Knedlíkové ráže 9,3 xxx

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od BwanaHunter »

Popravdě, já jsem taky fanda 9,3x72. Nicméně, kolega se ptal na knedlík, který bude "totální stopka" (když pominu fakt, že totální stopka není fakticky nic) atd., tak mu nebudu radit 9,3x72 která je rychle na limitu pokud jde o vzdálenost, balistiku i umístění rány... Tak ho neblbněte. :wink:
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Rogam »

Z 9,3x72R je příjemné postřílení, ale je to spíš taková nostalgická ráže pro radost.
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Zbrojovák »

Z mých zkušeností, bude totálnímu stopu nejblíž - na naši zvěř v celé škále od škodné po těžkou vysokou - 45/70 FTX v laboraci +P ovšem z hlavně +-600mm, vycházím ze svých dobrých zkušeností z lovu u nás s 458WM a střelou hornady RN interlock 22,3g. - ta FTX je jen o gram lehčí a taky interlock, má ale lepší BC.
Jediné úskalí jsou
1) zpětný ráz a tím taky konec s Nv/ Tv
2) odrazy střely po průchodu zvěří od země a její následná cesta někam do dáli.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Dumoulin
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 17.3.2011, 22:47

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Dumoulin »

9,3x72R je v českej fabrickej laborácii SB náboj,ktorý skolí akúkoľvek zver v rovnakých vzdialenostiach ako hociktorý iný tabuľkovo niekoľkonásobne silnejší poľovný náboj do ručných palných zbraní .Jeho fenomenálnu vnútornú aj vonkajšiu balistickú však môže spoznať len poľovník,ktorý ho reálne odskúša na malej aj veľkej zvery vo všetkých vzdialenostiach a má s ním športovo odstrielané aspoń 1000 rán.Potom môže niekto tento kaliber hodnotiť.Na tento kaliber balistické tabuľky neplatila.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Durell »

:D :?: :idea:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od lovec »

Dumoulin píše:....Na tento kaliber balistické tabuľky neplatila.
Netreba vešať hlavu.

Tiež sa mi občas stáva, že keď idem loviť so svetlomečom, ktorý mi venoval Darth Vader, tak mám problém s jeho nabíjaním. Nie je vždy celkom jednoduché presvedčiť vrátnika v Temelíne alebo v Mochovciach, aby ma na chvíľu pustil k reaktoru... :arrow: :idea: :lol: :mrgreen: 8) :twisted:
Naposledy upravil(a) lovec dne stř 17.1.2018, 13:06, celkem upraveno 1 x.
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od pufr »

Dumoulin to zřejmě myslel ve vztahu Kinetická energie střely -> ranivý účinek, kde malé rychlé střely tabulkově "čerpají výhodu" čtverce dopadové rychlosti a pro tyhle staré "pecky" by realitě odpovídal spíš nějaký empiricky upravený vztah blízký hybnosti střely :? :)

Při pohledu na balistické tabulky náboje 44-40 by taky málokdo věřil, že zabil víc indiánů, než všechny nakažlivé nemoci dohromady :D :)
Pufr
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2024
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od lovec »

Samozrejme, dá sa to schovať za nešťastnú formuláciu... Ale ja poznám takých Dumoulinov viac a vyznačujú sa rovnakou črtou - radi si fyzikálne súvsťažnosti vysvetľujú po svojom - viď nižšie v citácii zvýraznený výrok - kŕmia s tým obecenstvo a to nezriedka dopláca na takéto "zaručené" rady od "starých, skúsených" harcovníkov.

Dumoulin píše:9,3x72R je v českej fabrickej laborácii SB náboj,ktorý skolí akúkoľvek zver v rovnakých vzdialenostiach ako hociktorý iný tabuľkovo niekoľkonásobne silnejší poľovný náboj do ručných palných zbraní ...
9,3x62mm, .338 Remington Ultra Magnum, .300 Winchester Magnum, 7mm-08 Remington, .270 Winchester, .260 Remington, 6,5x47mm Lapua, .44 Magnum, 9mm Luger, 16/70, .22 LR
Every Shot Counts
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Durell »

