Brokové střelivo - parametry a testy

Vše o loveckém brokovém střelivu. Vaše zkušenosti a názory.
Odpovědět
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od roman200 »

No tak já osobně jsem zkoušel na kachny i 4,5 mm (uprděné S&B), ulovil jsem jen dvě na zkoušku a bez problému. Jedna prostřelená jedním brokem podél a druhá jedním brokem na "komoru". 4,5mm svou práci odvedla, ale otázkou je, do jaké míry je takový zásah náhodný. Tělo kachny má z boku plochu cca 2 dm2 a na ostro ani 1 dm2. Jak píšu je dobré si vše vyzkoušet do papíru, někdy je to opravdu velké překvapení a vždy je to velice poučné.
Nejsou nadité, používám menší zahrdlení, při hustotě krytí broku 3 mm, není potřeba ani půlka k dosažení potřebného počtu zásahů (samozřejmě záleží na střelivu a zbrani). Faktem je, že rány přes 40m si v klidu odpustím. Několika "protiletadlovcům" z našeho spolku se jen směji, nic nezasáhnou, nebo blbě, ale hlavně, že se kouří z hlavně.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od ramo »

No takový "protiletadlovci" :roll: :oops: jak píšeš Romane jsou bohužel všude. A radši ať si střelí oni na vysoko a na ho.no, něž soused na lepší vzdálenost a v podstatě na jistotu.
Jinak používám broky vel. 2,9 mm - holub, kachna i bažant, vel. 3,3 mm - kachna, bažant, zajíc, vel. 3,75 mm - husa. Potom ještě v 16 brok 2,5 mm na pernatou škodnou.
Lovu zdar
Petr1970
Zkušený diskutér
Příspěvky: 1867
Registrován: úte 26.1.2010, 9:46

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Petr1970 »

nejhorší je protiletadlovec co trefuje:-) to srazí psycho těch okolo stojících )) a pak netrefí ani na blízko..

vloni sem stál vedle chlapa.. full-choke 16 ZP, střílel určitě na 40 metrů (přes vzrostlý smrky)... a ze 4 ran padly 3 kachny ))

střílel nějakejma 3,5... podle všech teorií to má na metr čtvereční ve 40 metrech tak 20 broků na m2

bud měl z prdele kliku nebo byl fakt dobrej:-)
ZKM 456
Fabarm Elos C
Beretta 682 special skeet (bez gold a bez E)
W-Vanguard, .308W, 4-16x50 Vortex PST
Uživatelský avatar
Lotr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2115
Registrován: úte 02.9.2008, 7:03
Bydliště: lounsko

Re: Brokové náboje na lov lišek

Příspěvek od Lotr »

Není kachna jako kachna. Já je lovím dost, bo mě broková střelba dost baví, naposledy jsem byl včera ráno. Je rozdíl vykrmená kachna někde na rybníčku a divoká kachna někde na řece. Na krátké vzdálenosti a pomalou kachnu bezvadně platí 3 mm brok, obyč SellBell, pokud se na to někdo cítí a chce vystřelit na rychlou malou kachnu vysoko nad řekou, používám magnumové Selliery, zásah zpravidla znamená okamžité zlomení v ráně a pád. Ke cti Vlašimi musím objektivně říci, že s magnumy s tygrem ani orlem nemám jediný problém, nešpiní hlavně, neselhávají. Hodně záleží na zahrdlení, střílet kachny nad řekou skeetovým zahrdlením je plýtvání jakýmikoliv patronami, lepší je v podstatě trapové, při správném předsazení kachnu zasáhne větší brokový shluk na větší vzdálenost.
ZG 47 8x57 JS, IŽ27-EM-1C Sporting 12/76, ZP 50 16/70, CZ 858 Tactical, Astra A-100 9 mm, CZUB 584, model 4, 12/7x65R, Remington model ll, r. 20/65, IŽ 18 r. 20/70
Nikon D-3100
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Pro doplnění měření rychlostí, včera jsem měřil náboje RC3 Caccia/36g/3,3mm http://www.rc-cartridges.com/rc_3_caccia-234.html. Použita zbraň Browning B80, full choke, průměrná rychlost 388 m/s ze tří ran, min. 385 m/s - max. 391 m/s, výrobce udává 412 m/s. Náboj není příliš kvalitně proveden - broky jsou otisknuty na plášti a uzavření do hvězdice je spíše podprůměrné, cena 8,4 Kč/ks. Funkce v samonabíjecí Browning B80 je bezchybná, oproti Rottweil Special 36, či Fiocchi PL34 má kultivovanější zpětný ráz (o trošku nižší rychlost). Vyzkoušel jsem je při lovu zdivočelých holubů a nemohu si stěžovat.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
ramo
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 137
Registrován: úte 14.1.2014, 11:26

