308W vs 8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

Jasne musim respektovat aj nazor z tejto strany, to berem...no ja si myslim ze to praveze roli hraje, zvlast o to viac ze to nema absolut vypovednu hodnotu - jedna lovecka hlaven s jednym tercovim strelivom...jak mi raz napisal pred rokmi nebožtik Shiva: (to este neboli na trhu VLD hunting alebo Accubond a pod. strely spajajuce kombinaciu balistiky tercoveho streliva a a zaroven vlastnosti loveckej strely): "lovecka strela vzhladom na svoju konstrukciu nemoze mat nikdy vlastnosti (myslel tym vtedy presnosť) tercovej strely, nakolko je limitovana svojou odlisnou konstrukciou z dovodu optimalnej ranivosti ktora je v tomto pripade pre nu primarna"...a mal jednoducho nic len pravdu (ci je to uz nelogicke tazisko HPBT v druhej 1/2 - duty hrot, vyska BC, vibracie pri vystrele, tlaky, sposob a dlzka horenia prachu, a pod. plky)...dovod preco ta tikka co tak pekne flusa normy DL je prozaickejsi....jednoducho sa nahodne zhodli typ strely, konkret. navazka atd atd, ......s Oryxom či Vulcanom - pre ktoru su optimalnejsie pouzitelne nakolko sa bavime o loveckej zbrani - s loveckym laufom by to mohlo byt co do rozptylu dost smutne...alebo budes lovit s tymi DL? alebo naopak prevadzkovat s tym tenkym a lahkym laufom tercovku? to nema logiku a to mi uznas sam, a preto co? prebijame ne?...resp. takto varmint lauf s optimalnym prepoctom dlzky na pocet kalibrov a hrubku steny hlavne bude alebo moze mat vzdy lepsie vlatnosti eliminujuci vsetky uvedene hore nepriaznive vplyvy pri vyvine rany ako "bezny" lovecky lauf. A preto je vlastne fakt umenim vyrobit tenky a kratky lovecky lauf co dokaze s komercnym strelivom (kazdy predsa neprebija) sa dostat do MOA/100m :wink:
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Kodiak1 »

Tibi1 Nezlob se na mne, ale tvůj poslední příspěvek zavádí debatu úplně někam, kam by se asi vzhledem k tématu neměla dostat. Všichni chápeme, že jsi spíš zastánce LR střelby a k tomu uzpůsobuješ svoje priority (zbraň, střelivo, optiku), ale na začátku jsou popsány vstupní informace zcela přesně - Tikka T3 pro lov v horské honitbě (lov srnčí a vysoké zvěře) a .308Win nebo 8x57JS. Vůbec netuším důvod proč se stáčí debata tímhle směrem ...!

Vlastně ani nechápu, jestli má nějakou váhu řešit, u těchto dvou ráží jestli ONV je 162m nebo 159m nebo jestli má význam řešit propad střely třeba na dvou stech metrech 6,6 nebo 7,6cm. Jedná se o lov ne BR a LR!

Pro mne bude na takové podmínky, které jsou popsány, vždy lepší 8x57JS, protože .308Win je podle mne naprosto přeceňovaná ráže a je to můj soukromý názor na který není třeba reagovat - je to zbytečné (tím však nechci říct, že je to ráže špatná - má nějaký původ a důvod proč vznikla)! Hlavním kritériem vždy zůstane to, jestli kus bude ležet na nástřelu, nebo jestli budu dohledávat. A asi se všichni shodneme, když řeknu, že v průměru se 8x57JS zachová líp. I když každý může namítnout, že bych neměl zavádět do diskuze dojmologii a měl bych své tvrzení mít čím podepřít - nemám - a kdo má?!
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

ok ok debata sa odklonila a ja som sa nechal strhnut, ospravedlnujem sa
Takze: mam 308W ale ak by som si mal dnes vybrat medzi 308 vs 8x57 jak je v nazvu temy tak by som dnes volil 8x57 (typ zbrane je na inu debatu) ..howk dohovoril som :mrgreen:
Hadrava.honz
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 12.5.2019, 11:08
Bydliště: Rájec - Tisá

