Knedlíkové ráže 9,3 xxx

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Knedlíkové ráže 9,3 xxx

Příspěvek od Petr1970 »

Ahoj,
tak jsem se nějak začetl a jsem celkem zmaten - může mi někdo nějak jednoduše poradit?

1) náboj typu knedlíkomet - tzn. do 100 metrů přesnost, pokud možno totální stopka na cokoli do 100 kg? (dejme tomu že nějak umístěná rána průměrně

tak nějak jsem viděl různé ráže a myslel jsem že to jsou všechno "staré" vycházející z černých prachů, tzn. není problém se závěry atd..

ale ted jsem zjistil? že 9,3x74R je nějak "brutál"?

mohl by prosím někdo napsat ke každé ráži nějaké stručné porovnání s ostatními co se týče energií ? a "příjemnosti" rány?

45-70 gov
9,3x 72r
9,3x 74r
9,3x 62

nechá se účiněk těchto?(jestli jsou lepší?) porovnat třeba s
3006 s těžkou střelou pomalou?
8x64?
u těchto samozřejmě asi bude lepší balistika na dálku, ale zase "větší rány"?

nějaké africké ráže a speciály bych zatím asi neřešil
Naposledy upravil(a) Karel61 dne stř 24.1.2018, 16:48, celkem upraveno 2 x.
Důvod: zkrácení nadpisu
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Durell »

9,3x62 - uplný štandar, dostupné zbrane - cca 4800 J +/-200 J kopne len na strelnici v lese nevnímaš
9,3x74R - platí to isté verzia pre zlamovacie zbrane - jemnejšia rana ( váha zbraní, nižší tlak )
9,3x72R už pomali neštandard - do nových zbráni výrobcovia nekomorujú strelivo ešte dostať minimálne prekračuje zákonný limit pre všeobecné použitie.
45-70 - dobrá ráž zo starej Ameriky - dostupné strelivo OK, zbrane - 90% pákovky, nejaké zlamovačky cca max 4300 J ale ......

Inak sorry 9,3x74 R nieje brutal . Podľa vyjadrenia jedného pána na strelnici po rane z mojej 9,3 x62 - 30-06 kope viac ako 9,3x62 - je to o zbrani

O presnosť sa neboj po tréningu sa dá aj na 200 m ( lovecky )
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Rogam
Zkušený diskutér
Příspěvky: 519
Registrován: sob 13.8.2011, 20:09

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Rogam »

Tak, tak 9,3x74R je ještě "příjemná" ráže. Jinak, jak píše Durell , je to o zbrani. Strašně záleží z čeho to střílíš. Věř, že znatelný rozdíl bude střílet tu 9,3x62 např. z CZ550 a něco jiného třeba z toho Sauera, co má podle popisu i Durell. Pokud jde o přesnost, tak třeba z .375 HH vcelku běžně 200+
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od TT33 »

Na každý továrně vyrobený náboj jsou balistické tabulky, takže je možné si zkontrolovat dráhu střely se vzdáleností. Energii, mimo 9,3x72R, není potřeba řešit a pokles dráhy střely 9,3x62 při ONV na 200m je 15cm (,308 Win. se 180gr. střelou má 11cm), také není třeba řešit, pouze si to pamatovat. Přesnost je stejná, záleží na kvalitě zbraně a použitého střeliva. Ke zvěři i srnčímu se "knedlík " chová lépe, než-li rychlé ráže 5,6mm. Když budu lovit srnčí zvěř do tomboly, tak .223 Rem. je ideál, protože ulovený kus vypadá nepoškozený, dokud jej nezačnu stahovat. Pro sebe je lepčí lovit "knedlíkem", je sice větší vstřel i výstřel, ale zvěřina je nepoškozená. Přesnost na 50m s .375 H&H Magnum i 9,3x62 je na zálepku prům. 1,5cm (do 1 MOA).
jaroslavn
Častý návštěvník
Příspěvky: 76
Registrován: čtv 15.5.2014, 14:14
Bydliště: jižní Čechy

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od jaroslavn »

