Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Tak, aby spicka jehly sla tesne pod dno nabojnice.
johnyc77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 764
Registrován: stř 07.5.2008, 11:07
Bydliště: Západní Čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od johnyc77 »

Lovíte někdo s náboji, u kterých dochází ke kompresi prachu? Je bezpečné mít náboj s cca 1-2% komprese (tzn. 101-102% plnosti nábojnice)? Např. teď jsem přebíjel .308 s S062, Mega 185gr, OAL 67,3mm začal s navážkou 41,1gr a šel až k 42,6gr (jednu várku jsem udělal spíše ze zvědavosti 43,1gr, ale ta je již přes Pmax - tuto samozřejmě vyzkouším, až jaké budou známky tlaků u předchozích vzorků) . V té 42,6gr navážce jsem už na 1,3% kompresi (dle QL) prachu, ale pořád v normě s tlaky. Ještě je možnost zvednout OAL na nějakých 70mm.
Je to pro mě něco nového a přiznám se, že při pohybu náboje u ucha neslyšet žádný pohyb prachu je tak trochu strachlivý pocit :)
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Zdravím všechny ve spolek. Tak se chystám na 8x64S, pročetl jsem celé toto forum a bohužel nenalezl žádné konkrétní poznatky o reloadinku této ráže. U Štrobla jsem si objednal 195gr Hornady SP3236. S 062 mám, manuál Lovexu udává laborace na S 062, 065, 070, 071. Na výkon nejlépe dle manuálu vypadá 062 ( rád bych se dostal výš než 8x57 ), ale je to tak? Lauf mám 560mm, zápalky Winchester WLR. Za každý poznatek budu vděčný:)
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

to johnyc77: u nekterych strel mam i 5% kompresi prachu, zalezi na sestave danych komponentu.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

Čus, potřebuju trochu poradit, začínám a nejsem si úplně jist, začnu na minimální navážce u Lovexu a změřím rychlost na hradlech, ukáže ni to jiné hodnoty nežli manuál ( třeba ). Dá se potom od této navážky a rychlosti odvodit rychlost u zvýšené navážky? Nebo musím provést ještě jednu zvýšenou navážku a tu změřit a ptom teprve odvodit rychlosti u ostatních navážek? Doufám že jsem to napsal srozumitelně. :lol:
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Rychlost střely, resp. její zvýšení není vždy lineární funkcí hmotnosti výmetné - prachové náplně.
Většina střelců mimo známek tlaku spalných plynů na nábojnici a zápalce a rychlosti střely sleduje ještě další parametr -rozptyl zásahů na terči.

Pokud dělám "patronu pro svou flintu" připravím si podle manuálu nebo Quick Load nebo podle zkušenosti jiného osvědčeného "handloadera" základní sadu nábojů od snížené - počáteční náplně (někdo několik trojic, někdo pětic nábojů v oblasti, kde předpokládám pro mne zajímavé hodnoty rychlosti střely; u pušky zpravidla s krokem 0,5 až 1 grein - záleží, jak moc si chci zastřílet :) ). Tyhle náboje velmi pečlivě vystřílím do terče/terčů a změřím dosahované rychlosti. Přitom s nárůstem hmotnosti prachové náplně po každé ráně kontroluji známky tlaku na nábojnici a zápalce.
Pokud zjistím nižší rychlost než udávají použité prameny, pak asi moje série prachu hoří o něco pomaleji. A pokud i nábojnice a zápalky nenesou žádné známky nadměrného tlaku, pak si připravím další jednu, dvě nebo tři trojice/pětice nábojů s náplní vyšší vždy o cca 0,5 greinu - záleží o kolik byla naměřená rychlost nižší.

Pokud jde o zásadní odchylky v rychlosti hořeni oproti manuálu či QL, tak na tuzemské scéně se vyskytují prachy se "speciální historií" - Lovex S070 a pod. - doporučuji projít vlákna zde, případně na "střelectví" a pod. - ušetříš si tím rozčilování, čas, střely i prach ...
Pufr
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

No myslel jsem si to, ještě takový dotaz, pokud se dostanu na rychlost továrních nábojů ( jsem s nimi max spokojen ) bude i rozptyl stejný, byť použiju jiný prach a tím třeba i jinou rychlost hoření? Nemá to vliv na rozptyl?
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 121
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

pravdepodobne bude, vzdy zalezi na dane sestave. I pokud budes mit stejne komponenty, ale jine sarze, vysledek se muze lisit.
petjan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 488
Registrován: sob 31.12.2011, 14:08
Bydliště: štětí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od petjan »

hm, to nebude úplně jednoduchý.
ZP 16x70/16x70
Brno 500 8x57JRS/20x76
Sabatti SKL 98 10,3x60R /270 win
deved
Nový návštěvník
Příspěvky: 42
Registrován: stř 08.11.2017, 21:04