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Hadrava.honz »

já sice s odstupem ale za mě 8x57 IS - používám tuto ráži od roku 1962 a jednoznačně nejlepší ráže, Do jistých dob ji používaly všichni než přišly ji jakoby vyvinuly soudruzi v USA a po roce 1990 se začala pomalu rozšiřovat i u nás ale spíš jen proto že je Americká než dobrá - dnes se sice vyrábí vícero variant 308 w než 8x57 IS ale jen proto že každá střela ná něco jiného kdežto 8x57 IS stačí pohodlně na vše třeba RWS EVO .
Většina kritik přichází od uživatelů kterou tuhla ráži neměly ale jen vychvalují tu svou, já jsem při zkouškách vystřílel okolo 200 nábojů 308w abych pochopil proč většina chce zrovna 308w a výsledek ? 8x57 IS je o 50% lepší než 308 win má sice jinou balistiku ale pokud umíte střílet není problém trefit kusy na 300 metrů což je v našich podmínkách myslím až dost nehledě na to že za WWII bylo s touto ráží schopni odstřelovači trefit cíl na 650 m což byl největší zaznamenaný ostřel nepřítele německým odstřelovačem .
Ale k věci srnčí i na dálku cca 300 metrů které jsem střelil 8x57 JE RWS EVO , dohledání nebylo, během několika vteřin zhaslo a zvěřina nepoškozená ( zásah na hřbet )

Pokud někdo testuje tuto ráži jen na střelnici do papíru chápu že chválí 308 w popřípadě střelce co šetří finance a nestačí mu jeden kvalitní náboj v ceně cca 100 Kč a kupuje levné cucky za pár kaček a divý se že nemůže nic trefit.

Zbraň mám trofejní K98 na kterou nedám co do kvality a přesnosti dopustit, pak Sauer 404 a i CZ 557 LUX a všechny v ráži 8x67 IS a skoušel jsem to s kolegovou TIKKOU T3X v 308W a CZ 557 PREDATOR v 308w a použití střelivo bylo pro 8x57IS RWS EVO a pro 308 W taktéž RWS EVO

Až bude někdo reagovat na můj přéspěvek prosím nespekulovat ale jen ti co mají opravdu zkušenosti z obou ráží při lovu na střelbě do papíru................
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od pufr »

Vítej na fóru Honzo!
Mě osud kdysi jako první kulovnici přisoudil štuc v ráži 8x57 JS označený "Waffenwerke Brün" a taky dodnes považuji tenhle náboj/ráži za jednu z nejlepších
(a tak jsem rád, že tenhle názor říká praktik s více než padesátiletou zkušeností :!: :) )
Pufr
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od bon »

Honzo nezlob se, ale nedá mi to nereagovat. Píšeš nespekulovat a pouze praktické zkušenosti, ale jedinou tvou popsanou praktickou zkušeností je ulovení srnčího na 300 m na hřbet, které zůstalo na nástřelu. To ale zůstane po každé ráži, která těch 300 m dostřelí a to, že když přerazíš srnčímu hřbet že nepoškodíš zvěřinu bych chtěl vidět. Jinak nechci hanět 8x57 IS, měl jsem ji s R v jednušce a je to jistě časem prověřená a osvědčená ráže. Dnes mám ale 2 kulovnice ve 308 Win a 8x57 IS bych upřednostnil pouze při lovu dospělé vysoké a černé zvěře (ale na to mám již 9,3 x 62).
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od msoukup »

Za mě pro lovecké použití jednoznačně 8x57 JS. Zkušenosti mám s oběma, v 308 W CZ UB a Krieghof Hubertus na lov, SAKO TRG do papíru, 8x57JS v několika flintách na lov. Ale je to strašně subjektivní záležitost, já bych dneska na 308 W pro lovecké použití ani neplivnul, ale kolega s tím střílí asi 30 let k naprosté spokojenosti. Lovit se dá bez problémů obojím. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Za mě, toto téma mi připadá jako odpovědět na otázku "Je hezčí blondýna nebo bruneta?" :D
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od msoukup »

Když ji miluješ, není co řešit :-).
Tohle jsou nekonečné debaty bez výsledku, ale zas je u "táborových ohňů" co řešit.
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
Hadrava.honz
Nový návštěvník
Příspěvky: 3
Registrován: ned 12.5.2019, 11:08
Bydliště: Rájec - Tisá

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Hadrava.honz »

