Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Zdravím příznivce přebíjeni.
Pořídil jsem CZ 557 Varmint Synthetic v .243 win., hlaveň 520 mm, stoupání 1:10".
Zatím střílím továtní Geco SP a chodí to cca 0,75 MOA na 100m, pak jsem pořídil přebité střelivo (nebylo děláno konkrétně na mou zbraň), to mi chodí stejně. Jediný soustřel pod 0,5MOA se mi povedl s Geco Target. Jsem přesvědčen a doufám, že by to mělo chodit cca 0,5 MOA běžně, proto jsem pořídil soupravu na přebíjení, abych se pokusil vyrobit si lepší střelivo, pokud se to nepovede, tak budu vyrábět totéž, co jsem jako přebité koupil. Začnu tím, že si vyrobím totéž, jen bude u nbc zformátován pouze krček. Proto bych rád poprosil, pokud by se našel někdo ochotný s QL, aby mi provedl propočty, než si program pořídím také.
Koupené bylo: Střela Hornady SST 95 gr, nábojnice Geco (pokud umím vážit, vychází mi průměr 51,8 gr H2O (jsou kratší než max CIP)), zápalka SaB LR, prach Lovex D073.6 - 35,0 gr, celková délka 67,0mm. Zde by mě zajímalo, kde je přibližně bezpečná navážka a kolik má tato konfigurace přibližnou úsťovou rychlost.
Když výše uvedené nepomůže rád bych data k následujícímu:
Střela Hornady SST 95 gr, nábojnice Geco, zápalka SaB LR, prach Lovex D073.6, celková délka 68,12 mm (je to 0,2 mm od drážek, měřeno), zde by mě také zajímala bezpečná navážka.

Dovysvětlení: Zbraň je zakoupena pro lov a na střelnici, je osazena (prozatím) běžným loveckým puškohledem, proto nechci mít několik druhů střeliva, abych nemusel přenášet, nepovažuji to za šťastné a a lovecky bezpečné řešení, střelba tedy zatím max 200m, to mám již vyzkoušeno. SST zvoleno jako slušná a celkem přesná lovecká střela, prach dle původního výrobce přebíjených střel, vím, že tam je ta původní kombinace bezpečná, jen to chce doladit, ale nechci si ustřelit hlavu, s lidmi, kteří něco nedělali bezpečně, přicházím do styku často, následovat je nechci...
Pokud by byl tedy někdo ochotný, pak děkuji předem.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Citron píše:CZ 557 Varmint Synthetic v .243 win., hlaveň 520 mm, stoupání 1:10".
Střela Hornady SST 95 gr, nábojnice Geco (pokud umím vážit, vychází mi průměr 51,8 gr H2O), zápalka SaB LR, prach Lovex D073.6 - 35,0 gr, celková délka 67,0mm. Zde by mě zajímalo, kde je přibližně bezpečná navážka a kolik má tato konfigurace přibližnou úsťovou rychlost.
Když výše uvedené nepomůže rád bych data k následujícímu:
Střela Hornady SST 95 gr, nábojnice Geco, zápalka SaB LR, prach Lovex D073.6, celková délka 68,12 mm (je to 0,2 mm od drážek, měřeno), zde by mě také zajímala bezpečná navážka.
QL počítá s délkou střely Hornady SST 95grs = 28,0 mm
a pro 243W (objem dutiny nábojnice 51,8grs H2O) a prach Lovex D073.6 ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje L6 = 67,0 mm s náplní 35,0 grs Pmax cca 3400 barů a V0 cca 830 m/s, vyhoří 100% náplně; maximální náplň (Pmax dle CIP 4150 Barů) bude někde na úrovni 37,5grs (2,43g), V0 někde kolem 880 m/s (pro 520 mm hlaveň).

QL počítá s délkou střely Hornady SST 95grs = 28,0 mm
a pro 243W (objem dutiny nábojnice 51,8grs H2O) a prach Lovex D073.6 ukazuje tento teoretický výpočet děje vývinu rány pro délku náboje L6 = 68,12 mm maximální náplň (Pmax dle CIP 4150 Barů) bude někde na úrovni 37,8grs (2,45g), V0 někde kolem 885 m/s (pro 520 mm hlaveň).

Jako vždy - data z QL na úrovni kvalifikovaného odhadu - Safety First! (s Lovex D073.6 v 243W a bezpečnými, ověřenými daty už tady jedna pěkná "skorohavárie" byla - až vylétl vytahovač z hlavy závěru S202)
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Děkuji mnohokráte
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jasně :)

Jen ještě k vlivu délky nábojnice na počáteční spalovací prostor.
Pokud budeš používat významně kratší nbce než je v normě potažmo QL, je dobré zjistit jejich objem ale i přesnou délku usazení střely v nábojnici. Jinak to QL principielně vezme Tebou zjištěnou hmotnost H2O jako menší objem dutiny nábojnice normové délky - vyjde ti vyšší tlak. :?
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Vyjde mu vyssi tlak v QL, ale ve skutecnosti bude mit nizsi, coz je chyba do bezpecna. To by nemel tedy byt zasadni problem, kor kdyz stale pises to hezke "Safety First!" :wink:
Maximalni navazky je stejne nejlepsi hledat dle skutecnych znamek vyssich tlaku nez dle QL.
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Jasně :)
Když jsem ale vše v "odpolední" chvilce klidu vyzkoušel, zjistil jsem, že Hartmut Broemel je zřejmě ještě chytřejší než my dva, na vše v QL myslel a se změnou délky nábojnice se automaticky upraví nejen hloubka usazení střely ale i objem spalovacího prostoru. Při použití "významně" kratší (nebo i naopak delší) nábojnice tedy stačí přesně zadat nejen její objem ale i délku a výpočet - v tomto směru - bude sedět :wink:

