Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od roman200 »

to Choochoo007:
Ohledně přebíjení 243W jsem se natrápil jako nikdy, je to "hrozný" náboj :?. Vyzkoušel jsem snad 5 druhů prachu, včetně IMR4350 (tenkrát to byla nesehnatelná věc). Používal jsem nábojnice Winchester a zápalky též. Právě až s TU7000 bylo po problému, použitá zbraň byla CZ550, běžná lovecká verze. Náboje jsem dělal s délkou na dotek k vývrtu.
Nedávno přijel kamarád a plný srandy mi oznámil, že musíme "uvařit" něco rozumného do jeho nového varminta CZ557, 243W, tak jsem mu ne příliš nadšeně řekl co asi má sehnat a že se na to vrhneme. Jsem zvědav, jak dlouho nám bude hledání toho rozumného trvat, ještě že má k dispozici střelnici zdarma :wink: , už teď mám obavu, že to bude běh na dlouhou trať- zlatá 300WM :lol: .
Naposledy upravil(a) roman200 dne stř 26.7.2017, 20:19, celkem upraveno 1 x.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Jak uz jsem psal, chci zkusit RS62. Doufam, ze me hledani skonci a dostanu se na rychlost nekam okolo 900, abych si pripadal, ze vyuzivam moznosti naboje. S TU5000 jsem byl nekde na 780m/s, to mi prislo jako hrozna degradace tohoto naboje. Jsem pochyboval, ze pri techto rychlostech bude fungovat jako doposud fungovala tovarna. No pomalymi krukcy porad nahoru :wink:
jrejdak píše:Dobrý den.
Mám dotaz, neznáte prosím někoho z východních čech, kdo má krčkovací matrice pro ráži 6.5x55 SE? Případně nemáte někdo ozkoušeno, jestli lze nábojnici ráže 6.5x54 MS zkalibrovat krček na krčkovací matrici pro 6x5x55 SE?
Odzkouseno nemam, ale dle rozmeru by to jit melo. Sice ne komplet krcek, ale vetsina jo. Predpokladam, ze to pujde treba na LEE Collet die.
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page22.pdf
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -se-ge.pdf
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od bon »

Uvažuji nad 9,3x62 s lehčí střelou se sníženým výkonem na takové to "domácí střílení". Momentálně mám ve výběru střelu Norma Oryx 232 gr, prach Lovex S060 53 gr, OAL 80 mm. Předpokládám, že by to mohlo mít na ústí asi 700 m/s (z hlavně dlouhé 520 mm). Máte někdo s něčím podobným zkušenost?
kajinek.sniper
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 138
Registrován: úte 01.6.2010, 17:12

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od kajinek.sniper »

Choochoo007 píše:Jak uz jsem psal, chci zkusit RS62. Doufam, ze me hledani skonci a dostanu se na rychlost nekam okolo 900, abych si pripadal, ze vyuzivam moznosti naboje. S TU5000 jsem byl nekde na 780m/s, to mi prislo jako hrozna degradace tohoto naboje. Jsem pochyboval, ze pri techto rychlostech bude fungovat jako doposud fungovala tovarna. No pomalymi krukcy porad nahoru :wink:
jrejdak píše:Dobrý den.
Mám dotaz, neznáte prosím někoho z východních čech, kdo má krčkovací matrice pro ráži 6.5x55 SE? Případně nemáte někdo ozkoušeno, jestli lze nábojnici ráže 6.5x54 MS zkalibrovat krček na krčkovací matrici pro 6x5x55 SE?
Odzkouseno nemam, ale dle rozmeru by to jit melo. Sice ne komplet krcek, ale vetsina jo. Predpokladam, ze to pujde treba na LEE Collet die.
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... page22.pdf
http://www.cip-bobp.org/homologation/up ... -se-ge.pdf
Nebylo by na .243 Win lepší RS70? S tím je možné se dostat podle QL na vyšší rychlosti než s RS62.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

