Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Dalas diky no zaber bude pocitam 25-06, 9,3x62 a 45-70gov na jine raze zatim nemam matrice a neplanuju jine raze. Pricemz hlavni bude 25-06.
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Vysvětlil by mi někdo prosím jaký je hlavní rozdíl mezi střelami Hornady ELD-X a Hornady SST hlavně co se týče využití. Děkuji.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Díky cenovému zpřístupnění Dopplerovských měřičů se na dostatečně výkonný přístroj od kanadské Infinition v roce 2015 zmohla i firma Hornady a po desetiletích výroby Amax, SST ... zjistila, že tak zhruba po 400 a více m letu střel s obyčejnými polykarbonátovými špičkami se tam dějí nějaké divné a těžko vysvětlitelné věci měnící trošku aerodynamiku - vnější balistiku střely. Ukázalo se, že díky nízké tepelné vodivosti se "nataví" tenká platová špička a maličko se změní tvar střely. Hornady tedy nové LR střely - včetně ELD-X vybavuje špičkami z odolnějšího polymeru a říká jim Heat Shield 8)

Byl to "objev roku" 2015 a tak ho bylo potřeba a) prodat zákazníkům a za b) omlátit o hlavu "competitorům", jako je Nosler apod. a tak vznikla řada krásných videí a jiných promo materiálů :)

https://www.youtube.com/watch?v=EnpwnYc0Sh8
https://www.hornady.com/support/faqs/wh ... ed-bullets
https://www.youtube.com/watch?v=pTmBrdh3i-s
https://www.hornady.com/heat-shield
Pěkné video se "střelou" z Woodova kovu z aerodynamického tunelu
https://www.youtube.com/watch?v=RChlt5wdqBs
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Takže SST má starou plastovou špičku a ELD-X tu novější a jinak mají stejné využití, respektive použití na stejný typ zvěře na obdobné vzdálenosti a jen ELD-X je díky novému plastu přesnější?
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Těžko říct, s Amaxem se špičkou ze stejného materiálu jako SST lidi střílejí velké dálky a velmi dobře. Přesnou specifikaci, kolik dělaly ty Hornadym objevené odchylky "utavenou špičkou" jsem taky nikde neviděl :?
Zkušenosti uživatelů SST jsou různé (je to tady porůznu v textu). Osobně jí považuju za měkčí střelu s dobrou deformací špičky a nepříliš tuhou zadní částí. S SST se dají nastřílet fantastické rozptyly, s ELD-X zatím nemám žádnou zkušenost.

LR lovecká střela musí mít "široké okno" dopadových rychlostí pro deformaci v cíli - neměla by se rozpadnout při dopadovce 900 m/s a měla by se dobře zdeformovat i při dopadu 500 m/s na měkký cíl (Berger to má vymyšlené jinak - fragmentuje celá střela).
Osobně jsem v tomto směru od SST přes Nosler Accubond skončil u Swift Scirocco, ale tím Tě nechci od SST nebo ELD-X odrazovat
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Amax znám. Přebíjím ho do .308 na terčovku ze Saka TRG, jo a je celkem přesné, srovnatelné se Scenarem a Sierou. Šlo mi spíše o ty účinky na zvěř a to jsi mi osvětlil, takže díky. Tak nějak jsem si to vyhodnotil, že o SST budu uvažovat jako přesnou střelu na 100 - 200 m, a dál spíše ELD-X
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

V podstatě k těm dvěma střelám asi jde takhle přistupovat. Realita lovu ale - přesně podle Murphyho zákonů - bývá taková, že pokud vyrazím s LR výbavou, vyjde mi lovný kus na 60 m a naopak.
Osobně bych asi dnes šel nejdřív do ELD-X (promítlo se do něj skoro 20 let zkušeností s SST) a až, kdybych po spotřebování dvou, tří krabiček nebyl spokojen, poohlédl bych se po něčem pevnějším nebo naopak měkčím ... :?
Pufr
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

Zatím to řeším v teoretické rovině a střelbou do papíru. Lovit začnu možná počátkem příštího roku. U SST mě trochu vadí drážka, což pro mě znamená předem definovanou délku náboje. ELD-X je pro mě blíže k match střelám, takže na papír začnu s ELD-X, nastřelím na to pušku a uvidím co to bude dělat v případě střelby na zvěř. Myslím, že by se nic špatného nemělo stát ani při střelbě na kratší vzdálenosti. Tedy doufám. Primární je pro mě přesnost a nejčastěji tady čtu: "když je zvíře proti díře ..." V tom si myslím, že jsem proti mysliveckému průměru aspoň trochu napřed. Střílím tak 8 tis. za rok.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Jirik.fx> pokud Ti vyhovuje jiná OAL, můžeš tu drážku na SST klidně ignorovat.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Marpie
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1193
Registrován: pon 16.10.2006, 7:33
Bydliště: severní Morava

