Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

To pufr, díky, včera mi ale volala paní ze už mi přišly po několika měsících objednané patrony 8x57jrs, tak jsem je vzal, protože ty Saka máj dobrý hilzny. Tak to zas až tolik nepospicha. Jen ty 9,3x62 jsou aktuální. Ještě takový dotaz dá se s celoformátovací matraci formátovat jen krček?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Dá, ale ne v celé délce. Leda že by jsi měl komoru těsnější jak matrici. :D Prostě tu matrici zašroubuješ do lisu jen tak hluboko, aby nedošlo k formátování těla. Myslím ale, že je lepší dokoupit krčkovací matrici od Lee a nábojnice nemusíš ani mazat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

No zrovna v tomto rozměru jsem ji nenašel. Tak budu muset full.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Při částečné kalibraci FL matricí (jak píše Dalas) je nutné vyřešit opakovatelnost nastavení matrice - bych dokázal matrici za měsíc či dva nastavit stejně (zvlášť když mezitím chci stejnou matricí i kalibrovat naplno apod.).
Buď se dá použít zvýšený držák nábojnice, ale ty se továrně dělají jen max. +0,25 mm. Nebo udělat podložku pod pevně zaaretovanou matici matrice - základní poloha je FL, s podložkou kalibruji parciálně. Nebo měřit spárovou měrkou (zde záleží na lisu, zda má definovanou horní úvrať nebo - často u starších lisů - prochází beran i za horní úvrať - tam se pak spárovou měrkou měří hůř). Nebo můžeš orientačně zvedat FL matrici o půl otáčku závitu v lisu od FL nastavení ... ale vždy opakovatelně - jinak reálně dojde k určité změně dráhy střely - polohy dopadu střely na cíl - 2 až 3cm/100 m mezi FL a parciální -1 mm nejsou nic neobvyklého (mění se spalovací prostor, pohyb nábojnice při výstřelu atd.).
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Ono ji LEE asi ani nevyrábí.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

8x57 JS vyrábí a měla by fungovat i pro JRS, 9,3x62 bohužel ne. Bral jsem to obecně.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

