Zkušenost z 22-250rem.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
martin-bezm
Nový návštěvník
Příspěvky: 26
Registrován: pon 14.1.2013, 7:53

Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od martin-bezm »

Chci se zeptat jestli má někdo zkušenost z touto ráží a hlavně jak se to chová ve zvěřině.
xlukyx
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: pon 31.12.2012, 10:18

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od xlukyx »

Také by mě zajímalo jaké jsou zkušenosti s touto ráží, uvažuji o něčem takovém.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od BwanaHunter »

Tak střílel jsem z toho v Africe, kde jsme to používali jako varmint flintu na šakaly a podobnou havěť. Přesný i na dálku, dost citlivý na vítr nebo překážky, a to i malý. Což není vzhledem k povaze ráže žádné překvapení. S chováním ve větší zvěři nemám zkušenosti. Jinak pokud bych si já vybíral nějakou malou vzteklou ráži, volil bych 25-06 Rem.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
MiraDuchek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 24.1.2009, 14:44
Bydliště: Malměřice

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od MiraDuchek »

No já měl sz na Tibiho a ten tvrdí že díky ukrutnej rychlosti na vítr citlivá není.
CZ 550 medium,7mm rem.mag.+Swarowski Z6i 2,5-15
Ruger No.1 9,3 x 74 R, Meostar 7x56
Stafordšírský bulteriér Alli Staf Anatol,Christopher Blue Nijada
http://jana-duchkova.webnode.cz/
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od BwanaHunter »

nehádám se, tibi s tím rozhodně odstřílel víc než já. Nicméně naše zkušenosti se liší, asi je vítr a vítr. Nejsem až tak vzdělaný v balistice, ale proč by lehounká střela měla být méně citlivá na vítr, když letí rychle, netuším, ale třeba mi to někdo vysvětlí...?
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Vocas
Nový návštěvník
Příspěvky: 22
Registrován: sob 18.2.2012, 14:12

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od Vocas »

To je jednoduchý,ona ta střela je tak rychlá že tomu větru uletí.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od tibi1 »

Ano nehadam sa 55grain je malo i ked VO=1115m/s napr. gamehead od saka.....je do 300m pre beznych lovcov ktorym sa ulovit na tuto vzdialenost srnca doteraz len snivalo super pocit kazdy z vas si na to s nostalgiou rad spomenie ak sa mu to podarilo, zacinal som s nou cca pred 10 rokmi?....no ak sa hram na snipera a chcem sa uklikat k smrti resp. idem na inu zver ako srciu mam 308W S202 JM + Swaro 6-24x50 (plex) ....ale osobne mi prirastla 22-250 tak k srdcu ze sa k nej stale min. 1x rocne vratim (pri love srncov - mam s nou strelenych 20kusov srncej, 1xjelen 3roky vyradovy na hlavu na 150m, 1x strieborny kanec kolmo pod posedom na hlavu...no comment a nejake prasata....a fúru skodnej) a pri nej i skoncim svoju lovecku púť mozno jak dedek. :o)
Kupil som ju v case ked tu bola 22-250 skoro nepoznana? da sa povedat wildcat..., vtedy tu viedla medzi 5,6mm 223 resp. 222 bola este "bezna". V tychto casoch som ani nemal pojem co je vietor aky ma vplyv i na 100m a ze existuju puskohlady ktorymi sa to da vykompenzovat "klikanim", dialkomer bol sen. Tato raz ma doslova zhyckala ....a to tak ze som len mrkol do prilozeneho letaku v krabicke od nabojov a pochopil ze napr. na 300m to pada cca (uz neviem presne) napr. 15cm????. - pri nastreleni na optimalnych 150m. Ak stal srnec na poli...kusali ho muchy a ovady a on kazdu sekundu poskakoval sem tam 10-20-30m hore dole nemal som cas ani skusenost odhadovat ako daleko je a jak daleko sa pohol. Skratka som to polozil nad lopatku a bolo. Tak som ulovil cca 10 rokov dozadu vtedy svoj prvy "longrange" osobak na 241m (srnca) ktory ostal na fleku.
Kto sa rozpamata na svoje zaciatky da mi zapravdu ze tento pocit je nevycislitelny ak ma vztah k zbraniam. V tej dobe ak by nejaky dedek so zdruzenia vedel ze som vypalil na srnca tuto range...ukamenovali by ma. Uz som to viac krat mnohym na dotazy pisal a nechce sa mi opakovat....: nie je to zazracna raz...avsak pre bezneho lovca s beznou optikou bez retif. bubnov a beznou flintou (tato raz je prirodzene presna i beznych tenkych, kratkych laufoch) ak ma este OK zrak si moze ulovit svojho srnca kludne na 300m, len mu to staci polozit na dotyk chrbta. Samozrejme ak si je isty ze ho ma do 300m. Ano priznavam ze vietor ma vplyv ale dost prekvapivo ne tak jak by sa ocakavalo...ja viem nie je to fundovana odpoved ale to len preto ze nemam pri sebe poznamky a terce a len by som kecal.

