7,62X54R mosin

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od pufr »

Střela z "Celevyje" patrony - co se mi válí na stole - má taky průměr vodící části 7,85 mm.
Pufr
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Tedy stejně jako Lapua s FMJ kulí.Jak to tak vidím výrobci si dělají co chtějí a jednou vyrobí tak pak zase jinak,je to divočina :) .Aspoň že je vše v normě dle CIP.Řešením asi bude buď koupit a odskoušet patrony,které budou platit nebo začít přebíjet,i když je otázka zda se investice do přebíjení vyplatí v poměru pořizovací cena a počet vystřelených nábojů .
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

Dnes v 18h jsem 13gramovým Sakem střelil lišáka.Střílel jsem asi na 20m z kazatelny.Zamyškoval jsem a lišák stál mírně šikmo.Kule přestřelila přední běh a rozpárala celé břicho až k zadním běhům .Slušná devastace.Na lišky tato kule asi moc nebude. :?:
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

13g SAKO SP?
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Začátečník »

2 František Fořt:
1. Že jsou tu všichni normální myslivci, je smělá hypotéza. Vy je všechny znáte?
2. Poloplášť Barnaul není vojenský náboj.
3. Kdo má normální loveckou flintu, Číňanům se vyhne. Kdo má předělávaného Mosina 44, nemá k tomu důvod. Za cenu střely je celý náboj. Přebíjet se při pár nábojích za rok nevyplatí. V balení je 200 nebo 600 Ks. Záruka jedné série, použitelné i na střelnici. Co víc si přát. Netuším, jestli dneska ještě vůbec někdo střílí třeba lišky kvůli kůži, ale jestli ano, mohlo by tohle být řešení.
4. Po tomhle rád věřím, že i jestli Číňany někdo zkoušel, nebude se šířit, aby se do něj nestrefovali Vševědové.

Ostatním děkuji.
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od František Fořt »

No, asi není co dodat. Jak říkám, v dnešní době uvažovat o lovu vojenskými patronami je nechci říct co. Ano, Barnauly 203 gr. SP znám a mám je. Stejně jako velice přesně střílejícího Mosina. Tyto Barnauly mají zdaleka nejhorší soustřel ze všech.

Jen jsem napsal, že lze koupit spoustu normálních loveckých nábojů. Stačí se podívat třeba na web Brymové, kde mají do Mosina i Winchester za nějakých 23 Kč atd. Takže rozhodně člověk nemusí přebíjet, aby si koupil dostačující lovecké střelivo. A důvod lovu lišek pro kožešinu je směšný zástupný důvod, protože to dnes asi už nikdo nedělá. Maximálně každý lišku zaveze na veterinu.

Nikdo není vševěd, ale trvám na názoru, že lovit vojenskými patronami je zkrátka blbost. I ta liška po nich poběží někam za kopečky, když někdy po ráně "normální" patronou, pomalu rozpůlená, stejně běží x set metrů.

Stejně tak bohužel věřím, že se najdou lidi, kteří tímhle střelivem loví i jinou zvěř. To jsou pak ty nalezené prasata a spol., které někdo jiný tahá z roklí ven a odváží na likvidaci. Kdo nezažil, neuvěří.
Uživatelský avatar
Leon
Moderátor
Příspěvky: 2773
Registrován: sob 23.9.2006, 16:51
Bydliště: kousek od M.B.

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Leon »

bylo by dobrý se vrátit k tématu :wink: Leon
CZ 550 american 308win.
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Koupil jsem krabičku Winchesterů r. 7.62x54 R. Papírová krabička i ražba na nábojnici winchester, nicméně to vyrobili u SB. Předpokládám, že exportní objednávka. Ještě jsem ale krabičku nenačal ani nevyzkoušel, nicméně očekávám kvalitu SB.
MOSSBERG500
Nový návštěvník
Příspěvky: 48
Registrován: ned 17.4.2011, 22:20

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od MOSSBERG500 »

téma Účinky kulových ráží (střel) na zvěř je zde viewforum.php?f=8
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Začátečník »

Nemáte někdo zkušenosti, jestli tenhle kalibr s těžkou střelou uhýbá třeba na trávě?
Zvědavec
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 119
Registrován: stř 01.6.2011, 20:51

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Zvědavec »

Co chceš na tuhle otázku slyšet? 11-13 g těžká střela bude samozřejmě ovlivňována méně, než 3g z .223, ale spolehnout se na to, že můžeš střílet přes trávu s jistotou, že to nikdy neuhne, asi nebude to pravé ořechové.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Stačilo by mi, kdyby někdo napsal, jestli je třeba problém střelba v obilí nebo když tu a tam někde vyčnívá v zimě uschlé stéblo z loňské vysoké trávy. Jasně, že je to závislé na hustotě porostu a tak, ale třeba ta loňská suchá nesečená tráva bývá ledaskde a chtěl bych vědět, jestli se jí za každou cenu vyhnout nebo jestli by byla spíš náhoda, kdyby měla na něco vliv. Třeba u 9.3 mm se většinou píše, že si s tím člověk nemusí moc dělat starosti. Pokud to tedy není strom.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od pufr »

Cetls tohle:
viewtopic.php?f=41&t=6183
Vzhledem k "nahodnemu pusobeni" prekazek neni mezi Mosinem, .308W, 30-06, 6,5x55 ani 8x57 zadny vyznamny rozdil a pokud neni prekazka az tesne pred cilem ("nekolik" metru) musis pocitat s "moznym vyznamnym vlivem" na smer letu i stabilitu strely - neni zodpovedne za takovych podminek na zver strilet :?
Pufr
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji. Tak přesně takhle jsem to chtěl vědět. Dá se tomu do nějaké míry předejít třeba použitím 220 grainové krasavice nebo je tahle vlastnost u zmíněných ráží prostě daná?
Několikrát jsem v tomhle směru slyšel chválit 8x57 JRS. Někdo je to tady dokonce i na fóru. Máte s tím někdo zkušenost?
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: 7,62X54R mosin

Příspěvek od pufr »

Celkem nedávno zastřelil kdosi ve Švýcarsku svého kamaráda lovce těžkou střelou náboje 7x65R (myslím 11,2g), střela měla - podle všeho - kontakt se smrkovou větví cca ve směru "podélné osy obloukovitě zakřivené větve", což ji výrazně odchýlilo od původního směru letu. Byla to taková malá až "bratrská" partička, všichni stejné kulobroky Blaser se stejnými zaměřovači, všichni stejné náboje (což vyšetření incidentu moc nepomáhalo) a na výřadu byl jeden z party :?
Že by 14g bylo "výrazně" lepších bych se obával.
Jinak samozřejmě ten "základní" potenciál střely ve vztahu ke kontaktu s překážkou bude "čím pomalejší, těžší a možná i pevnější střela, tím méně se odchýlí od původní dráhy" :?

Asi jediná gyroskopicky stabilizovaná, lovecká střela, která konstrukčně počítá s destabilizací kontaktem s překážkou je dnes již nevyráběný Lapua Forex (z trhu vyřazený cenou - cca 80 Kč/střela - u "soustruženky" s Pb jádrem celkem pochopitelná :)
Obrázek
Prázdné dno působící něco jako šípovou stabilizaci odraženou střelu nasměruje cca špičkou dopředu - výhodně pro deformaci v těle zvěře. Směr letu od překážky se může samosebou od původního lišit a taky reálný pohyb takového odraženého šípového setrvačníku může být hodně zajímavý :)
Pufr
Odpovědět