45-70Gov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 45-70Gov

Příspěvek od michalos »

danys píše:
michalos píše:Kdyby se dělala tahle ráž v rozumné flintě, tak si hned v trezoru místo na ni udělám... :wink:
podle toho co je u tebe rozumné :D
špekuluju nad přestavbou dvojky(nejlépe lankasterky) na obojetnici 12x70/45-70, téměř každý puškař to má v nabídce a ceny většinou od 20 000,- do 30 000,- podle potřebných úprav,materiálu svazku (LW,Kuna...) i ta jednuška z ameriky by mohla být dobrá.Jen nejsou recenze od vlastníků této ráže :? .Když už tak většinou pořizují Marlina LA na naháňky
Chtěl bych ji především na lov černé u vnadiště a občasné šoulačky.
Nejlépe kdyby se to vyrábělo sériově v opakovačce, pak jsem viděl i předělanej mosin. Ještě tu byla poslední možnost kulové hlavně k mýmu sportingu ale to jsem zamítl kvůli ceně a taky že zaručený soustřel 5 až 7 cm na 50 metrů. Hanák by mě udělal kulový Zedháčko že by se rány na 100 metrů dotýkaly ale 7 cm na 50 metrů je pro mě moc na tohle jsem pedant...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Zbrojovák »

Zřejmě budu zabíhat někam trochu mimo, jelikož s 45-70to úplně nesouvisí, ale:
Udělat svazek tak, aby se rány z různých hlavní na 100m dotýkaly, je buď velká náhoda, nebo neskutečné množství práce - pokusů a pájení, času a tedy i peněz... navíc aby se dotýkaly je třeba stále střílet jak z jedné tak z druhé hlavně na střídačku, takový soustřel pak bude platit jen pro konkrétní laboraci, střelu a snad i šarži prachu a zápalek. Jinak je to utopie. Takže prosím a žádám - opatrně se zavádějícími informacemi.
Nastřílet i s obyčejné jednohlavňovky tak, aby se zásahy dotýkaly na 100m je celkem kumšt a chce to patřičnou kvalitu celého systému.

Renomovaní výrobci zaručují soustřely v různé škále a jen s konkrétní municí, většinou je to kolem 5cm na 40-50m - pro pevně spájené svazky. Stavitelné svazky jsou na tom o něco lépe, pokud je dobře udělaný, dá se dostat i k 2cm opsaná, na 50m při ranách 2+2 na střídačku, třetí zásahy v položce už pak většinou opustí kruh vlivem celkového prohřátí hlavní. Takto to ale z výroby nestaveno nebude, nikdo si s tím nebude hrát, výroba by se prodražovala jak cenou munice, tak i časem továrního střelce.

Tím to beru jako uzavřené a vraťme se k původnímu tématu.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 45-70Gov

Příspěvek od michalos »

Měl jsem právě na mysli to Zedháčko kde se to dá štelovat na konci...ještě jedna otázka konkrétně na to Zedháčko...baskule by to měla udržet v 45-70 Gov, když se to dělá v 8x57JRS...a to je podle tlaků víc....pokud se to sem nehodí tak přesunout jinam
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Zbrojovák »

Patří to k 45-70, takže to nechám zde.
Obecně bych do zbraně typu ZH nedoporučoval laborace +P, tedy v III. stupni pro 45-70. Záleží jak, a zda je to poctivě spasované. Taky na tom kolik munice se ze svazku vystřelí. Jako nej co do universálnosti přestaveb se jeví dle skušeností buď Brno super, se zahraničních merkel s dvojím hákem, nebo starší klasický Browning případně starý Iž - kozlice 16/16.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 45-70Gov

Příspěvek od xHonza »

Jedna rychlejší laborace pro 300 grs HP FP střelu od Remingtonu, spolu s 41 grs 5744 acc se to chová takhle. Stříleno přes pánevní kost a hlavu v tlaku na vzdalenost cca 5 metrů do asi 30 kg selete (zbraň Marlin 1895G, V0 cca 490 ms-1). Plášť vpodstatě rozsypán na střepiny, přesto podlitiny nula.

Obrázek
Naposledy upravil(a) xHonza dne úte 03.3.2015, 11:18, celkem upraveno 5 x.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 45-70Gov

Příspěvek od xHonza »

Moje shrnutí je, že trochu uberu na rychlosti, tohle už je moc velký brutál - střela vpodstatě expolodovala na vstřelu.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Zbrojovák »

xHonza píše:Moje shrnutí je, že trochu uberu na rychlosti, tohle už je moc velký brutál - střela vpodstatě expolodovala na vstřelu.
Zkus jinou střelu - třeba 22,5g RN či FN hornady, nebo u téhle uber. Ovšem stop to má pak úžasný, ale ano, brutus když je to na blízko, znám to z dřívějška, dopadovka nad 600 je pak problém a srnčí to pak vyvrhuje a lišky trhá.
V příští sezoně budu zkoušet střely FTX 21,3g v 458Win. Vo cca 690m/s
Slibuju si od toho menší kopanec než u 26g FN, lepší balistiku do cca 200m, vyšší bezpečnost při odrazech v terénu po průchodu zvěří- hlavně srnčí a lišek, těch 26g moc nezpomalí. Vyšší bezpečnost na naháňkách- tříštivost lehčí rychlejší FTX.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Zbrojovák »

Máte někdo reference a nové zkušenosti s FTX? U mě střela Rem. 26g FP poměrně zklamání, při dané rychlosti v0 650m/s ztrácí poměrně dost olova při průchodu větších kostí zvěře nad 60kg. Plášť oddělen, zřejmě je dělaná opravdu pro rychlosti 45-70.
viz účinky - jelení
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

45-70Gov vs. 444 Marlin

Příspěvek od michalos »

Zdravím příznivce knedlíkometů, chci se zeptat jaký je rozdíl mezi 45-70 gov a 444 marlin, neboť se bude pořizovat pákovka velkého kalibru, akorát nevím pro kterou ráži se rozhodnout. Použití především naháňky a střelba max do 100 metrů. Přebíjet nehodlám. Lovu Michal
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 45-70Gov

Příspěvek od pufr »

444 je trochu záludná v tom, že většina střel (.430) na trhu je konstrukčně určena pro revolvery, případně karabiny 44RemMag., kde se s dopadovými rychlostmi na úrovni 650 či 700 a více m/s primárně nepočítá (C.I.P. i SAAMI jí povolují Pmax. cca 350MPa - celkem příjemný limit moderního náboje) . Na druhou stranu jakýkoli "hobby plinking" se dá i náboji s plášťovanými střelami provozovat celkem levně
Takový výběr v oblasti těžkých střel o hmotnosti 400 až 500 grs, jako má 45-70 u "444" nenajdeš
Dostupnost nábojů v tuzemsku neznám.
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Reno »

Náboje .444 Marlin v podstatě vyrábí pouze Hornady (se střelami FTX Leverevolunion nebo Interlock), případně i firma Buffalo Bore Ammunition. Ty Hornady by se v ČR měly normálně sehnat v ceně cca 50,- Kč / ks, stejně tak by se měly nechat koupit např. nové nábojnice, střely a matrice pro přebíjení. Jinak náboj je to na evropské poměry poměrně výkonný, s úsťovou energií standardních laborací až 4.600 J (24" hlaveň) se blíží náboji 9,3x62. Jediný problém, o kterém jsem slyšel, je přesně to, o čem psal Pufr: Střely této ráže se používají zejména do revolverových nábojů .44 Magnum, tedy lehčí a méně pevné. Pro tyto účely bude výběr střel slušný. Ovšem v těžkých a pevnějších variantách střel vhodných pro lovecké laborace .444 Marlin asi moc velký výběr mimo toho Hornadyho nebude... Pro zábavnou střelbu si klidně můžeš přebíjet nějaké levné, lehké a měkké revolverové střely, ale pokud bys je použil i k loveckým účelům, tak to při rychlostech .444 Marlin bude s největší pravděpodobností substilnější zvěř značně rozbíjet a u tvrdší masivnější zase budeš mít nižší průbojnost...
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 45-70Gov

Příspěvek od michalos »

No pokud bych se rozhodl pro toho 444 Marlin tak bych to toho koupil vždycky jenom hornady buď FTX nebo interlog FP. Otázka na zkušené a znalé těchto střel, jak se bude chovat na černé zvěři při těchto rychlostech zmiňované dva typy střel.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Zbrojovák »

Ftx jsou taky interlock, jen vylepšené balisticky.
Mám zkušenosti zatím jen s Interlock RN 350grs. A ty fungují v podstatě na vše výborně. Jen bacha na bezpečnost s odrazy po průstřelech kusů, apod.
Naposledy upravil(a) Zbrojovák dne sob 06.4.2013, 23:02, celkem upraveno 1 x.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: 45-70Gov

Příspěvek od michalos »

Zdravím všechny knedlíkáře,
tak nakonec jsem vybral tu novou v ráži 45-70 a mohu říct, že jsem měl štěstí na model, neboť se jim válel dva roky na skladě, protože předchozí kupující si to rozmyslel z důvodu že si vystřelil od někoho známého a podle něj to hodně kopalo, navíc byla právě proto ve slevě aby tento knedlík vůbec někdo koupil. Porovnával jsem ještě s tou druhou v ráži 444 a můžu říct že u ní kvedlal závěr po zjištění sériového čísla to byl Remlin. Dnes jsme s tatem ještě stihli dát pár ran ze zvědavosti zda nám to naliská či nikoliv. Střelivo jsme koupili na zkoušku Federal a Winchester. Federal ani nekopl a rána byla jakoby tichá, čuměl jsem jak péro z dyvanu, přirovnal bych to k 24gr. skeet s táhlou ranou. Wincherter už takový kamarád nebyl a bylo znatelné že malinko kopne, ale opět žádná hrůza tuhle ránu bych přirovnal jako byste stříleli z kulového automatu ráže 8x57JS cca. Chtěli bysme ještě zkusit to nej a to jest Hornady ale prodejce mě říkal ať to tam radši neládujem z důvodu té plastové špičky, že by se mohli odpálit náboje v zásobníku, což si myslím že nemůže být zas až tak pravda. Čas ukáže a taky až se s tím něco střelí každopádně už teď když dám svou osmu vedle náboje 45-70 mě uvádí do rozpaků :D . Lovu. Michal
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 45-70Gov

Příspěvek od Leon »

fakt člověk zírá co za lidi v čr prodává zbraně :lol: :lol: ta špička je z plastu co se chová jak guma tak že je nemožné aby to odpálil tady se můžeš kouknout jak to funguje http://www.youtube.com/watch?v=UGgDnWGOt48
CZ 550 american 308win.
Odpovědět