Co sa tyka ranivosti: smolky - vysoka odporucam max do 150m....prasata dnes uz tvrdim ze radsej len na hlavu i ked bezne som lovil komoru ale vysledky neiste...sem tam to odbehlo a bol pruser ako som lovil v lese. Dospela vysoka a cierna zver na komoru = v ziadnom pripade=neni to iste ci sa to najde a kam to pobezí hlavne v lese.... ale urcite to neprezije. Srncia hlavne na poliach zodpovedne prehlasujem ze do 300m v pohode kde i pri horsom zasahu je moznost ho dlhsie sledovat ale neodbehne viac jak 20-30m. Pecienka - játra jak by prebehli mlynkom na maso....Tato vsecko jednoznacne s beznymi softami v 55 grain. 22-250 ma twist "14" tak neviem co by robilo s 60grain partitionom alebo oryxom do Normy - tie som nestihol oprobovat, mal som uz 308W. Na zver tejto vahovej kategorie a vzdialenosti 55grain spolahlivo usmrcuje rychlostou blesku - na komoru. Samozrejme hematomy jak u kazdej 5,6 raze....ale ak niekto dokaze zabijat pohladom OK. Lopatky som i tak nebral, piplačka a malo masa :o). Priestrel som nemal len v 2 pripadoch ked sa nedalo inak a napiskany srnec sel naostro a tak ho to presilo od hlavy k pate na 50m a 40m. V ostatnych pripadoch priestrel vzdy i cez 200m = rozdrtene lopatky a polamane 1-2 rebra, prip. prasknute zaroven stavce na koreni krku.

Milovnikom skodnej tot som napr. ja vyslovene - odporucam varmintove strelivo napr. mam dobre skusenosti s VMaxmi v 40gr. od hornadyho....podobne mozu byt i varminteri resp. blitzkingi do sierry alebo TNTčka od speeru ale v 5,6 sa toho vela konstrukcne nic nevymyslí vsetky su rovnake. Vstrel nebadany velkosti strely - vystrel ziadny...skodna nafleku. "Neopovazte" sa tymto varmitovym strelivom palit na raticovu jak som to testoval ja - blbecek...boli k zohnaniu len Vmaxi a bezne softy problem. ak by som to nerobil na velkych planinach v zivote by som ani jedneho svojho srnca nenasiel....unik i 100-150m bez farby dovnutra ...bez vystrelu.

Ovsem nezabudajte ze tato 5,6 ma jemne polia a drazky...pri danych tlakoch a rychlostiach je to zrut laufu....takze to neni na tercovku a strelnicu no pre bezny lov bohate dozije. Ale ak sa to da s 223 tak prosim. Zvukovy efekt je inak dost usmevny, jeden by tvrdil ze je to jak 308W.... Lovu zdar!
Naposledy upravil(a) tibi1 dne pon 18.11.2013, 15:16, celkem upraveno 3 x.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od BwanaHunter »

Vocas> uletí větru??? Pokud to nemá být humor, tak to tady upadá :cry:

tibi> super shrnuto, evidentně ze zkušenosti, podstatně početnější než mám já. Nicméně, s jednou věcí bych byl opatrný. Z průměrnýho nebo podprůměrnýho střelce ŽÁDNÁ zbraň ani ráže neudělá střelce, který může střílet srnce na 300m. To je takový tvrzení ála figi.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od tibi1 »

OK jasne berem....Tým vsetkým som len chcel v skratke dodat, ze kto ma vyslovene "srnčí revír", prípadne je poplatkový lovec srnčej a nechce utracat za zlatych jelenov a pod., alebo sa pohybuje len v poľnom revíry kde za celý rok stretne srnčiu a škodnú jak ja....je pre československého lovca optimalnou volbou jednoducha lahka gulovnicka v tejto razi s beznou optikou a nema nad cim polemizovat. A uz to nie je neobvykla raz jak nekdy....ma ju v ponuke i CZ i vo varminte.
Samozrejme je treba si uvedomit ze po prvotnych uspešných dlhšich zasahoch moze "bezneho" lovca zvadzat k nadprirodzenym nadpriemernym zasahom, bacha nato. dialkomer je fakt dobra pomoc i v inych pripadoch. a ak je moznosť osadit to nejakym "tactical scope" bude to dobra skola na vietor a i moznost predlzenych zasahov. Trochu kultury ponukne samozrejme youtube.com pre kazdeho, niekedy sa clovek nestaci divit co dokaze na 1km taka 223 pre zabavu.

