice - jen s Wilson kalibrací 5 mm krčku prodlužují ... :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1404
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Volil bych tuto sadu, krckovat asi nebudes a skrtici pro lov. ucely je dle meho dobra volba. Ikdyz bych volil radsi RCBS plus LEE skrtici.
https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... tter-dies/
RCBS
https://cs.strobl.cz/rcbs-f-l-die-set-270-win-4/
Posuvka asi OK, vypada ze je kovova, ale ty vahy maji divnou presnost mereni. 0,01g se nerovna 0,1gr. Je otazka ktera presnost plati.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Ta přesnost se týká posledního platného digitu. Nikoliv toho, s jakou přesností měří.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1404
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

To vice rozved, bych tam cekal %. Z toho popisu usuzuju, ze to bud ukazuje jen xx,01g nebo xx,1gr a to mi neprijde extra presne
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3397
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

•přesnost 0,1 grainu (0,01gramu)
Nejmenší zobrazované a tím i měřené množství je 0,1gr, nebo, pokud přepneš na g, 0,01g. Nemůžeš měřit třeba 0,02gr, byť to třeba převodník zvládá. Prostě už tam není zobrazovaný digit. Snad se mi to podařilo vysvětlit. Prostě nejmenší zobrazovaná jednotka. Já třeba mám váhy, který sice zobrazují 0,01 gr, ale jen v sudých hodnotách 0,02; 0,04; 0,06............to znamená, že umí 0,02gr.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

sara píše:Pufr píše: "Nábojnice se prodlužují především výstřelem,"
No to ani náhodou. V rážich které přebijim 223 rem, 6.5x55SE, 7X57R, 308 Win, .30-06 Sprg., 8x57JS, se nabojnice prokazatelně výstřelem zkracují. A nejmarkantnějši zkrácení delky nábojnice naměřim u .450 Marlin cca 1.2mm.
Jen bych se ještě - z osobního zájmu - vrátil k tomu "tématu" - o kolik se ti tak výstřelem zkrátí nábojnice 308Win. 30-06 a 8x57JS ??
Ptám se proto, že nábojnice je při výstřelu namáhaná nejen radiálně, ale i v podélném směru - exploduje zápalková slož a zápalka je vysunuta směrem vzad, co vůle v komoře dovolí (ten pohyb lze celkem lehce nějakým výřezem dokumentovat rychlou kamerou; "náš" vynálezce Krnka měl dokonce jednu samonabíječku poháněnou pohybem silnostěnného pouzdra zápalky vzad z nábojnice). Pak naroste tlak spalných plynů zažehnutého prachu a tlačí dno nábojnice vzad (proto je projevem nadměrné uzamykací vůle "rozpláclá" zápalka a někdy i vyšší zpětný ráz), přední tenkostěnná část nábojnice a krček ale už jsou tlakem plynů přitisknuté ke stěně nábojové komory, tlakem na dno je nábojnice namáhaná "tahem" - proto se nadměrná uzamykací vůle projevuje příčnými trhlinami cca 8 mm nad dnem nábojnice - nábojnice nevydrží tahové namáhání v podélném směru. Určitá uzamykací vůle ale musí být u každé zbraně (- dle CIP - umožňuje manipulaci se závěrem) a nábojnice jsou dimenzované tak, aby při "správné" vůli měly určitou životnost.
Z tohoto pohledu jsem zatím nezaznamenal, že by se mi nábojnice výstřelem zkracovaly, ale možná jsem to třeba přehlédl, tak by mne zajímaly Tebou zjištěné hodnoty. Díky.
Marpie píše:Když bych si pořizoval jen matrice a přebíjel u někoho tak které byste doporučili
Osobně bych si asi vzal i tu krčkovací matrici, handloading pro dlouhou zbraň je pro naprostou většinu lidí i o zkoušení rozptylů, sestav nábojů atd. a k tomu občasná zkouška použití nábojnice s tvarem optimalizovaným předchozím výstřelem právě pro komoru Tvé zbraně tak nějak patří - subjektivní pohled :?
Choochoo007 píše:ty vahy maji divnou presnost mereni. 0,01g se nerovna 0,1gr. Je otazka ktera presnost plati.
V reálu není přesnost vah číslo, ale "kalibrační" křivka - se zvyšující se hmotností vážené "věci" se přesnost mění, obvykle trochu klesá. Takže bych tohle číslo u běžných, levných vah bral jako ukazatel jestli váha váží "na setiny" nebo "na tisíciny" gramu, přesnější tato "komerční šustítka" nejsou - ta desetina greinu = stopadesátina gramu je takový bonus daný - jak píše Dalas - displejem vah.