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Marpie »

Jednou jsem si s někým kdo ELD-X používá psal a co si pamatuji tak mi psal že jsou proti SST tužší a tolik se netříští a s účinkem a poškozením zvěřiny je spokojen. Ale už nevím v jaké to bylo ráži.
Marocchi 03 Field 12/76; ZP49 12/12; Brno mod. 4 22LR+Nikon Monarch 3 5-20x44SF; Brno mod. 1 22LR Hawke 4-12x40; ZKK600 MC 270W+ Pard 008Lrf, CZ550 Prestige 270W + Delta Optical Titanium HD 2,5-15x56; UB584 270W/12 Vortex Crossfire 1-4x24
Jirik.fx
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 201
Registrován: ned 04.3.2018, 15:19

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Jirik.fx »

já vím, že je možno ji ignorovat, ale pak ten náboj vypadá pěkně hnusně. :D Jsem estét.
Blaser R8 v .375 H&H, .300 WM, .308 win a 6mm XC, Blaser K95 v 6,5x57R a .30R Blaser, Sako Finlight II v .375 Raptor, Savage Ultralite v 6,5 CM, Swarovski z8i 2-16x50, Swarovski z8i 3,5-28x50. ATN Mars 4 .....
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Tak prvni dve serie u 25-06 rem. Jsem dneska konecne mohl otestovat a jsem nadseny. 70 grainova sierra pri pouziti RS62 sla do 15mm se vzrustajici navazkou se rozptyl vyrazne zlepsoval, nejlepsi byl u posledni navazky 3,95 gramu vic uz jsem tam proste nedostal. A druha byla sierra 100grainu tam zase nejlepsi byla startovaci navazka 3,45 g N560 tam jsem se vesel do 10mm. Naboje jsem krimpoval akorat zapalka byla SB a ne magnum.
A kvuli krimpu se chci zeptat jestli je kvuli nemu potreba nejake osetreni nabojnic navic a nebo postup je standartni?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Tak to gratulujeme, že Ti ty ručně udělané 25-06 tak dobře fungují :D

Krček s crimpem by se měl výstřelem "narovnat" - zvlášť u 25-06 - tak, že už není potřeba nic vyrovnávat. Při krácení nábojnic fréza samosebou po vrubech FactoryCrimpu trochu poskočí.
Ústí nábojnice je samozřejmě zaškrcením namáhané výrazně víc, než bez crimpu - krátké trhlinky mohou opakovaným crimpem ztvrdlého krčku vzniknout a nábojnici vyřadit ... :?
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

Pufr no moc děkuju za trpělivost a rady cos mi dával a samozřejmě i ostatní, byla to jen taková první várka co jsem nasekal abych si to vyzkoušel ani jsem netřídil nábojnice podle objemu, do toho se pustím teď. Nikdy bych netušil že dokážu nastřílet takový soustřel a hlavně to člověka pozitivně nakopne a hned ho to víc baví když vidí výsledky. Akorát mne štve že mi nefungovali hradla takže nemám rychlosti, budu muset zjistit kde je zakopaný pes. Jsou nová nepoužitá ale kupoval jsem je ještě u Soukupa takže záruku po 10ti letech řešit nemusím. V nejhorším budu muset pořídit nová. Teď bych rád vyzkoušel 90 grainové střely mám tam Sierry a GMX od Hornády a ještě zkusím dotunit nějak 70grainovou sierru jelikož sezóna škodné se blíží a ta střela má potenciál. Dám magnum zápalku a zkusím nějak to dát na pračku, jak jsi popisoval že to dělal ten člověk :-), jestli by dokázala jak vibruje trochu urovnat ten prach abych se dostal s navážkou prachu k maximu. Co jsem koukal tak v podstatě to potvrdilo co jsem četl na fórech z USA že tahle lehká střela zlepšuje soustřel se zvyšující se rychlostí.
Begy
Nový návštěvník
Příspěvky: 4
Registrován: sob 05.4.2014, 14:43

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Begy »

Přebíjíte někdo 8x57 JS? Chci tam dát 170 gr. SST, prošel jsem forum a nic jsem o této kombinaci nenašel. Tak jestli někdo máte nějakou zkušenost , co a kolik pod to sypete, Diky
Odpovědět