Ale ak ma pamat neklame....vtedy poctivo odkrokovanych 270krokov-metrov? s Vmax 40grain t. j. Vo=1200m/s pri wind cca 3m/s z 2 hodiny.....zasahy stale v strede. Rozptyl 5 ran položka s rozptylom 2cm CTC. Ja mozne priratat vlastne chyby....ale nemam dovod sa hadat resp. klamat. Tych Vo-1200m/s je fakt fast.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od BwanaHunter »

tibi> však já nikde netvrdím, že něco co říkáš, není pravda...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od tibi1 »

Sako Gamehead cca 60m srnec uhloprieckou zasah - prave rameno - lave zadne stehno
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=17391


Sako Gamehead 100m srnec naostro - nasiel som to v bachore (ta gulička v 55grain to vydrzala a pritom neni "bonded")
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=17392

Trošku samochvály: :mrgreen: ...moj životný srnec na 201m - 766gram-...tikka master 22-250 sako gamehead, meopta 4-12x40, plex osnova (odskok cca 10m) kolmo na stred rebra ...bol som v strese no...a ta flinta ma váhu jak malorazka
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=17941

Ilustracia preco nepouzivať na skodnu softy ak ocenite kozuch....vtedy mi dosli Vmaxi (nepredvidatelne vysledky vystrelu)
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=23885
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=23883
http://polovnictvo.com/modules.php?name ... c&id=23882

Debata o vlivu bočního větru na střelu byla přesunuta do vlákna "Teoretické debaty o všem kolem střelby" Pufr
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od Zvědavec »

Moje zkušenosti s 22-250 rem. jsou více než dobré, byť se jedná pouze o malý vzorek. 4 ks srnčího 80-170 m přes plec vždy na místě, doslova smeteno - smrt okamžitá (lístek ve svíráku). Vždy prostřeleno (výstřel=vstřel) a srdce doslova chybí (SP 50 gr. Federal). Jiné orgány neporušeny. Plecko je samozřejmě podlité a musíte trochu vykrojit, ale rozhodně to není tak hrozné, jak jsem se obával, že by to být mohlo. Vykrojím cca 10 dkg bezprostředně okolo vstřelu, což odpovídá mým zkušenostem s podlitím 7,62x54 R na černé zvěři. Další srnec s komorovou ranou na 40 m odskočil cca 10 m - průstřel i podlití stejné. Lončák 25 kg na 60 m - cca 15 dkg vykrojení z plecka, kus v ohni, 1/3 srdce pryč, žebro na vstřelu i výstřelu zlomené a střela nalezena na výstřelové straně pod škárou. Kus stál na široko. Liška s 50 gr. V-max od Hornadyho na 160 m v ohni, výstřel jak pěst. Zkusil jsem překvaltovat na 40 gr. V-Max, ale tam nemohu sloužit se zkušeností. Když jdu vysloveně na lišku, tak beru .17 MACH2. což patří jinam. Přenastřelím zase až na zimu (letos to se sněhem krutě nevyšlo). Shrnu-li celkový dojem, pak maximální spokojenost. Minimální zpětný ráz, lehká flinta, plochá balistická křivka, účinek v cíli výborný, byť šlo vždy o čistý zásah srdce a proto neumím říct, jak se chová kus na plicní ránu za plec. Já raději obětuju ten drteček zvěřina výměnou za jistotu, že je kus v ohni a bez stopy trápení. Taky je pravda, že si raději počkám na ránu a na ostro jsem střílet neměl potřebu. Ten neprostřelený lončák mne popravdě překvapil. Jak je to s barvením po výstřelu vlastně taky nevím, protože zatím mi zůstalo vše v ohni a ten jediný srnec, který se pohnul z nástřelu barvil dobře (vstřelovým kanálem - výstřel jsem našel až po stažení).
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od tibi1 »

ten 40grain vMax uz bude OK - t. j. bez vystrelu, budes spokojny. A liška ostava na fleku. Mam overene do 100 - 150m na 10 liškach...Tie 50 - 55grain varminty uz maju moc "olova" tak preto stihnu prejsť na druhu 1/2 komory, skor by som videl pouzitie na kojoty a nieco väčšieho...40grain sa pri VO=1200m/s doslova rozpráši v komore i s vnutornosťami.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od bon »

To Zvědavec: Nemáš nějakou fotku? Z kombinace přes plec a vždy čistý zásah srdce mě to umístění zásahu není moc jasné :?:
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: Zkušenost z 22-250rem.

Příspěvek od Zvědavec »

Fotky nemám, ale co je to za záhadu?? Anatomicky to sedí jak má. Moc tvou námitku nechápu.
Odpovědět