308W vs 8x57 JS

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Bolt
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 21.1.2014, 21:54

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Bolt »

Jo a ještě jedna otázka. Víte o tom kde je možné si vyzkoušet vystřelit ze zbraní v obou těchto rážích? Někdo výše to doporučoval.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiri K.> to je sofistikovaný způsob, jen nějak nerozumím, proč nezměříš až rovnou tu zvěř, když přijde, proč tak složitě....

Bolt> rada je to dobrá, nicméně pokud to má být k něčemu, chtělo by to vystřelit nejen z daných ráží, ale i z předmětné zbraně. Váha zbraně, konstrukce pažby atd. totiž můžou výsledný "dojem" z rány podstatně ovlivnit, zvlášť u těchto ráží, které nemají zpětný ráz nijak výrazný.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

I když také jsem osmičkář a lovím s JRS a 8/64S přesto bych ti doporučil ještě jednou zvaž, co si pořídíš. Líbí se mi třeba u Rakušáků, kteří loví v horách nebo v podhůří, že vědí co si pořídit a používají kalibry, které jsou výkonem přímo stavěné pro lov na dálky. Ty lovíš v horské honitbě a vysokou zvěř. Budeš potřebovat výkonou ráži a s dobrou balistikou do 200 metrů, se kterou došáhneš do protější stráně a přes celou náhorní planinu. Nevím, kup si co chceš, ale já bych vybíral lehkou flintu, dobrou optiku a výkonou ráži. Hodně bych zvažoval jednušku K95 a kalibr 30R Blaser. Supr ráže. Nebo opakovací kulovnici a kalibr 300WM, 8x68s, 7mm RM. Ty dva kusy srnčího ,které tam v horách ročně ulovíš , bych nedával do popředí před vysokou a černou, kterou asi budeš lovit víc. Také záleží jaké peníze chceš do flinty vrazit...
8/57JS je klasika a je to ráže idealní do většiny našich honiteb. Díky čím dál většímu nárůstu stavů černé zvěře , získává svou renesanci a oblibu. Ale není to ideal na dálky do hor.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

No, nejsou hory jako hory, a v CZ není moc lokalit, které by nabízely obdobné podmínky, jako alpské nebo karpatské hole a stráně. Hory jsou u nás třeba i Šumava :D , a kolega Bolt nespecifikoval, v jakých horách to hodlá lovit...
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
tibi1
Zkušený diskutér
Příspěvky: 605
Registrován: stř 18.10.2006, 6:52

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od tibi1 »

svatá pravda velebnosti....ono si len treba najprv ujasnit co to ta lesna - horska honitba je...vo vacsine pripadov u nas doma prevlada buk a ak tam nie je mladsia ruban co do 2 rokov zarastie naletom a mladinou vidis a si schopny strielat max do 100m.

Niekto tu ako majitel 7mmremMag pred par rokmi na tomto fore pisal ze lovi 90% v lese a 90% prasat a vysoku a tím padom 90% do 100m...na zaklade uvedenho priznal ze zver odbieha velmi daleko i ked s priestrelom ale farbenim az po 80 - 100m resp. par kusov nenasiel a uz mu dochadzaju nervy a chcel tu doporucenie nejakej "lesnej" ráže...vysledok padol ako vzdy na 3 klasikov....308W, 8x57 a 9,3x62 a par exotov mimo diskusiu (358W, 40-70Gov) nepamatam ako to nakoniec dopadlo ale malo to logiku pretoze vsetky tieto uvedene raže splnaju - dobry priemer, vahovym rozpatim ponuky striel dosiahnem kedykolvek velke prierezove zatazenie aj na 300m pre dospelu vysoku alebo diviaciu zver a skoré farbenie od nastrelu a ak sa dostanem niekedy do situacie pre strelbu cca povedzme okolo 300m a som schopny hocakym sposobom to balisticky dosiahnut jedine co by ma v tomto zaujimalo by len bolo aky typ strely zvolit.
Jiří K.
Zkušený diskutér
Příspěvky: 718
Registrován: čtv 17.1.2008, 6:55
Bydliště: Ostrava

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Jiří K. »

To Bwana: Jde o čas. Tak jak bylo řečeno není horská honitba jako horská honitba. Pokud jsem bral na obeznávání zvěřě do ruky dalekohled většinou jsem pak neměl šanci lovit. Když jsem, ale zvěř začal obeznávat puškohledem tak se úspěchy dostavily. Na vině je terén moc lesa, málo volných ploch k lovu. Domovskou honitbu mám převážně polní tam se člověk může kochat. Lov v okách ve výsadbě a ještě v protisvahu to jsem zažil až v Jeseníkách.
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Trochu bych si dovolil korigovat Jana Slavětínského. Výkonnou ráži na dlouhé štreky bych si rozhodně nepořizoval v lehké flintě. Čím lehčí bude, tím budou větší nároky na konzistenci držení zbraně, a to jak známo při podmínkách lovu je ošemetně splnitelná podmínka. Pokud se vrátíte k příspěvkům třeba figiho, ten v podstatě na LR simuloval podmínky jako na střelnici a to neměl nijak lehké zbraně. 200m není ale zase tak náročná vzdálenost. Prostě v lovectví je spousta protichůdných požadavků a je nutno stanovit priority a to druhé oželet.

