Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jiří K. »

Petrs75: Prachy RS Ti sežene p.Koňařík v bývalém Detexu.
poli
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 324
Registrován: pon 04.6.2012, 8:55

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od poli »

Nebo je má skladem Reloader.cz
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Zdravím, mám prosím dotaz, krimpovací hrana uvnitř usazovací matrice, má mít větší průměr, než je průměr střely, že? Jinak řečeno, střela by měla matricí projít, ne? Děkuji za odpověď
cobaj
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 332
Registrován: pon 02.5.2011, 18:51

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od cobaj »

Správně.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Fary:
Popisuješ krimpovací matrici LEE, předpokládám.
Krimpovací matrice LEE se skládá ze dvou částí, vnitřní a vnější, ta vnitřní se ve vnější části, která je zašroubovaná do lisu volně pohybuje.
Princip je ten, že náboj vložíš do shellholderu a jedeš nahoru matricí, střela u běžného náboje vykoukne vrchem ven z matrice.
Ty ale pojedeš s nábojem ještě výše, vnitřní část se začne pohybovat tlakem shellholderu nahoru spolu s nábojem.
Vnější část je do konusu a tím se začne kleština na vnitřní části svírat a dělat krimp.
To, jak je náboj zakrimpovaný je nejlepší řešit výškou matrice (zašroubování / vyšroubování) a jet vždy s pákou na doraz.

Teď to zjednoduším.
Při krimpování nejedeš na doraz k matrici, ale musíš na ní shellholderem ještě kus zatlačit, aby matrice začala nahoře krimpovat.
Nedělej krimpování na cit, ale nastav výšku matrice tak, aby krimpování bylo "tak akorát" při páce lisu nadoraz.
vlady
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: čtv 22.9.2016, 17:44
Bydliště: Luhačovice

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od vlady »

Tohle plati pro krimpovaci matrici, on se ale pta na usazovaci.
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Přesně tak, píši o krimpovacím nákružku uvnitř usazovací matrice CH4D 8x64S, dia. 323. Ani jedna z výše uvedených střel tudy neprojde, rozdíl v průměru bude v řádu stovek, možná desetina ( nemám jak změřit ), ale pokud usadím střelu do skalibrované nábojnice a nastavím matrici nákružkem k hrdlu nábojnice pro krimp, ještě bez přesahu, zvýší se odpor lisu a následně při zpětném pohybu lisu musím zabrat a střela zůstane napresovaná v nákružku. Zatím to řeším nastavením matrice bez krimpu, ale co když mě okolnosti přinutí krimpovat, anebo co je také smutné že to ani nemohu vyzkoušet A co je nejhorší, vůbec mi nenapadá jak nákružek opravit, pokud je to tedy možné, tedy, samozřejmě že to možné je, ovšem s patřičným vybavením, že. Pokud by mě mohl někdo poradit, budu vděčen, děkuji

P.S.: Ty výše uvedené střely jsou Hndy Interlock a NBT. Ťukal jsem odpověď na mobilu už dopoledné, ale jak vidno, neuspěl jsem v uložení zprávy. V té jsem právě střely zmínil.
Uživatelský avatar
Michal_123
Zkušený diskutér
Příspěvky: 918
Registrován: úte 26.11.2013, 20:16

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Michal_123 »

