Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Marpie píše:Pro střely SB bych nechal nábojnice SB. Pro Oryxy bych pro začátek nechal nábojnice Norma ...
Výborně, tak přesně bylo tohle orientační vážení myšlené
Marpie píše:A převážím je když tak ještě až budou odzápalkované vyprané, oříznuté a zformátované
To určitě taky prospěje jak kvalitě nábojů, tak i Tvému přehledu o nashromážděných nábojnicích, vzhledem k požadované přesnosti "komora srnčí na 150 m" už to není nijak zásadní (myslím v kontextu nabíjení u Tvého známého, kdy bys mu připravené nábojnice bral a pak vozil zase zpět ...)
Marpie píše:A všiml jsem si u jedné nábojnice Winchester, že má takový jakoby na několika místech prořízlý okraj krčku
Vadí trhliny (nejlépe jsou většinou vidět proti světlu), nevadí stopy po zaškrcení střely kleštinou, kde podélné rýhy jsou vtisky okrajů segmentů kleštiny (východisko trhliny vzniklé následně po několikanásobném přebití tyhle rýhy mohou tvořit)
FactoryCrimp2.jpg
FactoryCrimp2.jpg (5.39 KiB) Zobrazeno 5179 x
FactoryCrimp3.jpg
FactoryCrimp3.jpg (41.98 KiB) Zobrazeno 5179 x
FactoryCrimp1.jpg
FactoryCrimp1.jpg (25.76 KiB) Zobrazeno 5179 x
Pufr
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Asi to bude od toho zaškrcení, ale to je jedno. Bylo to jen na jedné nábojnici Winchester a vevnitř krčku bylo vidět čárkování od škrtící drážky na střele, jinde jsem to už neobjevil a ty 3 nábojnice Win budu stejně vyřazovat. Předpokládám že u procesu úpravy nábojnic a nabíjení budu (rád bych) ať se trochu přiučím tak by se to rovnou převažovalo v průběhu procesu.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Dalas: Aha, tak to nevím, nějak jsem to před lety utáhnul, možná i Sikovkami a teď to měním i s bushingem LEE. Jenom v tom měním kleštiny podle ráží.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

WP_20180529_13_32_00_Pro.jpg
WP_20180529_13_32_00_Pro.jpg (158.75 KiB) Zobrazeno 5139 x
Takhle vypadá střela NBT po vylisování z matrice dřevěným čepem, pokusil jsem se jí protlačit pozadu matricí pomocí usazovacího trnu rukou ( bez pomoci kleští ). Pikantní na tom je, že stěr není po celém obvodu, ale tak v cca třetině obvodu, takže dle mého kromě toho, že je nákružek malý, je zčásti na něm hrana po obrobení. Abych byl přesný stopa po nákružku je po celém obvodu, ale asi třetine obvodu je stržena.
Pokusil jsem se matricí protáhnout 50ks NBT a 50ks Hdy Interlock a ani jedna neprojde.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Vyšrouboval bych usazovací trn, pořádně s vhodným světlem prohlédl, zda v matrici při těch prvních krimpovacích pokusech neuvízl nějaký kus materiálu z ústí nábojnice, střely apod., vyčistil (vnitřní plochy by měly být hladké, lesklé) a reklamoval.
Oni to u Štrobla nebo kterého prodejce taky nejspíš boroskopem prohlídnou, včetně opracování, taky zkusí prostrčit osmičkovou střelu ... takže se vyjma nepříjemného zdržení není čeho bát.