Mám 9,3x62 Mannlicher Luxus a 30-06 ZKK 600. Pokud porovnám zpětný ráz, přijde mi, že ta devítka rozhodně nekope víc než to staré ZKK 30-06. Ale asi záleží ne každém jednotlivci. Já střílím s 30-06 od 12 let a nikdy se mi nezdálo, že by to byla nějak extra šlupka a třeba kamarád si raději koupil 308 win., protože měl strach že ho 30-06 propleskne. Přesnost je u obou stejná, ta devítka vůbec nerozbíjí, i když střílím Geco 16,5g TM. Zásadní u Geca je to TM, protože ještě mají stejně vypadající střely Target a ty se po nárazu na kus tak rozsekají, že jsou střepiny všude.
Mannlicher Luxus 9,3x62, ZKK 600 30-06
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Durell »

No a dodám len ak by si chcel sametovú 9,3 tak bud podlaborovať strelivo ( nižšie V0 ) alebo 9,3x57 a u blasera si ho môžeš kúpiť v novej zbrani .

Tuším ide zase do mody - myslím , že si reinkarnáciu zaslúži .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
FrantaB
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: pát 27.9.2013, 12:47

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od FrantaB »

Nechci rýpat, ale porovnání energií a pocitů z rány je hrozně... jak to říct, k ničemu. Energie najdeš v tabulkách k jednotlivému střelivu, resp. se dopočítáš z přebíjecích tabulek. A jaká je šleha na tom bezpečnějším konci záleží hlavně na zbrani, její váze/délce/geometrii pažby. Mám pušku která se podlaborovaná na 3500J zvedá sotva víc než volně držená malorážka s HV střelivem, přitom o šťouchanci do ramene nevím ani po 50 ranách. A od jiné 8x57JS jsem měl po třech ranách obité rameno ať jsem dělal co jsem dělal :?
V rozumné zbrani která ti sedne nebudeš mít problém s žádnou z nich, pokud nebudeš chtít plný výkon z krátké hlavně-pak ti nakopou všechny, snad krom 9,3x72R.
Je třeba mít na paměti že 9,3x62 je původně způsob jak do standartního Mausera dostat náboj pro Afriku a dodnes tomu odpovídá nemalá část nabídky střel-jsou na naši zvěř spíš tvrdé, co se dá soudit i z občas dost rozpačitých reportů. Rána bude vždycky relativně ostrá, jako každá baňatější lahev.
9,3x72R je limitovaná dost hlubokými drážkami dle platné normy, takže střela má poměrně velký odpor a tedy při povolených tlacích nižší rychlost než jakou by šlo snadno dosáhnout s mělčími drážkami. Zkušenější asi potvrdí, že je lépe vybírat ty nejměkčí střely aby fungovala jak má.
9,3x74R je z prvních civilních čistě bezdýmých ráží, postavená na velkou evropskou zvěř-mědvěd, los. Rána spíš jako rychlý tlak do ramene, ne kopanec. Dá se do ní dostat verze "těžká pomalá" i "těžká rychlá". Pokud jsem v mně dostupném omezeném okruhu zachytil, převážně totální stopka.
45-70-v řadě dnešních laborací s 300 grs vlastně revolverovými střelami na vysoké rychlosti podle mého názoru zbytečně jankovitá, se subjektivně nepříjemným nástupem. Ale jsem zhýčkaný táhlou vláčnou ranou s 550 grs olova... Lehké střely současné běžné produkce rozbíjejí víc než podle mého názoru tahle ráže musí, při krmení "těžká pomalá" (480+ grs) olovo nebo poloplášť s tenkým pláštěm sníš všechno, kromě toho kde na pleci nemáš co, protože je tam díra...
Další určitě potvrdí, že hlavně s těžkou střelou totální stopka až to někdy u lehčího kusu není hezké

Spíš by bylo třeba vědět do čeho to chceš dát, jak ti záleží na životnosti hlavně a na co ji chceš použít.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od michalos »