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od ramo »

No já s těma RC3 Caccia/36 g/3,3 mm odstřílel celou loňskou brokovou sezónu (od holubů po zajíce) a jsem max spokojený!!! Brok 3,3 mm dostatečně ranivý na veškerou drobnou. Začal jsem je používat už v roce 2015, ale ještě jsem to kombinoval. Mám zásobu tak určitě nemusím měnit! :lol: A navíc se mi zdá, že od loňska podražily :roll: Používám Brno 500 pevné zahrdlení, tuším že 3/4 a 1/1
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

RC není zrovna prémiová značka. Je to asi první italský náboj, o kterém čtu, že nemá deklarovanou rychlost. V každém případě zajímavý výsledek. Neměřil jste někdo klasické Sagy s 32g náplní? Ta flinta je samonabíjecí. Nemohlo by to mít vliv na rychlost?
Otestoval jsem několik nábojů z kulobroku ZH 304. Stříleno na poctivých 40 m. Nic jsem nepočítal. Hodnotil jsem rovnoměrnost krytí a případnou použitelnost na lišku na blat. Broky 3,5 až 4 m.
Rottweil Special 36g brok 4mm. Kryje vcelku rovnoměrně. Na tu dálku ještě použitelné, ale tak na hranici.
Ten samý náboj s brokem 3,7 mm velice dobrý. Hustší pokrytí zruba 15 cm pod bodem, kam jsem mířil.
Winchester Super speed 40 g brok 3,9 mm. Nejlepší, co jsem zatím zkusil. Naprosto rovnoměrné pokrytí. Hustota velice slušná i na tu dálku. Liška by možná ani nemusela stát na blat.
Winchester Ranger 12x67,5 32g brok 3,9 mm. Kvalitá zpracování nábojů hrozná. Více broků zhruba 15 cm nad středem. Na lišku na blat bez problému.
SB Plastik. 32g brok 5,1 mm. Náboj bez košíčku. Kryje velice rovnoměrně a hustota zásahu na lišku naprosto bez problému. Máte někdo s tímhle nábojem zkušenosti třeba s brokem 4 nebo 4,5 mm?
SB Corona 32g brok 3,5 mm. Nejvíce broků ve středu terče. Kryje nerovnoměrně broky tvoří jakýsí kříž odpovídající kříži puškohledu. Hustota zásahů ve středu zhruba v rozsahu kruhu 9 na pistoláku bez problémů i na kunu.
NSI Velox 32g brok 3,5 mm. Kryje velice rovnoměrně, ale na to, že je to 3,5 mm, jich v terči zrovna moc nebylo. Na lišku bez problému. Zkoušel jsem kdysi i NSI Classica se stejným brokem, ale žádný div. Oba náboje by měly mít podobnou rychlost. Jen košík je jiný.
Saga Export 32g brok 3,7 mm. Kryje relativně rovnoměrně. Na tu dálku ještě použitelné. Za zmínku stojí, že ten samý náboj s 3,5 mm a 4 m brokem nestojí za nic.
Uživatelský avatar
roman200
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 267
Registrován: čtv 19.11.2015, 12:49
Bydliště: Plzeňsko

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od roman200 »

Ano, Browning B80 je samonabíjecí (vyráběla ho pro Browning firma Berreta a vycházel z modelu A303). Do jaké míry má plynový systém vliv na rychlost jsem nestudoval, výše jsou uvedeny testy různého střeliva a u některých druhů byla naměřena rychlost vyšší, než uvádí výrobce.
Střelivo RC možná není prémiová značka, ale obyčejný náboj RC32, je za tu cenu myslím povedený.
Náboj S&B Plastik 4mm jsem minulou sezonu používal při zimním norování lišek. Náboje jsem měl z pozůstalosti, ještě se zápalkou Gevelot. Použil jsem skeetové zahrdlení a do těch 15m, to fungovalo dobře :wink: . Z Vlašimi už používám jen red&black do dvojky ZP49, je to taková klasika, ale jen tam, kde se nedá očekávat větší výřad.
Mé původní uživatelské jméno je roman300...
CZ 550 9,3x62; ZG47 8x57JS; CZ550 300WM; BAR II 270W;;12/70;12/76;45ACP;.38Spl
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od marnet »

Začátečníku,možná Ti to bude připadat,jako hloupá otázka,ale co je to u lišky na blat?Dělám myslivost bezmála 20 let a můj táta 53 let,ale nevíme co to přesně znamená.Vyptával jsem se i známých kolegů,ale nikdo neví.Zřejmě to bude taková nářeční mluva.Já osobně si myslím,že je poloha bokem(naplocho) od střelce.Tvůj test brokových nábojů vypadá zajímavě,jen dodám,že na těch 40 metrů je potřeba zasáhnout lišku 9 broky 3,5 mm nebo 6 broky 4 mm,aby byla spolehlivě usmrcena.Před 2 lety jsem ze svého ruského brokového automatu s plným zahrdlením na 50 m vyzkoušel náboje SB Red and black 12x70 35,4g s broky o průměru 4,5 mm.Z pěti pokusů jen jeden zasáhl obdélník o rozměru 10x 30 cm 4 broky.V letošním roce bych chtěl vyzkoušet ten samý náboj na stejnou vzdálenost,ale jen s polovičním zahrdlením.
pufr
Zkušený diskutér
Příspěvky: 2906
Registrován: ned 10.2.2008, 20:04
Bydliště: Kousek západně od Prahy

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od pufr »

"Blatt Schuss" rana na lopatku (das Blatt - lopatka); casto se pise, ze oznaceni vzniklo v dobe, kdy takova rana zvysovala ucinnost pomalejsi olovene strely, ale ono tak mnoho strelcu (243 fans atd.) strili i dnes. Rane na zver stojici ke strelci bokem se u nas rika "rana na blat" zcela bezne a nestane se, ze by nekdo nerozumel - byt u lisky, ale jiny kraj, jiny mrav ( pro me je to jen dalsi dukaz, ze v kolektivu lidi aktivnich kolem nasi myslivecke mluvy chybi vzdelany jazykovedec, ktery nemusi ten germanismus samosebou "propagovat", ale mel by ho zcela jiste dokumentovat - bychom rozumeli i kolegum myslivcum z jinych kraju nasi krasne vlasti :D ) omluva za OT zde :oops:
Pufr
Jan Slavětínský
Zkušený diskutér
Příspěvky: 520
Registrován: čtv 27.6.2013, 9:34

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Jan Slavětínský »

Kolego, brok 4,5 mm a bez košíku, kreje dobře v r.16 ,ale né u 12ctek. Podle mých testů a v lovecké praxi ti doporučuji patrony minimagnum 42,5g s brokem max.4mm. Otestuj a odzkoušej při lovu škodné. Věřím, že mi dáš za pravdu. Ty Redblack 4,5-5,1mm jsou možná dobré tak na husy nebo s tím udělat rámus na zatahování nějaké svatby..
crif
Zkušený diskutér
Příspěvky: 606
Registrován: pát 07.3.2014, 20:12

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od crif »

To máš Honzo pravdu. Klasické" papíráky" v téhle ráži a velikosti broku, fungují dobře.
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Děkuji náčelníkovi, že se mě zastal. Musím přiznat, že o jazykovědcích nemám valné mínění, protože je čeština díky nim zbytečně složitá. Neměl jsem tušení, že by mohl být výraz pro někoho nesrozumitený. Němčinu používám běžně, tak mi to tak nepřijde.
Možná by nám taky náčelník mohl říci svůj názor, jaký by mohlo mít samonabíjení vliv na rychlost broků.
Testy jsem vzal hodně orientačně. Lišku zmiňuji proto, že si každý dokáže představit, jak je asi veliká. Brokové hlavně jsou každá jiná. Stejně si každý musí svou flintu vyzkoušet sám. Ale může to pomocí s tím, kde zhruba hledat.
S tím, kolika broky co zasáhnout, bych byl opatrný. Záleží i na náboji. Rychlejší jsou výhoda, ale zase obvykle méně kryjí. Mokrá liška v zimě na 40 m brokem 3,5 mm od SB je hodně na hraně. Navíc. ZH má krátkou hlaveň a to dál snižuje rychlost. Raději 3,7 mm a ještě lépe 4 mm. Jen můj názor.
Mimochodem 3,7 mm Minimagnum od SB kryje z mého ZH na 40 m výborně. Lépe než 4 mm.
4,5 mm je u papíráku problematický. Z hlavně se tří čtvrtinovým zahrdlením netrefím z IŽ 27 12/70 na 40 m pistolák víc než pěti broky. A to ještě na kraj. Polovinou je to o málo lepší. Z kulobroku něco málo skoro ve středu, ale jinak taky nepoužitelné. Ta samá patrona se 4 mm brokem je z brokovnice jedna z nejlepších, jakou do toho můžu dát. Z hlavně se 3/4 zahrdlením kryje výborně. Z poloviny hůře, ale rovnoměrně. Ze ZH kulobroku nestojí za nic. Z brokových hlavní ZH 12/70 taky hrůza. Lépe použít Lord 4 mm. Z brokovnic kryje podle zahrdlení, ale rovnoměrně. Z kulobroku nic moc, ale na 30 m použitelný. Z IŽ 94 s plným zahrdlením velice dobrý. Jediné, z čeho mi zatím nefungoval, je IŽ 27 ve 12/76.
Jen pro zajímavost. Ze ZH 304 se mi osvědčil náboj Percorso caccia 3,1 mm. Rychlý brok, ale kryje velice rovnoměrně a dostatečně i na kunu na 40 m.
Pokoušel jsem se vysledovat u brokovnic nějakou zákonitost v krytí. Vzal jsem dvě IŽ 27. Jednu ve 12/70 a druhou ve 12/76. Obě by měly mít hlavně 3/4 a 1/2. Délka hlavní stejná. Něco se vysledovat dá, ale uvítal bych, kdyby někdo napsal, jak to vychází jemu. Na test jsem použil Saga High Speed 12/70 brok 4 mm, 3,7 mm, 3,5 mm, 3,25 mm a 3 mm a Rottweil Special 36 4 mm, 3,7 mm, 3,5 mm a 3,25 mm.
Výsledek Je asi takový, že 12/70 kryla obecně lépe s broky 3,7 a 3,2 mm a 12/76 se 4 m a 3,5 mm. Zavěr se nedá udělat úplný protože 12/76 kryje dokonale se Saga High Speed 3,25 mm a 12/70 s tím samým nábojem s brokem 3 mm. Co říci lze a tady se chovaly obě stejně, je, že pokud náboj kryje v jakýchsi paprscích, bude dobře krýt s větším brokem. O 0,25 nebo 0,5 mm. Naopak. Pokud dělají broky skupinky, je dobře zkusit brok menší o 0,25 mm. Problém je, že lépe kryjící brok nemusí vždycky chodit na střed.
S nábojem bez košíčku se moc testy dělat nedají, protože se vyrábí málo, ale s papírákem to funguje. Zkoušel jsem ho ve 12/70 a 3,5 mm kryje v paprscích a 4 mm dokonale. Je možné, že průměr broku, se kterým flinta kryje, souvisí s průměrem hlavně, protože náboje bez košíčku kryjí s brokem o 0,25 mm větším nebo meším než u náboje s košíčkem.
Plastik s brokem 5,1 mm je z IŽ 27 solidní patrona. Z polovičního zahrdlení kryje jen o málo hůř než ze ZH 304 a ze 3/4 je to horší, ale ještě použitelné.
Mimochodem. Zkoušel jsem papírák 12/65 4 mm z flinty, která s ním dobře kryje ve 12/70. Broky dělají trochu skupinky, ale krytí na procenta se spíš zlepší.
marnet
Častý návštěvník
Příspěvky: 77
Registrován: sob 08.5.2010, 22:16

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od marnet »

Pufr:děkuji za vysvětlení.Včera jsem mluvil s matkou,její otec(ročník 1905)začínal s myslivostí v roce 1947 nikdy tento výraz nepoužil a to bydlíme v kraji,kde bylo do poválečného odsunu možná více němců,jak čechů.Honzo,díky za tip nábojů.Vlašimské minimagnumy 3,5 mm jsem před třemi roky otestoval na terč vzdálený 45 m(maximální vzdálenost pro tento průměr broků).Z pěti nábojů mi jeden selhal(to se mi u SB stalo poprvé!).Ze zbylých čtyř,dva zasáhly černý středový kruh o velikosti 10 cm dvěma a třemi broky a dva náboje nezasáhly černý kruh žádným brokem.Musím ještě vyzkoušet ten samý druh nábojů i s 4 mm broky,ale polovičním zahrdlením.Podle názoru jednoho kolegy není plné zahrdlení vhodné pro náboje s košíkem.Začátečníku,mimo praxe čerpám i z knihy od Jiřího Bílého-Lovecká Střelba,zde jsou v tabulce uvedeny počty broků potřebné ke spolehlivému usmrcení různých druhů zvěře na různé vzdálenosti.Souhlasím s Tebou,že mokrá liška v zimě na 40 m broky 3,5 mm je hodně na hraně,včetně krátké hlavně u kulobroků(nejen ZH).To je jeden z důvodů proč jsem si kulobrok nikdy nepořídil.Můj kamarád si několik let pochvaluje na lišku náboje SB s broky o průměru 5,1 mm a to i při norování ve spojení s jednuškou IŽ 18 r.20/70.Vloni si pořídil i automat CZ 912 r.12/76.Já osobně tento průměr broků na lišku nemusím(ani s ním nemám žádnou zkušenost).
Začátečník
Pravidelný diskutér
Příspěvky: 377
Registrován: čtv 30.8.2012, 22:36

Re: Brokové střelivo - parametry a testy

Příspěvek od Začátečník »

Pocházím z podobného území. Německy po válce zapomněli i Češi, kteří měli původně německé školy a za sebou pár let v Hitlerjugend. Tak důslední jako u vás ale nebyli. Výraz se tu používá. Jak psal Pufr. Jiný kraj, jiný mrav.
S 3,5 mm brokem jsem zkoušel Minimagnum z brokovnice i ze ZH 304. Ani z jednoho nestál za moc. Ve 4 mm mnohem lepší. Z mé IŽ 27 ve 12/70 z obou hlavní to nejlepší, co se do ní dá dát. Tedy krytí. Výkon je něco jiného. Zajímavé je, že 3,7 mm z ní s tímhle nábojem nekryje vůbec a dělá kruh po okraji terče. U IŽ 27 ve 12/76 je to přesně obráceně.
U většiny ostatních nábojů kryje 12/70 lépe s brokem 3,7 než se 4 mm. Třeba Saga Export 32 g. 3,25 mm solidní, 3.5 mm kruh po okraji, 3,7 mm ujde a 4 mm zase kruh. Velmi podobně se ten náboj chová ze ZH 304.
5,1 mm bych k noře nebral. Často bývají v kamení nebo může být zmrzlá zem a hrozí odraz. K noře bez problémů stačí 3,5 mm papírák.
Zahrdlení je u náboje s košíkem a 4mm brokem nejlepší mezi 3/4 a 1/2. Záleží ale hodně na rychlosti broků a na navážce. U 3,5 mm bych spíš než Minimagnum zkusil Fortunu. Není to rychlý brok a kryje hodně podle zahrdlení. S Minimagnumem od SB obecně stejná zkušenost.
Tyhle knížky jsou poplatné době svého vzniku. Dnes mají některé náboje kolem 420 ms. To už je na výkonu znát. Jiné jsou zase subsonic.
Kulobrokům není důvod se vyhýbat. I do ZH se dá najít solidně kryjící náboj. Brok větší o 0,25 mm než do brokovnice a je po problému.
Ještě něco ke krytí. Když dělá náboj skupinky, není od věci ho zkusit ve flintě s kratší hlavní. Třeba Lord se 4 mm brokem dělá v IŽ 27 ve 12/76 jeden velký shluk, ale s plným zahrdlením z kulobroku IŽ 94 je velice dobrý. U Saga High Speed 36g s brokem 3,25 mm to ale neplatí. Z obou flint kryje dokonale. A pak se v tom vyznejte.
Odpovědět