Přebíjení .22-250 Rem.

Vše o loveckém kulovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Přebíjení .22-250 Rem.

Příspěvek od TT33 »

To duch Pampuch, odpovídám pouze za sebe a nechci přená?et toto téma do kombinovaných zbraní. Laborovat směrem dolů pochopitelně lze, ale chce to pořád zkoušet, připravit si sérii na střelnici a zápisník... ale nevím jaký to může mít smysl u ráže .22-250, cena prachu oproti střelám není tak podstatná :?: spíše to chce vybrat vhodný prach, ale to nám určitě někdo napíše, jaké má zkušenosti. Já jsem tuto ráži zatím neleboroval, matrice mám, ale ne zbraň. Do .223 používám AC 2230, S&B má zřejmě podobný prach i do 22-250 a navá?ku 36 grs., se střelou Sierra o váze 55 grs.
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Re: Přebíjení .22-250 Rem.

Příspěvek od duch Pampuch »

Ekonomicky smysl by to mit melo-(teda zatim se pohybuji v teoreticke rovine), kdyz jsem vychazel z:
Nechaji se koupit strely od Hornady po 2000ks za 2,44kc/kus tezke55grs.
Musel bych jeste overit, zda nejde o kulicky na hrani do M16 a spol, nicmene stejna strela se prodava po 100ks za 4kc a neco.
dle maulalu AC
222R AC2230/ 55grs. 22/25grs. prachu prumer 23,5grs. cena 2,3kc
22-250R AC2230/ 55grs. 31/35 grs. prachu prumer 33grs. cena 3,2kc
zapallka stoji cca 0,7kc tj. rana z 222R vyjde na 5,4kc, z 22-250 na 6,3, nebo-li zhruba o 1kc levneji, a dale docela setrim hlaven.
No mozna ze jsem se zblaznil :roll:
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Re: Přebíjení .22-250 Rem.

Příspěvek od TT33 »

duch Pampuch píše:Ekonomicky smysl by to mit melo-(teda zatim se pohybuji v teoreticke rovine), kdyz jsem vychazel z:
Nechaji se koupit strely od Hornady po 2000ks za 2,44kc/kus tezke55grs.
Musel bych jeste overit, zda nejde o kulicky na hrani do M16 a spol, nicmene stejna strela se prodava po 100ks za 4kc a neco.
dle maulalu AC
222R AC2230/ 55grs. 22/25grs. prachu prumer 23,5grs. cena 2,3kc
22-250R AC2230/ 55grs. 31/35 grs. prachu prumer 33grs. cena 3,2kc
zapallka stoji cca 0,7kc tj. rana z 222R vyjde na 5,4kc, z 22-250 na 6,3, nebo-li zhruba o 1kc levneji, a dale docela setrim hlaven.
No mozna ze jsem se zblaznil :roll:
K tomu není co dodat :o ale přebíjení od toho je :P
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

No to je prave ten problem jez se projevuje v cele nasi spolecnosti. :-)
setreni.
prebijeni vzniklo a pro vetsinu strelcu co si prebiji (vyjma nasi republiky) je dostat ze sve flinty maximalni presnost.
U nas je to o tom, ze usetrim.
prebijim hodne let a mohu rici, ze kdybych mel moznost koupe stejne presnych a kvalitnich naboju do svych zbrani tak je budu kupovat i kdyby byly jednou tak drahe.
Na to abych dosahl opravdu maxima, musim mit to nej a venovat tomu spoustu casu a mista.
Ten co prebiji z ekonomickych duvodu nikdy nedosahne maxima ze sve zbrane, nevazi si casu ktery u toho stravi a koupi si levne naradi.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
vhool

Příspěvek od vhool »

naprosty souhlas se shivou.ja take kdysi zacal prebijet z duvodu ekonomickeho ale jednalo se o pistolove strelivo.dnes uz to neni o ekonomicke strance alespon kdyz jde o naboje do mych hracicek.dukazem toho co pise shiva je i velmi rozsireny mytus o tom ze prebijene strelivo i puskove, je mene presne.kolikrat je zbytecne to nekomu vysvetlovat coz uz dnes ani nedelam.i kdyz co se tyka presnosti tak do shivy mi jeste chybi hoooodne :twisted: ....to shiva: to je kompliment :lol: ne rejpani :wink:
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Chapu ze je to trochu prehnane, je mi jasne, ze kvalitni strelivo je mozne ziskat pouze pouzitim kvalitnich komponent, precizni praci a vyuzitim know hau, nicmene mi zaklady ekonomiky rikaji, ze vetsi baleni cehokoli byva levnejsi nez kupovat po kusech :D . Pro zacakek bych nechtel nic extra super, ale rozumnou kvalitu na nauceni. Mozna se temito uvahami valim do stejneho problemu, ajko kdyz si nekdo koupil celoplaste od SB :cry:
Hned se zeptam na jednu konkretni vec.. Je stoupani drazek 9´´schopne ustat strely od 55 grs do 80 grs v teto razi?
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Ja nemam vyhradu k myslende nakoupit velke baleni neceho, to je OK. Jen zpochybnuji, nebo se divim, vlastnimu duvodu prebijeni. No, ale to jecelkem jedno a kazdeho vec. Kazdy ma sve duvody a ty jsou pro neho ty spravny, do te doby nez si to prehodnoti a zmeni priority.

Nenapsal jsi jake strely. Hornady ve .22 jich dela mraky.

Pro stabilizaci strely neni dulezita vaha strely, nybrz jeji delka. Vyrobce strel by mel u kazdeho typu strely uvadet doporuceni twist dostacujici k jeji stabilizaci.
Twist 9" bezne stabilizuje strely od vetsiny vyrobcu do 69gr nektere i 73gr. Nejoptimalneji vychazi do 60gr.
Twist 8" do ca 80gr
Twist 7" 80-90gr (90gr nekteri vyrobci doporucuji twist 6.5")
Ale jak rikam, doporuceny potrebny twist udava vyrobce strel. Berger napr. ma strely s odlisnou konstrukci a jeho strely se nechaji zpravidla ustabilizovat pomalejsim twistem.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
TT33
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 419
Registrován: sob 21.7.2007, 17:31

Příspěvek od TT33 »

Shiva píše:No to je prave ten problem jez se projevuje v cele nasi spolecnosti. :-)
setreni.
prebijeni vzniklo a pro vetsinu strelcu co si prebiji (vyjma nasi republiky) je dostat ze sve flinty maximalni presnost.
U nas je to o tom, ze usetrim.
prebijim hodne let a mohu rici, ze kdybych mel moznost koupe stejne presnych a kvalitnich naboju do svych zbrani tak je budu kupovat i kdyby byly jednou tak drahe.
Na to abych dosahl opravdu maxima, musim mit to nej a venovat tomu spoustu casu a mista.
Ten co prebiji z ekonomickych duvodu nikdy nedosahne maxima ze sve zbrane, nevazi si casu ktery u toho stravi a koupi si levne naradi.
Naprostý souhlas, jenom jsem se o tom nerozepisoval. Pro mě přebíjet znamená naprostou přesnost při plném výkonu, ale ne každý má podobný názor, ale až přebíjí... z loveckého hlediska jsem se snažil, dosáhnout, aby různé střely o stejné váze chodili stejně a ekonomické důvody jsou vedlejší :lol:
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

Dekuji za predchozi radu a abych konkretizoval:
jednalo by se o hornady 55gr sp/wc (cislo 2266) a celoplastene BT (cislo 2267) pro lov bych chtel pouzivat 75 a 80 gr A-MAXy od Hornady, Bares TSX TRIPLE SHOCK 70gr pripadne podobne tezsi strely jinych vyrobcu(Berger, Sierra, Nosler..)
Mel bych dle predchoziho volit spise stoupani 8"?
Jeste bych prosil o potvzeni mych uvah:
Strela je stabilizovana rotaci, respektive jejim gyroskopickym momentem.
lehci/ kratsi strely litaji rychleji, tudiz dosahuji potrebnych otacek pri pomalejsim stoupani
tezsi / delsi strely se pohybuji nizsi rychlosti tj. potrebuji pro stabilizaci vice roztocit (respektive pro dosazeni stejnych otacek rychlejsi sroubovici)
Kdyz pouziji lehci/kratsi strelu v rychlejsi sroubovici, budu muset jit dolu s ustovou rychlosti, pripadne pouzit pomalejsi prach aby nedoslo v extremu k utrzeni strely v drazkach.
Eventuelne poradil by mi nekdo nejakou ceskou nebo slovenskou knihu ci vojenska skripta, ktera se zabyvaji problemem balistiky?
king
Častý návštěvník
Příspěvky: 54
Registrován: čtv 25.1.2007, 12:32
Bydliště: ČR+DE+CH
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od king »

No je to tady trochu mimo téma, ale:

Pro stabilizaci střely není důležitá jen délka. V programech nebo na netu jsou dostupné výpočty potřebného stoupání jen v závislosti na délce střely, to je hodně zjednodu?ené, v těchto výpočtech se vyskytují podivné konstanty (zvolené nejspí? tak, aby se výsledek shodoval s praxí). Nicméně pro odhad to stačí.

Ve skutečnosti je důležitá i hmotnost a tvar střely, jinak řečeno moment setrvačnosti (tj. rozlo?ení hmotnosti) v obou osách (příčné a podélné) a pochopitelně poloha tě?i?tě (ke kterému se tyto momenty vztahují). Například uděláme-li krytou dutinu v předním ogiválu střely, dojde ke snížení příčného momentu (podélného taky, ale méně) a zvýší se stabilita střely.

Pokud zmenšíme v0, pak klesne počet otáček za sekundu ale zároveň klesne klopný moment odporové síly vzduchu (ten moment je tu protože odporová síla vzduchu nepůsobí v tě?i?ti). takže se může zdát, že v0 nemá vliv na stabilitu, ale není to tak, ve vztahu pro klopný moment se vyskytuje momentový koeficient cm závislý na rychlosti a tvaru střely. Je to něco jako koeficient tvaru pro odporovou sílu. Ale závislost cm na rychlosti není moc výrazná, tolik zase v0 neměníme aby to mělo vliv, ale je důležitá během letu střely na velké vzdálenosti. To se pak už cm mění podstatně (analogicky jako koeficient tvaru, nebo řekněme DRAG). Ve velké vzdálenosti pak střela může ztratit stabilitu, zvlášť blí?íme-li se k rychlosti zvuku, kde cm má své maximum. Závěr: změnou v0 v řádu 10-20% se stabilitou nic moc zásadního neuděláme.

Jen chci zdůraznit, že vše se dá spočítat (včetně precesního a nutačního pohybu střely ? to je vlastně ta stabilita !), jsme v 21. století, vnější balistika je snadná věc oproti tomu co se dnes počítá? Neexistuje česká literatura která by se zabývala vnější balistikou na dobré úrovni (například s výpočtem stability). bohužel, ale s vnitřní balistikou je to trochu lepší.
vhool

Příspěvek od vhool »

to king: velice hezky napsano.ale neda mi to abych si opet nerypl :lol: (znas me :wink: nemyslim to zle) jaky ma uzitek tato informace pro bezneho smrtelnika?myslim tim cloveka ktery si prebiji pro sebe doma ? :wink:
Uživatelský avatar
lovec
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2033
Registrován: pon 25.9.2006, 16:07
Bydliště: SK

Příspěvek od lovec »

Napisane skvele,suhlasim s vhoolom :!: :wink: A co sa tyka toho ostatneho-myslim,ze kingove nazory tu urcite maju svojich adresatov-aj ked nie mozno vela - ale predsa :!: 8)
duch Pampuch
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 366
Registrován: čtv 02.8.2007, 13:32

Příspěvek od duch Pampuch »

To Woll:Jaky ma tato informace vyznam? Napriklad ja, az se vratim domu, si zopakuji vypocty g. momentu, vypocty momentu setrvacnosti a skladani pohybu z mechaniky.
vhool

Příspěvek od vhool »

to duch pampuch: :lol: ja mam na praci krapet uzitecnejsi veci :lol: a navic mi to asi lip litat nebude :wink:
to lovec: king je urcite prinosem pro toto forum,nechci svymi prispevky zlehcovat jeho. :wink:
Uživatelský avatar
Shiva
Expert na zbrane
Příspěvky: 1170
Registrován: pon 25.9.2006, 10:41
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Shiva »

Nema cenu resit fyzikalni vypocty. pokud nekdo opravdu chce presne vedet co muj jeho vyvrt ustabilizuje tak
1. at si u vyrobce zjisti doporuceny twist
2. vyzkousi co mu bude litat nejlepe.

To jak se co presne vypocitava nema cenu tady resit, je to sice zajimave, ale celkem k nicemu.
urcite je vetsi pravda rici ze pro stabilitu strely je dulezita jeji delka nez jeji vaha.
samozrejme ze zalezi na konstrukci ci materialu z jakeho je strela udelana. ale myslim si, ze to je mimo misu pro lidi co chteji strilet.
Pokud vyrobce udela strelu spatne at uz ze bude jadro excentricky nebo udela nepravidelny boat tail, tak to neustabilizuje zadny vyvrt.
Jasne King je matematik a fyzik, je schopen vypocitat leccos, ale prakticek uziti to opravdu nema.
Je to stejne v pripade balistickeho programu. Je to vzdy jen tabulkova vypocitana hodnota kterou pouzivam kdyz jdu cejcovat puskohled s prebityma patronama abych se dostal na terc, pak uz overuji nastrely a pisi si vlastni trajektorii. Zadny program mi to tak presne nevypocita.
Nepište soukromé zprávy, pište na mail: lovectvi@sniper.cz
Odpovědět