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od deved »

Zdravím,

chtěl bych si začít přebíjet náboje 6,5x55 pro lovecké potřeby - používám fabrické Hornady (SST 140gr) a jsem s nimi vcelku spokojený (lovím v polní honitbě, převážně srnčí), takže bych chtěl začít s nimi + bych chtěl zkusit i Lapua Mega (občas jezdím ke kamarádům na Vysočinu na černou).

Můžete mi poradit, jaký prach je ideální do začátku (budu vše teprve pořizovat) - třeba historie Lovexu popsaná zde na fóru mne od něj docela odrazuje, na druhou stranu zase je pro moje potřeby Vihtavuori docela luxus... případně pokud budete mít i nějaké odzkoušené laborace!

Díky!
Luboš
Uživatelský avatar
Šumavák
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 336
Registrován: pát 20.6.2014, 20:18

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Šumavák »

Měl bych jeden dotaz na zkušené přebíječe: Je možné "Savažku", tedy náboj ráže 5,6x52R, nalaborovat na tuzemský zákonný limit 1.500 J ve 100 m? Oproti standardním továrním laboracím by to mělo znamenat zvýšení úsťové rychlosti o zhruba 45 m/s. Při toulkách honitbou nosívám zbraň této ráže na lov škodné či srnčí. Ale už se mi několikrát stalo, že bych mohl střelit sele, ovšem nechci porušovat zákon... Tak proto ta otázka. Pro lov dospělé či obecně těžší spárkaté zvěře mám samozřejmě kulovnici větší ráže, na tu bych Savažkou nestřílel.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

K té "Savažce" - dle CIP 5,6x52R - při použití nitroglycerinem nasakovaného prachu Nitrochemie RS60 a délce náboje 68 mm (což většina nábojových komor snese - malá celková délka je historické dědictví náboje vytvořeného pro lever action zbraně) vychází v QL/QT kinetická energie 70 gr střel Hornady/S&B i 71 gr TM RWS sto metrů od ústí lehce nad naší zákonnou hranicí 1500 J (hlaveň 600 mm). Co to udělá s rozptyly těžko předpovědět :?

Když nikdo nepíše, tak alespoň obecně k 6,5x55 - poměr celkem velkého prachového prostoru k relativně malému "šestapůlkovému" příčnému průřezu vývrtu spolu s celkem nízkým tlakovým limitem 3800 barů směřuje tenhle náboj k použití pomaleji hořících progresivních prachů - zvlášť pokud chceš nabíjet i střely kolem 10 g.
Chybu neuděláš s Vihtavuori N160/560 (i N165 vychází pod tím 140gr SST dobře), z Lovexů asi nejlíp S071, případně i S065; z prachů ReloaSwiss by ti mohly vyhovět RS70, RS62 i RS60.
Tvoje ráže je celkem oblíbená - i pro "handloading", takže pokud s vyhledávačem projdeš zde, případně na střelectví nebo u kolegů https://forum.wildundhund.de/showthread ... -6-5x55-SE apod., tak inspirace najdeš hromady :)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Teoreticky by to jit z 6,5x52R melo. Strela Hornady 2280, prach RS60 30,3gr a mel bys byt ve 100m nekde na cca 1535J z 60cm hlavne.

K 6,5x55 a Lovexu
Lovex pouziva spousta strelcu kdyz ti sedne neni co resit. Kdyz ti sedne a mas vetsi mnozstvi stejne sarze nemel by byt problem.

Prispevek rozpracovanej 3 hodiny a kdyz ty deti zdrzujou, tak me jeste Pufr predbehne :D
Naposledy upravil(a) Choochoo007 dne sob 11.11.2017, 23:22, celkem upraveno 1 x.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Uživatelský avatar
lanus
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 27.3.2009, 17:39

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lanus »

Choochoo007 - A nebude tá " 600 cm hlaveň " trošku nespratná ??? :roll:
308 Win.;223 Rem.;22 l.r. .
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1406
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Ty rejpale :wink:
Opraveno
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
Odpovědět