Knedlíkové ráže 9,3 xxx

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od bon »

Jo jo, má pravdu předsedo! Pokud někdo touží po pomalejší devítce, tak nejjednodušší (a asi i nejlevnější) je do 9,3x62 dát lehčí střelu a stáhnout to na rychlosti aby to bylo výkonově na půl cesty mezi 9,3x72R a 9,3x62. Pro takové to "domácí střílení" v lese do 120m značka ideál :D
Josef Kuřitka
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1061
Registrován: stř 27.9.2006, 17:15
Bydliště: Brno

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Josef Kuřitka »

Rimar napsal

Nikdo tady nezpochybňuje lovecké vlastnosti ráže 9,3x72 ale prostě její éra již pominula. Nevidím důvod pořizovat si ji když je dnes možnost 9,3x62 a nebo 9,3x74 a pokud chci být retro mohu si střelivo do těchto ráží podlaborovat a střílet si jakoby 9,3x72 ale výběr továrního střeliva je zde úplně někde jinde.

Bohužel jsem tak trochu obětí minulého režimu nebo naši myslivečtí učitelé alespoň tom, že tady byla jedna munička a dvě zbrojovky. Puškaři, kromě kompletářů montáží s optikou a pár lidí z Lověny, nebyli. Fabriky tenkrát prostě řekly: co je standart a co ne. Co je výběhové a co ne. Faktem je to, že to skoro stejně venku. Trendy se mnohdy tvoří podle požadavků armád a výrobců. Je potřeba si uvědomit, že při správné péči je oběžnou loveckou střelbou na zvěř u drtivé většiny myslivců a lovců zbraň vlastně neostřílitelná. Proto jsou trendy, neustále nové ráže atd.. Musíme je mít, protože je tam mnohdy a 10-30m/s větší rychlost. Pár papírových Joulů navíc. Lepší článek. Továrny musí vydělávat a tlačí na nové zbraně a nové ráže. Ale bez podílů ruční práce. Elegance je pryč. No ale zvěř je stejná. Nepořizuje si neprůstřelné vesty, nebere perník, aby necítila zranění. No a z hlediska bezpečnosti střelby se krajina spíše zhoršila, Daleko větší celodenní pohyb lidí, kteří jsou bez dozoru a bez zábran. Mnohde jsou chaty, stany, bivaky rybářů, trempů-baťůžkářů, cyklistů atd.. Základy airsofťáku, kteří se v hejkalech plíží porostem. Takže si kupujeme pušky v kalibrech, které jsou určeny na skutečně těžkou zvěř a pro lov na neběžné vzdálenosti a neběžné střelecké dovednosti. S 9,3x62 a 9,3x64 jsem viděl lovit Elandy, kteří měli skoru tunu. Fungovalo to. Ale dneska mě už nikdo nepřesvědčí, že je to ono k odlovu slabách srnčat a nezbytně nutné k lovu 30-40kg selat. Taky jsem trpěl nemocí "Velké rány". Dnes to vidím takto. Za mě nová 9,3x72R nebo 8x72R v kulobroku s 20/76, štíhlá , elegantní zbraň, tak je doma. Nová opakovačka - strop 308W, ale spíš 7x57. Je to jen o umění trefit na zvěři to místo, co chci a co je potřeba.
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od milan »

plně s Pepou souhlasím, proto mám postavenu 35REM - 9,3x47 a používám střely FTX.
Marcus.das
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 146
Registrován: pon 28.1.2013, 9:15
Bydliště: Okres Nový Jičín

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od Marcus.das »

Dovolím si Tě opravit, 35 rem je 8.9x49mm, ale jinakTi jí závidím, můžu vědět, kdo ji stavěl a na jakém typu závěru?
milan
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 456
Registrován: úte 03.10.2006, 14:22

Re: zmatek u knedlíkových ráží 9,3xxxx a podobných - pomoc

Příspěvek od milan »