Poslední dobou používám výhradně 45-70 Gov...v pákovce.. Zatím používám tovární střelivo Hornady FTX...střeleno velmi slabé srnče, srnec I. věkové 8-9kg..vstřel na prst, výstřel velikosti malé krabičky od sirek...vzdálenost 40 metrů, na poslední žebro...vevnitř kaše ale žádná podlitina. Pak 2 lišky na 110m, a jedno prase vstřel před plecí, výstřel přesně mezi světly. Mám ještě osmičku, ale tu už používám jen na naháňky... Jinak až otestuji střelivo od kamoše co to přebíjí tak stačí používat střelu FTX mírně podlaborovanou než od Hornady a není co řešit. Střílel jsem ze semi-auto 9,3x62 a to byla větší pecka.
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Reno »

Na tvé otázky se Petře jednoduše odpovědět nedá, ale stejně jako ostatní to zkusím, neb cestou volby vhodného "knedlíku" jsem si sám prošel. :)

Co se týče vnímání zpětného rázu, jak už tu někteří uvedli, je to poměrně subjektivní záležitost. Zkrátka tři lidé ti po výstřelu identickou municí z identické zbraně mohou říci každý něco jiného. Jeden např. "docela to táhne, ale dá se to", druhý "šílená prda, to nechci" a třetí "v pohodě". Záleží na technické vyspělosti střelce, jeho fyzické zdatnosti a odolnosti. Např. moje žena si mou 9,3x62 sama od sebe občas půjčí, při její váze je pro ni výstřel solidní drba, ale zvládá to, na rozdíl od některých "chlapů". :lol: :roll: Do zpětného rázu se samozřejmě promítá i ergonomie zbraně, u povedených konstrukcí lze v pohodě střílet s např. 9,3x62, u méně povedených dokáže generovat nepříjemný zpětný ráz i třeba náboj .30-06 Springfield. Bavíme se pochopitelně o zbraních okolo 3 kg, zbraně tropických ráží jsou hmotností někde jinde.

.45-70 Government – náboje této ráže se vyrábí ve třech výkonových úrovních, konkrétně trapdoor, standard a +P. Trapdoor jsou slabé laborace určené pro původně černopraché zbraně, či používané při westernové hobby střelbě nebo plinkingu. Nejsilnější laborace standardní úrovně dosahují úsťové energie až cca 4.000 J, ale to je spíše výjimka, obvykle se to pohybuje cca do 3.500 J. Laborace +P se pohybují v rozmezí cca 4.500 až 4.900 J, což je na úrovni ráže 9,3x62 (ta se laboruje cca od 4.400 do 5.200 J). Používat trapdoor pro lov je nesmysl, moc slabé. Standard se pro lov (zejména v USA) používá naprosto běžně, zpětný ráz např. u pákovky Marlin 1895 je celkem měkký, pohodový. Jinak při použití v pákovce Marlin 1895G (Guide gun) s hlavní pouhých 47 cm dlouhou je třeba počítat s poklesem výkonu, který v kombinaci s průměrem střel už nezaručuje průstřel těžších kusů. +P laborace ve státech používají na těžkou zvěř (např. los) nebo nebezpečnou (grizzly). Výkonem na stejné úrovni a obsahující identické střely je náboj .450 Marlin. Zpětný ráz už je poměrně silný / citelný, přirovnal bych jej přibližně k 9,3x62, ale stále nic nezvladatelného, tedy alespoň pro mě.

9,3x72R – slabá výběhová ráže, měl jsem možnost si z toho pár ran vystřelit a zpětný ráz slabý. Pro lov veškeré tuzemské zvěře nedostatečný výkon (z hlediska legislativy ČR i prakticky).

9,3x62 – představuje ráži, kterou se dá lovit cokoliv po celém světě, s výjimkou tlustokožců v Africe (alespoň z hlediska tamní legislativy). Zpětný ráz poměrně silný, ale zvládnutelný. Jak moc, to záleží na konkrétní zbrani, munici a změkčilosti střelce. Jak píše Durell, na střelnici člověka mírně opruzuje, ale při lovu jej vůbec nevnímá. :D

9,3x74R – účinek obdobný jako 9,3x62, ale o něco příjemnější zpětný ráz (nižší tlaky a těžší zbraně s lůžkovým závěrem).