zadám kolegovi výrobu toho shelholderu, o kolik by měl být vyšší než standart?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Petjan: Nedělej to, pokud mohu poradit.
Ono to sice může fungovat tak jak bylo popisováno, ale krčková matrice sice neformátuje tělo, ale formátuje krček včetně "ramen". Tím jak popisuješ dosáhneš posunutí kužele směrem ke dnu nábojnice, takže se změní headspace.
Vůbec je zajímavé, že LEE má krčkovky dělané kleštinou a nikoliv pouze větším vybráním těla matrice tak, aby matrice neformátovala tělo nábojnice.
Předpokládám, že to je proto, aby se nábojnice nebortila tlakem shora dolů.
Suma sumárum, nedělal bych to.
Potřebuješ vůbec krčkovku? Do čeho a na co to máš?
Na lov krčkovky vůbec nepoužívám. V opakovačce to snižuje rychlost přebití a do automatu to fungovat nebude vůbec. A tento náboj není dělaný na dálkovou přesnou střelbu což je důvod ke krčkovému formátování, takže to pravděpodobně fakt postrádá význam.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123 píše: Ono to sice může fungovat tak jak bylo popisováno, ale krčková matrice sice neformátuje tělo, ale formátuje krček včetně "ramen". Tím jak popisuješ dosáhneš posunutí kužele směrem ke dnu nábojnice, takže se změní headspace.
Vůbec je zajímavé, že LEE má krčkovky dělané kleštinou a nikoliv pouze větším vybráním těla matrice tak, aby matrice neformátovala tělo nábojnice.
Předpokládám, že to je proto, aby se nábojnice nebortila tlakem shora dolů.
Tohle nema moc hlavu a patu, prijde mi zes uplne nepochopil co a proc ma krckovaci matrice formatovat nebo si to jen spatne napsal.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Pokud by se bortila ramena, tak se budou bortit i při full formátu. Pokud ke zborcení dojde, tak v rozměru P2 jeho zvětšením. Je to ale jev s kterým jsem se setkal pouze při usazování střely s roll crimp a blbě seřízené matrici. Vždy to odnesl P2. Ten P2 formátovací matrice podrží i při seřízení matrice jen přesně na komoru. Předpokládám, že nemáš bushing, ale matrici s expandérem. Ten to taky tahá. Takže se toho neboj a nic neřeš. Pouze si seřiď matrici tak, aby neformátovala tělo a náboj šel do komory. Pak změř třeba vzdálenost mezi aretačním kroužkem a vrchem těla nábojnice. A zase, nemusí to být na desetinu. Toho přesného doladění dosáhneš poznačením úhlu matrice vůči lisu. Prostě si na matrici udělej značku třeba vůči svislé rovině lisu. Pak bude seřízení vždy opakovatelné a s vyhovující přesností. Když má matrice stoupání 1,8 mm a Ty jsi se spletešo 10° bude chyba usazení matrice cca 0,05mm.
Ještě k té deformaci. Používám také matrice s bushingem a vnitřní matricí. Ta je samozřejmě dělaná s vůlí, tak aby tam padla i nábojnice vystřelená z max. komory. Má za úkol držet souosost, nikoliv rozměry. I při použití nejtěsnějšího bushingu nedojde k deformaci těla a ramen, aby nábojnice nešla zpět do komory. Proč by to mělo být jinak u full formátu seřízeného jen na částečnou kalibraci?
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 932
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Choochoo:
Nech si ty invektivy.
Jestli doma máš nějakou krčkovku LEE, tak si ji rozeber. Formátuje se nejen krček na vnitřní průměr, ale až po náběh ta ramena.
Do matrice na natlačí nábojnice, tam je kleština proti kuželu, tím se kleština sevře.
Myslel jsem, že se formují ramena celkově a matrice tak vypadá, ale je to jen po ten náběh, alespoň podle originálního obrázku. U sebe jsem měl pocit, že byly viditelně zformátovaná i ramena, teď jsem líný to zkoušet.
http://leeprecision.net/photos/index.ph ... ays/collet
Což ale v podstatě není rozdíl, protože pokud budeš formátovat celoformátovací matricí pouze "částečně", tak to rozhodně není správně a nemusí to fungovat, i proto, že se materiál může nahrnout dozadu ještě před začátek ramen.
I když to fungovat samozřejmě může.

Dalas:
Ramena se bortit nebudou, to jsem nenapsal. Pouze jsem se zamýšlel nad tím, proč je krčkovka řešena takto a není to pouze upravený celoformát, tj. za rameny vyfrézovaný tak, aby neformátoval. Což je třeba systém krčkovek RCBS, tam je dostupná i ta krčkovka na 9,3x62.
Krčkové matrice od LEE nepoužívají expander, ale mandrel. Jehla nemá expander ball jako u celoformátu, ale má požadovaný průměr po celé délce. Ale to je detail.

A celkový význam mého sdělení byl vlastně otázka, jestli to celé má v tomto případě vůbec smysl.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3396
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Michal_123> ponecháme na petjanovi, co si z toho vezme. Nicméně částečné formátování krčku užívají i někteří soutěžní střelci. Jsou pro to uzpůsobené i matrice (Redding Competition, Forster), které mají mikrometricky stavitelnou polohu bushingu. Rozdíl je jen v tom, že u těchto matric si délku formátu krčku mohu zvolit od 0 až po celý krček. Pokud k tomu použiji full formát matrici, je délka formátu krčku určena rozdílem vnitřních rozměrů komory a matrice. U nábojů z těsné komory bude délka formátu krčku větší, jak u nábojů z volnějších komor. On to petjan může vyzkoušet a pak nám jistě poreferuje. :wink:
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Michal_123>
Nechci te samozrejme napadat, ale proste jsem tomu nerozumnel, kdyz mluvis o krckovani a zaroven tvrdiz ze to formatuje i ramena.