OK máš pravdu, minulý týden jsme se s kolegou dohadovali o starém Saueru, zda byl 9.3x47R nebo 9.3x48R, a nějak mi ta 9.3 zůstala v mysli.
Stavěl to Honza Hadaš ze Vsetína a je to na celopažbě Zetce (původně 7x57).
Dumoulin
Nový návštěvník
Příspěvky: 31
Registrován: čtv 17.3.2011, 22:47

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx a podobné

Příspěvek od Dumoulin »

Ak ste niekto niekedy čítali knihu od Dřímala( ktorú recenzoval Otakar Galaš) Lovecké střelectví,tak veľmi rýchlo zistíte, že ten Dřímal sa do zbraní a poľovníckej balistiky vyznal viac ako všetci "balistici" na všetkých československých fórach dohromady ( a nie len v CR a SR).Ak ste ju nečítali,tak si ju kúpte,rozsahom a kvalitou tú knihu máločo prekoná.Čo chcem ale povedať,že v tejto knihe je zaradená a odporúčaná ráž 9,3x72R na všetku u nás ( vtedy ČSSR) žijúcu zver.Americké ráže považujem len čisto za otázku vkusu a proti vkusu žiadny dišputát. Mne sa ale nepáčia,lebo jednoducho nie sú naše,nevychádzajú z ducha poľovníctva a myslivosti,ale z ducha vojenskopriemyslového komplexu a požiadaviek bezpečnostných zložiek USA od 19 storočia doposiaľ.V Európe je proste od roku 1945 dlhodobo úmyselne potláčaný cit ku všetkému európskemu (hlavne Rak-uhorskému a nemeckému),teda aj európskym rážam.Ja napríklad ( a možno je to len môj vkus)by som nedokázal poľovať s 45/70 keď tu máme Werndlove,Mauserove,Mannlicherove,Schullerove (a iné ) veľkorážne náboje od .. do 20 mm s podstatne vyššími povolenými tlakmi ako sú americké,pre nás neautochtónne ráže.Ale možno sa mýlim.V každom prípade ja sa budem držať svojej skúsenosti okorenenej tradíciou profesionálnych lesníkov a poľovníkov vychovaných do roku 1945 a naďalej budem poľovať od tetrova po Losa s weidmannskalibrom 9,3x72R s ceskou fabrickou laboráciou Sellier Bellot.(a občas pre ľahšiu až stredne ťažkú zver si nalaborujem slabšiu laboráciu)
bon
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 474
Registrován: úte 04.9.2007, 16:46
Bydliště: Vysočina

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx a podobné

Příspěvek od bon »

Proti gustu žádný dišputát. Ale na takové 9,3x62 (vyvinuta Otto Bockem r. 1905 v Německu) není nic netradičního, vojenského nebo amerického a její možnosti jsou mnohem širší.
Uživatelský avatar
Durell
Zkušený diskutér
Příspěvky: 731
Registrován: stř 25.1.2012, 16:43
Bydliště: PB-SK

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx a podobné

Příspěvek od Durell »

Otec odpoloval celý život, s 8x57 JR a padlo mu všetko, je to len otazka strely a streleckých schopností , no málokedy strielal nad 100 m . Ja si dovolím strielať s 9,3x62 a 6,5-284 na viac ako 150 m . A k poľovníctvu - pred 30-40 rokmi sa ešte dalo vychutnávať a loviť zážitkovo a dohladávať ..... a užiť si všetky tie spoločenske radosti, lebo pri úlovku jeleňa sa zišla veľká partia aby ho vôbec z hôr dostali domov. Dnes je to len plnenie plánu a mnohdy krát mäsiarčina , tlačená plánom a ekonomickou navratnosťou. Bez terenneho auta do hôr ani neisť . To je tlak ktorý si každý pri volbe ráže zohladní a istota aj pri horšom zásahu príde vhod .
SAUER 202- 9,3x62, Swarovski z6i 2-12x50, Blaser R8 PS 6,5x284 Norma , Zeiss VICTORY V8 1.8–14x50, CZ 550 - 6,5x284 Norma Nightforce SHV 5-20x56, Sig-sauer 2022 spc 9mm Luger, zeiss conquest hd 8 x 42,Leica Rangemaster - 1600 B CRF
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx a podobné