Popravdě, asi jsem tuhle opravu - délky nbc v QL nikdy nepoužil , nebo je to už tak dlouho, že si to nepamatuju :D
(ono dělat nbce výrazně kratší oproti komoře není moc produktivní, ale v komoře, kde jsem naměřil větší délku (typicky starší zbraně ČZ UB) nechat při úpravě delší krčky nbc má svůj význam :? )

Přípravek pro přesné měření délky nábojové komory je dostupný skoro zadarmo (vkládá se do ústí zkrácené nábojnice):
https://www.brownells.cz/epages/Cesko.s ... tID=397100
(teda dostupný podle katalogu - realita může být jiná - ale zatím s Brownells cz celkem dobrá zkušenost)
Pufr
Citron
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 284
Registrován: stř 18.4.2007, 21:10
Bydliště: Příhraničí

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Citron »

Děkuji za další postřehy.
Jako první vyzkusím současnou laboraci s formátovám krčku a uvidím, co to udělá oproti původnímu. Pak kdyžtak opatrně zvýsím navážku a budu hledat známky vyššího tlaku. O moc výš jít nechci, mě tohle co se účinků týká vyhovuje, navíc, když nastřelím na 100m 4 cm nad záměrnou, tak jsem na 200 cca 3 cm pod a rozptyl je 0,7 MOA, což pro mé lovecké účely naprosto dostačuje.
Pak teprve bude proveden experiment s delší L6 na těch 68,12 mm, tam je to pro mě nové, tam budu muset být opatrný.
CZ 600 223 rem + Delta Stryker 5-50x56. ZKM 456 mod. 2 + Vortex PST II 5-25x50.
Pomalu, hlavně se neukvapit.
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

2pufr Víš něco bližšího o té"skoroharii"? Sypu taky L073.6 do 243win ,,tak by mě zajímalo podrobnosti.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Popravdě, když na to vzpomínám, asi to bylo úplně přesně s AAc2460 (dnes Lovex D073.5), ale najít si to v našich nekonečných vláknech musíš sám :?
Jádro historky je v tom, že jeden z úctyhodných členů fóra měl ty koule a popsal otevřeně, jak sáhl po zcela nové lahvi prachu a nalaboroval ověřenou laboraci a ejhle děly se věci, neb obsah byl o poznání "živější" než standard s výše uvedeným označením obvykle býval :!:
Pufr
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od rimar77 »

pufr to byl myslím vhool ne? ale jeho příspěvky jak odešel z fóra už tu nejsou, vím to jelikož loni jsem tohle vlákno přejel od začátku celé a někdo to zmiňoval ale jen jako informaci z doslechu na přímo tady už nebyla
DoDo
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 29.10.2018, 16:17

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od DoDo »

Jo, jo, s tím, že je Lovex nekonzistentni v ruznych sarzich jsem, se v tech nekonečných vlaknech o prebijeni setkal nekolikrat. Da se verit jinym výrobcům? Vithavuori se casto zmiňuje jako hodně stejný, co ostatní výrobci IMR, RS, Hodgnon, Vectan? Netrpí tím taky?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od pufr »

Trpí "tím" v určité míře všichni výrobci, ti renomovaní s výrazně menší četností a menší "amplitudou odchylek"
Nakonec i při výrobě nábojů vyhlásí i velmi kvalitní výrobci občas "svolávací akci" na nepodařenou sérii (odstřílenou v továrně v dobré víře, ale jak se posléze ukáže s použitím nadměrně opotřebené tlakoměrné hlavně apod. ...), kde spotřebitelům zdarma vymění nepovedené náboje za bezvadné.
Podezřelý je naopak ten výrobce střeliva, který se nikdy k žádnému "nepodarku" nepřiznal :?

Hlavní podmínky pro produkci přísně vyrovnaných sérií "kanystrovaného" prachu pro handloading jsou zhruba dvě:

- objem celkové produkce daných druhů musí mnohonásobně převyšovat množství prodávané v lahvích (nikdo neumí uvařit jednu sérii jako druhou, proto musí být dost prostoru pro "homogenizaci", výběr šarží atd.)
- výrobce se musí téhle oblasti důsledně věnovat a svou "lahvovanou" značku hýčkat :)
Pufr
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od Choochoo007 »

Dotaz na znaceni sarze prachu RS
https://www.reload-swiss.com/en/reload_ ... /index.php
Butch number - can number
Cislo sarze mam stejny a to druhé cislo ne. Co je to za číslo, je to číslo pixly nebo něco jiného důležitého? Je tedy ten prach stejny nebo neni?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od dalas »

Nemá tam být batch? (hromada várka.....). Pokud ano, pak by to byla šarže, přesněji Batch number - číslo šarže a can number - číslo plechovky, kanystru. Z toho plyne, že by jsi neměl mít nikdy obě čísla stejná. Důležité je to první a to máš v pořádku. Jde o stejnou šarži.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: Přebíjení střeliva do krátkých a dlouhých kulových zbraní

Příspěvek od lovec »

Každá pixla prachu v únii má svoje vlastné číslo. Bezpečnosť nadovšetko. :lol: :twisted:
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Odpovědět