Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
lörinc
Zkušený diskutér
Příspěvky: 962
Registrován: čtv 24.5.2007, 17:33
Bydliště: Prostějovsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lörinc »

milan píše:TO František Fořt
zdar,
hoď sem ten kontakt do němec (pokud nechceš veřejně) tak do SZ nebo ve Světnově?
milan
A Farntišku ja chci taky :wink: . Jestli můžeš, tady je to opravdu bída. Ještě pistoláři mají šanci ale s náma a ještě na moravě :( :( . Nevíte, je něco na Slovensku??
Sauer 101, .30-06, Tikka T3 Varmint .243 win.+Nikon Monarch E 2,5-10x56 Ill, ZG 47 8x57 JS, ZG 47 8x60 S, ZKM 455 22 LR+Delta 4x32AO, UB 12/12, Gustav Tichý 16/16
lumilux
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: ned 06.5.2007, 22:17
Bydliště: podhůří Orlických hor

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lumilux »

to Německo není náhodou .... http://johannsen-jagd.de?
22lr,243W,6,5x55SE,7x64,9,3x62,44MAG-20"
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

lörinc píše: tady je to opravdu bída. Ještě pistoláři mají šanci ale s náma a ještě na Moravě.
Zkus www.naboje-prebijeni.cz v Brně. Pan Solař je velký praktik a dobře poradí. V současnosti jezdím za ním. Něco je sice na delší lokte, ale dá se rozumně domluvit.
Celkově jsem došel k názoru, že handloading není jen o hledání laborací, ale v našich končinách především o hledání dodavatelů. Všichni prodejci, včetně dovozců si stěžují na špatnou komunikaci s výrobci a dlouhou dobu dodání. Ta je běžně v případě Amerických značek 2-3 měsíce od objednání zboží. Norma chodí do 14 dní. Zkoušeli jste někdo na vlastní pěst objednávat komponenty přímo od Hornady, nebo Noslera, případně ještě Midwayusa.com?
Kdo netermí s námi, termí proti nám
sided
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 163
Registrován: ned 28.2.2010, 15:57

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od sided »

Vercajk kupuju jenom za mořem ale komponenty sem běžnou cestou nedostaneš. Tím nemyslím zápalky, prach ale i hilzny a střely. :?
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Prach a zápalky kupujete pouze v kamenné prodejně nebo to jde i jinak?
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Nuže kupuju je i v klasické zděné :lol: . Bez ZP se nechytáš, tudíž jen osobní předání.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od František Fořt »

Pánové, měl jsem více dotazů do SZ. Jednak ten Johansen je jeden z hlavních zdrojů materiálu, já si vybírám z katalogu Wiederlader, co mám od něj doma.
Ten můj kontakt je někdo jiný. V pátek se ho zeptám, jestli mám dál na něj dávat odkaz.
Jinak on mluví i anglicky. Sežene v podstatě cokoliv, co je v tom obrovském katalogu nebo i jinde, ale u některých prachů je minimum objednávky třeba 5 kg (IMR), což se někdy hůře dává dohromady.
nettik
Nový návštěvník
Příspěvky: 19
Registrován: pát 25.1.2013, 21:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od nettik »

Františku díky a asi nás bude víc...
5kg ... no, když se dá na MG foru udělat objednávka 15 tisíc 9L skoro každý měsíc, tak si myslím, že ani 5kg prachu by neměl být problém dohodnout jednu objednávku. Určitě tady přebíjí nebo se chystá přebíjet hodně lidí a asi podobné ráže/prachy... ? btw: Jsem z Plzně, pokud je to Německo směr Norimberk - prostě západ a ne někde u polských hranic, tak když bych taky něco bral, není problém tam pro to dojet a udělat dílčí distribuce pro ČR. Nebo i poštou/kurýrem ...udělat jednu hromadnou objednávku kdo co chce, vybrat prach na jeden účet kdo to na sebe napíše... dnes řekl bych běžná praxe.
Když dovozci/distributoři nehodlají či nemohou držet určité věci skladem a dávají tím prostor koncovým uživatelům dělat hromadné objednávky...
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Filda »

Zdravím. Chtěl bych se zeptat, co naládovat do 3006 za prach, abych 180 gr. SST dal rychlost 820 m/s a měl ještě nějakou rezervu. Mám 56 cm dlouhou hlaveň. Kamarád, u kterého přebíjím má sice nějaký prach do Springfieldu, sice nevím, co to je přesně za typ (nějaký accurate), ale nad 800 m/s se nedostaneme, i když tabulky ukazují, že by to šlo. Kamarádovi se nechce jiný prach kupovat, tak jsem myslel, že bych si ho koupil a dovezl. Přesnost sice máme zvládnutou na mojí obyč. howu a um celkem slušně (pod MOA), ale kulka na můj vkus dost rychle padá. Dál bych chtěl vědět, jestli se zvýšením rychlosti nesníží přesnost. Kdyby měl někdo zkušenost, tak prosím napište jaký prach a kolik ho cca sypat. Podmínkou je aby byl dobře k sehnání (nejlépe v Praze), dalo se ho vzít i menší množství než 5 kg (to vážně nepotřebuju) a aby nebyl náchylný k teplotním výkyvům - u tohoto musím nastřelovat pomalu při každé větší změně počasí. Střílení do terče mi sice nevadí, ale byl bych mnohem raději, kdyby to chodilo pořád jakž takž stejně. Ani nevím, v jaké přibližné ceně se kvalitní prachy pohybují, ale to by snad nemusel být problém (střílím tak 300 ran ročně). Kamarád by to možná věděl, v přebíjení se celkem vyzná, ale je to strašná konzerva a říká, že mi to stačí. Asi chce vypotřebovat starý zásoby toho zvláštního prachu :-)
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Kdyby se to tu dohodlo, určitě bych si vzal ten prach taky.. Do Plzně to mám 50km a do Německa ještě blíž, takže není problém.. :)
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