No chci prach s Kafrem, ktery by mel byt snad mene tepelne citlivy. Prijde mi, ze u tech prachu s glycerinem obecne se uvadi, ze jsou citlivejsi na teplotu a to trena i u Lovexu. RS70 uz nestaci vyhoret 100% a to ani u max. navazky a nejtezsi 100gr strely a s nizsi navazkou se to bude jen zhorsovat. Mam nejake tercove strely 87gr a 90gr a pro ty uz to take neni ideal s vyhorenim. Rozdil v rychlostech by mel byt u 100gr strely a max. navazky neco okolo 20m/s, coz neni moc. No a chtel bych zkusit 260Rem (prodat loveckou 7x64) a pro tu ta RS62 bude rovnez lepsi jak RS70. Takze duvody jsou takoveto, ta RS62 mi prijde jako univerzalnejsi.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Nebude pro 260 vhodnější RS60?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Poli, pokud se podíváš o něco dozadu, najdeš zprávy uživatele Lovec, že u RS prachů impregnovaných nitroglycerinem nalezl výrazně větší závislost rychlosti hoření náplně na počáteční teplotě než u těch flegmatizovaných kafrem, na to reagoval myslím Cobaj nebo někdo z jeho blízkosti, že se jim nic takového při jejich orientační zkoušce nepotvrdilo atd. Moje maličkost k tomu uváděla, že u různých prachů se tato závislost projevuje odlišně i podle konkrétního náboje (objemu dutiny nábojnice, druhu a hmotnosti střely, mohutnosti zápalky atd. - tak mi to alespoň říkali vývojáři ze Semtína ...)
Žádná rozsáhlejší, konkrétní data (jako uměl kdysi vytáhnout z notýsku Shiva) sem myslím zatím nikdo nepověsil :?
Pufr
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Moje zkušenost s RS60 v 6,5x55SE je taková, že rozdíl teploty cca 15°C mi s rychlostí neudělalo nic.
Ale zeptám se kámoše, ten 260 jede s RS60 a výsledky, co se týká přesnosti má výborné.
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2025
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

K RS60 - nie je to len moja skúsenosť... kalkulácie z QL sú lákavé, realita už tak veľmi nie.
Moja sa konkrétne týka kalibrov 7mm-08 Remington so strelou Hornady A-Max 162grs. v 650mm laufe. Druhý pokusný králik bol 6,5x47 Lapua so strelou Norma Golden Target 130gr v 685mm laufe. Zápalky Federal 210 Gold Medal v sedmičke a v 6,5-ke CCI 450.
Problém nie je presnosť, ani zďaleka. Problém je ten, že ak chcem špičkovú presnosť, tak s RS60 potrebujem pre každé ročné obdobie, alebo určité rozmedzie vonkajšej teploty inú navážku, aby som dosiahol rýchlosť, pri ktorej mi daná zostava dáva požadovanú presnosť.

Výrazne menej starostí, rovnaká presnosť, o niečo menší výkon? ....... RS62.
Ešte o niečo menší výkon, ale vôbec žiadne starosti a maximálna presnosť bez ohľadu na exteriérové vplyvy? .... Hodgdon H4350.

Zvyšok RS60 som posunul kolegovi, ktorý s tým kŕmi lovecký kvér a je spokojný. Ja som zase spokojný, keď mám dostatok H4350. Obdobnú skúsenosť s RS60 majú kolegovia s 6,5x47 Lapua a 308W.

Ak je niekto s RS60 spokojný, môžem mu len závidieť, pretože také výkony, akých je schopný tento prach bez toho, aby generoval nadmerné tlaky, to je proste paráda. Väčšinou to však dopadlo tak, že sa laborovalo dosť výrazne smerom dole, aby to bolo ako-tak stabilné. A tam sa už výhoda vysokého výkonu proste stráca.
Môžem pozrieť v poznámkach konkrétne výkony, ale pri vysokých vonkajších teplotách boli rozdiely voči QL brutálne. Smerom hore. A bez obvyklých známok zvýšených tlakov.

Na lovecké účely by som ho však určite nezavrhoval.