Do velkých kopců jsou samozřejmě vhodnější výkonné ráže s plochou dráhou letu. Čím plošší, tím méně musí střelec řešit problémy s převýšením, a případné korekce jsou menší.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od BwanaHunter »

Jiri K.> Jo tak tomu rozumím, v podobném terénu, kde předpokládám, že nebudu mít čas vzít do ruky dalekohled, si taky předem poměřím vzdálenosti k výraznějším bodům. Akorát si to ukládám jen do hlavy, ke kreslení plánků jsem nedospěl....:))

Dalas> souhlas. Pro tyhle účely mám 300 WM a mám to v relativně těžší flintě s poměrně robustní pažbou s dobrým úchopem a přilícením. Prostě aby seděla, a sedla stejně i při rychlejším zamíření.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Uživatelský avatar
Choochoo007
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1403
Registrován: úte 28.11.2006, 20:34
Bydliště: Jižní čechy

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Choochoo007 »

Bolt, pises ze lovis v lesni honitbe. Cim tedy ted lovis?
Myslivost se scvrkává na sezení u hromady žrádla a natláčky, kdy se bezhlavě pálí po všem[figi]
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od bon »

2 Bolt: Nevím odkud jsi, ale na této adrese se chlubí, že mají velký výběr kulovnic Tikka skladem: http://www.gunner.cz/cs/m-104-kulovnice-tikka/
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Dalas - vím. Ale měl jsem možnost si vyzkoušet K95 v 30R Blaser. To je nadupaný kalibr a flintička lehká, na šoulání. Střelba naprosto v pohodě. Proto jsem se zmínil i této variantě. Pár flint jsem měl a proto kolegovi píšu, co bych si do hor zvolil já. Rozhodnutí už je na něm. Pokud by mi někdo na pultě podal pouze dvě ráže , jednu si vyber a běž, tak bych sáhl po 8/57JS.
Uživatelský avatar
kojot
Zkušený diskutér
Příspěvky: 860
Registrován: úte 04.9.2007, 7:03
Bydliště: okres Blansko

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od kojot »

Jan Slavětínský píše: K95 v 30R Blaser. Střelba naprosto v pohodě.
Že by Blaser se svým marketingem a technologiemi zašel tak daleko, aby popřel i Newtonovy zákony se mi nechce věřit.
Kdo netermí s námi, termí proti nám
kounek
Zkušený diskutér
Příspěvky: 534
Registrován: ned 11.7.2010, 17:47

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od kounek »

Kojot: zákony fyziky platí, spíš je to ve výkonu střeliva.

Před několika roky jsem se byl podívat na kulovou kozlici v ráži 30R Blaser. Původní majitel změřil úsťovou rychlost na hradlech a prý se to k udávaným hodnotám na krabičce ani zdaleka neblížilo... Jednalo se o tovární munici Blaser CDP.

Třeba RWS bude našláplejší a už to nebude taková pohodová střelba z lehké zbraně...
Mauser M12MAX 308w; Blaser 750/88 5,6x52r/9,3x74r; Brno 502 243/12,Brno Stopper 458WM, CZ457
Dříve:CZ550Safari 375hh; CZ527; BO803.8; CZ550 9,3x62; IZH94; PPK K1 308w; Rössler Titan6 308w; Merkel Suhl 220E 9,3x74R/9,3x74R; ZKK600 30-06
dalas
Administrátor
Příspěvky: 3386
Registrován: úte 25.9.2007, 8:08
Bydliště: Brno, honitba Žďársko

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od dalas »

Já jsem to neřešil ani tak z hlediska pocitu zpětného rázu jak z vlivu zpětného rázu na přesnost zbraně. Prostě ta lehká flinta se hne daleko více než střela opustí ústí jak flinta těžká. Je jí třeba pomoci pevným svázáním s tělem a to musí být pokud možno stejný. Jestli je flinta lehká, ale sedne střelci tak perfektně, že v podstatě vyloučí jiné držení, je tu předpoklad, že i tato bude střílet přesně. To jsme ale poněkud od tématu jakou díru by ta Tikka měla mít.
Tikka T3 Varmint 308W, Weatherby Mark V Accumark .300Win. Mag., IZH94 12x76/308W, IZH 27 EM 12x76/12x76, Suhl 150 Standard .22LR
Bolt
Nový návštěvník
Příspěvky: 15
Registrován: úte 21.1.2014, 21:54

Re: 308W vs 8x57 JS

Příspěvek od Bolt »

to Bon:
Jsem z Třince, takže nejblíž bych to měl do toho detexu do Ostravy, zrovna mi odepsali že mají nějaké skladem. takže je jasne kde jedu.
No a teď mi nasadili brouka do hlavy v nabídce (ne vše skladem)jsou tyto verze, cituji:
Kulovnice TIKKA T3 HUNTER
Mířidla + napínáček 29 900,-
Mířidla 26 700,-
Napínáček 28 550,-
Bez mířidel a napínáčku 25 400,-

No a teď "babo raď "...
Myslíte že mechanická mířidla vůbec někdy člověk použije?
No a co napínáček a TIKKA??? Je to vůbec třeba když ma tu seříditelnou spoušT 1-2Kg?????
Odpovědět