Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Pánové prosím nemáte někdo zkušenost se Lovex D073-6 série 9/11 ? Porovnání s předchozími sériemi - pomalejší, rychlejší? Díky
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od cobaj »

Jde o to proč vlastně měl soustřel špatný a proč a o kolik se zaškrcením zlepšil. Škrcení má samozřejmě i své pro. Určitě je vhodné pro samonabíječky, olovo, do extremních podmínek (vlhkost) + lakování,atd. Ale tady zase nehoníme desetinky MOA.
Ale zlepšování soustřelu pro moderní náboje do dlouhých zbraní mezi ně určitě nepatří.
V případě nábojů jako jsou např. 45-70 Government (velký objem, nízký tlak) původně pro černý prach, kde nejsou schopné bezdýmné prachy ideálně zahořet je skutečně škrcení přínosné - laicky řečeno - zaškrcením střely se dosahne lepšího zahoření mizerné kombinace velkoobjemové nábojnice a bezdýmného prachu a to vše navíc ještě v krátké hlavni moderní zbraně. :mrgreen:
A to jediné mě napadá i pro ,,moderní,, náboje - nevhodný prach nebo nevhodná kombinace zápalky(standart, magnum) a prachu a následné špatné zahoření. Většinou má za následek i velké rozdíly v úsťových rychlostech.
Řešením by ale mělo být hledat vhodnější prach nebo zápalku a škrcení ponechat až jako poslední možnost v případě nedostupnosti vhodnějších komponent.
Jinak je to pouze další faktor který pouze zhoršuje to oč nám běží - ideálně co nejkonstantnější výtahovou sílu a navíc mechanicky poškodí střelu.
M.
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od lanus »

cobaj + fary - Píšete o "soustřele" ; menej znalí by iste uvítali keby ste im vysvetlili ako ho u jednohlavňovej flinty vyhodnocujete ?!?! :shock:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od cobaj »

Mas neco k tematu nebo jsi tu od vtipu? Tak tam dej jineho smajlika, at vime ze je to sranda a ne ze jenom rejes. Kazdej vi o co tu jde a co je mysleno soustrelem v tomto pripade. Jeste se mi nestalo ze by nekoho z kolegu kteri vystrili tisicovky ran rocne urazilo pokud nekdo mluvi o rozptylu jako o soustrelu. Stejne tak je mi jedno jestli nekdo na puskohkedu klika, cvaka, nebo jebe o jeden dilek a stejne tak je mi jedno jestli jsem tady nekde zapomel udelat carku nebo napsal spatne i/y .Neprobirame to tu proto aby jsme si honili trika kdo zna lip nejakou definici.
M.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od pufr »

Taky jsem se nenarodil, jako "brus jazyka českého", takže mne tyhle "nepřesnosti" tolik nedráždí :)
Na druhou stranu ta móda "zvyšovat věrohodnost" příspěvku tak, že ho píšu jen tak "napůl huby", nejasně a s úmyslnými nepřesnostmi taky není pro diskuzi moc produktivní. A pouze můj dojem - říkat místo "rozptyl" slovo "soustřel" je v tuto dobu trochu móda (stejně jako mnoho lidí nyní své zbraně "zastřeluje" - míněno dríve používané "nastřelení" :) )

No a konečně k tomu zaškrcení střely. Dokud jsem střílel ze ZKK (30-06; 270W) neměl jsem štěstí na zbraně, které by dobře střílely s lehkými střelami ale chtěl jsem je vyzkoušet. V obou rážích jsem měl sadu od Lee, která obsahovala Factory crimp Die. Takže když jsem se se dvěma až třemi tehdy dostupnými prachy s 270W, Hornady SST 130 gr (150 a 140gr začli dělat až o pár let později) vždy dostal pěti ranami lehce pod hranici 5 cm/100m a po použití Lee FC to byly tři centimetry, používal jsem tuhle operaci pro tento daný náboj i dál (pro lovecký náboj jsem měl i určité minimální požadavky na výkon - rychlost střely). Deformace střely ústím nábojnice zjevně v loveckých vzdálenostech střelby přesnost neatakovala (střílel jsem s těmi SST i na 350 m) a terminální deformaci ta obvodová drážka rovněž neškodí - často se v ní zastaví hřibovitá deformace pláště střely.