Dumoulin píše:9,3x72R je v českej fabrickej laborácii SB náboj,ktorý skolí akúkoľvek zver v rovnakých vzdialenostiach ako hociktorý iný tabuľkovo niekoľkonásobne silnejší poľovný náboj do ručných palných zbraní .Jeho fenomenálnu vnútornú aj vonkajšiu balistickú však môže spoznať len poľovník,ktorý ho reálne odskúša na malej aj veľkej zvery vo všetkých vzdialenostiach a má s ním športovo odstrielané aspoń 1000 rán.Potom môže niekto tento kaliber hodnotiť.Na tento kaliber balistické tabuľky neplatila.
Vo všetkych 50 - tich vzdialenostiach ? Ja bych to preformuloval , je to krasna stará klasika a prinesie jedinečný zážitok z lovu a strelby no použil by som ho do 120 m po dôkladnom overení balistiky a presnosti na strelnici. A dôkladne bych zvažil čo s nim budem loviť a kam to budem triafať.
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od fesoj »

Velice se mi líbí, jak Honza Slavětínský, fajnšmekr s 243 W, hodnotí knedlík 9,3 x 72 R a v zásadě s ním souhlasím. Co se týče lovu pro kuchyni, zejména u srnčí zvěře, nic lepšího neznám. Díra jak palec tam, díra jak palec ven, guĺa preletí, veĺa škody nenarobí, stopingefekt víc než dostatečný /a nejen u srnčí zvěře/, devastace zvěřiny nulová, podlitiny veškeré žádné, navíc příjemná "měkká" ranka. ALE - střelba nad 100, max. 120 m je z hlediska balistiky hazard. Je paradox, že pro ráže 222 R, 223 R a 9,3 x 72 R platí stejná zásada /u těch "plivátek" ovšem neplatí pro srnčí / - do 100 m a do 100 kg usmrcují cokoliv naprosto spolehlivě, ovšem zákon říká něco jiného. A je fakt, že kdybych si v otevřeném terénu vyrazil s knedlíkovkou a na 150 m bych mohl slabou holou srnčí nebo zejména lišku jen pást, radost bych z toho neměl.
Kritériem pravdy je praxe.
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Nikdy jsem tuto ráži nevlastnil, ale viděl jsem celou řadu jejich akcí a rovněž tak sesterské 8x72R. Byly v rodině. Neměly problémy a to jak se srnčí, tak s černou zvěří na rozumné vzdálenosti tj. do 150m. Mnoho lidí je zblbnuto z katalogů a myslí si, že energie - rychlost, balistika skouknutá z tabulek, je všechno. Bohužel drtivá většina spárkaté zvěře (snad mimo srnčí, i když tam se také údajně nejlépe posuzuje chovnost na krmelišti, než ranou 300mplus) je dnes ulovena na 30 až 50m na vnadišti. Některá vnadiště jsou tak blízko paty posedu, že někteří myslivci zřejmě s tesákem skáčí přímo na zvěř nebo jejich NV krámy mají mizerný výkon. Na naháňkách se taky nestřílí moc daleko. 120m je pro mnoho lidí vzdálenost, která je mimo jejich schopnosti a to ať mají cokoliv. Fora jsou plná myslivců, kteří podlaborují , doslova dusí výkonné ráže, které jsou určeny pro jiné střelce a pro jinou, než naší současnou myslivost. No a moc lidí, kteří si vyrazí a na fraj place na 150m střelí lišku ve stoje s oporou hole nebo trojnožky, s 90procentní pravděpodobností moc neznám. Myslím na jistotu trefovat nebo jen bouchat.
Uživatelský avatar
fesoj
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2265
Registrován: pon 24.1.2011, 12:15
Bydliště: Východní Krkonoše /Žacléřsko/

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od fesoj »

Josefe, zase s tebou souhlasím - a protože se hodně mluvilo o starých amerických pomalých rážích, dodávám : Na většině území USA se spárkatá zvěř loví na základě licence. Cena je různá podle toho, zde se jedná o občana toho kterého státu nebo o "cizince" a protože zájem o lov je zpravidla mnohem větší než plán lovu, o tyto licence se losuje. A teď pozor : Ulovený kus je majetkem lovce. A lovci v USA zpravidla nejde o nějakou bodovou hodnotu trofeje, ale jednak o lovecký zážitek /proto je loveckí sezóna trojdílná - nejdřív je povolen lov jen lukem, pak předovkami a až nkonec moderními zbraněmi/ a druhak jde každému o kvalitní zvěřinu. A věřím tomu, že většina zvěře je právě z důvodů minimální devastace zvěřiny lovena pomalou těžkou kulí.
Kritériem pravdy je praxe.
msoukup
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 290
Registrován: pát 03.8.2012, 8:03