Na vysvětlenou musím říct, že Tvou reakci:
fary píše:Dalas: děkuji za odpověď na můj problém, pořádně jsem si přečetl tvoji reakci a na konci to píšeš ...
jsem pochopil tak, že chyba byla v postupu - v nastavení matrice, usazovacího trnu atd., kdy se ti špatným nastavením matrice či usazovacího trnu při zaškrcení podařilo střelu nalisovat do dutiny v čele usazovacího trnu a zdeformovat, že nešla z matrice vytáhnout. To mne trochu "vykolejilo" neb jsem ten postup těsně předtím speciálně pro tebe detailně popisoval a i opakoval. Pokud jsem tvou odpověď pochopil špatně, tak se dodatečně omlouvám :oops:
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

V pohodě :D , není třeba. Hlavně že jsme srovnali krok!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No určitě tu nikomu schválně nebo úmyslně nekřivdím :)

Ale když pokročíme dál, vysvětli mi, jak to, že ten NBT prošel předkem vodící části - která už má plný průměr 8,22 mm - tou reklamovanou, podměrečnou dírou úplně hladce - bez stopy po kontaktu s matricí nebo krimpovací hranou - a teprve cca milimetr nad koncem vodící části - tam, kde už skoro začíná "boattail" ta hrana vytvořila takovou stopu (teda předpokládám, že si tu střelu usazoval špičkou dopředu)??
Samosebou z fotky se dá tak leda hádat, ale - můj dojem - zrovna tak ta stopa mohla vzniknout "nestandardním" škrcením střely v krčku nábojnice - asi jako popisuju v předchozím příspěvku - to by i vysvětlovalo, proč není střela "odřená" od špičky (tiše předpokládám, že všichni chceme přijít věci na kloub) :?
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Kdyby k tomu nebylo nic uvedeno, tak bych typnul, že je matrice zašroubovaná příliš hluboko do lisu a snažíš se střelu usadit už do krimpu. To je ale v rozporu s tím, že matricí neprojde nová nepoužitá střela.
Jen pro jistotu uvedu seřízení pro usazení bez krimpu. Dáš zakrácenou nábojnici do shell holderu a lis do horní úvrati až po doraz. Pak opatrně rukou šroubuješ matrici do lisu, až ucítíš zvyšující odpor. Od tohoto momentu matrici povol cca o 1/2 otáčky a zaaretuj. Pak nastavíš hloubku usazení střely nastavením usazovacího trnu. Lis zase musí dojít do horní ho dorazu. Pro provedení krimpu na již osazeném náboji povol usazovací trn a velice jemně šroubuj matrici do lisu. U střely bez drážky je to velmi kritická operace a krimp může být jen jemný. Trn se nesmí dotknout střely. Tato matrice je přednostně určena pro škrcení do drážky, kdy se dá usazení střely a zakrimpování provést na jeden zdvih. Všechny tyto problémy řeší Factory crimp. Doporučuji přikoupit, ale neznám dostupnost pro Tvou ráži. Pokud jsi to takto dělal a současně neprojde nová střela je problém zcela jistě v matrici.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

... pokusil jsem se jí protlačit pozadu matricí pomocí usazovacího trnu rukou ( bez pomoci kleští )....píši v předchozím příspěvku. Nenapadl mě jiný způsob, jak zjistit, o kolik je krček menší, abych zajistil souosost při současném tlaku, že jsem jí tam cpal pozadu zhora by mělo být právě kvůli konstrukci NBT - boattail, bo jak se to píše, jedno, ne?
Dalas: V předchozích příspěvcích také píši, že jsem se nepokoušel o škrcení ani k němu nemohlo dojít, neboť jsem matrici nastavil jak píšeš, ale dištanc jsem nedal půl otáčky ale celou z prostého důvodu, že jsem nechtěl škrtit ( 270W neškrtím a funguje mi to, někde jsem o škrcení hltal informace a z nich mi vychází, že to není až tak nutné), a přesto mi při usazení střely zůstala zapresovaná v nákružku ( takže i po předu je její průměr větší než průměr nákružku :shock: a podobný stěr byl v přední válcové části ). Takže abych vůbec něco nabil, musel jsem s matricí tak nahoru, aby nákružek byl tak vysoko, že se mi střely nedotýkal a pak jsem teprv nastavil trn.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Diagnóza na dálku v tomhle případě nebude fungovat, musíš to popsat a reklamovat, tam by s tím "problémovým" výrobkem v ruce měli být moudřejší.
Pro sestavení náboje 8x64S se dá použít i matrice 8x57 (ono se do stejné zbraně dá vystřelená nábojnice s trochou pečlivosti a vynalézavosti i kalibrovat s matricí 8x57 ...), tak bych si zkusil třeba nějakou zatím někde půjčit -protože sezona se blíží :)

