7,62X54R mosin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

navip píše:...ale z Mosina vz.44 měli rozptyl hanebnej...
Jenom pro zajímavost - kde a v kterém roce byl ten Mosin vyroben?
navip
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 117
Registrován: úte 26.10.2010, 12:49
Bydliště: okr.ČK

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od navip »

Byl r.v.45 , Iževsk a jinak velmi přesný,já a ještě víc moje žena jsme s ním byly často na bedně na soutěžích v jižních čechách ve voj.Pu. Náboje jsem přebíjel a soustřel na 100m kolem 40 mm ale ty originál Lapui se střelou 12g D-46 mu nesedly. Loni jsem ho prodal, protože jsem přešel na Smith-Rubin K-31.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

http://7.62x54r.net/MosinID/MosinID.htm Zde je průvodce identifikací mosinů
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Jakkoliv hrdý majitel Mosina vz. 44 bych rád tuto debatu rád nasměroval k tématu původního vlákna a to užití ráže 7,62x54 R k lovu. Fór o nedostižnosti Mosina při střelbě do papíru a pátrání po jeho historii je všude relativně dost. Proto bych zadubloval můj dotaz k užití tohoto náboje k lovu jednotlivých druhů zvěře. Jakou zvěř tímto nábojem lovíte a s jakými zkušenostmi? Jaké zkušenosti máte se srnčím, resp. s účinky na srnčí? Není to předimenzované? Používáte "ruského Spingfielda" jako univerzální ráži v jedné laboraci? Jakékoliv zkušenosti z lovu vítány :-)
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od zispo »

Mosina jsem měl a přenechal mému tátovi. Jelikož měl pouze W243 a na černou s touto zbraní nesmí. Ano je to o náboji tak to to nebudu dál rozebírat. Mosina jsem mu přenechal v klasické pažbě , dnes je již předělán na loveckou celopažbu. Zbraň jsem tátovi nechal i s 600kusu střeliva SB náboj pro opu54. Je to střela HPBT. Náboj je dostatečně přesnej a táta dnes již jinou kulovnici nenosí. Má ji v oblibě i přez její nedostatky (jako pojistka atd). Ročně se zbraní naloví 5kusů srnčí zvěře a 3 černé. Na srnčí zvěr střela nepředá tolik energie. Srnčí povětšinou značí slyšitelný úhos střeli. Většinou je kus cca do 20M od nástřelu. Předloni táta ulovil i bronzového daňka. Po raně daněk značit a odbíhá pouhých 30m. Stříleno na 150m. Stejné značení i u mufloni zvěře. Zvěřina je většinou v pořáku vstřel a výstřel tak do 50 koruny. Otec naprosto spokojen a jiné střelivo nehledá.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od fesoj »

Proč otec nesmí s 243 W lovit černou ? ? V ČR je přeci tuto ráži možno používat k lovu veškeré spárkaté zvěře ! Netvrdím, že na silné kusy je to to nejvhodnější, nicméně zákon to nezakazuje. Ovšem uživatel honitby někdy stanoví přísnější kritéria...
Kritériem pravdy je praxe.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Reno »

Zvědavec píše:Jakkoliv hrdý majitel Mosina vz. 44 bych rád tuto debatu rád nasměroval k tématu původního vlákna a to užití ráže 7,62x54 R k lovu. Fór o nedostižnosti Mosina při střelbě do papíru a pátrání po jeho historii je všude relativně dost. Proto bych zadubloval můj dotaz k užití tohoto náboje k lovu jednotlivých druhů zvěře. Jakou zvěř tímto nábojem lovíte a s jakými zkušenostmi? Jaké zkušenosti máte se srnčím, resp. s účinky na srnčí? Není to předimenzované? Používáte "ruského Spingfielda" jako univerzální ráži v jedné laboraci? Jakékoliv zkušenosti z lovu vítány :-)
Já osobně jsem toho za svůj život moc neslovil, neboť jsem, zejména v posledních letech, spíše střelnicový typ a v lese kochací... :oops: Když už jsem něco střelil, bylo to "sedmou", dnes již mojí bývalou kulovnicí ráže 7x64, v drtivé většině případů střelivem S&B, s 11,2g střelou SPCE. S Mosinem jsem slovil, dalo by se říci ze zvědavosti či rozmaru, pouhé čtyři kusy, našouláno na cca 30 - 40 metrů a stříleno přes otevřená mířidla. Takže na nějaké rozdávání praktických zkušeností určitě nejsem ten pravý... :oops: Přesto bych si dovolil napsat alespoň teoretický názor na věc: Náboj 7.62x54R / 7.62x53R lze s jeho rychlostí, energií a průměrem střely zařadit do stejné skupiny nábojů, jako jsou např. 8x57 JS, .30-06 Spr., či jen o malinko slabší .308 Win., eventuelně i 7x64. Proto lze předpokládat, že jeho účinek bude víceméně stejný, závislý na použitém druhu střely od konkrétního výrobce. Hledal bych tedy odpověď ve vláknech, kde se probírají výše zmíněné ráže. Dle mého skromného nároru se ve všech případech jedná o náboje, které v podmínkách ČR i Evropy v pohodě "zvládnou" z lovné zvěře naprosto vše, včetně těžkých vitálních kusů. Na srnčí náboj 7.62x54R pochopitelně "předimenzovaný" je a to úplně stejně, jako ty ostatní výše uvedené ráže. Ale to snad nevadí, ne? :)
zispo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 374
Registrován: pát 15.1.2010, 6:13
Bydliště: jižní morava