Pokud bych já osobně hledal "kladivo" knedlíkové ráže pro střelbu na vzdálenost do 100 m, zvolil bych cokoliv z výše uvedeného, mimo 9,3x72R. Pokud bych chtěl mít možnost i střelby na výrazně větší vzdálenosti, pak bych volil 9,3x62. Jinak obecně mám ohledně knedlíkových ráží subjektivní pocit, že jsou tolerantnější ke kvalitě střely, ty rozměry a hmotnost prostě v cíli udělají svoje. Ale trefovat se musí dobře se vším, silnější ráže sice trochu podrží, ale nejsou všemocné.
BwanaHunter
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1907
Registrován: úte 13.10.2009, 21:01

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od BwanaHunter »

V podstatě už to napsali předřečníci. 9,3x72 nebrat, ačkoliv mezi válkami to byla zamilovaná ráže lesnických profesionálů, dnes se dostaneš na limity rychle a s většinou střeliva nesplňuje zákonný limit. Z toho zbytku - do opakovací kulovnice 9,3x62, do "zlamovačky", tedy zbraně s lůžkovým závěrem 9,3x74R. 45-70 nějak není moje krevní skupina, jednak mi na ní vadí ta balistika, skutečně připomínající střelbu z moždíře a pak taky prostě psychika, vkus.
Zpětný ráz, jak už tu zaznělo, závísí víc na tom, jak dobře je postavená konkrétní zbraň, než na ráži, zvlášť při těchto malých rozdílech (nejměkčí je 9x3x72, ale tu jsem zavrhnul z důvodů výše). Třeba moje 9,3x74R v kulové kozlici si kopne subjektivně ostřeji, než moje 300WinMag a možná i než 375HH. Ale není to žádný brutus.
S trofejemi je to jako s ženami. Nejlepší je ta příští.
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ráže 9,3x72R má stále hodně svých fandů a připadá mi ,že v současné době zažívá svoji módní vlnu. Dost puškařů jí chlapům staví ať do ruských jednušek, tak na baskule starých dvojek ap. Kdo jí má nebo měl ti potvrdí, že to je bezproblémový lovecký kalibr ,sice do 100 m, ale zvěř to nerozbijí a padá to v ráně. I na ohlasy myslivců SB zvedla výkon této ráže,aby splňovala zákon, tak že netřeba to dál řešit.
michalos
Zkušený diskutér
Příspěvky: 589
Registrován: pon 17.11.2008, 8:26
Bydliště: Blanensko

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od michalos »

Jan Slavětínský píše:. I na ohlasy myslivců SB zvedla výkon této ráže,aby splňovala zákon, tak že netřeba to dál řešit.
Má to někdo změřené, před a po..?? Jen aby to nebylo pouze formální přepsání jednotlivých čísel. :roll:
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Durell »

Trochu mimo, ale na ruskej jednuške by som nepostavil ani synovi gumipušku. Cez víkend som si dal dve rany z kamarátovej 222 a ta puška je čista tragedia ako ergonomicky tak aj spúšť. Ble fuj chr najlacnejšia opakovačka v plaste bude lepšia .

Inak to ako to od SB lieta je absolutne jedno dôležite je čo je na papieri - papier nepustí . :D :D :D :D :lol:
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
Kodiak1
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 149
Registrován: stř 19.10.2011, 11:23

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Kodiak1 »

Ono si myslím (jen tak mezi náma), že u téhle ráže je spíš důležité to, že to dopadlo tak jak to dopadlo - není důležité, jestli je větší výkon než před tím, nebo je to jen na papíře, aby se byrokrat nažral. Protože o tom, že tahle ráže na naši zvěř fungovala, funguje a fungovat bude, není pochyb!
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Ten výkon u 9,3x72R na E100=1610J Vlašim potvrdila, bylo o tom psáno i v Myslivosti (vč.tombakových plášťů u SPCE) a mají to i ve svých tabulkách na stránkách SB.Asi je zbytečné o tom pochybovat. Rozdíl při původním nastřelení a s použitím "vyšší laborace" je přes +10 cm. Tak to střílelo chlápkovi z dvojáku.
Odpovědět