2 Filda U 30-06Spr. se na úroveň V0=820 až 830 m/s dostaneš s velkým množstvím progresivně hořících prachů. Na Tvém případu vidím jako nejkritičtější "okamžik", že Ti kamarád piplá náboje, Ty ani nevíš, co je v nich za prach, jen že je reálná - zřejmě i změřená rychlost střely při současné sub MOA přesnosti o cca 20 m/s nižší, než by sis představoval. To je z mého pohledu celkem úsměvná situace - možná na to časem taky přijdeš (i u případné LR střelby je jádro pudla spíš v práci s dálkoměrem a opravami pro vzdálenost a vítr, než ve 20 m/s navíc). Ale nechci poučovat.

"Sweet point" vibrací hlavně pro konkrétní laboraci se jen zřídka nalezne až u nejvyšší náplně - u tlakového maxima - ale někdy ano

Tzv. nasakované prachy - "jednosložkové" s povrchovou úpravou nitroglycerinem - které právě díky uniformitě zážehu jsou jen málo citlivé na počáteční teplotu prachové náplně, vynalezl švédský výrobce prachu Bofors - dnes součást Eurenco (a pochází od něj i převážná část puškových prachů prodávaných pod značkou RWS, Aliant Reloader a některých dalších) vaří je v současnosti i třeba pro pro Aliant švýcarská Nitrochemie - součást koncernu Rheinmetall, podobné jsou finské prachy Vihtavuori řady 500, Hodgdon řada Extreme, taky v maličko jiné podobě Australská AIDN atd.
Ale, že by se s těmi "neextrémními prachy" nedalo přesně střílet to rozhodně neznamená, oprava pro tu počáteční teplotu není dramatická a pro toho, kdo rád střílí je její "vyšetření" celkem zábavná záležitost.

S tou dostupností v Praze si ale trefil hřebíček na hlavičku - díky formálním opruzům se v Praze sežene max. produkce Semtína + něco málo od Francouzské SNPE. V Semtíně už asi dva "nasakované" prachy taky umí uvařit, ale do civilních kanystříků je zatím nikdo neplní a do 30-06 se stejně nehodí - takže, to je ta "smůla" o které se i tady na fóru už určitou dobu bavíme :?
Pufr
Filda
Nový návštěvník
Příspěvky: 41
Registrován: pon 08.10.2012, 12:16
Bydliště: Jižní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Filda »

Díky za odpověď. S tou Prahou jsem to tak nějak čekal. Vyměnit prach chci hlavně kvůli té teplotní nestabilitě toho starého. Když je rozdíl v teplotě mezi dny třeba 15 stupňů a pokaždé to lítá o dost jinam, tak je to prostě špatně. Opakovaně jsem to zkoušel v sériích po třech ranách (zbraň ve sklepě v 5°C nebo venku v 18°C), průměrně to dělalo na 100 m něco přes 4 cm. S tou rychlostí jsme taky dost pod 800, na ty se nedostanem ani náhodou. Jsme kolem 760 až 770. Čekal bych, že u 3006 to nějak jít musí se dostat alespoň na těch 800 m/s. Až budu mít na měřič vzdálenosti, tak si ho samo koupím, ale zatím jsem jen zapálenej student a finance chybí. Do myslivosti a střelby dávám pomalu vše co si bokem vydělám, ale teď je na řadě kvalitní dalekohled a pak se uvidí :)
Howa Hogue 1500, 30-06 Springfield, Docter Unipoint 3-12*56
Jirka83
Zkušený diskutér
Příspěvky: 566
Registrován: sob 16.6.2007, 19:15
Bydliště: Jičín
Kontaktovat uživatele:

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirka83 »

Ahoj nevíte náhodou jestli se dají někde stáhnout aktuální data k prachům Lovex pro QL? Případně nemohl by někdo vyexportovat z nějaký nový verze soubor s prachama a poskytnout ke stažení? Mám verzi 3.2 a moc prachů od Lovexu tam není, když tu není nic jiného k sehnání, tak je to celkem problém... :-/

Díky moc.
kozlice Zabala Hermanos 12/76 XL 90
kozlice Rizzini 20/76
kulobrok Merkel 8x57JR/16 + hlavně 16/70
ZKM 451 .22 LR
ZKK 601 W243
BO 98 LW 8,5x63REB
FN 1907 6,35Browning
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Chlapi nemáte někdo mechanickou váhu od LEE? Jak je to se čtením hodnoty v desetinách? Z letáku jsem pochopil, že se čte hodnota, u které se objeví celá zřetelná bílá čárka, ale co když se tam objevují dvě?
Jestli máte někdo ten leták, co k ní byl přibalenej, tak tam je příklad 2, kde by se to dalo číst jako 13,09gr a příklad 3, který by mohl být 14,09gr. Asi jsem plašan, ale v tomhle fakt nevím, jak se ty hodnoty berou - podle čeho tedy..
Dík za pomoc
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kojot »

Váha LEE váží na desetiny grainu, ne na setiny. Ona zase tak přesná není. Musíš tím posuvným stavítkem najet na číslici (např. 47.5 gr., čili jedná se o pětku v rámci desetin) a čárka uvnitř výseku pro pětku musí být nejzřetelněji viditelná oproti dvěma okolním přilehlým. Pak to zaaretuješ tím čudlem a vážíš, resp. dovažuješ prach.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
Odpovědět