Ještě nápad - pokud bys měl po ruce třeba jednu "úzkou" osmičkovou střelu (8,05 mm), tak zkalibrovat jednu nbc 8x64 bez expanderu (tím pádem klidně i starou s Berdan zápalkou) a zkusit klasicky - bez prachové náplně - zkompletovat náboj 8x64. Je to jedno z možných vysvětlení - že nějaký pracovník (možná tmavší pleti - jak bych nic neřekl) vzal v pátek odpoledne do ruky výstružník nebo ovalovací kolečko pro označení matrice, nevěnoval už takovou pozornost "všem těm písmenkům" a vyrobil sérii trochu užších "seating dies 8x64S .323" ... :)
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Mám prosbu, neprohnal by mi někdo přes QL max navážku pro .308 win, střela Lapua Scenar 167, prach RS 50, OAL 71,8 mm? Tahle střela není v manuálech. Pokud by to někoho moc neobtěžovalo budu rád ať se mám od čeho odpíchnout a nemusím začínat někde úplně nesmyslně nízko.
Pokud by ten někdo byl ochotný spočítal ještě navážku pro .375 H+H se stejným prachem, střelou Oryx 300 gr a OAL 91 mm tak bych byl neskonale vděčný a šťastný. Předem díky.
Jirik.fx
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

No pokud Ti k neskonalému štěstí stačí tak "relativně" málo :D
Jirik.fx píše:QL max navážku pro .308 win, střela Lapua Scenar 167, prach RS 50, OAL 71,8 mm?
QL počítá s délkou střely Lapua Scenar 167grs = 31,5 mm
A pro 308W (objem dutiny nábojnice 56grs H2O) a prach RS50 ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje L6 = 71,8 mm maximální náplň (Pmax dle CIP 4150 Barů) někde na úrovni 48,15grs (3,12g), je tam mírná komprimace - 103,5 %, prach vyhoří z 96,3%, V0 někde kolem 835 m/s (pro 600 mm hlaveň).

Jirik.fx píše:ještě navážku pro .375 H+H se stejným prachem, střelou Oryx 300 gr a OAL 91 mm
QL počítá s délkou střely Norma Oryx 300grs = 31,24 mm
A pro 375 H&H Mag, (objem dutiny nábojnice 95,3grs H2O) a prach RS50 ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje L6 = 91 mm maximální náplň (Pmax dle CIP 4300 Barů) někde na úrovni 74,7grs (4,84g), prach vyhoří z 99,3%, V0 někde kolem 790 m/s (pro 600 mm hlaveň).

Spolehlivost dat QL jako vždy - na úrovni kvalifikovaného odhadu :!:
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Moc děkuji. Ano stačí mi k neskonalému štěstí tak málo. To je totiž to poslední co potřebuji abych si konečně vystřelil z vytoužené .375 H+H a samozřejmě k tomu abych našel tu absolutně nejoptimálnější navážku do mého TRG. Mám ten originální QL koupený doma už skoro rok, ale nějak jsem se nedonutil to začít študovat. Místo toho raději obtěžuji okolí. Mnohem víc mě baví samotné hledání navážky.
Ještě jednou děkuji. Brzy asi budu otravovat s .300 winmag a budu doufat, že ti se mnou trpělivost vydrží i nadále.
Těch 48,15grs do té .308 mi připadá docela dost, podle tabulek jsem to tipoval tak kolem 46, ale mají v tabulkách hroznou díru mezi 150 grs a 180 grs střelami. Na to sypání do .375 si budu muset koupit větší lopatu.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Toto má na stránke Reload Swiss v sekcii dáta užívateľov.

Klik na náhľad.

Obrázek
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Jojo, našel jsem to až po své hloupé připomínce, hledal jsem v těch tabulkách poprvé. Já vím: Napřed hledej a pak se ptej. Ale docela se to liší od toho QL.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
Odpovědět