Pro bon - No ono to s tou 8x57 JS je asi tak .... Každý říká jak má 308 W stovky druhů střeliva a je tedy velký výběr co a na co, jenže PROČ ? já přeci mám osvědčenou ráži 8x57 JS se střelivem RWS EVO a tedy nevím proč bych měl měnit střelivo nebo spíše výrobce ? 1.) zbraň mám nastřelenou na určitou dálku na toto střelivo a za 2.) střílím s tím už dost let a vím co to umí a kam to létá. Když změním výrobce nebo druh střely zase budu muset nastřelovat zbraň, proč ? Z 308 W jsem střílel také ale prostě ta 308 mě neoslovila.
Dám jeden příklad co se stal před lety - Lovil se divočák a bylo nás 12 a chodily jsme po dvojicích, Ozvaly se výstřely a zhruba po cca 2 - 5 minutách vylétl z houští na nás divočák a šel po kolegovy, ten sice stačil vystřelit dvě rány ale divočák nic a nabral kolegu, já v ten okamžik střílet nemohl abych netrefil kolegu. Na štěstí psy divočáka odehnaly nebo spíše šel po psech, já měl tenkrát vychvalovanou 308 W ( Vulkána 11,5 ) a do Divočáka sem pustil 4 rány a nic ale to už doběhly chlapy a do divočáka daly Brenekem. Kolega roztržené lítko a 5 stehů a pes tržná rána na břiše ( vykrvácel ) Ale podobnou situaci už asi zažil myslím každý, když někdo postřelí prase a to pak plné adrealinu útočí - bohužel kolega z vedlejší skupiny prase postřelil, proto bylo tolik agresivní - posléze se v něm našlo 9 střel. Celkem měl 97 kilo ..........
Zkušenost je jen taková že předtím jsem používal vždy 8x57 JS a byla to vždy spolehlivá rána oproti 308 W kterou jsem od té doby již nepoužíval, a už nikdy se mi nestalo že bych to nedal nebo bych dohledával. Navíc sem několik let pravidelně jezdil i na zahraniční lovy kde jsem si zkusil lov na bůvola a podobně a tak vím co je dobrá ráže a dobře vybrat druh střely protože když proti vám běží z 50 metrů bůvol je u vás do 5 vteřin takže moc času na přebití nebo rozmýšlení není, prostě stát zamířit a pálit, nic jiného nejde a pokud si najdu svůj náboj ( střelu ) nemá cenu hledat něco jiného když je to spolehlivé, takže mít 308 W jen proto že je levnější nebo proto že má větší výběr střeliva je blbost - každý má prostě svoje a má zkušenost z 308 W prostě nebyla dobrá a 8x57 JS nikdy nezklamala .......
Jirka.pap
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.1.2023, 0:42
Bydliště: Frýdek Místek

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Jirka.pap »

Oživím trošku toto téma. Mám teď zhruba po dvaceti letech koupit novou kulovnici ALE, doteď jsem používal 8x57 JS . Doporučíte mi změnit ráži na 308 win nebo mám zůstat u osmičky ?

Jen důvod v čem je 308 lepší ....... Nikdy sem ji neměl . Jinak určitě to nechci na plácání na střelnici ale na lov.
Uživatelský avatar
xHonza
Zkušený diskutér
Příspěvky: 532
Registrován: stř 30.5.2007, 12:23
Bydliště: Uz jen les

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od xHonza »

Co budes primarne lovit? Pokud prasata, v klidu zustan u osmicky, ten vykon a prumer navic se hodi.... 308 ma asi jedine dve výhody, možnosti pouzit kratky zaverovy system tim mit lehci zbran a vetsi vyber strel, tot vse.
Nejlepší ráže je dobrá střela a nejlepší střela je ta dobře umístěná!

...Jestlipak by v tom desátém přikázání českého mysliveckého desatera nemělo místo sv. Huberta být radši kolegovi svému záviděti nebudeš...
LosYelenos
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 101
Registrován: stř 19.9.2012, 9:16

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od LosYelenos »

.308 má taky o něco lepší balistiku, takže pokud bude střílet dál, měla by 308 výhodu. Další + je výběr střel a nábojů. Rozhodně neříkám, že 8x57 je špatná, jen by se mi už potom asi víc líbila 338 federal nebo špatně dostupná 8,5x63
Jirka.pap
Nový návštěvník
Příspěvky: 5
Registrován: ned 01.1.2023, 0:42
Bydliště: Frýdek Místek

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Jirka.pap »

Zdar
Ano tuto ráži chci převážně na černou, vyjímečně na vysokou.
další věc je teď pak i nová puška, chtěl jsem tu novou CZ 600 ale kolegové mě odrazují takže asi opět Sauer ale už ne 101 ale Sauer 404 ale to už jsme OT.
vesrad
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 311
Registrován: čtv 14.1.2010, 19:25
Bydliště: Olomoucko

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od vesrad »

Tak nějak předpokládám, že černou lovíš v noci - takže na blízko (do 100m ?). Vysokou občas, takže do střelby za 200m asi nepůjdeš. Tudíž je zbytečné meditovat nad lepší balistikou 308my.
Na tuto zvěř bych preferoval výkon a průměr osmy.

Rady o 338 federal a 8,5x63 jsou hezké, ale pro běžného myslivce dosti nepraktické s ohledem na dostupnost munice. Píši to coby uživatel ráže 35 Whelen (9x63) - ráže je to krásná, funguje spolehlivě na blízko i daleko, ale co si nepřebiju, to nemám...
ZKM 452 Varmint .22LR
IŽ 58 16/70,16/70; Brno 801 12/70,12/70
ZG 47 "Kuna" .35 Whelen, CZ 557 .308 win

(Kdysi Německý křepelák, Bordík, Blaser ES67 7x65R,12/70; CZ 550 Varmint .308 win,ZK 99 "Hanák Brno" 6,5x55SE)
Odpovědět