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od msoukup »

No já jsem měl kolegu, který 9,3x72 R lovil celý život (teď už loví tam nahoře). Kulobrok v této ráži podědil po svém otci. Ten s ním nalovil x ks zvěře včetně karpaťáků na Slovensku na různé (větší) vzdálenosti. Měl jednoduché pravidlo, zvedni to na takovou výšku jako je paroží :-). Honza měl další jednoduché pravidlo na lov černé :-), dej to na ryj a pak to popotáhni na střed těla a udělej bum. Světe zboř se, ono to fungovalo. Čisté rány, minimální devastace, většina zvěře v ohni nebo na pár metrů. S Honzou jsme lovili spolu leta, za celou tu dobu jsem zažil jen jednou komplikovaný dosled extrémního lončáka (zasádlený, 105 kg na háku), na nástřelu kapka barvy a musel jsem jet pro psa. Do nějakých 100-150 m perfektní ráže. Kdyby se to dneska komorovalo do nějaký nový flinty a starší zbraně v této ráži nebyly obvykle v ne úplně nejlepším stavu, tak bych si tuhle ráži rád klidně pořídil a rozhodně bych neměl žádné pochyby o tom, že se s tím dá ulovit u nás cokoliv. MS
Sauer 202 Elegance 8x57 JS + Zeiss Classic 3-12x56, SM CL II SX 9,3x62 + Zeiss Victory 3-12x56, Brno Fox 22 Hornet + Docter 3-12x56, 9mm para, 45 ACP, 10 mm auto.
"Shoot them well with enough gun and they will die"
František Fořt
Věčnej rejpal ;-)
Příspěvky: 662
Registrován: pon 09.10.2006, 11:25

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od František Fořt »

No, podle toho, co jsem si tady přečetl, jsem podobný fanda "slabších" 9,3 na běžný tuzemský lov. Kromě 8x57IS mi neuvěřitelně dobře slouží 9,3x57, byť jsem si vyvinul vlastní náboj a laboraci, kterou mám asi jako jediný nebo jeden z mála, pokud už to ode mě někdo okopíroval.

9,3x57 je samozřejmě silnější, než 9,3x72R, ale taky to s dopadovou rychlostí okolo 600 ms ve 100 m s kulí 16,5 g funguje na podobném principu. Na blízku to taky umí ještě rozbíjet, ale funguje dobře i při horších ranách. Taky mi připadá škoda, že se to už nekomoruje. Na standardní tuzemský lov do 150 m, ale i na naháňky, je to s měkkou SP kulí fakt dobrý. Největší prase, co jsem s tím střelil, mělo cca 100 kg živé váhy a ani krok.Ještě na jelena by to chtělo vyzkoušet. A na srnčí to není nějaká hrůza, stačí to vzít na žebra a díry normální. Dobře po tom barví víceméně všechno.
rimar77
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1361
Registrován: ned 29.3.2009, 14:49
Bydliště: jižní čechy

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od rimar77 »

Nikdo tady nezpochybňuje lovecké vlastnosti ráže 9,3x72 ale prostě její éra již pominula. Nevidím důvod pořizovat si ji když je dnes možnost 9,3x62 a nebo 9,3x74 a pokud chci být retro mohu si střelivo do těchto ráží podlaborovat a střílet si jakoby 9,3x72 ale výběr továrního střeliva je zde úplně někde jinde. Pokud chci knedlík koupím 45-70 gow ještě těžší knedlík než 9,3x72 s daleko lepší výběrem střeliva a nebo komponentů na přebíjení vzhledem k tomu kolik jich je v oběhu v USA není se čemu divit a nelze ani očekávat že v nejbližších asi tak 100 letech dojde k tomu že se z ní stane nestandartní ráže. Dostat se k nějakému hezkému trojáku či kulobroku v 9,3x72 proč by ne. Znal jsem pána co tuhle ráži měl v trojáku a byl spokojený ale pro mne je tam příliš omezení než abych o podobném reliktu byť jen uvažoval.
Odpovědět