poli - môžeš popísať bližšie tvoju laboráciu, dĺžku laufu a aké rýchlosti dosahuješ?
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Mám Tikka T3x super varmint tactical 20 lauf s brzdou Roedale. Nábojnice Lapua, zápalka SB LR, střela Lapua Scenar 139gr, OAL 78mm. Při teplotě 9℃ rychlost průměr 831m/s, při teplotě 12℃ průměr 829 m/s, při teplotě 23℃ rychlost průměr 834 m/s. Měřeno hradly Chrony, takže rozptyl připisuji spíš odchylce měření.
Jinak už jsem tu popisoval svoje trable se zápalkami. Mimochodem tahle sestava, ale se zápalkou CCI200 mám naměřený průměr při 12℃ 815 m/s, takže skoro o 30 m/s pomalejší, než se zápalkou SB LR.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Ad 260 rem.
Psal jsem známému a ten na tomto náboji s RS60 při teplotách od 0℃ do 15℃ nenaměril zvýšení rychlosti, měří na Labradaru, takže trochu kvalitnější měření. Vyšší teploty teď nemá změřené, ale podle jeho výsledků z posledniho závodu na Doupově, kde bylo tak 25℃ bych rekl, že to má konstantní i při vyšší teplotě.
Vladimír M
Nový návštěvník
Příspěvky: 10
Registrován: stř 14.12.2011, 21:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Vladimír M »

O teplotní závislosti RS 60 se diskutovalo na str.94, jak vzpomínal v příspěvku „Pufr".
Moje zkušenost s RS 60 v 243W při takto sestaveném náboji:
hylzna - SB
střela - sierra 85gr HPBT
prach - RS60 2,71g ( 41,8gr )
zápalka - CCI 200
COL - 66,30mm ( od drážek 0,7mm )
rychlost V3 - 900 m/s
kulovnice CZ 557, délka hlavně 52cm

Rozptyl 4 ran na 100m byl 2cm kružnice opsané. Zkouška probíhala při teplotě 10°C.
S přebíjením teprve začínám, tak za mně zatím s RS 60 spokojenost.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Nevim jak moc data v QL resi teplotni zavislost u prachu, ale co jsem tak mrknul tak rozdil mezi RS60 a RS62 neni snad zadny. Teploty -10 / +30 °C. Tlak ale rozdil cca 400Baru nebo tak nejak, tedy jestli si dobre pamatuji(pripadne opravim). To me dost prekvapilo, vedel jsem o zmenach, ale ze jsou az tak velke jsem necekal.

Jinak Laurie Holland pise nekde na foru UKvarminting neco okolo RS prachu. Preci jen odstrilel prebitych naboju o trochu vice :wink: na trochu jine urovni :wink: nez ja. Jak velka je ale ta zmena jsem zatim nikde nezachytil. Nikde zadne mereni ani terce.
Info nize bylo k prebijeni 260Rem, proto to hodnoceni RS62.
The high-energy powders are likely a bit temperature affected because of their nitroglycerine content - that's RS40, 52, 60, 70 and 80. RS62 is single-base and therefore should be very temperature stable.
S timhle tak nejak ziju, uz dlouho. Nekdy pred cca 2,3 lety me kolega rikal, ze u 308 je u D073.6 vetsi teplotni posun na terci nez S060 a to cca 2x. Jetsli je to pravda nevim, ale overovat nemam potrebu. To jsem jeste 308 nevlastnil, takze jsem ani o D073.6 nepremyslel. No a od te doby se snazim dvouslozkovym prachum a prachum s nitroglycerinem vyhybat. Par metru navic (cca 15m/s papirovych u na RS strankach u 243Win) pri stejnem tlaku a vyssi opotrebeni hlavne nepotrebuji. Takze RS50 a RS62 musi stacit pripadne na vse :D
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od František Fořt »

NO, po přečtení posledních příspěvků fakt nevím, jestli do 6,5x55 zkoušet RS62 nebo RS60, zejména když bych chtěl vytoužený prach s pokud možno stejnou navážkou pro hpbt i lovecké kula a la SST.
Nutno dodat, že Vihta N560 co do přesnosti v 6,5x55 žádná sláva ......
Jiskra
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 375
Registrován: stř 10.3.2010, 9:11

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiskra »

Františku,když jsem střílel závodně 6,5x55 SE , osvědčil se mi výborně prach Norma MRP.
Bylo to pod 139 Scenar . Výkon i přesnost vynikající.Vozí ho Detex. Většinou se musí objednat dopředu.
Dávám ho do 8x68S , 270 WSM a v obou funguje taky skvěle.
RS 62 do 6,5x47L (dle rady Lovce,tímto mu děkuji) mne bohužel neoslovil. Zklamání jak z rychlostí , tak z přesnosti.
Měl jsem zkusit tu RS 60. Ale zůstal jsem u N550 , tak to neřeším.
Odpovědět