Fary:
Moje chyba, blbě jsem si to přečetl a snažil jsem se během polední pauzy napsat smysluplnou odpověď na jinou otázku než byla položena.
Ten krimp na usazovačkách moc nepoužívám, protože tam kde je možno použít krimpovačku LEE tak jí používám, a to je v mém případě téměř všude. Párkrát jsem to například použil na 6,5x57 a i tam jsem potom raději použil krimpovačku LEE z 6,5x55 v kombinaci s krimpováním "shora".
To co popisuješ že se ti stalo je běžný jev, když je usazovací matrice moc dole a krimpovací ozub zmastí nábojnici.
Pokud si to pamatuji dobře, ten krimp na usazovačce používá velmi, velmi opatrně a zjišťuje se měřením, o kolik se nábojnice za střelou zmáčkla. A je to v řádu desetin milimetru, ti co to používají mne jistě rádi doplní.
Takže jsi prostě krimpoval moc, ta matrice patří výše.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Škrtící neboli "crimpovací" hrana v dutině usazovací matrice umožňuje zaškrcení měkké olověné střely v jakékoli pozici nebo zaškrcení plášťované střely přesně do obvodové - "škrtící" drážky. Jen výjimečně se podaří zaškrtit nějaké měkké plášťované střely mimo škrtící drážku. Nábojnice je přitomto druhu zaškrcení namáhaná na vzpěr a může se velmi snadno zbortit (zpravidla v oblasti dosedacího kuželu).
Aby se vůbec dala škrtící hrana použít, musí být matrice udělaná v místě předního okraje krčku nábojnice cca o 1,5 mm kratší - jinak by krček na škrtící hranu "nedosáhl". Důležité taky je, že puškové náboje musím škrtit až následně po usazení střely, nemohu usazovat střelu a škrtit současně. To znamená, že matrici nastavuji tak, že si dám do držáku nábojnici, zdvihnu ji do horní úvrati a citlivě zašroubovávám matrici, až ucítím, že se škrtící hrana dotkla ústí nábojnice (mezi spodním okrajem matrice a držákem nábojnice by v tu chvíli měla být mezera cca 1 mm), přestanu šroubovat a ještě se o cca půl otáčky vrátím - nastavím matrici tak, aby ke kontaktu s krčkem nábojnice rozhodně nemohlo dojít a matrici zafixuju maticí. V téhle pozici si pak nastavím usazovací trn podle požadované délky náboje a sestavím náboje bez škrcení!!!
Pro použití škrtící hrany pak - následně - nejdřív vyšroubuju usazovací trn matrice o několik mm výše - nemusím ho už přesně nastavovat, jen už nesmí být v kontaktu se střelou. Pak dám do držáku náboj a začnu opatrně "pouštět" matrici níž a opakovaným zdviháním a spoštěním zkouším, co mi má aktuální sestava dovolí na krčku "vyrobit" - stále sleduju, co se s ústím nábojnice a celou nábojnicí děje. až dosáhnu výsledku, se kterým jsem spokojen. zafixuju matrici a zaškrtím i zbytek nábojů :) Jak jednoduché :)
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Áno, děkuji. Ale já jsem psal, že když se již na usazenou střelu s nákružkem jen přiblížím na dotek s hrdlem nábojnice, defacto krimpovací hranou kalibruji střelu a při vrácení lisu do původní polohy musím zabrat a střelu vytáhnu z nábojnice a komplikovaně ji musím násilím vyjmout z krimpovací hrany :shock:
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Do prostoru . ru pro střelu - pod usazovací trn - musí jít střela příslušného průměru - ráže zcela volně.
Jen pro jistotu opakuji, že pro škrcení hranou musíš usazovací trn matrice vyšroubovat výš - aby s ním střela nebyla v kontaktu.

Jinak bych zkontroloval, co je na matrici napsáno, vyraženo a pokud je to tak, že střela 8,22 mm v matrici 8x64S neprojde do prostoru pod usazovacím trnem, mohlo by se samosebou jednat o vzácný případ - zmetek - ale jsou to případy opravdu vzácné - proto se nejprv zabývám způsobem správného použití matrice a škrtící hrany :?
Pufr
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Na matrici je vyraženo 8x64S a .323. Myslím, že i kdybych dělal něco špatně, jak popisuješ, nemohla by mě střela zůstat narvaná v krimpovacím nákružku a to takovou silou, že jí při vytažení nábojnice z matrice vytáhneš z krčku ven. Proto jsem sem psal, moje logika mi říkala, že průměr střely musí být menší než průměr krimp. hrany, tudíž střela musí projít matricí volně skrs.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Jestli jsem to dobře pochopil, tak usazení bez krimpu je OK. Pak musí být průměr matrice nad krimpovací hranou také OK. Odhaduji to na to, co už tu zmínil pufr. S největší pravděpodobností je to kolize mezi usazovacím trnem a krimpem. Krimp nepovolí střele zasunout se více do nábojnice. Střela je tlačena spolu s nábojnicí proti usazovacímu trnu a mírně se roztáhne. Pak jde těžko ven. Pokud není na střele krimpovací drážka, nebo krimpuješ mimo ni, je třeba s roll crimpem pracovat velice citlivě a neprovádět usazení a krimp na jeden zdvih. Jak psal pufr, je třeba usazovací trn povolit. Pokud děláš krimp do drážky, dá se to udělat na jeden zdvih, ale také s citem. Projde Ti střela matricí bez usazovacího trnu? Pokud ano, je chyba s největší pravděpodobností v postupu. Poku ne, je problém v matrici.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Usazení bez krimpu je ok, ovšem za předpokladu, že je matrice nastavená tak, aby hrana krimpu byla tak vysoko, že nedosahuje na plný průměr střely. Omlouvám se za zjevně nedostatečné vyjadřovací schopnosti. Prostě, vezmu matrici, vytočím usazovací element, takže je volně průchozí. No a střelu tudy bez značného násilí neprotáhnu. Přesněji přes tu prokletou hranu :D
Jo, a k samotnému krimpování jsem se dosud právě kvůli tomuto problému nedostal, takže tam svoji chybu vylučuji :(
fary
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 134
Registrován: pon 24.1.2011, 18:54

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od fary »

Dalas: děkuji za odpověď na můj problém, pořádně jsem si přečetl tvoji reakci a na konci to píšeš. Ještě jednou se omlouvám za zasvinění fóra, můj mozek problém vyhodnotil přesně takhle, ale vzhledem k tomu, že jsem přebíječský elév, chtěl jsem to potvrdit od vás, co znáte :D
Odpovědět