Proto apriory - paušálně odmítat použití škrcení střely pro lovecké náboje do opakovací kulovnice považuji taky trochu za módu nebo pózu - asi jako "broušení jazyka" a střežení jeho čistoty.
Někomu se v určité situaci může hodit, pokud u některého náboje - bez dalšího hledání tak jednoduchým způdobem zmenší rozptyl o téměř 50% :?
(samosebou, že to nebude fungovat zdaleka vždy a všude - abych tu někoho neblbnul :) )
Pufr
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od dalas »

I když je to tu mírně OT, tak bych stryktně odděloval pojmy soustřel a rozptyl. Tady nejde o češtinu, ale o to, co který pojem znamená. Soustřelem rozumíme průměr nejmenší kružnice opsané všem zásahům. Nezajímá nás, že 9 je v jedné díře a 1 ulítla třeba 10cm v pravo. Naproti tomu rozptyl má větší vypovídací schopnost a říká nám, jak moc jsou zásahy rozptýleny kolem střední hodnoty. A to je sakra rozdíl.
Naprostý souhlas s pufrem ohledně krimpu. Tam, kde je laborováno na "rifling" je škrcení skutečně kontraproduktivní, protože daleko větší uniformitu zajistí síly potřebné pro zaříznutí do drážek. Oproti nim je síla způsobená krimpen zanedbatelná. Tam, kde je ale dost velký volný let, je naopak škrcení zpravidla prospěšné. Určitě to znáte, kdo přebíjíte, že i při největší péči je cítit rozdíl sil při zalisování střely. Pokud jsou rozměry krčku uniformní, je to zpravidla v ztvrdnutí materiálu krčku.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od cobaj »

Za mne je ,,soustrel,, naprosto v pohode.
Nerikam ze skrceni nemuze nekdy pomoct, ale rozhodne neskrtim za ucelem nalezeni optimalni laborace a dosazeni nejlepsiho soustrelu a pro nektere rozptylu. Bud me k tomu tlaci system a ucel pro ktery laboruji nebo skutecnost ze jsem omezeny vyberem komponent jak jsi zminil (tri prachy). Poskozeni strely povazuji vzdy za problem a otazka je jen jestli je pro mne chyba zpusobena deformaci snesitelna a dulezita. Nekupuju drahe strely abych je sezvejkal a preformatoval je na SPCE. Pokud chci zvysit vytahovou silu strely udelam to mensim bushingem.

Ano, nekdy jsou nabojnice natolik nekvalitni ze zadny bushing nepomuze a jedine zaskrceni udrzi strelu na svem miste. :roll:
Je to ovsem reseni z nouze, ne proto ze to tak ma byt.
M.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od fary »

Chlapcí, vás bychom měli uměle nějakým způsobem udržovat ve při ( nikoliv vepři :lol: ), vaše diskuze nesmírně rozšiřují mé laické obzory, a zřejmě ne jen mé. Díky!!
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 8x64S a střelivo

Příspěvek od pufr »