Příspěvek od pufr »

Dumoulin píše:Americké ráže považujem len čisto za otázku vkusu a proti vkusu žiadny dišputát. Mne sa ale nepáčia,lebo jednoducho nie sú naše,nevychádzajú z ducha poľovníctva a myslivosti,ale z ducha vojenskopriemyslového komplexu a požiadaviek bezpečnostných zložiek USA od 19 storočia doposiaľ.V Európe je proste od roku 1945 dlhodobo úmyselne potláčaný cit ku všetkému európskemu (hlavne Rak-uhorskému a nemeckému),teda aj európskym rážam.Ja napríklad ( a možno je to len môj vkus)by som nedokázal poľovať s 45/70 keď tu máme Werndlove,Mauserove,Mannlicherove,Schullerove (a iné )
Řekl bych, že jsem osobní oblibou "excentricky" (nechci psát "nenormálně") posunutý ke zbraním druhé poloviny 19. století a rád se těmito zbraněmi a střelivem zabývám. Přijde mi "kouzelné" přivést k "loveckému životu" 150 let starou pušku, ze které se posledních 50 let nestřílelo, neb nebylo co :) Pravda je, že tohle blaho přinášejí v současné době té excentrické části mé osobnosti úplně naplno až zbraně/střelivo s průměrem střely 10 - 12 mm, doufám, že to už nebude mít žádnou výraznou progresi. Kdysi jsem myslel, že je to cesta k lovu, k výkonu práva myslivosti v "plném rozsahu". S 9x56MSch. 8x57R.360, 11,15x65R a dalšími jsem strávil více než 10 let, ulovil mnoho zvěře i na vzdálenosti řekněme blízké 200 m, dál jsem si v té době s danými zbraněmi netroufal, ani jsem to nějak nepotřeboval.
9,3x72R mi přišla vždy celkem "obyčejná" - náboje se daly koupit "v krámě" :)

Možná právě s nástupem vysokých stavů (nejen) černé zvěře jsem ale pocítil omezení těch "starých pecek" ne jenom co do výkonu ale i dostupnost komponent atd. Identifikoval jsem taky asi tehdy plně svou excentrickou úchylku. A postupně se pro účely "každodenního" loveckého použití "pokorně vrátil" k "moderně" - evropské i americké. To, že něco vzniklo za oceánem mě nijak nedráždí. Právě v druhé polovině 19. století byla úroveň "manufakturně" vyráběných amerických zbraní obdivuhodná, byli tam o kus napřed - dodnes je to na dobových zbraních vidět. Obdobně ve vývoji moderního loveckého i sportovního střeliva a zbraní pro ně, parametrů vývrtu atd. jsou US zkušenosti z první poloviny 20. století nepochybně přínosem. Prostě se tam "střílí" násobně víc, stejně tak systém kontroly kvality zbraní ANSI - SAAMI je zejména ve vztahu k uživatelům zbraní postavený výrazně praktičtěji, než CIP a v mnohém bychom se mohli inspirovat.

"Staré" zbraně a náboje jsou nádherná věc a nepochybně se i s některými z nich dá výborně nastřílet na 1000 yd ve Wimbledonu, ale pro "běžný lovecký provoz" musí být jejich uživatel výrazně ukázněnější a asi i zkušenější - pro střelbu někam za hranici 150 m by byl těch 1000 ran z 9,3x72R na střelnici uvedených v minulém příspěvku Dumoulina + několik set kusů zvěře ulovených danou zbraní na vzdálenost do 100 m myslím tak minimální základ :?
Pufr
Uživatelský avatar
Reno
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 462
Registrován: pát 20.2.2009, 11:49

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx a podobné

Příspěvek od Reno »