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od zispo »

fesoj píše:Proč otec nesmí s 243 W lovit černou ? ? V ČR je přeci tuto ráži možno používat k lovu veškeré spárkaté zvěře ! Netvrdím, že na silné kusy je to to nejvhodnější, nicméně zákon to nezakazuje. Ovšem uživatel honitby někdy stanoví přísnější kritéria...
proč jelikož máme převážně lesní honitbu. Porostlou hustým maliním Win 243 je náchylná na sebemenší překážku.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od fesoj »

Že nechce z důvodu nevhodnosti, to plně chápu - ale tak jako tak se nedá říci, že nesmí.
Kritériem pravdy je praxe.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Mně manželka taky říká, že "nesmím do hospody" a přitom je to jen "nevhodné" :-) I když u mne je ta nevhodnost spíš zakletá v tom, že coby abstinent v hospodě dost vyčnívám, což vysloveně "miluju" a proto je tento manželčin zákaz čistě akademický :-)
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Reakce na Rena: Teoreticky s tebou musím souhlasit. Výkonově - podle tabulek se vše zdá přesně jak píšeš a to jestli vadí "předimenzovanost na srnčí" chci právě ověřit z praxe. Jde mi o to, že ta střela je relativně dost těžká a ještě pořád relativně dost rychlá a nevím, jestli subtilní tělo srnčího zajistí dostatečnou deformaci střely a vyvolání "stop efektu" a ruku v ruce s tímto jak vypadá vstřel/výstřel - podlitiny?
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Lovu.Dle mého názoru je náboj mosin zcela univerzální k lovu veškeré u nás žijící zvěře.Musím objektivě pochválit střelu SP 11,7g od SB diametr 311.Pokud se mi povedlo ulovit s touto střelou,ať už origo nábojem nebo přebitým s touto střelou,zvěř odcházela z nástřelu do několika metrů a to výhradně u zvěře černé.Srnčí vždy v ohni,poškození zvěřiny minimální.Střela v těle nemění směr,kde vstřel na druhé straně výstřel,barvení dostačující k případnému dosledu .Je pravda,že střílím pouze tutovky snažím se aby zvěř byla na široko.Se střelou Hammerhead 13g jsem zatím srnčí nelovil sám jsem zvědav.O účinku není pochyb snad jen jak bude vypadat výstřel.Na divočáky funguje.Naprosto chápu otce,v předchozím příspěvku,že by mosina neměnil.Spolehlivě funguje v mrazu nevadí mu voda bláto ani sníh.Při troše cviku se dá nacvičit manipulace s pojistkou tak,že je rychlá a zcela bezhlučná.Navíc má jednu výhodu.Je skutečně bezpečná,nepovolaná a neproškolená osoba pušku neodjistí a při odjišťování není prst na spoušti takže se zcela určitě nezastřelíte :)
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Ještě ke střelám Sako Hammerhead 13g. Průměr je 7,83 měřeno přesně.Předevčírem jsem trochu trénoval mosina na 100m a výsledek byl do 5cm.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Začátečník »

Pokud někdo střílíte Extry, měly by vyhovovat bez problémů z finského i ruského Mosina. Když jsme to měřili, vycházel nám průměr střel 309. Šuplera na tohle sice není dost přesná, ale údajně je to správně. Extry mají delší vodící část střely a menší průměr. Zkoušel jste je někdo na zvěři? Střílíte někdo zvěř poloplášťovým Barnaulem? Na střelnici z vojenské pušky se mi zdál na 100 m přesný dost. Zkoušel jste někdo na zvěř u nás všude nejlevnější čínské náboje? Mají lehkou střelu, ale přesnost za tu cenu úplný zázrak.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od František Fořt »

Obávám se, že s tímhle ti tady nikdo neporadí. Tady jsou totiž normální myslivci, kteří ani neuvažují o lovu s vojenskými patronami a naopak se zde spíše řeší, kterou loveckou patronu či střelu používat v té které ráži.

A jinak věř, že i když má někdo opravdu hluboko do kapsy, i tak koupí normální lovecké střelivo přinejhorším od SaB a nevymýšlí hovadiny, jak "platí" vojenské patrony s ocelovým jádrem na zvěř.
Odpovědět