No, neměli bychom tu takhle prázdně chatovat bez přidaných informací ale tahle diskuze o zaškrcení střely už tady proběhla se Shivou, který pochopitelně měl podobný názor jako Cobaj a potom ještě porůznu několikrát. Snad se jednou propracujeme k těm krátkým adresným vláknům "Zaškrcení střely" a pod., které tak dobře umí americká fóra a výborně se v nich hledá neb to info, které si pochvaluješ, taky zakrátko zmizí v nekonečném vláknu 8x64 :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Jak rikas, Pufre, uz se to tu probiralo nekolikrat a je to vcelku jasne. Logicky ma Cobaj pravdu. To skrceni ve vysledku zehli nejaky jiny problem a muze asi pomoci v nekterych extremnejsich pripadech pribejeni. Nerikam, ze mam zkusenosti jako vy, ale z logiky prebijeni to tak nejak plyne, ze neni duvod skrtit. Bude i rozdil mezi tim, jak se staram o krcky, jestli jsou stejne tloustky, jestli jsou naboje jednoho vyrobce atd. Proste pokud delam kvalitni naboj s maximem operaci a vyberem nabojnic pro co nejkonstantnejsi vytahovou silu tak neni duvod pro skrceni. Jestli to delam tak ze vcelku nebojnice neresim, skoro neresim vyrobce nabojnic nebo pocty vystrelu z jednotlivych nabojnic tak to pak muze i pomoci. Take asi bude rozdil v lovu na "ceskou" mysliveckou vzdalenost a takovy ten lovecky long range. Pro ceskeho myslivce, ktery hase naboje po kapsach, kdy neni na 100-150m treba resit 1cm sem nebo tam, je asi skrceni jistota, kor pri lehcich strelach a vetsi vzdalenosti od drazek a volnejsim letu. Bezna lovecka produkce tak vyrabena je a je vse v pohode.Tercovou kvalitu naboju a i ten long range lov, kdy se strelec o vse stara maximalne pekne nema cenu mrvit skrcenim a jeste si k tomu opotrebovavat nabojnice skrcenim. Kazdy musi sam zhodnotit jak se venuje priprave nabojnic a k cemu naboje budou.

K tem kratkym adresnym vlaknum se muzes propracovat dle meho jen kdyz na nej bude vseobecny souhlas. Tady sam vidis ze tomu tak byt nemusi a co je tedy to nejlepsi reseni?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Vzpominam si jeste na Shivova slova, tedy jestli jsem nespletl autora, o tom, ze by bylo idealni, kdyby strela v nabojnici drzela tak malinko, jen aby nevypadla. Tim by mela byt eliminovana co nejvice odchylka v rozdilu vytahovych sil.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

To je sice pravda, ale je třeba upozornit, že Shiva usazoval střely na rifling a měl k tomu zákaznickou komoru (kratší). Náboje dával do komory ručně po jednom. U CIP komor to ve většině případů fungovat nebude, z důvodů hloubky usazení střely a z důvodů zásobníkové délky. Dají se sice použít těžší střely, které dosáhnou k drážkám i při dostatečné hloubce usazení, ale zase vzniknou nové problémy, zda má vývrt pro tuto střelu vhodné stoupání drážek, a zda se najde vhodný prach, který by střele udělil vhodnou rychlost. Prostě je tu hodně protichůdných požadavků, které ne vždy jdou zdárně vyřešit. U loveckého střeliva si můžeme říci, tato přesnost je vyhovující, u závodního to ale snad ani nelze říci. Tam se to piple na hranici technických možností. Tohle jsou ale teorie a praktické poznatky, které ne vždy platí. proto je třeba laborovat a zkoušet, což je pochopitelně časově i finančně náročné.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Zdravim strelce, jsem zacinajici prebijec, budu prebijet razi 243win, hlaven ma twist 10", delku 650mm. Pro zacatek bych chtel
vytvorit naboj pro strelbu do papiru. Chtel bych zkusit Lapua Scenar L 90gr. QL udava pro nabojnici SB, 54gr H2O (mereno), OAL 67,25mm, Lovex D073.6 navazka 37gr,ustovou rychlost 911m/s, max tlak 3450 bar.
Nebo Berger VLD 87 gr VLD HUNT , tady dava QL pro nabojnici SB, 54gr H2O (mereno), OAL 67,25mm, Lovex D073.6 navazka 36gr,ustovou rychlost 894 m/s, max tlak 3052 bar.
Otazky mam dve. Prvni je volba strely, utoci hlaven tyhle strely? Nebo volit lehci strelu s nizsim BC? Podle Berger twist rate kalkulatoru je to na hrane, na americkych forech uvadeli, ze je normalne strileji.
A je volby prachu OK? Eplosia neuvadi zadnou laboraci pro 243w s timhle prachem.Diky za kazdou odpoved.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Pro první orientaci můžeš použít Don Millerovo pravidlo stability, které je v pomocných výpočtech QL.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Scenar-L 90gr. som úspešne strieľal z laufu s 10" twistom (Howa 1500). Žiaden problém so stabilitou.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět