45-70Gov

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

45-70Gov

Příspěvek od kpt.stone »

Ahoj přátelé, chystám se lovit ráží 45-70Gov. Zatím jsem ve stádiu hledání vhodné laborace, tak uvidíme. Výsledky sem případně hodím. Uvítám jakoukoliv zkušenost s touto ráží.....jinak používám 308W a 7x65R...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Samozřejmě balistika této ráže je mi známa a páč nejsem masař, beru to max. na cca 80 m, mám nachystány střely Remington SP 405 gr. už taky vzhledem k mířidlům...dioptr. Tzn. za světla, zvěř v klidu a max. těch 80 m.
puška Pedersoli Sharps....pravda asi poněkud netradiční, nicméně lepší než SKS nebo ČZ 858. Tahle alespoň pochází z r. 1874.
SINCITYMAN
Nový návštěvník
Příspěvky: 30
Registrován: pon 25.9.2006, 18:07

Příspěvek od SINCITYMAN »

Doporučuji kontaktovat na www.strelectvi.cz Hungryho...
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

SINCITYMAN: děkuji za doporučení, s kamarádem ve zbrani Hungrym již dlouhou dobu spolupracuji. Jednak ohledně přebíjení ráže 45-70 (mimochodem, Hungry je autorem velice přesných nábojů, které mi poskytl) a jednak je v podstatě můj učitel v oboru jednoranných zadovek... :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Uz ked sme pri velkych dierach,poznate legendu long range "Dixonov vystrel" a jeho Big Fifty 50-90?

Kto ma Strelecku revue,tak dve-tri cisla dozadu bol o tom pekny clanok.Pribeh so zlatych cias Wild West v skratke:

Dixon bol mimo ineho aj lovec bizonov a vraj skvely strelec.Osadu,resp.mestecko kde sa toho casu zdrziaval,prepadli Indiani a isty cas obliehali.Ked sa domacim podarilo odrazit utok,Indiani sa stiahli ale na druhy den ich zopar prislo naspat,aby zastrasovali obyvatelov mestecka.Vtedy domaci prehovorili Dixona,aby to skusil na nich so svojou 50-90.Nechal sa presvedcit a po kratkej priprave vypalil na Indianov jednu ranu.Chvilocku po vystrele sa jeden z nich zrutil s kona a ostatni odcvalali.Dixon sam prehlasil ze to bola nahoda,dobove zdroje udavaju nieco vyse 1300 metrov. 8) :wink: :twisted:

Clanok pokracoval tym,ako sucasni skeptici neverili ze je to vobec z 50-90 balisticky mozne,tak sa to skusalo s pomocou balistickeho radaru.Nakoniec zistili ze to mozne je,strielalo sa pod 4-5° uhlom,a taky namer dovolovali aj mieridla Sharpsovky. :D
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

jó...Billy Dixon...známe...tady je ještě něco navíc....je to o pokusu střelby na dálku a kdo umí anglicky lépe než já (jsem ročník do kterého cpali ru?tinu včetně V?... :oops: ), tak to může být zajímavé čtení...

http://www.levergun.com/articles/bdixon.htm
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Trochu ke 45-70G.
Stříleno tímhle:

Obrázek

Střelba v sedě, zbraň podložena batohem (nic moc), vzdálenost 100 metrů
zkoušel jsem různé laborace. vždy střela Remington SP 405 gr., zápalka CCI 250, prach Vectan TU 3000. Rozdílná akorát navá?ka 38 - 42 gr. Zpětný ráz poměrně "měkký" a snesitelný (mám 95 kg), leč u 42 gr. poměrně mohutný. V terči je to rozházené (ladění dioptru a různé laborace), ale ty nejlepší soustřely jsou s navá?kou 40 gr.
Vectan TU 3000 se osvědčil. Sice nějaké nevyhořelé zbytky v hlavni jsou, ale poměrně málo. Terč je pistolový mezinárodní.

Obrázek[/img]
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Chtěl jsem vyzkoušet Sharpsku a ráži 45-70 Gov. při lovu. Stránku vhodnosti či nevhodnosti této zbraně k lovu nechme prosím stranou. Nastřelení dopadlo dobře, viz. obr. výše, výkon dostatečný. Při výpočtech ekvivalentu prachu Vectan TU 3000 (nebyl v databázi) vychází počáteční energie mé laborace cca 2700 J (zde bych chtěl poděkovat vhoolovi, který se obětoval a vše počítal). Ve 100m je to cca 2000 J. Co je ale trochu problém.....mířil jsem přes dioptr a k tomu je potřeba dost světla. Při horších světelných podmínkách je v té malé dírce vidět "kulový". A otevřenými mířidly bych si to nelajznul. Mám rád pouze jistou ránu. Tzn. střelba ve dne. Chtěl jsem to zkusit na černou, takže to je asi pasé. Budu muset ještě dokoupit dobovou optiku, která sice nemá bůhvíjaké parametry, ale lepší ne?....takže zatím nic, ale účinek 26 gramové střely mi nedá spát.
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

Tak to jsme v pérdeli, pane hrábě... :lol: , to na lovení asi nebude. No, pravda, mám Sharpsku na western. Budu tedy muset koupit alespoň něco v r. 9,3 x 62, protože jsem trošku posti?en "knedlíkomety".
kpt.stone
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 145
Registrován: stř 11.7.2007, 15:44
Bydliště: Praha

Příspěvek od kpt.stone »

to je pravda, Ede......a na to se dá dát moderní optika.... :idea: .....ha....brouk v hlavě...
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

prosím o radu, kamarád v této ráži koupil zlamovací kulovnici, poradíte někdo vhodné komerční střelivo? S pozdravem F.
politice a politikům zmar
precechtel
Zkušený diskutér
Příspěvky: 573
Registrován: čtv 07.12.2006, 20:11
Bydliště: olomouc

Příspěvek od precechtel »

Díky Ede. F.
politice a politikům zmar
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

stifter
Nový návštěvník
Příspěvky: 37
Registrován: úte 25.9.2007, 20:34

Příspěvek od stifter »

můžete prosím někdo napsat jak se tahle ráže chová při Použití na černou (jestli to prostřelí skrz i u větších kusů?) a jak vypadá výstřel v srnčím? Myslím při Použití střely okolo 300 grs. Také by mě zajímal zpětný ráz, vzhledem k váze zbraně, opět v 300 grs, vychází balistickou křivkou nejlépe, vzhledem k Použití puškohledu. V porovnání třeba s 9,3x62 ?

Nepovalují se náhodou někomu z Vás doma nevyužité matrice na tuto ráži? :lol: Koupil bych.

Upravoval jsem pro lovecké Použití 2 zbraně (1885) v této ráži, ale stále se mi nedostalo žádných loveckých referencí.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Příspěvek od Leon »

tady máte foto trojáku 2x45-70 gov. 22HORNET
http://www.polovnictvo.com/modules.php? ... album=1758
loni bylo na stránce HORNADY video z lovu jelena wapity a 350kg jelen padnul jak když ho porazí náklaďák :lol: tak že učinek to má pořádný a podle johnyho je stím střelba pohoda
Odpovědět