Krckovaci matrice obecne formatuje pouze krcek a ne ramena. Kdyby formatovala ramena bude se menit headspace a pak takova matrice ztraci smysl. Rovnou pak muzu pouzivat FL, ktera rovnez formatuje ramena a meni headspace. Formatovani krcku ma prave smysl proto, ze headspace presne sedi do komory pusky, ze ktere byl naboj vystrelen, tzn. uzamykaci vule se nemeni a naboj je presne usazen a rameny vystreden v komore. Mluvimeli o klasickych lahvickovitych nabojnicich a ne o magnumovych s nakruzkem nebo treba rantlovych.
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/ ... ace_en.jpg

http://www.zbraneliberec.cz/products/le ... t_5904.jpg
Tady na tomto nakresu jsou ty vule lepe videt. Krckovaci LEE nenechava stopy nikde jinde nez na stlacenem krcku.

Jinak jak pise dalas, staci si udelat znacku nebo poznamku, jak jsem mel matrici hluboko zasroubovanou. Pokud nechci menit usazeni, staci se podivat na kdejakou znacku na matrici, matici. Podivam se na matrici a kdyz nechci pro lovecky strely menit usazeni pro jine strely, tak ji proste otocim o 2 otacky a nahore na matrici jsou pismenka a to si opisu, vyfotim a vim vzdy, ze zmena je o dve otacky na pismeno to a to. Stejne to musi jit nastavit u FL matrice.

Jedine ceho bych se bal u krckovani na FL je, ze kdyz budu mit hodne nafouklou nabojnici a pak ji chtel na FL jen krckovat, tak ji musim dost daleko zasunout do te FL. Pritom dojde k formatovani krcku a i dost i format tela. Nebudou formatovana ramena, takze by se nemela headspace menit. Jenze pokud mam nabojnici dost nafouklou, mam treba vetsi komoru, tak tim, ze zmacknu telo muze teoreticky dojit k prodlouzeni nabojnice, zmensim prumer, zvetsim mozna malinko delku no a nabojnice pak nemusi jit do komory. Je to otazka vyzkouseni, teoreticky nemusi dojit k plasticke deformaci. Asi bude zalezet na delce kalibrace krcku na FL, pokud to bude pulka asi to vadit nebude, ale u 95% delky krcku si troufnu tvrdit, ze zaver pujde zavrit tezko, jetsli vubec. Proto bych si nejdrive treba na nekolik kusech overil jestli jdou po takoveto kalibraci do komory a az pak udelal vsechny nabojnice.
Uz se to dlouho hodlam vyzkouset, ale mam krckovaci, takze potreba zkousky jaksi moc neni.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Michal_123:
Díky za tip, objednal jsem :D
A měl bych opět jeden dotaz na dospělé přebíječe pro reload-adolescenta, tedy pro mě :( stále si hraju s čísílky na QL při hledání vhodného prachu na 8x64S, abych nekoupil něco nevhodného. Včera jsem narazil na ReloadSwiss RS60. Při modulaci v QL mi vychází nejlépe, dle mých požadavků ( možnost dostat velice slušný výkon pro obě zakoupené střely Hor IL 195gr i NBT 180gr vzhledem k objemu NBC a délce hlavně ). Jsem si vědom, že jenom výkon není zrovna svatý grál přebíječů, ale já bych prostě měl rád k dispozici větší operační prostor ve výkonech nad 8x57JS, když už jsem si pořídil s velkými obtížemy hlaveň 8x64 :D Tedy prosím Vás zkušené, je tento prach vhodný pro mou ráži, lze takto postupovat ( QL ) při hledání vhodného prachu, pro úplnost manual ReloadSwiss 8x64 nezná. Děkuji
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Jak píše dalas, měl jsem na mysli opravdu pouze kalibraci krčku, takže ještě jednou dotaz, možná jste ho ti co vědí, přehlédli, jak velká by měly být mezera mezi matricí a shelholderem? Dnes jsem se bavil s kolegou a ten mi tvrdil, že rozdíl mezi celoformátovanou a pouze krčkovanou hilznou bývá 10-15% výkonu. A taky ty patrony co se jen krčkují, budou méně namáhané. Tedy pokud budou vystřeleny z mé zbraně.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
Odpovědět