Když jsem myslím v roce 2000 kupoval od Sinclaira váhy PACT s úplně stejnou přesností - 0,01g -- 0,1gr, byly to podle Shootingtimes velmi oblíbené "benchrestové" váhy v USA :?
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1199
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Takže tuhle kde je krčková i škrtící? https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... e-die-set/ ??

já osobně jako laik jsem si říkal: Pokud budu mít cizí nábojnice tak je zkalibruji úplnou kalibrační, pokud budu mít nábojnice vystřelené z mé zbraně tak je zkalibruji krčkovou - ale nevím třeba to tak není.
Jaký je rozdíl mezi Bullet Seating Die (usazovací) a Dead Lenght Bullet Seating Die (taky usazovací)? Ta druhá usadí a zároveň zaškrtí a ta první jen usadí a zaškrtí se to tou zaškrcovací matricí?? Tak mi to připadá podle obsahu těch různých sad.
A 0,1gr tedy u váhy je či není dostačující?

A pokud bych bral matrice RCBS tak jaký je rozdíl v těchto a co vlastně tyhle sady obsahují za matrice:
https://cs.strobl.cz/rcbs-f-l-die-set-270-win-4/
https://cs.strobl.cz/rcbs-neck-die-set-270-win-4/
https://cs.strobl.cz/rcbs-s-b-die-set-270-win-4/

trochu jsem hledal a první je asi úplná kalibrační s usazovací/zaškrcovací, druhá krčková asi zase s usazovací/zaškrcovací ale ta třetí nevím vůbec.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; CZ550 Prestige 270W + Pard 008LRF; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24, ZH121 16/16 + hlaveň ZH324 7x57R/16
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Marpie píše:Takže tuhle kde je krčková i škrtící? https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... e-die-set/ ??
ZKK mívaly výrazně volnější komoru, osobně bych nějakou krčkovací matrici opatřil ale není to nutné hned na začátku - můžeš třeba za rok přikoupit :)
Marpie píše:já osobně jako laik jsem si říkal: Pokud budu mít cizí nábojnice tak je zkalibruji úplnou kalibrační, pokud budu mít nábojnice vystřelené z mé zbraně tak je zkalibruji krčkovou
Správně. Jen klika už může jít trochu "do tahu" - nic na naháňky
Marpie píše:Jaký je rozdíl mezi Bullet Seating Die (usazovací) a Dead Lenght Bullet Seating Die
Ta Dead Length nemá "krimpovací hranu". Držák nábojnice se může při usazení střely opřít přímo o spodek matrice, hloubka usazení střely je kontrolovaná přesněji než jen horní úvratí beranu lisu (paradoxně tyhle matrice už Lee dělalo před cca 25 lety při uvedení Factory Crimp matric na trh krátce dělali usazovací matrice bez crimpovací hrany - že jako už není třeba, pak si jí ale uživatelé vyžádali zpět)
Marpie píše:A 0,1greinu tedy u váhy je či není dostačující?
Plně dostačující
Marpie píše:A pokud bych bral matrice RCBS tak jaký je rozdíl v těchto a co vlastně tyhle sady obsahují za matrice:
- rcbs-f-l-die-set-270-win - FL - full length die - kalibruje plně v celé délce
- rcbs-neck-die-set-270-win - Neck - krček - kalibrační matrice zkalibruje jen krček
- rcbs-s-b-die-set-270-win- SB - Small Base - kalibruje na menší rozměry než FL - vhodné pro samonabíječky atd.
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Já osobně bych se na krčkovací matrici vykašlal úplně, u pušky se standartní komorou to nemá smysl. To tvrdil už nebožtík Shiva a mám to potvrzené od několika závodních střelců, jeden třeba vyhrál loni Senici. Jediná výhoda je asi šetrnost k hilznám, i když i to mi přijde jako polemika, záleží, jak to bude člověk "motorovat" mě dřív odešly našlapané .308 celoformátované na lůžku zápalky. Praskla mi na těle jen jedna a to vyřazená z kliky do automatu.
Koupit základní sadu matric, fl (celoformátovací), seating (usazovací), maximálně k tomu koupit krimpovací, ale není nutnost.
Když jsem kupoval matrice na 6.5×55, tak jsem chtěl Redding celoformát a prodejcem mi bylo řečeno, že je to u těchto základních matric jedno, jaký výrobce a skončil jsem u RCBS a flinta mi jde 0.6MOA.
Jestli u něčeho připlatit, tak je to shellholder, tam rozhodně Redding, protože má suverénně nejmenší vůle ve všech rážích.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Shiva si pokud se pamatuji (a mělo by to tady jít dohledat) nechával do více zbraní dělat kalibrační matrice namíru podle vystřelených nábojnic - a to už je zase úplně jiná liga :?
Shiva píše: 16. 11. 2007 ve vláknu: "jak přebíjet střelivo":
Ja osbobne kalibruji FL matrici pokazde, ale je to custom made matrice, ktera je udelane podle komory, takze nekalibruje jako std. FL matrice ale pouze par setin.
firmu si už z hlavy nepamatuji, možná ji někde napsal, snad Warner Tool Co.(https://warner-tool.com/collections/reloading-dies, https://www.youtube.com/watch?v=hkPhHJql7KA)
obdobné matrice umí třeba i tady:
http://www.whiddengunworks.com/custom-reloading-dies/
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1404
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Marpie píše:Takže tuhle kde je krčková i škrtící? https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... e-die-set/ ??
Dle meho je ta krckovaci do ZKK zbytecna. Kolikrat tu nabojnici vystrelis? Nekdy jde hur nabit, coz pri lovu nemusi byt extra prinos. Dle meho idealni na zavody, ale na myslivost na 100,200m je zbytecna. Srovnej to s tim co kupujes za naboje.
Proto jsem dval odkaz na tyto nize. Usetrene prachy vraz do neceho jineho, vahy, lis nebo neco co ti vyrazne zjednodusi praci pri prebijeni. Na druhou stranu je to i o tom co rika Pufr, naprosta pravda, ale musis sam vedet co chces a potrebujes, jak moc se tomu chces venovat. Tady se tomu venuji fandove, prebijeni je konicek, takze potreby maji jine nez treba u nas v MS, kde je cilem strilet levne a dostat rozptyl z posedu pod 5cm nekam k zamernemu bodu. Tady je krckovaci totalne k nicemu.
Dle meho levny ideal pro tve potreby

https://cs.strobl.cz/270-winchester-lee ... tter-dies/

Jinak k tem vaham Dalasi. Rozumime si, ale me prijde merit v 0,01g malo, protoze to je cca 0,15gr. Nehlede na to, ze ten posledni digit neni zcela presny. Takze za me ty vahy pouzitelny pouze v jednotkach 0,1gr a doufat, ze skutecne meri dobre. Jednou jsem koupil nejake digi hracky 150Kc s presnosti 0,01g a ono to vazi nabojnice x,53g x,52g x,52g x,54g. No na mabojnice asi dobry, ale prach bych s tim vazit nechtel. Proto pouzivam mechanicky RCBS a verim, ze kazda navazku je max s rozdilem 0,2gr. Ja za sebe muzu rici, ze bych z technickeho hlediska chtel, aby vahy merili a ukazovali o rad presneji, nez potrebuji. Takze by se mi libilo, aby digi merili 0,01gr :D No ale kdo by to platil. Lovec tu jednou daval odkaz na jedny slusny snad okolo 200E a u nas jsem videl nekde profi za 5000Kc :wink:

Marpie, ty vahy by meli vazit 0,1gr coz je OK. Dulezite ale bude jestli opravdu budou vazit tak jak pisou. Idealni je kdyz ti nekdo potvrdi, ze je pouziva a za vazi skutecne tak jak informuje vyrobce. Mam nejak k tem digi neduveru, ale asi to bude moje chyba, protoze jsem zatim neprisel do styku s kloudnymi vahami od firem, ktere je delaji pro prebijeni, RCBS, Lyman, ...

Jinak Marpie, pokud bys hledal, je nejaka starsi verze knihy prebijeni na Ulozto.cz. Neni to fer vuci autorovi autora, ale neni to novinka takze to snad tolik nevadi. Pro seznameni to ale dle meho staci. To se nijak vyrazne nemeni.

EDIT: A pokud jde vlastne jeste o krckovani, tak i na tech FL by to tak nejak mela jit, takze muze zkouset i na tech, kdyby te to chytlo
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Přesné váhy jsou "hrozně chytlavá úchylka" :)
Asi před deseti lety se mi podařilo pro domácí použití získat profi Mettler se "skutečnou", ověřenou přesností 0,0001g, že bych si ale půjčoval kalibry - závaží nutná k ověření přesnosti tohoto řádu, nebo vážil - délil zrna prachu nebo hledal "sestavu" posledních zrnek, by seděla ... blbost. Když vážím přesně, povoluji si odchylku hmotnosti prachové náplně +- 0,001g, ale je to zbytečné zdržování.
Už pár let Shootingtimes neodebírám, ale ještě před několika lety borci, kteří na 200 Yardů udělají opakovaně pěti ranami jednu díru s měřitelnou ovalitou v řádu setin palce (desetin mm - jinak by se "na bednu" nedostali) měli vedle sebe naprosto obvykle váhy s přesností 0,1 greinu.
Určitě není od věci udělat si z nějakého drátu a třeba malých pistolových nábojnic (očištěných) pár kalibrů, zvážit někde v laborce na ty "tisíciny" nebo klidně i přesněji, uložit do zavíratelných sáčků s popisky a čas od času přesnost a stabilitu své digi váhy ověřit - jak píše výše ChooChoo - digi měřič ukáže občas cokoli - posuvka i váha :?
Pufr
Odpovědět