Vše je vhodné posuzovat v kontextu doby. Lovecký náboj 9,3x72R vznikl v poslední čtvrtině 19. století, zpočátku byl ještě laborován černým prachem a olověnými střelami, později prachem bezdýmým a střelami opláštěnými. Na začátku 20. století byl tento náboj normalizován a v tomto provedení se v podstatě vyrábí dodnes. Balistická křivka tohoto náboje s ONV okolo 110 m jej poněkud handicapuje například pro lov někde v polích, nebo dokonce v horách, avšak v lese, kde se obvykle střílí na vzdálenosti menší, to nepředstavuje problém. A proč byl tento náboj, zejména v první polovině 20. století, údajně tolik oblíben mezi lesním personálem? Zejména proto, že ráže 9,3x72R byla v té době hodně rozšířená a oni pušku v ní komorovanou prostě vyfasovali. :D Puškohledy byly v té době spíše výjimkou, většinou se ještě střílelo přes otevřená mířidla, takže opravdu do těch 100 m, reálně spíše ještě méně. Tudíž oblá balistická křivka nepředstavovala problém. Střely tohoto průměru měly slušný zastavovací účinek a nějaká ta menší větvička v cestě jim také moc nevadila. Relativně malý výkon a tím potažmo tlaky znamenaly slabý zpětný ráz (pohodovou střelbu) a také umožňovaly konstrukci lehkých subtilních zbraní, které se dobře nosily. Zkrátka pro hajného ideál. :wink: Dnes však lze náboj 9,3x72R považovat za výběhový, ze známějších muniček jej aktuálně vyrábí již pouze tuzemská Sellier & Bellot a pokud vím, tak ani žádná z etablovaných zbrojovek již nové zbraně v této ráži nekomoruje. Vzhledem k výše uvedenému je dnes ráže 9,3x72R víceméně lahůdkou s puncem evropké tradice pro fajnšmekra - dobrého a ukázněného střece, lovícího v ryze lesní honitbě, případně si ji dovedu představit v nějaké lehké puštičce, používané vůdcem psa při dosledech. Jinak "knedlíkové ráže" jsou mi obecně velmi sympatické, jenže teď lovím i na vzdálenosti přes 200 m, na což 9,3x72R nemá výkon ani balistiku. Proto používám 9,3x62, která je na trhu běžně dostupná v různých provedeních, energie má dostatek na cokoliv a přestože to není žádný "long - range" ideál, tak do nějakých 170 m mířím pořád stejně, až na delší vzdálenosti (měřeno dálkoměrem) přenáším záměrný bod. S 9,3x62 střílím úplně vše, jinou ráži už nepoužívám. Knedlíkům zdar! :D Howgh. 8)
Zbrojovák
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1627
Registrován: pon 21.3.2011, 7:19
Bydliště: Morava

Re: Knedlíkové ráže 9,3 xxx

Příspěvek od Zbrojovák »

Je třeba se na to dívat v kontextu doby jak už tu bylo popsáno, lovilo se skrze otevřená mířidla do 100m, vždy na široko, tak aby byla komora v otevřených mířidlech dobře čitelná. V daném aspektu se pak 9,3x72R s dobře vybalancovanou akorát měkkou střelou na rozhraní kusů hmotnostně, které se běžně lovily - tedy nepředpokládám u revírníků lovení nějaké těžké trofejové zvěře, ale spíše něco do kuchyně a slabší průběr, jeví jako plně dostatečná se všemi výhodami popsanými, lehká očná zbraň, nízký zpětný ráz, pohodová střelba - z toho plynoucí přesnost, přičemž 9,3x72R s klasickou plochou polopl.střelou je velmi dobře použitelná i jako terčová, vykazuje jako taková velmi dobré rozptyly.

Taky bylo mnohem více času, mnohem více psů atd. dnes chce každý aby mu to leželo na fleku a čas od stisku spouště po pověšení kusu ve stodole byl co nejkratší, protože v televizi je fotbal, nebo se jde na šichtu atd.
Mauser 98(Tymney/ERA) 9,3x62, Z.Diavari 3-9x42+ Vulcan v5= 720m/s
Odpovědět